Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 137
  1. #31
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Δεν ξέρω για΄σας αλλά, εμένα μ΄αρέσει που ο Chrome πάει καλά. Έδωσε καλή σφαλιάρα στον Fx και τον ανάγκασε να κινηθεί ταχύτερα. Σχέδια που έχουν καιρό στο μυαλό τους και χρόνια bugs υλοποιούνται/επιλύονται. Είτε το θέλει είτε όχι, για να επιζήσει, επιβάλλονταν η αλλαγή αυτή και ήδη βλέπουμε πολύ καλά αποτελέσματα ( απ΄την 7 κι έπειτα είναι αρκετά βελτιστοποιημένος και έπεται συνέχεια ).

    Εγώ ως τελικός χρήστης μόνο ως κέρδος μπορώ να εκλάβω αυτό τον ανταγωνισμό. Επίσης, χρησιμοποιώ που και που προς το παρόν μόνο Chromium. Το θεωρώ «καθαρότερο» και κάθε Κυριακή τον αναβαθμίζω χειροκίνητα.

    Με τα Win 8... Θα μπει κι ο ΙΕ 10 x64 ως υποψήφιος για βασικός, ανετότατα.

  2. #32
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι πρεπει να ανοιξεις την καρτελα των addons για να ανοιγοκλεισεις ενα plugin το θεωρεις πιο βολικο feature απο το να κανεις ενα κλικ στην περιοχη που θα επαιζε το plugin?!?!
    Το adblocking το θεωρεις αχρηστο feature? Προτιμας να εχεις μια σελιδα τιγκα στη διαφημιση και στο flash, που κανει και παραπανω χρονο να φορτωσει?

    Πραγματικα εδω κολλαει ακριβως το "οτι δεν φτανει η αλεπου... το κανει addon :P"

    Userscripts ουτε εγω χρησιμοποιω, αλλα εχω δει αρκετους πολυ πιο ασχετους απο μενα να εχουν 1-2 σκριπτακια για το fb, αλλα τοσα για το ikariam κλπ γιατι... ετσι γινεται βολικη η καθε σελιδα!

    Τελος, κανενας browser δεν προκειται να ερθει με ενεργο adblock για τον προφανη λογο.
    Θα μπαινεις σε μια σελιδα, θα βλεπει η σελιδα απο τον user agent σου ποιον browser εχεις αρα και αν εχει adblock, θα παιρνει μπρος απο πισω ενα μικρο js και σε 1ms θα σου εχει κλεισει την πορτα στα μουτρα :P
    Το θεωρώ άχρηστο, ούτε βολικό ούτε άβολο.
    Το "almost no flash" δεν πάει μαζί με σωστό adblocking, εκτός και αν ψειρίζεις την μαϊμού.
    Τα scripts τα ξέρουν ελάχιστοι, και δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο τις περισσότερες φορές.
    Το adblocking ανέφερες ότι υπάρχει εξ ορισμού στους άλλους, αλλά για πες μου τι πρέπει να κάνεις για να περάσεις μια λίστα.

  3. #33
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Siba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα chromium project ειναι και ο Iron.
    Δοκιμαστε τον οσοι δεν τον ξερετε και θα εκπλαγειτε ευχαριστα.

    Μετα απο πολλους μηνες χρησης Chrome/Chromium/Iron κλεινω με ανεση υπερ του τριτου.
    O Iron όταν το χρησιμοποιούσα μου την είχε δώσει γιατί είχε θέμα με τις διαφημίσεις. Είχα προσθέσει κάποιες λίστες και όποτε πατούσα "επιστροφή" ή "προώθηση" απλά φόρτωνε την ίδια σελίδα.. Προφανώς το αλλάξανε αυτό?

    Επίσης για τον Chromium δεν είχα βρει stable έκδοση και μου την είχε δώσει γιατί όσες φορές και να τον όριζα σαν default ποτέ τα 7άρια δεν το κρατούσαν.

    Έτσι έχω μείνει με τον chrome που τον έχω από ΒΕΤΑ ακόμα, έχοντας πειράξει τις ρουφιανιές του και είμαι μια χαρά!

    Την φώφη έχω να την πιάσω από τότε που πήγα στον ΒΕΤΑ chrome, ενώ με τον ΙΕ9 που είχα ασχοληθεί (και ειλικρινά είχα δοκιμάσει με όλη την καλή διάθεση) όταν είχε βγει είχα ξενερώσει που δεν κρατούσε το ζουμ για κάθε σελίδα ξεχωριστά, που δεν άνοιγε άλλο tab με την ροδέλα αν πατούσα επιστροφή (κάτι που κάνω πολύ συχνά) και που δεν μπορούσα να περάσω adblock.

  4. #34
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στον ie απλα πας εδω πχ και πατας add tpl και ok στο παραθυρακι που θα πεταχτει. Ποσο πιο απλο?
    http://www.fanboy.co.nz/ie.html

    Στην opera (και στον chrome υποθετω) πρεπει να την κατεβασεις και να τη βαλεις εκει που πρεπει.
    Στον ff απλα επιλεγεις τη λιστα... απο το dropdown του addon :P

    Το "almost no flash" τι ειναι?
    ديميتريس

  5. #35
    Εγγραφή
    23-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    649
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Cosmote ZTE
    Chrome και τα μυαλά στο μίξερ

    Απλός, φιλικός, τα έχει όλα και κάνω την δουλειά μου ΤΕΛΕΙΑ !!!

  6. #36
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ie απλα πας εδω πχ και πατας add tpl και ok στο παραθυρακι που θα πεταχτει. Ποσο πιο απλο?
    http://www.fanboy.co.nz/ie.html

    Στην opera (και στον chrome υποθετω) πρεπει να την κατεβασεις και να τη βαλεις εκει που πρεπει.
    Στον ff απλα επιλεγεις τη λιστα... απο το dropdown του addon :P

    Το "almost no flash" τι ειναι?
    Άρα το πρόβλημα είναι ότι ο FF δεν έχει ενσωματώσει το addon;
    Εμένα αυτό δεν μου φαίνεται λόγος να τον πεις γυμνό.

    Αυτός που ξέρει ότι θέλει adblocking θα κάνει ένα απλό βήμα και τέλος, ανεξαρτήτως browser.

    Το "almost no flash" είναι να έχεις περάσει adblocking και να βάζεις και το flash on demand/disabled λες και υπάρχει καμιά τρελή διαφορά.

    Βέβαια γούστα είναι αυτά, εμένα ποτέ δεν μου προκάλεσε πρόβλημα το flash εφόσον είχα επιλέξει να το κόψω με adblocking (ποτέ δεν βάζω λίστα γιατί θέλω να έχω τον απόλυτο έλεγχο στο τι κόβεται).

  7. #37
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terko Εμφάνιση μηνυμάτων

    Φίλε @psyxakias την ξέσκισες τη φράση, μου προξένησε φοβερή εντύπωση αυτό από εσένα για αυτό και το αναφέρω.
    Και πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις, το διόρθωσα. Αδικαιολόγητο λάθος.

  8. #38
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το προβλημα, βασει των οσων λεω παραπανω, ειναι οτι ο ff το εχει σε addon και οχι σαν native λειτουργια. Επισης, δεν θυμαμαι καποιο addon να εγινε ποτε native λειτουργια του ff.
    Και ναι, εφοσον κατι το εχει και ο ie, το θεωρω ανοησια να μην το εχει καποιος mainstream browser.

    Το adblock, σε αντιθεση με το flashblock, ποτε δεν θα σου κοψει ενα βιντεο σε ιστοσελιδα ή ενα παιχνιδι σε flash ή μια ιστοσελιδα που ειναι ολοκληρη σε flash. Δεν ειναι μονο για 2-3 διαφημησεις εδω κι εκει που χρησιμοποιουν το flash και γονατιζουν το pc, ειναι για το γενικο κακο που προκαλει το flash.
    ديميتريس

  9. #39
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    IE vs FF σε νήμα για τον Chrome!


    Χαίρε κοινότητα του adslgr!

  10. #40
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα το πρόβλημα είναι ότι ο FF δεν έχει ενσωματώσει το addon;
    Εμένα αυτό δεν μου φαίνεται λόγος να τον πεις γυμνό.
    το ανέφερα εξαρχής
    Βασικές λειτουργίες που δεν έρχονται μαμίσιες αλλά μέσω επεκτάσεων.
    Και ναι η μαμίσια έλλειψη τους τον καθιστά γυμνό

    Και για να επανέλθω στο συγκριτικό
    http://lifehacker.com/5844150/browse...rer-9-and-more

    Σε περίπτωση που η φωφώκα φορτωθεί με μερικές μόνο βασικές επεκτάσεις που απαιτούνται για να γίνει λειτουργικός, ε τότε γίνεται και βαρύτερος. Και αυτό είναι κοινή παραδοχή όλων των χρηστών της φώφης. Σε πόσα και πόσα νήματα οι ίδιοι δεν καταλήγετε να αναφέρεστε σε επεκτάσεις που ρουφούν την μνήμη, σε προτάσεις σε άλλους χρήστες να βγάλουν το ένα η ο άλλο browser plugin και να ξαναδοκιμάσουν, από λύση σε κρασαρίσματα, έως μνήμη κοκ

  11. #41
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ρε παιδιά, δεν ξέρω για την εγκυρότητα αυτών των στατιστικών. Έπεσα απ'τα σύννεφα όταν τα είδα γιατί είχα άλλα πράγματα στο μυαλό μου. Πιστεύω ότι τα πιο αξιόπιστα στατιστικά είναι αυτά:

    http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

  12. #42
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kdavid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, δεν ξέρω για την εγκυρότητα αυτών των στατιστικών. Έπεσα απ'τα σύννεφα όταν τα είδα γιατί είχα άλλα πράγματα στο μυαλό μου. Πιστεύω ότι τα πιο αξιόπιστα στατιστικά είναι αυτά:

    http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
    Αυτά τα στατιστικά είναι μόνο από 1 site (w3schools.com), οπότε και το στατιστικό δείγμα πολύ συγκεκριμένο & περιορισμένο. Δες τι γράφει στο κάτω μέρος.

  13. #43
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σωστά, αλλά δε νομίζω να υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφοροποιήσεις. Άλλωστε και τα στατιστικά του άρθρου δεν είναι σίγουρο ότι είναι τα πιο έγκυρα.

  14. #44
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ανέφερα εξαρχής
    Βασικές λειτουργίες που δεν έρχονται μαμίσιες αλλά μέσω επεκτάσεων.
    Και ναι η μαμίσια έλλειψη τους τον καθιστά γυμνό

    Και για να επανέλθω στο συγκριτικό
    http://lifehacker.com/5844150/browse...rer-9-and-more

    Σε περίπτωση που η φωφώκα φορτωθεί με μερικές μόνο βασικές επεκτάσεις που απαιτούνται για να γίνει λειτουργικός, ε τότε γίνεται και βαρύτερος. Και αυτό είναι κοινή παραδοχή όλων των χρηστών της φώφης. Σε πόσα και πόσα νήματα οι ίδιοι δεν καταλήγετε να αναφέρεστε σε επεκτάσεις που ρουφούν την μνήμη, σε προτάσεις σε άλλους χρήστες να βγάλουν το ένα η ο άλλο browser plugin και να ξαναδοκιμάσουν, από λύση σε κρασαρίσματα, έως μνήμη κοκ
    Μα όλοι όταν φορτωθούν γίνονται βαρύτεροι, το ανέφερα και για τον Chrome παραπάνω που τον δουλεύω 8+ ώρες.

    Τα βασικά ποια ακριβώς είναι, γιατί βλέπω πολλούς να μην έχουν πάνω από 3-4 επεκτάσεις.

  15. #45
    Εγγραφή
    20-07-2007
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    .
    ο firefox με την καινούργια έκδοση πραγματικά έχει ρίξει πολύ την μνήμη που χρησιμοποιεί. εγώ χρησιμοποιώ opera κ στην καινούργια έκδοση του ο ff χρησιμοποιεί (στον υπολογιστή μου με τα ίδια tabs ανοικτά κ μετά από κανά 10λεπτο χρήσης (βαρέθηκα για παραπάνω τεστ)) λίγο παραπάνω μνήμη από τον opera.

Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-11, 13:04
  2. Μηνύματα: 94
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-11, 19:31
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 22:27
  4. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-06, 11:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας