Σελ. 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 285
  1. #31
    Εγγραφή
    25-01-2011
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    20(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για το admin password! Μόλις έβαλε cyta ένας φίλος και όσο περιμένουμε να γίνει σύνδεση παρέλαβε το router το οποίο είναι το μαύρο pirelli. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βρώ το user/pass/host για την τηλεφωνία. Ενώ κάνοντας login με το admin password μπορώ να δω τα μενού για configuration του Voip δεν υπάρχει κάποιος σετταρισμένος λογαριασμός voip μέσα στο ρούτερ. Κανονικά το router δεν έρχεται με ρυθμίσεις adsl και voip ρυθμισμένες από τη cyta;

    Η μόνη περίπτωση που μου έρχεται στο μυαλό είναι οτί οι ρυθμίσεις του voip account κατεβαίνουν αυτόματα από τον server της cyta μόλις συνδεθεί το router στο internet. Όμως φοβάμαι μην κατέβει και κανένα νέο admin password μαζί με το account .

    MarkoDiMarko, υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξουν το admin password μόλις το συνδέσω στο internet, και αν γίνει κάτι τέτοιο, θα μπορέσω να το ξαναβρώ με την μέθοδο που ακολούθησες (ασχολούμε με τέτοια, οπότε πρέπει να έχω μερικά max232 από δω κι από κει);

    Κατά τ' άλλα respect!

  2. #32
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Somewhere between Hardware and Software
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.5Mbps/1Mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG585 v7 fw 8.2.7.7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια απορία, μπορούμε να ενεργοποιήσουμε την telnet στο router? Έχω βρει ένα unlock για κάποια άλλα pirelli και θα το δοκιμάσω σε 1-2 εβδομάδες (το modem είναι της θείας μου και έχω μόνο remote πρόσβαση..). Αν ενεργοποιήσουμε την telnet, υπάρχει dmt tool για τα pirelli? (της θείας μου είναι το ADB P.RG A4201G ή ADB A4201G)

  3. #33
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    @villager & @giorgip Thanx για τα respect
    @giorgisp Το ρουτερ έρχεται κενό και θα πάρει όλες τις ρυθμίσεις του αυτόματα, οπότε πρέπει να το συνδέσεις. Όσον αφορά το admin password, είναι ίδιο για όλα τα Pirelli, οπότε θεωρώ απίθανο να το αλλάξουν μόνο στου φίλου σου. Αλλά και να το αλλάξουν, όντως μπορείς να το ξαναβρείς με τον αντάπτορα που αναφέρουμε. Αν πάρει τις ρυθμίσεις και θέλεις να βρεις το password, για να μην ψάχνεις, δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=553073

    @inspectoralex Όσο κι αν ακούγεται περίεργο, ΔΕΝ υπάρχει telnet! Το έψαξα όσο γινόταν και δεν βρήκα τίποτα Η ζωή συνεχίζεται...

  4. #34
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Somewhere between Hardware and Software
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.5Mbps/1Mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG585 v7 fw 8.2.7.7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο site της pirelli βρήκα ένα μοντέλο κοντά σε αυτό που δίνει η cyta, είναι το A4010G και έχει telnet. Φαντάζομαι ότι απλά θα είναι απενεργοποιημένη η telnet όπως σε κάποια netgear ή κάποια pirelli και μπορεί να ενεργοποιηθεί με ένα "μαγικό" τρόπο. 2 links για το "μαγικό" τρόπο σε κάποια pirelli: link1 link2, παρόμοιο unlock έχουν κάποια netgear απλά με το power off χάνεται.

  5. #35
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από inspectoralex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο site της pirelli βρήκα ένα μοντέλο κοντά σε αυτό που δίνει η cyta, είναι το A4010G και έχει telnet. Φαντάζομαι ότι απλά θα είναι απενεργοποιημένη η telnet όπως σε κάποια netgear ή κάποια pirelli και μπορεί να ενεργοποιηθεί με ένα "μαγικό" τρόπο. 2 links για το "μαγικό" τρόπο σε κάποια pirelli: link1 link2, παρόμοιο unlock έχουν κάποια netgear απλά με το power off χάνεται.
    Έχεις κάνει καλό ψάξιμο βλέπω, αλλά ξεκινάς από ένα λάθος το οποίο δεν θα σε βγάλει πουθενά.
    Ψάχνεις για Pirelli και βρίσκεις παρόμοια μοντέλα, το οποίο όμως δεν σημαίνει τίποτα. Και εξηγώ. Ως γνωστόν η Pirelli είναι γνωστή για τα λάστιχα που βγάζει και ΟΧΙ για τα router της Το οποίο σημαίνει ότι η εταιρία που βάζει την στάμπα Pirelli, αγοράζει έτοιμα προϊόντα από άλλους κατασκευαστές (99% από Κίνα), τα οποία μπορεί να είναι οτιδήποτε. Με λίγα λόγια, 5 διαφορετικά μοντέλα "Pirelli" μπορεί να έχουν παρόμοια πλαστικά κουτιά και από κάτω να είναι 5 εντελώς διαφορετικές πλακέτες/αρχιτεκτονικές από 5 διαφορετικούς κατασκευαστές! Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι να βρεις ποιος όντως είναι ο κατασκευαστής της πλακέτας και να μην δώσεις σημασία στην στάμπα Pirelli.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο κατασκευαστής είναι η Arcadyan και το μοντέλο θα το βρεις ως ARV4518 ή ARV4519. Συγκεκριμένα, αν δεις στο link της εταιρίας http://www.arcadyan.com/english/prod...OD_ID=00000024 , θα δεις το συγκεκριμένο ρουτεράκι με τα πλαστικά που το δίνει η HOL, είναι γνωστό πια ότι το Netfaster2 που δίνει η HOL είναι ακριβώς το ίδιο με το μαύρο Pirelli της Cyta. Και για του λόγου το αληθές, έριξα το firmware της Cyta στο Netfaster2 και δουλεύει κανονικά!
    Anyway, αυτό που θέλω να πω είναι πως αν θέλεις να ψάξεις για χακεριές για το συγκεκριμένο ρουτεράκι, θα πρέπει να το ψάξεις με το πραγματικό του όνομα και όχι με την στάμπα Pirelli. Εγώ πάντως όσο κι αν έψαξα και αν έπαιξα με τον bootloader και το firmware, δεν ανακάλυψα τίποτα για ύπαρξη ή ενεργοποίηση telnet.
    Αλλά η ελπίδα δεν πεθαίνει ποτέ, με τον επόμενο που έχει όρεξη για ψάξιμο

  6. #36
    Εγγραφή
    25-01-2011
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    20(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarkoDiMarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    @villager & @giorgip Thanx για τα respect
    @giorgisp Το ρουτερ έρχεται κενό και θα πάρει όλες τις ρυθμίσεις του αυτόματα, οπότε πρέπει να το συνδέσεις. Όσον αφορά το admin password, είναι ίδιο για όλα τα Pirelli, οπότε θεωρώ απίθανο να το αλλάξουν μόνο στου φίλου σου. Αλλά και να το αλλάξουν, όντως μπορείς να το ξαναβρείς με τον αντάπτορα που αναφέρουμε. Αν πάρει τις ρυθμίσεις και θέλεις να βρεις το password, για να μην ψάχνεις, δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=553073

    @inspectoralex Όσο κι αν ακούγεται περίεργο, ΔΕΝ υπάρχει telnet! Το έψαξα όσο γινόταν και δεν βρήκα τίποτα Η ζωή συνεχίζεται...
    Thanks για το link, όταν γίνει η συνδεση θα το δοκιμάσω . Θα φτιάξω και ανταπτεράκι ttl να πειραματιστώ με το router.

  7. #37
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Πρέπει να υπάρχει τρόπος να πάρουμε CLI σε αυτό το ρημαδορούτερ.

    Εξάλλου Linux (και μάλιστα έκδοση 2.6.8.1) τρέχει, δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει τρόπος για πρόσβαση στο sh, έστω και μέσω serial console!

    Χμ, ένα port scan στο ρούτερ από LAN side ποιες πόρτες δίνει ανοιχτές;

  8. #38
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Δοκίμασα port scan και δεν έδειξε τίποτα ενδιαφέρον. Αυτές που θυμάμαι είναι οι 80, 443, 139 και μία άλλη που δεν θυμάμαι και είχε σχέση με printers.
    Αλήθεια, πως ξέρεις την έκδοση του Linux? Εγώ να σου πω την αλήθεια ούτε το πρόσεξα, ούτε καν σκέφτηκα να το ψάξω...

  9. #39
    Εγγραφή
    31-10-2011
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    PORT STATE SERVICE
    21/tcp open ftp
    23/tcp open telnet
    80/tcp open http
    443/tcp open https
    1723/tcp open pptp
    5060/tcp closed sip

    οχι και δεν εχει τιποτα ενδιαφερον
    pptp = Point-to-Point Tunneling Protocol για υλοποιηση vpn
    οποτε απο εκει θα ακουει...
    so, επομενο βημα?

  10. #40
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Σε δικές μου δοκιμές, η 1723 δεν είναι ανοιχτή.
    Αλλά όπως και να έχει, δεν το δουλεύω το συγκεκριμένο ρουτεράκι, οπότε δεν τρελαίνομαι να το ψάξω παραπάνω.

  11. #41
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    CISCO
    Πολύ καλή δουλειά φίλε! Είσαι άψογος!
    Αν μπορείς όμως λύσε μου και την εξής απορία, πώς μπορώ να κόψω την απομακρυσμένη σύνδεση της cyta στο router;

  12. #42
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.449
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To 780 Μου ανοιξε τις πορτες του διαπλατα και εχω παρει τους κωδικους εδω και καιρο αντιστρεφοντας τους ρολους για τους αλλους 2 χρηστες
    Το νετφαστερ δεν μου εκανε την χαρη να συνδεθει στην τηλεφωνια ουτε το 2 ...
    Αγορασα αυτον τον μετατροπεα Edit: [ http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI...m=190590985674 ]
    Χωρις μεταφορικα και εφτασε τα χερια μου σε περιπου μια βδομαδα !!!
    Edit: [ διορθωθηκε το λινκ ]
    και στις επομενες μερες (ηθελα να το κανω σημερα αλλα δεν ειχα μπαταρια) θα μπω και στα 2 για να δω τι γινεται ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος XPHSTOS29 : 13-11-11 στις 23:19.

  13. #43
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Ότι και να κάνετε η Τ.Υ. δεν μένει έξω απο το Router.Τα Αdmin που έχετε είναι Local.Η Τ.Υ. έχει πρόσβαση μέσω TR069 με δικά τους Admin/Pass και αν θέλουν μπορούν να κάνου RTFD ότι και να έχετε κάνει στο Router.Για να τους κόψετε πρόσβαση αλλού είναι το μυστικό.

    Αυτοί που κατάλαβαν...κατάλαβαν...

  14. #44
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι και να κάνετε η Τ.Υ. δεν μένει έξω απο το Router.Τα Αdmin που έχετε είναι Local.Η Τ.Υ. έχει πρόσβαση μέσω TR069 με δικά τους Admin/Pass και αν θέλουν μπορούν να κάνου RTFD ότι και να έχετε κάνει στο Router.Για να τους κόψετε πρόσβαση αλλού είναι το μυστικό.

    Αυτοί που κατάλαβαν...κατάλαβαν...
    Καλησπέρα σε όλους ειναι φυσιολογικό οτι σε αλλαγή απο cyta σε wind το pirelli συνχρονιζε αλλα ειχε μπλοκαρισμενη υπηρεσία αλλα μετα απο ΄΄ενα χρονο ξαναδοκίμασα και μου δίνει υπηρεσία σχεδόν κανονικα? μετα απο πολύ διάβασμα δεν έχω βρεί ακόμα τι ειναι αυτό που με δεσμεύει απο το να το χρησιμοποιήσω με άλλο παροχο και το βρίσκω πολυ ενταξει σαν συσκευή αν καποιος μπορεί ας βοηθήσει!

  15. #45
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    CISCO
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι και να κάνετε η Τ.Υ. δεν μένει έξω απο το Router.Τα Αdmin που έχετε είναι Local.Η Τ.Υ. έχει πρόσβαση μέσω TR069 με δικά τους Admin/Pass και αν θέλουν μπορούν να κάνου RTFD ότι και να έχετε κάνει στο Router.Για να τους κόψετε πρόσβαση αλλού είναι το μυστικό.

    Αυτοί που κατάλαβαν...κατάλαβαν...

    Πείτε και σε εμάς που θέλουμε να μάθουμε; Δεν είναι κακό η διεύρυνση των γνώσεών μας!

Σελ. 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΑΥΡΟ pirelli
    Από bilirius στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 16:27
  2. ID και Password για modem Pirelli της ON Telecoms.
    Από ardian fuqi στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-10, 17:58
  3. [Pirelli] Nέο firmware για το pirelli - αλλαγή password, ξεκλείδωμα ports & firewall
    Από original21paul στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1112
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 00:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας