Σελ. 72 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 52626770717273747782 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.066-1.080 από 1257
  1. #1066
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μη μου το σβηνεις ολο ντε

    επειδη εχω και γω το ιδιο θεμα μαλλον,πως μπορω να μετρησω το ping με και χωρις το κουτι?
    VAMOS ARIS

  2. #1067
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.623
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    αυτη η συζητηση εγινε και στις πρωτες σελιδες ειπαμε το κουτι ειναι δεν ξερω τι περιμενατε ειδικα εσεις που παιζετε και παιχνιδια.. ηταν πασιφανες οτι δεν μπορει να κανει μετρησεις μονο οταν γουσταρετε ετσι δεν βγαινει καμια αξιοπιστη μετρηση

  3. #1068
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μια χαρα μετρησεις κανουμε.αν μας κοβει ομως,ειναι προβλημα
    VAMOS ARIS

  4. #1069
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.623
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ξαναλεω
    δεν υπαρχει περιπτωση να σε κοψει πρωτο και κυριο...
    οι μετρησεις γινονται θες δεν θες ειναι download+upload οποτε προφανως σε κοβει για λιγα δευτερα
    δεν γινεται αλλιως

  5. #1070
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4.722
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλό είναι να κρίνουμε αν γνωρίζουμε το αντικείμενο (αυτή είναι η προσωπική μου άποψη) πιστεύω ότι γνωρίζουν πολύ καλά τι μετράνε τα μηχανήματα τους και τι δείχνουν τα διαγράμματα τους (μην ξεχνάτε ότι η SamKnows δεν είναι κάτι το άγνωστο ή ασήμαντο)

    εγώ όταν πρωτοείδα την παρουσίαση του προγράμματος εδώ σε αυτή την ιστοσελίδα με έπεισαν και δήλωσα συμμετοχή και δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στιγμή καθώς προσφέρω κάτι προς όλους και δεν μου κοστίζει τίποτα αντίθετα έχω βγει κερδισμένος από όλη την ιστορία (σημείωση συμμετέχω και στο πρόγραμμα της ΕΕΤΤ (υπερίων)
    Μπήκα να δω τι είναι αυτό που αναφέρεις. Και έλεγα ότι δεν θα ξαναδω σελίδα που σου ζητάει java. Πρώτο συμβάν εδώ και 3 χρόνια.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #1071
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    καταρχήν να απαντήσω στο φίλο που ανάφερε περί αντιπαραθέσεων ότι δεν υπάρχει καμία πρόθεση από μένα προσωπικά για αντιπαράθεση με κανέναν συνομιλητή μου σε οποιαδήποτε διαδικτυακή κοινότητα (όχι μόνο σε αυτή) σέβομαι όλων τις απόψεις είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ με αυτές και προβάλω πάντα την άποψη μου αν είναι δυνατόν με επιχειρήματα.

    είδες ότι δεν πρέπει πότε να λέμε "μεγάλες κουβέντες" ούτε εμένα μου αρέσουν οι ιστοσελίδες που ζητάνε java αλλά να που η συγκεκριμένη της ΕΕΤΤ (Υπερίων) σε συνεργασία αν είδες με κορυφαία εργαλεία μετρήσεων χρησιμοποιεί.

    ότι αφορά το "SamKnows" εγώ το έλυσα το θέμα με το παιχνίδι (όταν παίζω δεν δουλεύει το "whitebox" ξεκουράζεται) και επανέρχεται όταν σταματήσω να παίζω.

  7. #1072
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    ΔΕς τα διαγράμματα που 'εβγαλαν από το SamKnows και μετά ξανασκέψου πριν με πεις ασχετο...

  8. #1073
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    καταρχήν δεν σε είπα άσχετο φίλε μου (μην λες πράγματα που δεν έχω πει και με προσβάλουν)

    ούτε έκρινα την άποψη σου (την σέβομαι απόλυτα και ας μην συμφωνώ με αυτήν)

    απλά σου επισήμανα ότι πράγματα που δεν γνωρίζουμε πως δουλεύουν καλό είναι να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω πριν ασκήσουμε κριτική στο έργο που προσφέρουν δεν είναι κακό να διαβάσεις τι σημαίνει SamKnows η συγκεκριμένη ιστοσελίδα που βρισκόμαστε έχει κάνει καλή δουλεία σε αυτό το κομμάτι.

  9. #1074
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕς τα διαγράμματα που 'εβγαλαν από το SamKnows και μετά ξανασκέψου πριν με πεις ασχετο...
    Το θέμα δεν είναι τα διαγράμματα, αλλά τα συμπεράσματα που βγαίνουν από τις μετρήσεις των 10.000 εθελοντικών συνδέσεων σε 30 ευρωπαϊκές χώρες, για την πορεία της σταθερής ευρυζωνικότητας σε σχέση με την "Ψηφιακή Ατζέντα 2020".

  10. #1075
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Αρα παλι ασχετο με λες με αλλα λογια...Τι να πω.. Το θεμα ειναι να εβγαζαν αποτελεσματα ανα παροχο, ανα περιοχη κτλπ..Αυτα τα γενικα δεν με βοηθανε παρα πολυ για τα 3 χρονια που τους εχω αφιερωσει και δεν λενε και ποτε τελειωνει...

  11. #1076
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη η συζητηση εγινε και στις πρωτες σελιδες ειπαμε το κουτι ειναι δεν ξερω τι περιμενατε ειδικα εσεις που παιζετε και παιχνιδια.. ηταν πασιφανες οτι δεν μπορει να κανει μετρησεις μονο οταν γουσταρετε ετσι δεν βγαινει καμια αξιοπιστη μετρηση
    ε αφού μας είπανε οτι κάνει monitor το traffic και αν υπάρχει δραστηριότητα δεν κάνει tests...

    τεσπα,αναγκαστικά όταν παίζω games απλά κουμπώνω το lan πίσω στο router και κλείνω το whitebox. (ευτυχώς δηλαδή που τα έχω και τα 2 σε μια γωνιά πάνω στο γραφείο,αλλιώς...)

  12. #1077
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα παλι ασχετο με λες με αλλα λογια...Τι να πω.. Το θεμα ειναι να εβγαζαν αποτελεσματα ανα παροχο, ανα περιοχη κτλπ..Αυτα τα γενικα δεν με βοηθανε παρα πολυ για τα 3 χρονια που τους εχω αφιερωσει και δεν λενε και ποτε τελειωνει...
    Καταρχήν δεν σε είπα ποτέ άσχετο, εκτός κι αν με μπέρδεψες με άλλον. Η αναφορά μου είχε να κάνει καθαρά με αυτό που έχω στην παράθεση.
    Αν έκανες τον κόπο να μπεις στην ιστοσελίδα και να διαβάσεις τον σκοπό του ερευνητικού προγράμματος και τι συμπεράσματα έχουν βγει μέχρι τώρα, θα καταλάβαινες ότι αυτά που ζητάς είναι άσχετα με αυτό.

    Αν θέλεις σχετικές πληροφορίες για τους ελληνικούς παρόχους, δες τα θέματα εδώ, εδώ κι εδώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε αφού μας είπανε οτι κάνει monitor το traffic και αν υπάρχει δραστηριότητα δεν κάνει tests...

    τεσπα,αναγκαστικά όταν παίζω games απλά κουμπώνω το lan πίσω στο router και κλείνω το whitebox. (ευτυχώς δηλαδή που τα έχω και τα 2 σε μια γωνιά πάνω στο γραφείο,αλλιώς...)
    Πληροφοριακά ο πίνακας εδώ εμφανίζει περιοδικότητα, χρονική διάρκεια και όγκο των διακινούμενων πληροφοριών των τεστ.
    Η μεθοδολογία που ακολουθείται αναφέρεται εδώ, όπου επίσης μνημονεύεται και το όριο που έχει τεθεί ώστε να γίνουν οι έλεγχοι και να μην επηρεάζεται ο χρήστης (όσο είναι δυνατόν).
    Prior to and between tests, a threshold manager service monitors the inbound and outbound traffic across the WAN interface of the Whitebox to calculate if a panellist is actively using the Internet connection.
    The threshold for traffic is set to 64kbps downstream and 32kbps upstream. If these thresholds are breached prior to the test starting or between tests, the test will be delayed for a minute and the process repeated.
    If the connection is being actively used throughout, this pause and retry process will occur up to 5 times before the entire test cycle is abandoned.
    Δεν γνωρίζω στα on-line παιχνίδια πόσο είναι το μέγεθος των διακινούμενων πακέτων, αλλά το όριο που έχουν βάλει είναι αρκετά μικρό.

  13. #1078
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα παλι ασχετο με λες με αλλα λογια...Τι να πω.. Το θεμα ειναι να εβγαζαν αποτελεσματα ανα παροχο, ανα περιοχη κτλπ..Αυτα τα γενικα δεν με βοηθανε παρα πολυ για τα 3 χρονια που τους εχω αφιερωσει και δεν λενε και ποτε τελειωνει...
    όπως είπα εξ αρχής δεν σε λέω άσχετο ούτε σε κρίνω (αν δεν θες να το καταλάβεις δεν φταίω εγώ) κανέναν από εδώ μέσα δεν χαρακτηρίζω είτε συμφωνώ με τις απόψεις του είτε όχι

    εγώ απλά σου είπα διάβασε όλο το θέμα που αφορά το SamKnows και κάνε την δική σου ερεύνα σχετικά με αυτό (υπάρχει το google που είναι καλός βοηθός σε όποια αναζήτηση)

    εγώ δεν είμαι ειδικός επί του θέματος αλλά με έπεισε το συγκεκριμένο πρόγραμμα έτσι δήλωσα συμμετοχή τώρα καλά κάνει ή κακά κάνει θα δείξει ο χρόνος

    ότι αφορά τα διαγράμματα που αναφέρεις και γιατί δεν αναφέρει αποτελέσματα ανά πάροχο ή ανά περιοχή (θα έχουν τους λόγους τους που δεν το κάνουν)

    καταρχήν δεν σε υποχρεώνει κανείς να παραμείνεις στο πρόγραμμα αν εσύ δεν το θες (απλά αν μείνεις υπάρχει η μικρή επιβράβευση ότι σου δίνουν την συσκευή) αν εσύ δεν την θες μπορείς να την αγοράσεις από την ελεύθερη αγορά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα δεν είναι τα διαγράμματα, αλλά τα συμπεράσματα που βγαίνουν από τις μετρήσεις των 10.000 εθελοντικών συνδέσεων σε 30 ευρωπαϊκές χώρες, για την πορεία της σταθερής ευρυζωνικότητας σε σχέση με την "Ψηφιακή Ατζέντα 2020".
    εγώ πάντως συμφωνώ μαζί σου και αυτό προσπαθώ να του εξηγήσω του φίλου και νομίζει ότι τον λέω ή τον λέμε άσχετο

    δεν καταλαβαίνει αν δεν ήταν το πρόγραμμα SamKnows και τα αντίστοιχα εργαλεία από την ΕΕΤΤ κτλ δεν θα βλέπαμε καμία βελτίωση.

  14. #1079
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν δεν σε είπα ποτέ άσχετο, εκτός κι αν με μπέρδεψες με άλλον. Η αναφορά μου είχε να κάνει καθαρά με αυτό που έχω στην παράθεση.
    Αν έκανες τον κόπο να μπεις στην ιστοσελίδα και να διαβάσεις τον σκοπό του ερευνητικού προγράμματος και τι συμπεράσματα έχουν βγει μέχρι τώρα, θα καταλάβαινες ότι αυτά που ζητάς είναι άσχετα με αυτό.

    Αν θέλεις σχετικές πληροφορίες για τους ελληνικούς παρόχους, δες τα θέματα εδώ, εδώ κι εδώ.

    - - - Updated - - -


    Πληροφοριακά ο πίνακας εδώ εμφανίζει περιοδικότητα, χρονική διάρκεια και όγκο των διακινούμενων πληροφοριών των τεστ.
    Η μεθοδολογία που ακολουθείται αναφέρεται εδώ, όπου επίσης μνημονεύεται και το όριο που έχει τεθεί ώστε να γίνουν οι έλεγχοι και να μην επηρεάζεται ο χρήστης (όσο είναι δυνατόν).

    Δεν γνωρίζω στα on-line παιχνίδια πόσο είναι το μέγεθος των διακινούμενων πακέτων, αλλά το όριο που έχουν βάλει είναι αρκετά μικρό.

    τα bitrate ειναι πολυ μικρα στα περισσοτερα παιχνιδια... το εξυπνο θα ηταν να κοιτανε και τα pps. τεσπα...

  15. #1080
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Φυσικα και ξερω τι γινεται με το προγραμμα,ειμαι ηδη 3 χρονια..Και παραμενω γιατι τηρω τις συμφωνιες μου και οχι για το ρουτερ που πωλειται 30 ευρω...Αυτο που λεω ειναι οτι τα αρχικα τους πλανα με τα τωρινα δεν ειναι ολοιδια...Και το προβλημα με το gaming παραμενει.Το μονο που δουλευει (γιατι δοκιμαζα να εχω και torrent ανοιχτο για να ξεπερναω σιγουρα τα threshold που μου ανεφεραν και σε mail τους,αλλα τα ιδια θεματα ειχα..) ειναι να το βγαζεις απο το δικτυο.Γιατι τι να το κανω αν θελω που και που να παιξω για λιγη ωρα καποιο online game, και να καρκινιαζω με το lag του whitebox που μπορει να τυχει εκεινη τη στιγμη να τεσταρει τη γραμμη.

Σελ. 72 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 52626770717273747782 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 22:36
  2. Αύξηση των ευρυζωνικών ταχυτήτων στην Ευρώπη
    Από treli@ris στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-10, 12:02
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-07, 16:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας