Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρησε ηλιθιος αν ξεχασεις ξεκειδωτο το κινητο και πατηθει το κουμπι συνδεσης μεσα στην τσαντα?
    Μέσα στη τσάντα θα ξεκλειδωθεί το κινητό, θα εμφανιστεί το μενού και θα εκκινηθεί ο browser;
    Δε λέω, είναι πιθανό.
    Όμως είναι λίγο άσχετο με τη δημιουργία θεωριών συνομωσίας σχετικά με τις εταιρείες κινητής που σε βάζουν στο ιντερνετ από κακία, για να τις συντηρείς.

  2. #17
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Όμως είναι λίγο άσχετο με τη δημιουργία θεωριών συνομωσίας σχετικά με τις εταιρείες κινητής που σε βάζουν στο ιντερνετ από κακία, για να τις συντηρείς.
    Καλές μου εταιριούλες. Πάντα στο πλευρό του πελάτη..

  3. #18
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλές μου εταιριούλες. Πάντα στο πλευρό του πελάτη..
    Η αλήθεια είναι ότι διοικούνται από φιλοχρήματους καπιτάλες, όχι από τη Μητέρα Τερέζα/CEO.
    Τί να κάνουμε; Γι'αυτό φροντίζουμε να ενημερωνόμαστε και να προστατευόμαστε.
    Ενήλικες είμαστε, νομίζω.

  4. #19
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Και καταναλωτές που υποτίθεται ότι προστατευόμαστε από τα αρμόδια όργανα.

  5. #20
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι διοικούνται από φιλοχρήματους καπιτάλες, όχι από τη Μητέρα Τερέζα/CEO.
    Τί να κάνουμε; Γι'αυτό φροντίζουμε να ενημερωνόμαστε και να προστατευόμαστε.
    Ενήλικες είμαστε, νομίζω.
    Μιλάς έχοντας υπόψιν σου τα δικά σου δεδομένα.

    Αν οι κατασκευαστές περίμεναν μόνο από γνώστες να πουλήσουν θα το χαν κλείσει.

    Η ΕΕΤΤ οφείλει να ρυθμίσει και να προστατεύσει τον καταναλωτή, ότι να βγάζει στην άκρη την εταιρία (τους λόγους πάνω κάτω τους γνωρίζουμε όλοι) και να το παίζει συμβουλάτορας.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι πλέον αν δεν έχεις ενεργοποιημένο κάποιο πακέτο data χρεώνεσαι by default 1€/μέρα (εφόσον γίνεται λογική χρήση, και υποθέτω ότι η κατά λάθος χρήση δεν ξεπερνάει αυτά τα όρια).
    Αν δεν κάνω λάθος και αυτό ισχύει απόλυτα, τότε ΟΚ, μιλάμε το πολύ για 30€ το μήνα.

    Αλλά ακόμα και έτσι, η ΕΕΤΤ θα πρέπει να επιβάλει να είναι το data κομμένο από την εταιρία μέχρι να πει ο χρήστης ρητά ότι το θέλει.
    Αν κανεις νεα συνδεση η ανανεωση, στο συμβολαιο υπογραφεις οτι θες ιντερνετ.
    Ποσο πιο ρητα?
    mac rulez

  7. #22
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Και αν θες internet μπορεί εύκολα, πολύ εύκολα, o λογαριασμός να έρθει με τετραψήφιο νούμερο αντί για 25€.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-10-2010
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Διακοπή όταν υπερβούμε ένα όριο ή πλαφόν ημερήσιας χρέωσης.

  9. #24
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.331
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Αντί να επιβάλουν να είναι το data κομμένο από την εταιρία, μέχρι να πει ο χρήστης ρητά ότι το θέλει ή να υπάρχει διακοπή όταν τα data υπερβούν ένα όριο χρέωσης, και να προστατευτεί ο καταναλωτής, δίνουν "οδηγίες" ορθής χρήσης ...........
    Ότι μα ότι να είναι
    Ας το κλείσουν το "μαγαζί" να τελειώνουμε.
    Μόνο για φιγούρα είναι.

  10. #25
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mακάρι να ήταν μόνο για φιγούρα.
    Πιόνι του καρτέλ είναι.

    Επιπλέον, αντί να ασχοληθεί με τις ληστρικές χρεώσεις data και το ελλεινό (και παραπλανητικό) marketing του καρτέλ, κάθετε και ασχολείται με οδηγίες.

  11. #26
    Εγγραφή
    07-06-2011
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Netgear D6200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι πλέον αν δεν έχεις ενεργοποιημένο κάποιο πακέτο data χρεώνεσαι by default 1€/μέρα (εφόσον γίνεται λογική χρήση, και υποθέτω ότι η κατά λάθος χρήση δεν ξεπερνάει αυτά τα όρια).
    Αν δεν κάνω λάθος και αυτό ισχύει απόλυτα, τότε ΟΚ, μιλάμε το πολύ για 30€ το μήνα.
    30€ είναι περισσότερα από το πάγιό μου. Ούτε νομίζω ότι περισσεύουν σε πολλούς, για να τα πληρώνουν extra στο λογαριασμό κάθε μήνα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά ακόμα και έτσι, η ΕΕΤΤ θα πρέπει να επιβάλει να είναι το data κομμένο από την εταιρία μέχρι να πει ο χρήστης ρητά ότι το θέλει.
    Το έσωσες. Σωστά.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι της άποψης οτι οι ποιο πολλοί δεν χρειάζονται πολύ εξελιγμένα έξυπνα τηλέφωνα (οχι android) αλλά απλούστερα μισοέξυπνα κινητά με "κλειστό" λειτουργικό και "κλειστές" εφαρμογές για internet, messaging κτλ που εχουν λιγότερους κινδύνους...

    Αυτή ακριβώς είναι η άποψή μου. Πόσοι πραγματικά χρειάζονται κινητό-υπολογιστη; Τηλέφωνο λέγεται, όχι PDA. Τώρα, αν οι κατασκευαστές μπορούν και βάζουν android ακόμα και στα πιο low-end κινητά τους, μιλάμε για τον ορισμό του overkill...

  12. #27
    Εγγραφή
    05-05-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα στη τσάντα θα ξεκλειδωθεί το κινητό, θα εμφανιστεί το μενού και θα εκκινηθεί ο browser;
    Δε λέω, είναι πιθανό.
    Όμως είναι λίγο άσχετο με τη δημιουργία θεωριών συνομωσίας σχετικά με τις εταιρείες κινητής που σε βάζουν στο ιντερνετ από κακία, για να τις συντηρείς.
    Πολύ πιθανό φίλε μου εμένα έχει γίνει μέσα στην κωλότσεπη το κινητό να ξεκλειδώσει μόνο του και να πάρει τηλέφωνο τον πρώτο στην λίστα και μάλιστα να μπει και σε ανοικτή ακρόαση .. Ναι μου έχει συμβεί όσο τρελό και αν ακούγεται !! (μοιάζει για έξυπνο κινητό ( smartphone ) αλλά δεν είναι , είναι το sony ericsson k310 )

    Τώρα όσο αναφορά για το Data συμφωνώ ότι πρέπει να είναι κλειδωμένο διότι στο κινητό που ανέφερα (sony ericsson k310 ) χωρίς να είναι 3G λόγο του ότι είναι ρυθμισμένο από το δίκτυο (Wind) για να στέλνει MMS έχει πάνω δεξιά στο πληκτρολόγιο κουμπί που λέει Plus+ είναι της Wind για να μπαίνει σε ειδήσεις κτλ. Μου έχει πατηθεί πολλές φορές και να το παίρνω είδηση μετά από πολλές ώρες με αποτέλεσμα να χρεώνεσαι κατέβασμα δεδομένων (αρκετά ακριβά για λίγη ώρα). Μπήκα μονός μου στο internet profile και απενεργοποίησα το . Κάποιος όμως που δεν ξέρει …?? Θα αναγκαστεί να πάει στο κατάστημα της ανάλογης εταιρίας για τα περαιτέρω …

  13. #28
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spelljammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    30€ είναι περισσότερα από το πάγιό μου. Ούτε νομίζω ότι περισσεύουν σε πολλούς, για να τα πληρώνουν extra στο λογαριασμό κάθε μήνα.
    Το έσωσα παρακάτω ( ), αλλά για να επιστρέψω σε αυτό, τα 30€ δεν είναι ποσό για να βαρέσεις εγκεφαλικό. Μια φορά θα σου έρθουν και μετά θα πάρεις αμέσως τηλέφωνο στην εταιρία να σου κόψει το data.
    Δεν είναι ιδανικό, αλλά καμία σχέση με το να σου ερχόταν λογαριασμός 200+ € από λάθος χρήση data.

  14. #29
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Ειναι πολυ απλο να υποχρεωθουν ολες οι εταριες κινητης να πουλανε τισς συσκευες με προεπιλογη το OFF αντι για το ON απλα δεν το κανουν γιατι ολο και καποιος καημενος που δεν ξερει θα την πατησει.
    The world can change by your actions not by your opinions

  15. #30
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι πολυ απλο να υποχρεωθουν ολες οι εταριες κινητης να πουλανε τισς συσκευες με προεπιλογη το OFF αντι για το ON απλα δεν το κανουν γιατι ολο και καποιος καημενος που δεν ξερει θα την πατησει.
    Δε μπορείς να το κάνεις αυτό.
    Είναι πιο απλό το OFF να βρίσκεται στο δίκτυο.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-09, 11:22
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-08, 20:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας