Σελ. 82 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 6272778081828384 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 1248
  1. #1216
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον.
    μάλλον φταίμε και εμείς που τα "σκαλίζουμε/πειράζουμε"

    γιατί με την μέχρι τώρα επικοινωνία που έχω με την Samknows είμαι ευχαριστημένος

    θα ενημερώσω σχετικά όταν κάνω αλλαγή το προφίλ από OTE VDSL σε OTE FTTH τι θα μου απαντήσουν από την Samknows

  2. #1217
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    Το έχω εδώ και πολλά χρόνια... τι γίνεται κανά συμπέρασμα βγάλαμε ?

  3. #1218
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Το dd-wrt δουλεύει γάντι στα n600, εκεί κατέληξα. Με κούρασε να είμαι σε pvp και να θυμάται να κάνει τότε έλεγχο, ενώ τις υπόλοιπες 20 ώρες της ημέρας να μην κάνει τίποτα. Δήθεν είχαν λύσει το θέμα του gaming όπως με διαβεβαίωσαν. Οπότε βρήκα μόνος τη λύση με ένα ωραιότατο format!

  4. #1219
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το dd-wrt δουλεύει γάντι στα n600, εκεί κατέληξα. Με κούρασε να είμαι σε pvp και να θυμάται να κάνει τότε έλεγχο, ενώ τις υπόλοιπες 20 ώρες της ημέρας να μην κάνει τίποτα. Δήθεν είχαν λύσει το θέμα του gaming όπως με διαβεβαίωσαν. Οπότε βρήκα μόνος τη λύση με ένα ωραιότατο format!
    Εγώ παρατήρησα πως "ξεμπούκωσε" το εσωτερικό μου δίκτυο, χωρίς αυτό.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #1220
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Όταν το είχα να μετράει έκανε διάφορα περίεργα ανά διαστήματα. Τώρα το έχω καιρό με dd-wrt και δουλεύει για μήνες χωρίς αποσυνδέσεις αξιοπρεπώς. PPPoE - 2pc - και 6 WiFi συσκευές. Το ZTE της Forthnet απλά κόλλαγε. Βέβαια το τέλειο θέλει και να βάλεις το χέρι στη τσέπη!

  6. #1221
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν το είχα να μετράει έκανε διάφορα περίεργα ανά διαστήματα. Τώρα το έχω καιρό με dd-wrt και δουλεύει για μήνες χωρίς αποσυνδέσεις αξιοπρεπώς. PPPoE - 2pc - και 6 WiFi συσκευές. Το ZTE της Forthnet απλά κόλλαγε. Βέβαια το τέλειο θέλει και να βάλεις το χέρι στη τσέπη!
    Καταρχήν φεύγετε από το πρόγραμμα
    Το δικό του firmware μπορεί να μπει και πως.?

  7. #1222
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Ήμουν αρκετά χρόνια, οπότε ας φτιάχνανε τα προβλήματα για να μην έφευγα. Φυσικά και δουλεύει το δικό του firmware αλλά εμένα προσωπικά δεν με κάλυψε. Νομίζω τον τρόπο καλύτερα να μην τον γράψουμε εδώ, αλλά το google το έχει αναλυτικά

  8. #1223
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν αρκετά χρόνια, οπότε ας φτιάχνανε τα προβλήματα για να μην έφευγα. Φυσικά και δουλεύει το δικό του firmware αλλά εμένα προσωπικά δεν με κάλυψε. Νομίζω τον τρόπο καλύτερα να μην τον γράψουμε εδώ, αλλά το google το έχει αναλυτικά
    αν ξέρεις τον τρόπο στείλε μου σε ΠΜ αν θες περισσότερες πληροφορίες με ενδιαφέρει για το δικό του firmware όχι dd-wrt

    αν θεωρείς ότι δεν μπορείς για ευνόητους λόγους απόλυτα κατανοητό και δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς προς το παρών συμμετέχω ενεργά στο πρόγραμμα (COSMOTE VDSL 50) τώρα που θα πάω σε (COSMOTE FTTH 100) θα τους ρωτήσω καθώς θα πρέπει να με αλλάξουν προφίλ.

    σε ευχαριστώ

  9. #1224
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ξέρεις τον τρόπο στείλε μου σε ΠΜ αν θες περισσότερες πληροφορίες με ενδιαφέρει για το δικό του firmware όχι dd-wrt

    αν θεωρείς ότι δεν μπορείς για ευνόητους λόγους απόλυτα κατανοητό και δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς προς το παρών συμμετέχω ενεργά στο πρόγραμμα (COSMOTE VDSL 50) τώρα που θα πάω σε (COSMOTE FTTH 100) θα τους ρωτήσω καθώς θα πρέπει να με αλλάξουν προφίλ.

    σε ευχαριστώ
    Δεν ξέρω αν άλλαξε η διαδικασία από την τελευταία φορά που το επιχείρησα αλλά χρειάστηκε soldering και σειριακό connection για να πάρω root.
    Από τη στιγμή που έχεις root όμως, το "μαμά" firmware είναι κατά βάση openwrt. Έτσι μπορείς να πειράξεις οτιδήποτε, από τη συχνότητα που κάνει τα test μέχρι να βάλεις επιπλέον software etc.
    Πάντως και το συγκεκριμένο και της πρώτης γενιάς με το μαμά firmware γονατίζουν και το εσωτερικό και το wan δίκτυο.
    Τον τελευταίο καιρό το έχω να εκτελεί χρέη 2ου AP με Openwrt και ως τώρα πάει το ίδιο καλά με το WDR3500 που έχω σαν κύριο (με PPPoE/ VLans /SQM / etc).
    Ειδικά η εμβέλειά του στα 5GHZ είναι πολύ καλή, και αν ανάψεις το VHT80 κανάλι στα 5GHZ γίνεται πολύ καλό wireless bridge (αν υπάρχει απέναντι επίσης κάτι αντίστοιχο).
    A very minor case of serious brain damage.

  10. #1225
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν άλλαξε η διαδικασία από την τελευταία φορά που το επιχείρησα αλλά χρειάστηκε soldering και σειριακό connection για να πάρω root.
    Από τη στιγμή που έχεις root όμως, το "μαμά" firmware είναι κατά βάση openwrt. Έτσι μπορείς να πειράξεις οτιδήποτε, από τη συχνότητα που κάνει τα test μέχρι να βάλεις επιπλέον software etc.
    Πάντως και το συγκεκριμένο και της πρώτης γενιάς με το μαμά firmware γονατίζουν και το εσωτερικό και το wan δίκτυο.
    Τον τελευταίο καιρό το έχω να εκτελεί χρέη 2ου AP με Openwrt και ως τώρα πάει το ίδιο καλά με το WDR3500 που έχω σαν κύριο (με PPPoE/ VLans /SQM / etc).
    Ειδικά η εμβέλειά του στα 5GHZ είναι πολύ καλή, και αν ανάψεις το VHT80 κανάλι στα 5GHZ γίνεται πολύ καλό wireless bridge (αν υπάρχει απέναντι επίσης κάτι αντίστοιχο).
    Καταρχήν σε ευχαριστώ

    Αν θέλει άνοιγμα και πείραγμα εσωτερικά άστο...έλεγα αν υπάρχει άλλος τρόπος όπως το προηγούμενο tplink (100lan) που ξεκλείδωσε εύκολα.

    Λογικά θα συνεχίσω το πρόγραμμα και τώρα που θα έχω την FTTH.

  11. #1226
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποιο ακριβώς μοντέλο Whitebox έχεις;

  12. #1227
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ακριβώς μοντέλο Whitebox έχεις;

    N600 Wireless Dual Band Gigabit Router
    TL-WDR3600

  13. #1228
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γίνεται μέσω SSH. Με σειριακή σύνδεση (ανοίγοντας την συσκευή) μόνον αν κάτι πάει στραβά. Δες το σχετικό θέμα.
    Χοντρικά τα βήματα περιγράφονται εδώ (μόνο τα 1,2,3 και 5) κι εδώ.

  14. #1229
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται μέσω SSH. Με σειριακή σύνδεση (ανοίγοντας την συσκευή) μόνον αν κάτι πάει στραβά. Δες το σχετικό θέμα.
    Χοντρικά τα βήματα περιγράφονται εδώ (μόνο τα 1,2,3 και 5) κι εδώ.
    Άστο.. αν δεν γίνεται όπως το προηγούμενο της tp link (100lan) και θέλει ανοιγμα

  15. #1230
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα το SSH δεν θέλει άνοιγμα. Θα το ανοίξεις (όπως και το προηγούμενο που είχες) αν κάτι πάει στραβά και το "μπρικάρεις".

Σελ. 82 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 6272778081828384 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 22:36
  2. Αύξηση των ευρυζωνικών ταχυτήτων στην Ευρώπη
    Από treli@ris στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-10, 12:02
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-07, 16:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας