Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 285
  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Μετά από αρκετή δουλειά, τελικά ευρέθη! Η δοκιμή έγινε στο Pirelli του αδερφού μου, καθώς προσωπικά δεν είμαι στην Cyta. Δοκιμάστε στο web interface, τα εξής:

    cytaadmin
    cyt@$upp0rt

    Το username/password δείχνει να είναι γενικό, οπότε πιστεύω ότι είναι το ίδιο σε όλα τα μαύρα Pirelli. Με αυτά τα στοιχεία, έχετε πλήρη πρόσβαση στο ρουτεράκι και έτσι όσοι επιθυμούσαν να το αλλάξουν με κάποιο άλλο, έρχονται ένα βήμα πιο κοντά
    Δοκιμάστε το όσοι θέλετε, γιατί κάτι μου λέει ότι θα αλλάξει σύντομα...
    Είμαι διαθέσιμος για τυχόν απορίες.

    Υ.Γ. Για όσους τυχόν προτρέξουν και πουν "μα αυτό είναι παράνομο...", να τους προλάβω και να πω ότι δεν βρίσκω τίποτα παράνομο σε κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω κανέναν νόμο που να απαγορεύει σε κάποιον να ανακοινώσει έναν κωδικό από μία συσκευή. "Ανήθικο" προς την εταιρία μπορεί, παράνομο όμως όχι.
    Φιλικά πάντα.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Ωωωω δουλεύει! Τώρα να βρούμε τί έξτρα προσφέρει αυτό...

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Thanks MarkoDiMarko όντως δουλεύει!

  4. #4
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωωωω δουλεύει! Τώρα να βρούμε τί έξτρα προσφέρει αυτό...
    Τι προσφέρει; Φουλ πρόσβαση στο ρουτεράκι και τις ρυθμίσεις του, τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο από αυτό. Με λίγα λόγια, μπορείς να αλλάζεις τις ρυθμίσεις χωρίς να το ζητάς από το τεχνικό τμήμα της Cyta.
    Και βεβαίως, είναι πλέον δυνατόν να αλλάξει κάποιος το ρουτεράκι με κάποιο άλλο της επιλογής του, έχοντας βρει τις ρυθμίσεις και το password της τηλεφωνίας.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    μπορει να μου πει καποιος πως θα κανω εκτροπη σε αλλο σταθερο μεσα απο το pirrelli
    και να μην βαλω την υπηρεσια εκτροπης της cyta ?

    υπαρχει καποιος voip router που να κανει εκτροπη κλησεων σε αλλο αριθμο

    εχω 2 τηλεφωνικες γραμμες και 2 αριθμους στο ιδιο pirelli
    γινετε η 1 γραμμη να περνει την κληση και η αλλλη να καλεί τον αριθμο που θελω εγω
    και να προωθει τα τηλεφωνα ?

  6. #6
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορει να μου πει καποιος πως θα κανω εκτροπη σε αλλο σταθερο μεσα απο το pirrelli
    και να μην βαλω την υπηρεσια εκτροπης της cyta ?

    υπαρχει καποιος voip router που να κανει εκτροπη κλησεων σε αλλο αριθμο

    εχω 2 τηλεφωνικες γραμμες και 2 αριθμους στο ιδιο pirelli
    γινετε η 1 γραμμη να περνει την κληση και η αλλλη να καλεί τον αριθμο που θελω εγω
    και να προωθει τα τηλεφωνα ?
    Σίγουρα γίνεται με το Fritz, για το Pirelli δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν το χρησιμοποιώ.
    Αλλά νομίζω πως γράφεις το ερώτημά σου σε λάθος μέρος, εδώ μέσα δεν νομίζω να το δουν πολλοί για να σου απαντήσουν. Προτείνω να ανοίξεις καινούριο θέμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    εχω fritz πως γινετε αυτο ?

    σε ποιο μερος να το γραψω ?

  8. #8
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω fritz πως γινετε αυτο ?

    σε ποιο μερος να το γραψω ?
    Όταν έλεγα να το γράψεις αλλού, εννοούσα να ανοίξεις καινούριο θέμα, π.χ. στο thread της Cyta κάτι σε "εκτροπή αριθμού στο Pirelli" ή κάτι ανάλογο. Τώρα βέβαια πάει αλλού το θέμα, κάτι σε "αλλαγή του μαύρου Pirelli με Fritz", πρόταση κάνω απλώς, δεν είμαι και administrator του forum
    Anyway και λίγο off topic για να βοηθήσω, η αλλαγή θέλει λίγη δουλειά και δεν είναι εγγυημένη, δεν το έχω δοκιμάσει στην Cyta αλλά σε άλλο πάροχο με VOIP τηλεφωνία.
    Σε γενικές γραμμές, αυτό που χρειάζεσαι είναι να γνωρίζεις τις ρυθμίσεις τηλεφωνίας και internet και τους κωδικούς. Γνωρίζοντας το admin password για το μαύρο Pirelli, μπορείς να δεις όλες τις ρυθμίσεις εκτός από τους κωδικούς. Για τους κωδικούς, θα σε παραπέμψω στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=553073 , περιγράφει την διαδικασία για το Netfaster2 αλλά ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για το Pirelli. Το μόνο που μπορεί να αλλάζει είναι οι δεκαεξαδικές διευθύνσεις που γράφω, αν όμως αποκρυπτογραφήσεις το αρχείο backup και το ρίξεις μια προσεκτική ματιά, θα βρεις όλους τους κωδικούς. Επίσης, στο συγκεκριμένο θέμα αναφέρω και το "mac spoofing" το οποίο (μάλλον) επίσης θα πρέπει να κάνεις.
    Όπως είπα θέλει λίγο ψάξιμο και εννοείται ότι αν βάλεις το Fritz και έχεις κάποιο πρόβλημα, θα πρέπει να ξεχάσεις την τεχνική υποστήριξη της Cyta, θα σου πουν να ξαναβάλεις το Pirelli
    Διαλέγεις και παίρνεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχάς συγχαρητήρια στον MarkoDiMarko για την αποκάλυψη του κωδικού ( αλήθεια, με JTAG το έκανες; ) Να προσθέσω βέβαια ότι αυτός ο κωδικός δουλεύει σε όλα τα ρούτερ της Cyta ανεξαιρέτως, όχι μόνο στα μαύρα Pirelli, οπότε .

  10. #10
    Εγγραφή
    16-08-2010
    Μηνύματα
    675
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς συγχαρητήρια στον MarkoDiMarko για την αποκάλυψη του κωδικού ( αλήθεια, με JTAG το έκανες; ) Να προσθέσω βέβαια ότι αυτός ο κωδικός δουλεύει σε όλα τα ρούτερ της Cyta ανεξαιρέτως, όχι μόνο στα μαύρα Pirelli, οπότε .
    κανεις λαθος τοτε γιατι δεν δουλευει στο tg782

  11. #11
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς συγχαρητήρια στον MarkoDiMarko για την αποκάλυψη του κωδικού ( αλήθεια, με JTAG το έκανες; ) Να προσθέσω βέβαια ότι αυτός ο κωδικός δουλεύει σε όλα τα ρούτερ της Cyta ανεξαιρέτως, όχι μόνο στα μαύρα Pirelli, οπότε .
    nope

  12. #12
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved


    Αυτό είναι πολύ περίεργο, αφού το MD5 sum του password ταιριάζει με αυτό που είχα ανασύρει πριν λίγους μήνες από το default user.ini του TG782 (και του ST780)... Εκτός κι αν το έχουν αλλάξει πια... (κάτι που δεν μπορώ να ξέρω επειδή τους έχω πετάξει έξω από τα δικά μου ρούτερ)

  13. #13
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς συγχαρητήρια στον MarkoDiMarko για την αποκάλυψη του κωδικού ( αλήθεια, με JTAG το έκανες; ) Να προσθέσω βέβαια ότι αυτός ο κωδικός δουλεύει σε όλα τα ρούτερ της Cyta ανεξαιρέτως, όχι μόνο στα μαύρα Pirelli, οπότε .
    Thanx. Δεν το έκανα με JTAG αλλά χρησιμοποιώντας τα pins για την σειριακή επικοινωνία που υπάρχουν εσωτερικά. Η πλάκα είναι ότι ξεκίνησα παίζοντας με το Netfaster2 που δίνει η HOL, μέχρι που ψιλιάστηκα και έπειτα επιβεβαίωσα ότι το Netfaster2 και το μαύρο Pirelli είναι ακριβώς τα ίδια μηχανάκια! Την άλλη εβδομάδα θα περάσω στο Netfaster2 το firmware του Pirelli, έτσι για να δω αν θα παίξει
    Τώρα, όσον αφορά τα άλλα ρουτεράκια που δίνει η Cyta, δεν έχω καμία επαφή οπότε δεν ξέρω τι παίζει με τα passwords, μένω με την άποψη των υπολοίπων που δήλωσαν ότι το δοκίμασαν και δεν δουλεύει.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-08-2006
    Περιοχή
    Néa Smírni, Athens - Greece.
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 1 Gbps ↑ 100 Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giantpow Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανεις λαθος τοτε γιατι δεν δουλευει στο tg782
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    nope
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αυτό είναι πολύ περίεργο, αφού το MD5 sum του password ταιριάζει με αυτό που είχα ανασύρει πριν λίγους μήνες από το default user.ini του TG782 (και του ST780)... Εκτός κι αν το έχουν αλλάξει πια... (κάτι που δεν μπορώ να ξέρω επειδή τους έχω πετάξει έξω από τα δικά μου ρούτερ)
    Υπάρχει Security Layer που δεν επιτρέπει την σύνδεση σαν Admin σε Local Level!

  15. #15
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarkoDiMarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanx. Δεν το έκανα με JTAG αλλά χρησιμοποιώντας τα pins για την σειριακή επικοινωνία που υπάρχουν εσωτερικά.
    Και δηλαδή βγήκες σε serial console (κέλυφος Linux); Ή απλά "τράβηξες" μια κόπια ολόκληρης της flash;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarkoDiMarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλάκα είναι ότι ξεκίνησα παίζοντας με το Netfaster2 που δίνει η HOL, μέχρι που ψιλιάστηκα και έπειτα επιβεβαίωσα ότι το Netfaster2 και το μαύρο Pirelli είναι ακριβώς τα ίδια μηχανάκια! Την άλλη εβδομάδα θα περάσω στο Netfaster2 το firmware του Pirelli, έτσι για να δω αν θα παίξει
    Ναι, είναι γνωστό ότι πρόκειται για το ίδιο ρούτερ. Θυμάμαι που παλαιότερα κάποιος συμφορουμίτης είχε προσπαθήσει να περάσει περάσει στο Pirelli firmware του NetFaster, αλλά δε το δέχτηκε καθώς ο CFE (bootloader του router) φαινόταν να είναι διαφορετικός ανάμεσα στα δύο ρούτερ. Καλή επιτυχία πάντως!

    ........Auto merged post: ifaigios πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZhenXlogic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει Security Layer που δεν επιτρέπει την σύνδεση σαν Admin σε Local Level!
    Ωπ, σωστότατη παρατήρηση! Πράγματι, στα Thomson, η σύνδεση στον cytaadmin επιτρέπεται μόνο από κάποιες συγκεκριμένες WAN IPs, οι οποίες προφανώς αντιστοιχούν στην ΤΥ της Cyta.

    Το password πάντως είναι το σωστό...μένει να βρούμε μια "τρύπα" που θα μας επιτρέψει να το χρησιμοποιήσουμε σε LAN level...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ifaigios : 15-10-11 στις 19:58. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΑΥΡΟ pirelli
    Από bilirius στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 16:27
  2. ID και Password για modem Pirelli της ON Telecoms.
    Από ardian fuqi στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-10, 17:58
  3. [Pirelli] Nέο firmware για το pirelli - αλλαγή password, ξεκλείδωμα ports & firewall
    Από original21paul στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1112
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 00:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας