Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Unhappy
    Γειά χαρά,

    προσπαθώ να σετάρω ένα PPTP VPN από το 3G του iPhone με το σπίτι όπου έχω έναν Draytek 2710.

    - Από το PC της δουλειάς μπαίνω κανονικά.
    - Η γυναίκα μου απο το κινητό της μπαίνει κανονικά (Wind).
    - Από το iPhone μου όμως με Vodafone... γιοκ!

    Το περιέργο είναι ότι από το ίδιο κινητό, μπαίνω χωρίς πρόβλημα στο IPSec VPN της δουλειάς (δοκίμασα και IPSec και L2TP στο σπίτι χωρίς αποτέλεσμα). Δοκίμασα να αλλάξω το APN του κινητού μου από webonly.vodafone.gr σε internet.vodafone.gr (αλήθεια, υπάρχει κάποια πρακτική διαφορά; ) σύμφωνα με υπόδειξη του support της Voda, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο support της Voda μου είπαν ότι δεν έχουν αντίστοιχα καταγεγραμένα περιστατικά για να με βοηθήσου παραπάνω...

    Προσπαθώντας να το ψάξω λίγο ακόμα (μιας και τα logs στο draytek δε βρήκα τρόπο να τα κάνω tail και είναι πολύ χρονοβόρο να τσεκάρεις σελίδες επί σελίδων κάθε φορά...), έστησα ένα VPN server σε Ubuntu server και μετά τα κατάλληλα port forwardings, στο log βλέπω ένα μήνυμα που έχει να κάνει με "bad crc" κατά τη διάρκεια του GRE.

    Έχει κάποιος/κάτι υπόψη του για παρόμοιο πρόβλημα;

    thanks!

  2. #2
    Εγγραφή
    14-08-2010
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχως κατι αναλογο αντιμετωπιζουν πολλοι που εχουν Voip κεντρο
    Φαινεται οτι η Vodafone χρησιμοποιει Traffic Shaping
    Μιλωντας μαζι τους -τρομαρα τους διαφημιζουν οτι εχουν καλυτερη εξυπηρετηση- ειπαν οτι αν θελω ν ανοιξουν επιπλεον ports θα πρεπει να κανω αλλαγη πακετου -εννοειται πιο ακριβο
    Με Cosmote κ Wind δεν υπαρχει προβλημα

  3. #3
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DPI ονομάζεται αυτό που εφαρμόζουν.

  4. #4
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Επαναφέρω το θέμα γιατί αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο.

    Η Vodafone έχει 10.x.x.x στο εσωτερικό της και δεν έχουν passthrough απ ότι φαίνεται (τουλάχιστον στα καρτοκινητά)

    Θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσε κάποιος με συμβόλαιο ή καρτοσυμβόλαιο να κάνει χρήση ενός free pptp vpn στη συσκευή του και να δώσει λίγο feedback σχετικά με το πακέτο του και το αποτέλεσμα του πειράματος.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2010
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50/50 MBit
    ISP
    HCN, HOL, FORTHNET
    Router
    RB951G- Motorola SBV5121E
    Με συμβολαιο vodafone δεν εχω προβλημα με vpn δεν ξερω τι συμβαινει με τις καρτες.
    Παρακατω δινω μια περιγραφη το configuration μου:
    Στο μαγαζι εχω οπτικη ινα απο HCN με ταχυτητα 50/50 που καταληγει σε ενα Mikrotik RB951G
    Στο σπιτι εχω δυο γραμμες η μια ειναι HOL που συγχρωνιζει στα 22500 και η αλλη ειναι
    Forthnet που συγχρωνιζει επισης στα 22500 χρησιμοποιω και τα δυο τα ρουτερ σε bridge mode
    και οι κλισεις PPPoE γινονται απο ενα Mikrotik RB951G που κανει load balancing μεταξυ των
    δυο γραμμων και επισης ειναι συνδεμενο με VPN με το mikrotik του μαγαζιου (L2TP/IPsec).
    Επισης στο μαγαζι raspberry pi φωρτομενο με raspbx (raspian + freePBX) συνδεμενο με ενα
    Sipoura SPA 3102 voip gateway + 3 στικακια vodafone K3715 με usb hub πανω στο raspberry pi.
    Τα στικακια ειναι ξεκλειδωτα να επιτρεπουν voice και εχουν το ενα μια καρτα vodafone
    το αλλο μια καρτα cosmote και το τριτο μια καρτα wind.
    Στο σπιτι αλλο ενα raspberry pi φωρτομενο με raspbx και συνδεδεμενο με
    ενα Sipoura SPA400 voip gateway που δεχεται τις γραμμες απο Forthnet & HOL και επισης
    3 στικακια vodafone K3715 με usb hub πανω στο raspberry pi. (Αυτο που δεν μπορεσα να κανω
    ειναι να εχω αναγνωριση με το SPA400 απο οτι ειδα υπαρχει τοπικ εδω στο φορουμ και δεν το εχει
    καταφερει κανενας εκτος απο αυτους που εχουν ISDN γιατι απλα στην ISDN δουλευει η αναγνωριση.
    Δυστυχως ειδα το τοπικ αφου αγορασα το SPA400. Στο τοπικ ειδα πως υπαρχει ενα λινκ που δεν ισχυει
    πια με τον πηγαιο κωδικα του SPA400 που αν τον εχει καποιος θα με ενδιεφερε να τον εχω και εγω
    μπας και μπορεσω να το πατσαρω και να δουλεψει η αναγνωριση)
    Εχω μαζι μου τρια κινητα ενα Windows Phone NOKIA Lumia 920 ενα IOS iphone 4s και ενα android
    samsung galaxy s4. Τα vpn απο windows phone & IOS (L2TP/IPsec) παιζουν απροβληματιστα με
    vodafone συμβολαιο και κοσμοτε whatsup αντιστοιχα.
    Το vpn με το android αν ενεργοποιησω IPsec πεφτει μετα απο μερικα δευτερολεπτα αυτο μαλλον
    οφειλεται σε bug του android γνωστο εδω και 5 χρονια. (Θα δοκιμασω να βαλω openwrt στα mikrotik
    μηπως και εχει αλλη συμπεριφορα)
    Το συνολικο κοστος του παραπανω configuration σπιτι γραφειο δεν ξεπερναει τα 600 ευρω σε hardware
    και ειναι ιδανικο για σπιτια και για μικρες επιχειρησεις με εως 10 τηλεφωνικες γραμμες.

Παρόμοια Θέματα

  1. VPN μεταξύ Vodafone 3g -> aDSL
    Από Ledis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-09, 03:13
  2. Site to site GRE VPN Problem...
    Από taxiarxos στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-09, 22:23
  3. iPhone 3G & VPN-PPTP μέσω 3G στην Vodafone δεν λειτουργεί
    Από rocsak στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-09, 22:47
  4. Site to Site VPN GRE windows Problem!!!!
    Από taxiarxos στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-08, 19:52
  5. SOS VPN GRE not working
    Από eXpLoDeR στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-06, 15:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας