Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 285
  1. #16
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δηλαδή βγήκες σε serial console (κέλυφος Linux); Ή απλά "τράβηξες" μια κόπια ολόκληρης της flash;
    Δεν μπορείς να πάρεις prompt. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μπεις στον bootloader και μετά να διαβάσεις όποια περιοχή μνήμης θέλεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είναι γνωστό ότι πρόκειται για το ίδιο ρούτερ. Θυμάμαι που παλαιότερα κάποιος συμφορουμίτης είχε προσπαθήσει να περάσει περάσει στο Pirelli firmware του NetFaster, αλλά δε το δέχτηκε καθώς ο CFE (bootloader του router) φαινόταν να είναι διαφορετικός ανάμεσα στα δύο ρούτερ. Καλή επιτυχία πάντως!
    Είναι γνωστό και μόνο εγώ αναρωτιόμουν;;; Τι να πεις, προφανώς έχασα επεισόδια.
    Την Πέμπτη λογικά θα έχω το dump του Pirelli. Ίδωμεν...

  2. #17
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Γιατί δε γράφεις ενα howto ? Πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον και με τρώνε τα χέρια μου.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην προηγούμενη σελίδα (μήνυμα #8) δίνει το link με τις οδηγίες.
    Δες εδώ κι εδώ.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1900
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    ZTE H108N
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οσον αφορά το thomson T782.

    το hash είναι το ίδιο. το έχω τραβήξει από telnet και αληθεύει. user cytaadmin με το hash του cyt@$upp0rt

    Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν έχουν access localy για αυτο το account. σκανάροντας με το nmap στην εξωτερική μ ip μου δειχνει ανοιχτη την 443 (https) που προσπάθησα να συνδεθώ αλλά τζίφος, την 23 που ούτε απο εκεί μπορώ να συνδεθώ με την εξωτερική μ ip. Ούτε στην FTP.
    Δοκίμασα κ στην 8080 αλλα τπτ.

    Μήπως μπορεί να σκεφτεί κανείς τπτ άλλο????

    ........Auto merged post: borror πρόσθεσε 41 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Βρήκα τι φταίει και δεν μπορώ να μπώ ούτε από remote ούτε από local αλλά δεν ξέρω ακόμα πως θα συνδεθώ. αυτό γιατί

    Διαβάζω σε όλο το αρχείο με τα configs π έχω πάρει από το telnet και

    έχουν μέσα στο router 3 atm συνδέσεις μία με vpi/vci 8/35 μία με 8/40 κ μία με 8/41.

    τώρα αντιστοιχούν μία καρτά δικτύου (τα βλέπω όλα αυτα σε shell εντολές) με ονόματα eth835 eth840 eth 841 αντίστοιχα για τα 3 παραπάνω atm.

    φτιάχνουν 3 vlan για τις παραπάνω συνδέσεις/κάρτες δικτύου με τα εξής ονόματα. default, management και voice αντίστοιχα πάντα με τα παραπάνω ζεύγη


    άρα ουσιαστικά έχουν το βασικό 8/35 για τη σύνδεση στο internet το 8/40 για το management της συσκευής (λογικά) και το 8/41 για το τηλέφωνο (εξίσου και γιατί η ip που παίρνει το τηλέφωνο είναι της μορφής 10.***.***.***). Γιατί κουμπώνει ουσιαστικά σε άλλη "παράλληλη" γραμμή στην ίδια σύνδεση ADSL)

    To θέμα είναι πως μπορούμε να προσπαθήσουμε να χτυπίσουμε την συσκευή (έστω κ απέξω) χτυπόντας στα συγκεκριμένα vpi/vci (8/40) λογικά πάντα μιλόντας.

    Ένα σενάριο είναι αυτό που ανέλυσα πιο πάνω κ ένα άλλο πιθανό σενάριο είναι απλά στο 8/40 να περνάει όλη η σηματοδοσία (SS7) π απαιτείται για την sip τηλεφωνία. Άρα με κάποιον άλλο τρόπο πρέπει να βρούμε τρόπο να κάνουμε κάτι απο το 8/35.


    Κανέις με καμία ιδέα???

    ........Auto merged post: borror πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αγαπητέ φίλε Marko μπορείς να τσεκάρεισ αν σου είναι εύκολο αν αυτές οι 3 συνδέσεις ισχύουν κ στο pirelli???? Αν ισχύουν τότε είμαστε λίγο στην τύχη. Αν δεν ισχύουν κ έχουν μόνο μία για το νετ κ μία άλλη τότε σίγουρα κάτι θα πρέπει να κάνουμε από τη 8/40.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος borror : 16-10-11 στις 00:08. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Φίλε borror, εν συντομία.
    Το να συνδεθείς στα 8/40 στα 8/41 με οποιονδήποτε τρόπο, πιστεύω πως είναι κοντά στο ακατόρθωτο. Αποτελούν VC τα οποία συνδέονται στο εσωτερικό δίκτυο της Cyta για συγκεκριμένες υπηρεσίες (voice κτλ) και φυσικά είναι σεταρισμένα έτσι ώστε να μην έχεις πρόσβαση σε οτιδήποτε άλλο, γι' αυτό και θα δεις LAN IPs σε αυτά και όχι WAN.
    Όσον αφορά για το δικό μου configuration, πολύ απλά να σου υπενθυμίσω ότι δεν έχω Cyta, ούτε καν το κανονικό μαύρο Pirelli! Τις δοκιμές μου τις κάνω στο Netfaster2 της HOL και το password το ανέκτησα από το Pirelli του αδερφού μου, στο οποίο δεν έχω άμεση πρόσβαση. Πάντως από το configuration του Netfaster2, υπάρχουν 3 VC σεταρισμένα, 8/35, 8/36 και 8/37, για internet, voice και IPTV αντίστοιχα, τίποτα όμως για management. Υποθέτω ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το configuration της Cyta για τα Pirelli, προφανώς γιατί αυτά υποστηρίζει το συγκεκριμένο hardware. Προφανώς το T782 έχει παραπάνω δυνατότητες για έξτρα ασφάλεια.
    Χωρίς να ξέρω και υποθέτοντας μόνο, τείνω να συμφωνήσω με την άποψη του ifaigios ο οποίος είπε "Πράγματι, στα Thomson, η σύνδεση στον cytaadmin επιτρέπεται μόνο από κάποιες συγκεκριμένες WAN IPs, οι οποίες προφανώς αντιστοιχούν στην ΤΥ της Cyta." Με λίγα λόγια (κατά την άποψή μου), οι μόνες "δίοδοι" για δοκιμές είναι το VC 8/35 (internet) και το LAN και αν τυχόν μπορείς να βρεις στο configuration κάποιες MAC addresses που επιτρέπεται να έχουν πρόσβαση. Κατά τα άλλα, είμαι εντελώς στα τυφλά στην αναζήτησή σου, δεν έχω Cyta, δεν έχω το Thomson T782, δεν το έχω δει καν ούτε σε φωτογραφία!
    Ελπίζω να βρεις κάτι, θα είχε ενδιαφέρον

    ........Auto merged post: MarkoDiMarko πρόσθεσε 7 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δε γράφεις ενα howto ? Πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον και με τρώνε τα χέρια μου.
    How to, για πιο πράγμα ακριβώς; Για το software κομμάτι ή για το hardware; Αν εννοείς για το software κομμάτι, απάντησε ήδη ο φίλος jkoukos.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MarkoDiMarko : 16-10-11 στις 03:40. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1900
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    ZTE H108N
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με λίγα λόγια (κατά την άποψή μου), οι μόνες "δίοδοι" για δοκιμές είναι το VC 8/35 (internet) και το LAN και αν τυχόν μπορείς να βρεις στο configuration κάποιες MAC addresses που επιτρέπεται να έχουν πρόσβαση. Κατά τα άλλα, είμαι εντελώς στα τυφλά στην αναζήτησή σου, δεν έχω Cyta, δεν έχω το Thomson T782, δεν το έχω δει καν ούτε σε φωτογραφία!
    Θα τσεκάρω ολα τα configs που έχω και αν βρώ κάτι θα το ποσταρω!!!

    Προς το παρών παω να δώσω το τελευταίο μάθημα για να πάτω πτυχίο

  7. #22
    Εγγραφή
    12-08-2006
    Περιοχή
    Néa Smírni, Athens - Greece.
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 1 Gbps ↑ 100 Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarkoDiMarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    How to, για πιο πράγμα ακριβώς; Για το software κομμάτι ή για το hardware; Αν εννοείς για το software κομμάτι, απάντησε ήδη ο φίλος jkoukos.
    Προφανώς λέει για το Hardware part, δεν θα ήταν άσχημα να έγραφες 1 tutorial πως γίνεται με ενδιαφέρει και εμένα

  8. #23
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    MarkoDiMarko αναφέρομαι προφανώς στο διάβασμα της μνήμης από σειριακή.

  9. #24
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    MarkoDiMarko αναφέρομαι προφανώς στο διάβασμα της μνήμης από σειριακή.
    Δεν το βλέπω να γράφω οδηγό, ίσως κάποια περιγραφή όταν δεν βαριέμαι
    Και αυτό γιατί, το δύσκολο σ' αυτήν την υπόθεση είναι να φτιάξεις ή να βρεις αντάπτορα TTL to RS232, αν το έχεις αυτό τα υπόλοιπα είναι σχετικά εύκολα, ανοίγεις τον ρουτερ, το συνδέεις στα 4 pins που βρίσκονται μαζί και μπορείς να τα βρεις εύκολα, ανοίγεις ένα π.χ. putty, πατάς 3 φορές γρήγορα το space κατά το boot και έτσι μπαίνεις στον συγκεκριμένο bootloader. Ο bootloader έχει μενού και εκεί αρχίζει όλη η μαγεία!
    Anyway, αν κάποιος αποκτήσει ή έχει τέτοιον αντάπτορα, μπορούμε να μπούμε σε λεπτομέρειες.

    @borror
    Έχεις ρίξει καμιά ματιά σ' αυτήν την σελίδα που βρήκα τυχαία;
    http://forums.whirlpool.net.au/archive/1216321

  10. #25
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest

  11. #26
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα στο πρότεινα. Θα σου εξηγήσω γιατί, πάντα με επιφύλαξη γιατί ασχολούμαι ερασιτεχνικά με ηλεκτρονικά αλλά οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
    Το συγκεκριμένο έχει το HIN232CP το οποίο είναι ανάλογο του MAX232, το οποίο υποστηρίζει +5V. Αν δεν κάνω λάθος κι αν θυμάμαι καλά, τα περισσότερα ρουτεράκια/access points με σειριακό pinout θέλουν +3.3V, το οποίο υποστηρίζεται από το MAX3232 ή άλλο ανάλογο ολοκληρωμένο. Αυτό που έχω εγώ, το έφτιαξα μόνος μου χρησιμοποιώντας τέτοιο ολοκληρωμένο, δεν έχω το σχέδιο αλλά θα ψάξω να το βρω.
    Σε γενικές γραμμές, με τον αντάπτορα που έφτιαξα είχα κάποια θεματάκια σε άλλους routers αλλά στον συγκεκριμένο παίζει κανονικά. Επίσης έχω δοκιμάσει και καλώδιο από Siemens κινητό, το οποίο θα βρείτε στο internet πολλούς να το προτείνουν, αλλά στην δικιά μου περίπτωση δεν έπαιξε. Με λίγα λόγια και εγώ είμαι λίγο μπερδεμένος με το ποιος αντάπτορας παίζει αξιόπιστα, αλλά προς το παρών είμαι ευχαριστημένος με αυτόν που έχω φτιάξει. Αν όντως θέλεις να αγοράσεις κάτι έτοιμο, θα σου πρότεινα να ψάξεις κάτι με ολοκληρωμένο MAX3232 ή αντίστοιχο.

  12. #27
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Επειδή με έχει ψήσει το θέμα και θέλω να το κάνω στο NetFaster που έχω εδώ,

    http://www.ebay.com/itm/RS232-Serial...#ht_2330wt_905

    Αυτό για παράδειγμα λέει:

    - Built-in MAX3232 or equivalent Transfer chip.

    - 3.3V to 5V Power Input.

    Οπότε μάλλον είναι αυτό που περιγράφεις.

  13. #28
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή με έχει ψήσει το θέμα και θέλω να το κάνω στο NetFaster που έχω εδώ,

    http://www.ebay.com/itm/RS232-Serial...#ht_2330wt_905

    Αυτό για παράδειγμα λέει:

    - Built-in MAX3232 or equivalent Transfer chip.

    - 3.3V to 5V Power Input.

    Οπότε μάλλον είναι αυτό που περιγράφεις.
    Δεν στο εγγυώμαι φυσικά, αλλά καλό μου φαίνεται. Αν το πάρεις και έρθει η ώρα να παίξεις, πες μου.

  14. #29
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarkoDiMarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν στο εγγυώμαι φυσικά, αλλά καλό μου φαίνεται. Αν το πάρεις και έρθει η ώρα να παίξεις, πες μου.
    Thank you for your payment
    Your purchase is covered by eBay Buyer Protection.

  15. #30
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    omg

    Άπλα πολλά ρεσπεκτ Dimarko, χακερας(!)... ευχαριστούμε!
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΑΥΡΟ pirelli
    Από bilirius στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 16:27
  2. ID και Password για modem Pirelli της ON Telecoms.
    Από ardian fuqi στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-10, 17:58
  3. [Pirelli] Nέο firmware για το pirelli - αλλαγή password, ξεκλείδωμα ports & firewall
    Από original21paul στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1112
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 00:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας