Σελ. 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 269
  1. #31
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Όσον αφορά το goole adsence επειδή ασχολήθηκα και εγώ με το συγκεκριμένο, αν δεν έχεις ήδη ένα blog που να μπαίνουν 1000 άτομα την μέρα μην ασχοληθείς καν με google adsence γιατί είναι χάσιμο χρόνου. Για διαφημήσεις σε ιστοσελίδες γενικά και forums δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, ίσως να υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες εκεί.

    Η google όταν ξεπεράσεις ένα συγκεκριμένο ποσό κερδών, ακριβώς δε το θυμάμαι το ποσόν, τότε σου ζητάνε να τους αποστείλεις φορολογικά στοιχεία. Τώρα για το τι πρέπει να κάνεις στην Ελλάδα για να είσαι νόμιμος δε τον γνωρίζω αν και το έχω ψάξει και εγώ σε αρκετά site.

  2. #32
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Στην Ελλάδα μπορείς να την γλυτώσεις φτηνά μόνο αν έχεις ατομική επιχείρηση / κάτι αντίστοιχα "μικρό", και αν έχεις εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ. Αλλιώς, το μοτίβο "Α, βγάζω μέχρι 10.000 € / χρόνο" δεν πιάνει.

    Μπορείς εναλλακτικά να ψάξεις και τι γίνεται με εταιρείες στο εξωτερικό, π.χ. Αγγλία / Ολλανδία / Κύπρο / κτλ.

    Οι περισσότερες (note, η Κύπρος δεν είναι τόσο φτηνή ως λύση) λειτουργούν κανονικά με κάποια valid ταχυδρομική διεύθυνση "απλά", δηλαδή ετήσια έξοδα <2.000 €.

    Από την άλλη, αν επιλέξεις κάτι τέτοιο, ασφάλιση θα έχεις μόνο από ελληνική ιδιωτική, καθώς το ΕΣΥ αν δεν έχεις ΙΚΑ ή άλλο ταμείο σημαίνει ΟΑΕΕ.

    Πρακτικά εσύ σταθμίζεις τι και πως - η προσωπική μου γνώμη είναι ότι για πολύ μικρό ποσό εσόδων είναι, δυστυχώς, πολύ ασύμφορο το ελληνικό σύστημα, οπότε ή θα είσαι παράνομος, ή θα αποκτήσεις συμμετοχή / κάτι ανάλογο σε εταιρεία εντός Ε.Ε. αλλά εκτός Ελλάδας.

    Αν βέβαια σε οποιοδήποτε σημείο θα σου έβγαιναν έσοδα ίσα με "1 μισθό το μήνα", μπορείς να "αντέξεις" περισσότερο το ελληνικό σύστημα.

    Η επιλογή είναι δική σου, αναλόγως των περιστάσεων...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  3. #33
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αν φτιάξεις μια ελληνική ΕΠΕ (νομίζω το ελάχιστο κεφάλαιο 4.500€) έχεις κάποιο όφελος από το να το κάνεις ατομικά ή από το να φτιάξεις υπεράκτια/off-shore εταιρία;

    (υποθέτουμε ότι τα 4.500€ δεν είναι πρόβλημα)
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  4. #34
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η google πάντως το δηλώνει οτι σου έχει δώσει αυτά τα χρήμματα, τώρα εσύ τι θα κάνεις είναι άλλο θέμα
    Πως το δηλωνει η google? Στελνει τα στοιχεια στην γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων?

  5. #35
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Νομιζω οτι τα κερδη που βγάζεις απο αυτου του ειδους την δραστηριότητα θα ειναι μηδαμινά. Οποτε οταν δεις οτι βαζουν ταμειακές στους Πακιστανους στα φανάρια τοτε θα πρεπει να αρχίζεις να ανησυχείς.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νομιζω μια ευελικτη λυση, οπως το σκεφτομαι στο μυαλο μου, ειναι το paypal.
    Για μικρα ποσα παντα μιλω, οχι για τιποτε μεγαλα! Και σε συγκριση με τους αλλους τροπους, που απαιτουν έκδοση αποδειξης(πληρωμη μετρητοις ή τραπεζικη καταθεση).

    Αν καποιος καταφερνει να τον πληρωνουν μεσω paypal, δεν ειναι μια καλη λυση, αφου η ελληνικη γραφειοκρατια απαιτει 'εναρξη επαγγελματος', λογιστικα εξοδα, ασφάλειες κλπ βρεξει χιονισει, ενω εσυ δεν ξερεις αν θα καταφερεις να εχεις καποια εσοδα απο net?

    Βεβαια, ο δικος μου προβληματισμος, πχ. για ενα site που θελει να βγαζει καποια χρηματα απο διαφημισεις, ειναι το κατα ποσο θα αποτελεσει 'αναχωμα' ή πειτε το ανασταλτικο παραγοντα, το να δηλωσει κανεις, οτι για τις διαφημισεις που του βαζουν στο site του, απαιτει να πληρωνεται μονο μεσω paypal.
    Πιστευω οτι ακομη η πλειοψηφια του ελληνικου κοινου, και εν δυναμει διαφημιζομενοι, δεν ειναι ακομη εξοικειωμενοι και ετοιμοι γι αυτο.
    Δυστυχως, και μακαρι να μου πειτε οτι κανω λαθος!

  7. #37
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω μια ευελικτη λυση, οπως το σκεφτομαι στο μυαλο μου, ειναι το paypal.
    Για μικρα ποσα παντα μιλω, οχι για τιποτε μεγαλα! Και σε συγκριση με τους αλλους τροπους, που απαιτουν έκδοση αποδειξης(πληρωμη μετρητοις ή τραπεζικη καταθεση).
    Δεν υπαρχει μικρο και μεγαλο ποσο, αλλα ποσο που δηλωνεται ή δε δηλωνεται. Ειδικα σε οτι εχει να κανει με τραπεζα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καποιος καταφερνει να τον πληρωνουν μεσω paypal, δεν ειναι μια καλη λυση, αφου η ελληνικη γραφειοκρατια απαιτει 'εναρξη επαγγελματος', λογιστικα εξοδα, ασφάλειες κλπ βρεξει χιονισει, ενω εσυ δεν ξερεις αν θα καταφερεις να εχεις καποια εσοδα απο net?
    Δεν εχει καμια διαφορα το αν θα βαζεις τα χρηματα σου σε πορτοφολι, σε ντενεκε, σε κιουπι ή χυμα στην τσεπη. Αυτο που εχει σημασια ειναι πως οφειλεις να δηλωνεις τα εσοδα στην εφορια, κι αν εισαι και επαγγελματιας πρεπει να εχεις εναρξη. Μπορεις να μην το κανεις αλλα θα πρεπει να γνωριζεις το ρισκο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια, ο δικος μου προβληματισμος, πχ. για ενα site που θελει να βγαζει καποια χρηματα απο διαφημισεις, ειναι το κατα ποσο θα αποτελεσει 'αναχωμα' ή πειτε το ανασταλτικο παραγοντα, το να δηλωσει κανεις, οτι για τις διαφημισεις που του βαζουν στο site του, απαιτει να πληρωνεται μονο μεσω paypal.
    Πιστευω οτι ακομη η πλειοψηφια του ελληνικου κοινου, και εν δυναμει διαφημιζομενοι, δεν ειναι ακομη εξοικειωμενοι και ετοιμοι γι αυτο.
    Δυστυχως, και μακαρι να μου πειτε οτι κανω λαθος!
    Δεν τα σκεφτεσαι καλα ή δεν τα σκεφτεσαι ολα και θελει προσοχη καθως εαν μπλεξεις θα μπλεξεις ασχημα και μαλιστα για πενταροδεκαρες. Καλυτερα ειναι να συμβουλευτεις εναν λογιστη για να σε πληροφορησει τις διαδικασιες, να μιλησεις με καποιον που κανει κατι παρομοιο με αυτο που σκεφτεσαι για να σου πει τα ρισκα και τα επικινδυνα και τελος να σκεφτεις και αποφασισεις εσυ ο ιδιος κατα ποσο εισαι διατεθειμενος να ρισκαρεις.

    Ξανα. Δε λεω "κανε το ενα ή μην κανεις το αλλο", αλλα μαθε καλα με τι προκειται να μπλεξεις καθως το ιντερνετ δεν ειναι πανακεια και ουτε η Αμερικη που μολις ανακαλυψες.

  8. #38
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Κάποιος που βγάζει π.χ λέω εγώ 300 ευρώ το έτος από διαφημήσεις google adsence, πως θα τα δηλώσει στην εφορία? Υπάρχει συγκεκριμένο κουτάκι για αυτό και θα κρατάει τις επιταγές της google ως δικαιολογητικό?

  9. #39
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος που βγάζει π.χ λέω εγώ 300 ευρώ το έτος από διαφημήσεις google adsence, πως θα τα δηλώσει στην εφορία? Υπάρχει συγκεκριμένο κουτάκι για αυτό και θα κρατάει τις επιταγές της google ως δικαιολογητικό?
    Θα τα δηλωσει σαν εσοδα της εταιρειας του.

  10. #40
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τα δηλωσει σαν εσοδα της εταιρειας του.
    Μαλιστα. Εταιρια με εσοδα 300 ευρω το χρονο.
    Αλλοι τρωνε τα δις και ειναι στο απυροβλητο, και ο φουκαρας ελληνας που θελει να κανει κατι στο ηλ.επιχειρειν, πρεπει να τον ξεζουμισει το αδηφαγο ελληνικο κρατος της ρεμουλας και της μαυρης τρυπας, απο την πρωτη δεκαρα, να μη μπορεσει να στεριωσει ποτε στα ποδια του. Δεν υποστηριζω την φοροδιαφυγη, στηλιτευω την αγκυλωση που μας δερνει...

    Επρεπε τουλαχιστον να υπαρχει ενα πλαφον, πανω απο το οποιο να υποχρεουται καποιος που δραστηριοποιειται ηλεκτρονικα, να πρεπει να δηλωνει κλπ.
    Αυτο θα διευκολυνε οσους ξεκινουν τα πρωτα τους βηματα.
    Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα για την ελλαδαρα που ακομη επιδοτει επιχειρησεις οπως γυραδικα και κομμωτηρια....
    Δεν υπαρχει προκοπη εδω...ουτε μελλον.

  11. #41
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τα δηλωσει σαν εσοδα της εταιρειας του.
    Λέω για έναν που δεν έχει εταιρία. Και αν δεν έχει πως θα κάνει έναρξη για εταιρία με ΟΑΕΕ τέλος επιτηδεύματος και τόσα έξοδα για έσοδα 300ευρώ; Κάτι δεν μου κάθεται καλά εδώ, μήπως υπάρχει άλλος τρόπος.

  12. #42
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα. Εταιρια με εσοδα 300 ευρω το χρονο.
    Αλλοι τρωνε τα δις και ειναι στο απυροβλητο, και ο φουκαρας ελληνας που θελει να κανει κατι στο ηλ.επιχειρειν, πρεπει να τον ξεζουμισει το αδηφαγο ελληνικο κρατος της ρεμουλας και της μαυρης τρυπας, απο την πρωτη δεκαρα, να μη μπορεσει να στεριωσει ποτε στα ποδια του. Δεν υποστηριζω την φοροδιαφυγη, στηλιτευω την αγκυλωση που μας δερνει...

    Επρεπε τουλαχιστον να υπαρχει ενα πλαφον, πανω απο το οποιο να υποχρεουται καποιος που δραστηριοποιειται ηλεκτρονικα, να πρεπει να δηλωνει κλπ.
    Αυτο θα διευκολυνε οσους ξεκινουν τα πρωτα τους βηματα.
    Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα για την ελλαδαρα που ακομη επιδοτει επιχειρησεις οπως γυραδικα και κομμωτηρια....
    Δεν υπαρχει προκοπη εδω...ουτε μελλον.
    Eχω την εντυπωση πως οι ερωτησεις ειναι γιαν να μαθαινουμε πως ΕΧΟΥΝ τα πραγματα και οχι για το πως ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ να εχουν. Σε οτι αφορα το πρωτο λοιπον, προσεχε, προσεχε πολυ για το τι και το πως θα το κανεις, και οσο για το δευτερο join the club.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω για έναν που δεν έχει εταιρία. Και αν δεν έχει πως θα κάνει έναρξη για εταιρία με ΟΑΕΕ τέλος επιτηδεύματος και τόσα έξοδα για έσοδα 300ευρώ; Κάτι δεν μου κάθεται καλά εδώ, μήπως υπάρχει άλλος τρόπος.
    Aυτα ειναι. Καλως ηλθες στο κλαμπ και για σενα φιλε !! Ειτε κανεις εταιρεια με οσα περιγραφεις, που δεν τα περιγραφεις και ολα, ειτε εισαι παρανομος και με καποιο τροπο "λυγιζεις τον νομο".

    .............

    ...............

    .................

    Αλλα βασικα εισαι παρανομος.

  13. #43
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προφανως και οι ερωτησεις στοχευουν στο πως 'εχουν' τα πραγματα, το τι ισχυει.
    Απλα δεν μπορω να μην αγανακτησω.

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα. Εταιρια με εσοδα 300 ευρω το χρονο.
    Αλλοι τρωνε τα δις και ειναι στο απυροβλητο, και ο φουκαρας ελληνας που θελει να κανει κατι στο ηλ.επιχειρειν, πρεπει να τον ξεζουμισει το αδηφαγο ελληνικο κρατος της ρεμουλας και της μαυρης τρυπας, απο την πρωτη δεκαρα, να μη μπορεσει να στεριωσει ποτε στα ποδια του. Δεν υποστηριζω την φοροδιαφυγη, στηλιτευω την αγκυλωση που μας δερνει...

    Επρεπε τουλαχιστον να υπαρχει ενα πλαφον, πανω απο το οποιο να υποχρεουται καποιος που δραστηριοποιειται ηλεκτρονικα, να πρεπει να δηλωνει κλπ.
    Αυτο θα διευκολυνε οσους ξεκινουν τα πρωτα τους βηματα.
    Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα για την ελλαδαρα που ακομη επιδοτει επιχειρησεις οπως γυραδικα και κομμωτηρια....
    Δεν υπαρχει προκοπη εδω...ουτε μελλον.
    Αν είναι για 300 ευρώ τον χρόνο τότε δεν αξίζει ούτε καν τον κόπο σου, έτσι δεν είναι;
    Απο την άλλη θα μπορούσες να κάνεις μια εταιρία που να αναλαμβάνει ακριβώς αυτό (να είναι αυτός που θα φαίνεται στα χαρτιά) και με μια εισφορά να αναλαμβάνει να το κάνει για αυτούς που θα πάρουν μόνο 300 τον χρόνο

  15. #45
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι για 300 ευρώ τον χρόνο τότε δεν αξίζει ούτε καν τον κόπο σου, έτσι δεν είναι;
    Απο την άλλη θα μπορούσες να κάνεις μια εταιρία που να αναλαμβάνει ακριβώς αυτό (να είναι αυτός που θα φαίνεται στα χαρτιά) και με μια εισφορά να αναλαμβάνει να το κάνει για αυτούς που θα πάρουν μόνο 300 τον χρόνο
    Είναι εφικτό να πληρώνει η εταιρεία ιδιώτες? Έστω και σαν commission ή οτιδήποτε. Έχω την εντύπωση ότι αυτό θεωρείται "δαπάνες άνευ παραστατικού" και δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα.

    Εκτός βέβαια αν μιλάμε για the greek way και είναι με κάποιο τρόπο μαύρα. Όμως αυτό πάλι παράνομο είναι...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

Σελ. 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας