Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρει κανείς τι γίνεται εαν είσαι σε οπτική ίνα; Απο τον πΟΤΕ ακόμα στο περίμενε είμαι για την διαθεσιμότητα....

    Η Vivodi στην ιστοσελίδα της μου δείχνει οτι για το τηλέφωνο μου έχιε διαθεσιμότητα ADSL by Vivodi, αλλά αυτό ισχύει στην περίπτωση οπτικής ίνας;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    Hotel DSLAM
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8mbit ON 8mbit OTE/CONNEX
    ISP
    Οn & OTE
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Linksys / Pirelli ON
    Αυριο θα ξέρω για περιοχή Πειραιά 422 και 413 κέντρο.

    Εχω και εγώ απο Σεπτέμβριο φάει μεγάλο κόλλημα
    dream_GR

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dream_GR
    Αυριο θα ξέρω για περιοχή Πειραιά 422 και 413 κέντρο.

    Εχω και εγώ απο Σεπτέμβριο φάει μεγάλο κόλλημα
    Εμενα με εκαναν να ξηλωσω την ISDN γιατι μου ελεγαν οτι εχει διαθεσιμοτητα σε PSTN. Απο πριν τα Χριστουγεννα κανω αιτησεις, για να μου πουν τελικα οτι ειτε ISDN ειτε PSTN δεν μπορω να εχω λογω οπτικης ινας. Μου ειπαν κιολας οτι λογω Ολυμπιακων Αγωνων θα υπηρχε διαθεσημοτητα και σε οπτικες ινες μεχρι τελος Μαρτιου, οποτε να κανω υπομονη, αλλα φυσικα καταλαβαινεις.... οταν λεει κατι ο πΟΤΕ..... ακομα περιμενω.

    Παντως ενδιαφερον θα εχει τι θα σου πει η Vivodi, περιμενω να ακουσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    Hotel DSLAM
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8mbit ON 8mbit OTE/CONNEX
    ISP
    Οn & OTE
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Linksys / Pirelli ON
    Φίλε Aesir σε ποιά περιοχή είσαι?

    Εμας στον Πειραιά που είμαστε, μας δουλευουν κανονικότατα. 150 και βάλε, Ναυτιλιακές εταιρίες, είμαστε φάτσα στο λιμάνι στο πιό κεντρικό εμπορικό σημείο και ο καπΟΤE δεν είχε κάν προβλέψει το πιθανό πρόβλημα μας. Ομως απο αυτή την ανοργανωσιά, ακόμα χειρότερα που μέχρι και χθές δεν ξέρει κανείς απο το τεχνικό ή εμπορικό τμήμα, το πότε και άν θα μας βάλει κάποιο διαολεμένο μίνι dslam να πάρουμε και εμεις ADSL πρίν το 2005.

    Με vivodi μίλησα και ίσως μπορεί να περάσει δική της LLU αν και λίγο χλωμό υο βλέπω.

    Αύριο (σήμερα) θα σας πώ τι μας είπαν απο τις πωλήσεις.
    dream_GR

  5. #5
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω ειμαι Κουκακι, ανηκω στον ΟΤΕ Ν. Κοσμου, αν και στη Vivodi μου βγαζει διαθεσιμοτητα στο κεντρο Ακροπολης.

    Στην χειροτερη προσπαθω τωρα να βγαλω ακρη που να παραπονεθω στον ΟΤΕ να μου βαλουν ξανα ISDN και να μου επιστρεψουν πισω τα οσα πληρωσα για αλλαγη σε PSTN αφου μου υποσχεθηκαν κατι το οποιο δεν γινοταν. Βλεπεις τοσους μηνες δεν μου ελεγαν οτι δεν μπορω να ωαλω λογω οπτικης ινας, μου ελεγαν οτι δεν εχει θυρες σε ISDN, οποτε τον Φεβρουαριο μου προτειναν να αλλαξω σε PSTN γιατι θα εβαζα ADSL χωρις προβλημα. Δεν ειναι απλα οτι εχω μεινει με μια γραμμη στο σπιτι και με συνδεση modem, χρειαζομαι την ταχυτητα γιατι κανω VPN στο δυκτιο ης δουλειας...... αστα....

    Περασαν βλεπεις οι εκλογες και παλι ολες οι υποσχεσεις και οι επενδυσεις μπηκαν στο ντουλαπι. Κατα τα αλλα, ολο σκαβουν εδω τριγυρω και περνουν οπτικες ινες.....
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  6. #6
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    Hotel DSLAM
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8mbit ON 8mbit OTE/CONNEX
    ISP
    Οn & OTE
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Linksys / Pirelli ON
    φίλε aesir εχεις δίκιο, έχω διαβάσει το Post σου σε άλλη θεματική ενότητα και έφριξα!!!

    Απο ότι μου ειπε ενας ειλικρινής ΟΤΕΤΖΗΣ (υπάρχουν και τέτοια ατομα) η Ακρόπολη και ο Πειραιάς είναι τα δύο χειρότερα κέντρα για ADSL γιατί είναι τίγκα στις οπτικές ίνες. Ομως είναι τα δύο κέντρα με την άμεση προτεραιότητα ίσως πρίν την Ολυμπιάδα. Στην θέση σου θα πήγαινα στο ΙΝΚΑ και στον συνήγορο του πολίτη να κάνω διαμαρτυρία και ίσως έτσι πετύχεις να πάρεις τα λεφτά σου πίσω για την υποβάθμιση της γραμμής.

    Συνηστώ πάντως όποιος έχει πρόβλημα με την ανυπαρξία του ΟΤΕ να προσφέρει ADSL καλό έιναι να κάνει έγγραφη διαμαρτυρία πρός τον ΟΤΕ, με κοινοποίηση στο υπουργείο Μεταφορών και επικοινωνιών, την ΕΕΤΤ και το ΙΝΚΑ και όποιον άλλο φορέα σχετικό πάντα μπορεί να σκεφτεί.

    Για βοήθεια παραθέτω μερικές διευθύνσεις email για διαμαρτυρίες:

    ΕΕΤΤ - info@eett.gr
    Υπουργείο Μεταφορών & Επικοινωνιών - comm@yme.gr
    ΟΤΕ ADSL γραφείο διαυθυντού - pvasilakis@ote.gr
    INKA - inka@inka.gr

    Φιλικά
    dream_GR

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    aesir - dream_GR,

    Εγώ είχα ρωτήσει στην Vivodi για Πειραιά (4116-XXX) και οι άνθρωποι μου είπαν ότι αν δεν μπορεί να δώσει ο ΟΤΕ λόγω οπτικών, δεν μπορούν ούτε εκείνοι.

    Αν υπάρξει κανά νέο για Πειραιά, πείτε γιατί ενδιαφέρει πολύ έναν φίλο

  8. #8
    Το avatar του μέλους xxxxx
    xxxxx Guest
    Καλημέρα παιδιά,

    Εγώ είμαι Αμπελόκηπους, στο κέντρο της ΧΩΡΑΣ
    και επειδή είμαι σε οπτική ίνα, δεν μπορώ να βάλω DSL
    Περιμένω από τον Αύγουστο (ΝΑΙ, 8 μήνες). Έχω κάνει
    3-4 αιτήσεις, αλλά τίποτα.

    Στην 3η αίτηση μια Οτετζου μου είχε πει να
    ξαναπροσπαθούσα να κάνώ αίτηση μέσα στο Μάρτιο
    όπως και έκανα. Αλλά πάλι απορρίφθηκε. Για να μου
    προτείνει η ίδια να κάνω αίτηση κατά το Μάρτιο,
    σημαίνει ότι κάτι πρέπει να είχαν στο μυαλό τους για
    την κάλύψη αυτών των περιοχών.

    Δυστυχώς.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα εννούσε τον Μάρτιο 2005 ή και 2006. Εγώ είμαι στο Σύνταγμα. Μία από τα ίδια ! Πάντως, παρακολουθείτε τα ΚΑΦΑΟ. Αλλαγή δεν θα δούμε, αν δεν βάλουν εκεί κατάλληλα μηχανήματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε dream_GR, xxxxx, εχεις απολυτο δικιο και σκοπευω να το κυνηγησω οσο μπορω. Το βρισκω ειρωνικο να εχουμε απο την μια τεχνολογια οπτικων ινων και απο την αλλη να χρησιμοποιω ακομα modem στο κεντρο της Αθηνας! Εμενα μου φαινεται ακομα πιο τραγικο γιατι εχοντας δουλεψει χρονια στο Λονδινο μου φαινομαστε σαν τριτοκοσμικοι που δεν μπορουμε να οργανωθουμε για να παμε μπροστα. Τελος παντων......

    Παντως οταν πηγα απο τον ΟΤΕ Ν.Κοσμου και εμενα μου ειπαν για Μαρτιο, μου ειπαν επισης οτι ηδη γινονται δοκιμες για ADSL over fiber optic, αλλα μαλλον στις δοκιμες θα μεινουμε. Το αστειο ειναι κιολας οτι αλλες φορες μια αιτηση μενει σε αναμονη, και αλλες φορες την απορριπτουν χωρις να πουν τιποτα, οποτε καθε λιγο και λιγακι πρεπει να τους παιρνεις τηλεφωνο......

    Παντως αν δεν πιεστει ο πΟΤΕ ειναι απο την Ευρωπαϊκη Ενωση ειτε απο την εκαστοτε κυβερνηση δεν θα δω ADSL ουτε φετος μαλλον και ας ειμαι στο κεντρο της Αθηνας...

  11. #11
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    Hotel DSLAM
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8mbit ON 8mbit OTE/CONNEX
    ISP
    Οn & OTE
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Linksys / Pirelli ON
    Φίλε aesir εχω στείλει απο τον Οκτώβριο 6 επιστολές διαμαρτυρίας σε ΟΤΕ, υπουργεία, και ολους τους οργανισμούς, βασικά με την παράκληση/απαίτηση ότι πολλοί απο τους ανταγωνιστές μας σε άλλεσ "προνομιούχες" περιοχές εχουν ήδη βάλει ADSL και εμείς δουλευουμε με τα αργοκίνητα τσουκάλια προσπαθόντας να φτάσουμε μάταια πρώτοι με τα μαιλ μας στους πελάτες μας. Τους έχουμε κάνει σαφές ότι χάνουμε λεφτά απο χαμένες δουλειές και ότι είμαστε σε επίπεδο τριτοκοσμικό. Αποτέλεσμα???

    Απο τις 6 επιστολές μόνο μία απαντήθηκε απο τον κύριο Βασιλάκη (διευθ ADSL) ο οποίος και έιναι ο μόνος κύριος μέσα στον ΟΤΕ. Ο ίδιος βέβαια ευθύνεται σημαντικά για τις ελίψεις/παραλίψεις της εταιρίας του, αλλά αν μή τι άλλο σου βγαίνει στο τηλέφωνο και σου απολογήται, κάτι που πολλοί οτετζήδες δεν έχουν την τόλμη να κάνουν.

    Μαλιστα σε μια συνομιλια πρίν λίγες μέρες μου είπε ο κύριος Βασιλάκης ότι και στην οικία του στην Ν. Φιλαδέλφεια δεν μπορέι να βάλει ADSL λόγω γεμάτων dslam!!! Οταν ο ίδιος ο κύριος ADSL αδυνατεί να εξυπηρετηθεί τότε καλό είναι να μήν έχουμε φρούδες ελπίδες εμείς οι απλοί χρήστες....!!!!
    dream_GR

  12. #12
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικα μαλλον πρεπει με καποιον τροπο να γινει πιστευω μια διαμαρτυρια προς την Ευρωπαικη Ενωση, για να φαει και αλλο χοντρο προστιμο για την καθυστερηση στο broadband. Οποτε πρεπει ολοι μας καπως να υπογραψουμε απο κοινου μια επιστολη και να ωρουμε που θα την στειλουμε.

    Κατα τα αλλα, εξ' αρχης φαινοταν το κακο marketing του πΟΤΕ, αφου οι μεγαλομισθοι επεσαν πολλοι εξω στην προβλεψη για την ζητηση που θα ειχε. Τουλαχιστον στα αστικα κεντρα ομως η αναβαθμιση τοσο των απλων DSLAM για περισσοτερες πορτες οσο και των DSLAM οπτικων ινων δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα, μαλλον εχουν γινει οι προμηθειες hardware αφου (και απο Itracom) μου ειπαν οτι εχουν γινει απο καιρο οι δοκιμες. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν δινουν διαθεσιμοτητα. Για να γινομαστε ρεζιλι και να δειχνουμε οτι οντως δεν μπορουμε να παμε μπροστα;

    Ασε που στο εξωτερικο αν εχεις οπτικη ινα μπορεις να εχεις internet με τρελλες ταχυτητες (αυτο μαλλον αν γινει ποτε εδω θα γινει σε καμμια 20ρια χρονια).

    Με πειραζει περισσοτερο η ανικανοτητα τους τοσους μηνες να κανω αιτησεις και να μην ξερω οτι ειμαι σε οπτικη ινα, την στιγμη που ρωτουσα συνεχεια τεχνικους για την διαθεσιμοτητα. Κατα τα αλλα να μην κανουν τιποτα αλλο απο το να παιρνουν τους μισθους τους, και σαν τους Χιωτες να ερχονται δυο δυο για να μου παρουν το netmod, λες και ο ενας να πρεπει να κρατει τσιλιες. Οχι τιποτα αλλο, αλλα ετσι για να δικαιολογουν τους μισθους τους και τις υπεραριθμες θεσεις τους.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έχει δίκιο για την πρόβλεψη ζητήσεως. Πέσανε 100% μέσα ! Στην προσφορά έγινε το αντίθετο. Τι σημασία έχει όμως αυτό, εκτός από ακαδημαϊκή ;

  14. #14
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έχει δίκιο για την πρόβλεψη ζητήσεως. Πέσανε 100% μέσα ! Στην προσφορά έγινε το αντίθετο. Τι σημασία έχει όμως αυτό, εκτός από ακαδημαϊκή ;

  15. #15
    Το avatar του μέλους ALiTiS
    ALiTiS Guest
    γραψτο αλλη μια :P

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-04, 01:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας