Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-52 από 52
  1. #46
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ που τα λέμε τα ρολόγια δεν είναι προστατευμένα, θεωρητικά θα μπορούσα να πάω εγώ σε κάποιον που αντιπαθώ μια μέρα πριν περάσει η ΔΕΗ και να του πειράξω αν ήξερα τον μετρητή για να βρει τον μπελά του. Απίθανο μεν αλλά όχι αδύνατο. Ή θα μπορούσα να νοικιάσω ένα διαμέρισμα και ο προηγούμενος ενοικιαστής να το είχε πειράξει, δεν έχω πάει ποτέ να δω αν ο μετρητής είναι πειραγμένος και ούτε θα ήξερα αν ήταν.
    Δικαστικά θεωρώ ότι αν πήγαινε θα κέρδιζε μάλλον, το ζήτημα είναι αν αξίζει ο κόπος.
    Έτυχε σε φίλο μου ανάλογη περίπτωση στην Ξάνθη.

    Συγκεκριμένο άτομο στην πολυκατοικία του είχε πειράξει το ρολόι του με σκοπό την ρευματοκλοπή και παράλληλα πείραξε και το ρολόι του φίλου μου (για ευνόητους λόγους, να μην είναι ο μοναδικός με πειραγμένο κτλ), ο οποίος όμως έμενε ελάχιστες ημέρες το μήνα στο σπίτι έχοντας ελάχιστη κατανάλωση.

    Η ΔΕΗ (και ο φίλος μου φυσικά) το ανακάλυψε όταν ο φίλος μου έκανε αίτηση διακοπής. Κατά τη διαδικασία της διακοπής βρήκαν τον μετρητή του παραβιασμένο. Του καταλόγισαν ένα πρόστιμο ~1500€ (την μέση κατανάλωση της πόλης για τα συγκεκριμένα τμ σπιτιού x τα χρόνια που είχε τη σύνδεση στη ΔΕΗ, περίπου 2 χρόνια).

    Όσο και αν προσπάθησε δεν κατάφερε τίποτα. Πήγε μαζί με μάρτυρες που ανέφεραν ότι έλειπε από το σπίτι, με παρακάλια, αλλά δυστυχώς στο τέλος το πλήρωσε, διότι η κατανάλωση του ήταν προκλητικά μικρή, σημάδι κλοπής δηλαδή.


    Πριν από δύο χρόνια και μετά από το συγκεκριμένο περιστατικό άλλαξα σπίτι και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ελέγξω το μετρητή. Η "μολυβδοσφραγίδα" του ήταν σπασμένη! Πήγα αμέσως στη ΔΕΔΔΗΕ και έκανα αίτηση αποκατάστασης.

    Ήρθε συνεργείο, το διόρθωσε και δεν πλήρωσα τίποτα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι μετά από κάποιες εβδομάδες έλαβα επιστολή από τη ΔΕΔΔΗΕ που ανέφερε ότι το πρόβλημα λύθηκε και με ευχαριστούσαν για την αναφορά.
    مفاجأة

  2. #47
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από studioa2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο παρα πολυ καιρο, ενεργοποιω το θεμα θελοντας να βρω καποια λυση σε ιδιο (κατ ονομα) προβλημα.
    Ρευματοκλοπης λοιπον περίπτωση.....

    Ζω τα τελευταια τρια χρονια στο εξωτερικο (λογω κρισης). Ειμαι βεβαιωμενος κατοικος εξωτερικου, δηλωμενος τοσο στην εδω πολη που ζω, οσο και στην ελληνικη εφορια.Εχω ενα διαμερισμα στην Θεσσαλονικη (ακατοικητο) ηλεκτροδοτουμενο για ποικιλους λογους. Ο κυριοτερος ειναι οταν παει καποιος να ελεγξει τον χωρο να εχει ενα φως ν αναψει αφ ενος, και αφ ετερου για να αποφυγω τις διαδικασιες διακοπης/επανασυνδεσης (οταν και αν επανελθω).Ο τελευταιος λογαριασμος, μου φανηκε και ηταν παραφουσκωμενος. 4,57 ευρω αξια ρευματος , 50 ευρω δημοτικα τελη, και 230 ευρω "διαφορες χρεωσεις/πιστωσεις". !!!!!!Αρχικα τρελλαθηκα. (οχι οτι διορθωθηκε και τιποτα μετα.).Την επεσα στα τηλεφωνα απο Γερμανια σε Ελλαδα, να ΔΕΔΔΗΕ, να η ΔΕΗ, και και και...... Στην πραξη ακομα δεν εχω βρει αυθεντικη απαντηση, πλην μιας κοπελλας σε καποιο γραφειο που μου ειπε οτι προσφατα (στην καρτελλα μου) χρεωθηκε το παραπανω ποσο 230 ευρω για εξοδα συνεργειου που διαπιστωσε "ρευματοκλοπη" στην χελωνα μου (στο υπογειο πολυκατοικιας).Με παρεπεμψε σε καποια τηλεφωνα υπευθυνων σε τοπικα γραφεια της ΔΕΗ, που ομως σταθηκε αδυνατον να βρω καποιον να συννενοηθω. Μου ελεγαν δε, περαστε απο εδω να τα πουμε.Στην παρατηρηση μου οτι ειμαι πανω απο 4000 χλμ μακρυα, και πως το να παρατησω μια κωλοδουλεια που με το ζορι βρηκα, απλα μου ελεγαν πρεπει.Μα και για να ερθω εκει, θελω τουλαχιστον 300 ευρω για εισητηρια ακομα και αν κατορθωσω να παρω αδεια.Τα ερωτηματα μου ειναι πως μπορω να τους πεισω οτι εγω δεν ειμαι υπαιτιος για κατι, (αραγε ποιος ειναι.?) , πως αδυνατω να πληρωσω το συνεργειο, και πως δεν θελω να υποστω και επιπλεον κατ εκτιμηση χρεωσεις επαυξημενες, συν ποινικες διωξεις.??
    Πως μπορει να μενω τοσο ξεκρεμαστος.? Ο ελεγχος σιγουρα εγινε γιατι εβλεπαν μειωμενη εγγραφη καταναλωσης τα χρονια που περασαν. Γι αυτο ομως φταιει η απουσια και η μεταναστευση και οχι οτι εκανα κλοπη εγω. Δεδομενου δε οτι δεν μπορουν να προσδιορισουν ΤΙ ποσοτητα κλαπηκε (αν κλαπηκε τελικα, γιατι αυτοι απλα βρηκαν πειραγμενο το ρολοι), θα χρεωσουν αναδρομικα και κατ εκτιμηση αυτο που θελουν.!!! Παλι αισθανομαι ξεκρεμαστος.,Εχετε ακουσει καποια παρομοια ιστορια.? Εχετε καποια αποψη.?Δεν ξερω τι να κανω.... πραγματικα αισθανομαι εντελως αδικημενος......ευχαριστω που τουλαχιστον μοιραστηκα την απελπισια μου και απο εδω...Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη. (εκτος του τυπου παρε ενα μπαζουκας και κατεβα και γ@μησε τους τα πρεκια).Ναστε καλα, και να κανετε υπομονη. Οσο μπορειτε. Εξω, ειναι χειροτερα απο εκει. Πιστεψτε με.
    φιλικαΧρηστος
    Καλησπερα . Είδα από σχόλια είσαι Θεσσαλονίκη . Σε πια περιοχή είσαι ανατολικά δυτικά η κέντρο για να σου βρω τηλέφωνο κατευθείαν γιατί απο τον έναν στον άλλο θα πηγαίνεις

    Σε τι αναλογούν οι 'διάφορες χρεώσεις -πιστώσεις΄ στον λογαριασμό

    Εμφανίζονται όλες οι λοιπές χρεοπιστώσεις που αφορούν Α) στο ηλεκτρικό ρεύμα, πέραν της τιμολόγησης της καταναλωθείσας ενέργειας, των ρυθμιζόμενων χρεώσεων και της χρέωσης του Έναντι ποσού, και Β) στις χρεώσεις που αποδίδονται στο κράτος, όπως:

    Α) ΧΡΕΟΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ

    α) χρεοπιστώσεις από πώληση παραγόμενης ενέργειας από φωτοβολταϊκά συστήματα
    β) ποσά στρογγυλοποιήσεων
    γ) χρεώσεις εργασιών Δικτύου (πχ. Έλεγχος μετρητή, μετατόπιση παροχής, τήξη ασφαλειών, κ.α.)

    Β) ΧΡΕΟΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

    α) «ΕΦΚ (Ν.3336/05)»: Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης τον οποίο συνεισπράττει η ΔΕΗ με τους λογαριασμούς ρεύματος και αποδίδει στο Κράτος. Τον ΕΦΚ χρεώνονται όλοι οι καταναλωτές ανεξαρτήτως του Προμηθευτή Ηλεκτρικής Ενέργειας που έχουν επιλέξει. Ο ΕΦΚ χρεώνεται μόνο στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς και υπολογίζεται επί της κατανάλωσης

    β) «ΕΙΔ. ΤΕΛΟΣ 5‰ (Ν.2093/92)»: Ειδικό Τέλος 5‰, το οποίο συνεισπράττει η ΔΕΗ με τους λογαριασμούς ρεύματος και αποδίδει στο Κράτος. Η χρέωση για ΕΙΔ. ΤΕΛΟΣ 5‰ υπολογίζεται επί της αξίας του καταναλισκόμενου ρεύματος προσαυξημένης με τη χρέωση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης.

    https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelat...t/ECPrint.aspx

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ που τα λέμε τα ρολόγια δεν είναι προστατευμένα, θεωρητικά θα μπορούσα να πάω εγώ σε κάποιον που αντιπαθώ μια μέρα πριν περάσει η ΔΕΗ και να του πειράξω αν ήξερα τον μετρητή για να βρει τον μπελά του. Απίθανο μεν αλλά όχι αδύνατο. Ή θα μπορούσα να νοικιάσω ένα διαμέρισμα και ο προηγούμενος ενοικιαστής να το είχε πειράξει, δεν έχω πάει ποτέ να δω αν ο μετρητής είναι πειραγμένος και ούτε θα ήξερα αν ήταν.Δικαστικά θεωρώ ότι αν πήγαινε θα κέρδιζε μάλλον, το ζήτημα είναι αν αξίζει ο κόπος.
    Οι παλαιοί μετρητές είναι πολύ εύκολο να παραβιαστούν . Με τους νέους μετρητές τους ηλεκτρονικους είναι πολύ πιο δύσκολο . Μετα για να κάνεις απάτη έχει άλλα κόλπα τα οποία δεν θα τα αναφέρω

    Έκανα αρκετές συμβάσεις στην δεη σαν τεχνίτης και είδα όλες τις μεθόδους παραβίασης . Ακόμα και τις πιο τρελές παραβιάσεις / ρευματοκλοπες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε συγγενικό μου πρόσωπο ήρθε πάρα πολύ υψηλός λογαριασμός από εγκαταλειμμένο σπίτι στην εξοχή στο οποίο (κακώς) δεν είχε γίνει διακοπή της σύνδεσης η αιτιολογία ήταν πειραγμένο ρολόι έγινε πληρωμή του λογαριασμού και αίτηση διακοπής υπάρχει περίπτωση να προκύψουν κόστη από όμοιους λόγους είτε τώρα που έχει γίνει διακοπή είτε αν συνδεθεί κάποτε ξανά το ρεύμα??
    (πχ αν πάει κάποιος τρίτος και κουμπώσει κανένα καλώδιο και τραβήξει ρεύμα)
    Πιστεύω ναι γιατί τα στοιχεία είναι ακόμα στο όνομα σου δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή ονόματος . Βέβαια την ρευματοκλοπη θα την πάρει γραμμή μετά απο λιγο καιρό για παράδειγμα δεν γίνετε εκει που το σπίτι είχε μηδέν κατανάλωση ξαφνικά να έχει 500kwh . Θα το σημειώσει ο καταμετρητής και μετά θα πάει το τεχνικό τμήμα να κάνει έλεγχο κτλ κτλ .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djuan1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτυχε σε φίλο μου ανάλογη περίπτωση στην Ξάνθη.

    Συγκεκριμένο άτομο στην πολυκατοικία του είχε πειράξει το ρολόι του με σκοπό την ρευματοκλοπή και παράλληλα πείραξε και το ρολόι του φίλου μου (για ευνόητους λόγους, να μην είναι ο μοναδικός με πειραγμένο κτλ), ο οποίος όμως έμενε ελάχιστες ημέρες το μήνα στο σπίτι έχοντας ελάχιστη κατανάλωση.

    Η ΔΕΗ (και ο φίλος μου φυσικά) το ανακάλυψε όταν ο φίλος μου έκανε αίτηση διακοπής. Κατά τη διαδικασία της διακοπής βρήκαν τον μετρητή του παραβιασμένο. Του καταλόγισαν ένα πρόστιμο ~1500€ (την μέση κατανάλωση της πόλης για τα συγκεκριμένα τμ σπιτιού x τα χρόνια που είχε τη σύνδεση στη ΔΕΗ, περίπου 2 χρόνια).

    Όσο και αν προσπάθησε δεν κατάφερε τίποτα. Πήγε μαζί με μάρτυρες που ανέφεραν ότι έλειπε από το σπίτι, με παρακάλια, αλλά δυστυχώς στο τέλος το πλήρωσε, διότι η κατανάλωση του ήταν προκλητικά μικρή, σημάδι κλοπής δηλαδή.

    Πριν από δύο χρόνια και μετά από το συγκεκριμένο περιστατικό άλλαξα σπίτι και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ελέγξω το μετρητή. Η "μολυβδοσφραγίδα" του ήταν σπασμένη! Πήγα αμέσως στη ΔΕΔΔΗΕ και έκανα αίτηση αποκατάστασης.

    Ήρθε συνεργείο, το διόρθωσε και δεν πλήρωσα τίποτα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι μετά από κάποιες εβδομάδες έλαβα επιστολή από τη ΔΕΔΔΗΕ που ανέφερε ότι το πρόβλημα λύθηκε και με ευχαριστούσαν για την αναφορά.
    Σε κάθε πελάτη σφραγίζετε και το κιβώτιο μετρητή και το ρολόι μέσα στους ακροδέκτες . Παλιά ήταν με μολυβδοσφραγιδα αλλά έβρισκες και στο εμπόριο . Εδω και πάρα πολύ καιρό είναι πλαστικές με νούμερα πάνω . ο επόμενος που θα πάει είτε για βλάβη είτε για καταμέτρηση είτε για κάτι άλλο θα δει δει στο χαρτί , που έχει μαζί του , αν η 1η σφραγίδα που μπήκε πχ με το νούμερο Κ4567 και είναι γραμμένη κ στο χαρτί που έχει στα χέρια του . Σε περίπτωση που δεν είναι τοτε η δουλειά βρωμάει . Σε περίπτωση που θα χρειαστεί να κάνει επέμβαση δηλαδή να ανοίξει το πλαστικό κιβώτιο για να δει μέσα για τυχόν ρευματοκλοπη θα βάλει νέα σφραγίδα και θα σημειώσει στο χαρτί το νέο νούμερο της σφραγίδας .

    Κ4567 εξω στο κιβώτιο μετρητή και Κ4566 μέσα στο ρολόι . Κάθε τεχνίτης χρεώνετε αυτές τις σφραγίδες επίσης . Φαίνονται εύκολα αν είναι παραβιασμενες

    Τωρα γιατι ολοι οι μετρητές δεν έχουν τις νέες σφραγίδες ; Αυτό είναι επειδή δεν υπάρχει τεχνικό προσωπικό και δεν μπορούν να κάνουν συντήρηση διατάξεων (χώρος που βρίσκονται πάνω από 2-3 μετρητές της δεη) για να κάνουν έλεγχο ρευματοκλοπων , συσφίξεις κ.α

    Τωρα αν παει ο καταμετρητής και δει κομμένη σφραγίδα σημειώνει στο κομπιουτερακι ''κομμένη σφραγίδα'' και πάρε και μια χρέωση για την κομμένη σφραγίδα . Άσχετα αν δεν το έκανες εσύ κ το έκανα εγώ ο απατεώνας της πολυκατοικιας . Για αυτό καλό είναι να το βλέπετε και να το αναφέρετε αμέσως αν δείτε κομμένη σφραγίδα γιατί άντε μετά να βρεις το δίκιο σου

    Με την τελευταία σύμβαση που ήμουν στην δεη με 8μηνο οι ρευματοκλοπες ήταν καθημερινό φαινόμενο . Κάθε μέρα γυρνούσαμε στην δουλειά με 10-20 μετρητές από ξήλωμα .

    Στην συνέχεια χαρτιά η δεη όπως προβλέπετε και δικαστικά και τα 300 ευρώ πχ τους έβγαιναν 3000 . Βέβαια κάποιοι τα θελε ο ****** τους
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  3. #48
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourkos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι παλαιοί μετρητές είναι πολύ εύκολο να παραβιαστούν . Με τους νέους μετρητές τους ηλεκτρονικους είναι πολύ πιο δύσκολο
    Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, οπότε πρακτικά αρκεί να κοιτάξω εξωτερικά τον μετρητή και να δω αν έχει κάποια σφραγίδα απ' ότι κατάλαβα αλλιώς το αναφέρω να μην έχω μπερδέματα.
    Στο πατρικό μου υπάρχουν 2 μετρητές ο ένας εξωτερικά είναι πλαστικός και ο άλλος τσίγκινος, φαντάζομαι ο ένας θα είναι ο παλιός που αναφέρεις και ο άλλος ο ακόμα ...πιο παλιός.

  4. #49
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, οπότε πρακτικά αρκεί να κοιτάξω εξωτερικά τον μετρητή και να δω αν έχει κάποια σφραγίδα απ' ότι κατάλαβα αλλιώς το αναφέρω να μην έχω μπερδέματα.
    Στο πατρικό μου υπάρχουν 2 μετρητές ο ένας εξωτερικά είναι πλαστικός και ο άλλος τσίγκινος, φαντάζομαι ο ένας θα είναι ο παλιός που αναφέρεις και ο άλλος ο ακόμα ...πιο παλιός.
    Αν μου πεις μάρκα μετρητή θα σου πω ακριβώς

    Κανονικά όλα τα κιβώτια μετρητή ( φώτο 1 , φώτο 3 ) και οι επαφές μέσα ( φώτο 2 ) πρέπει να είναι σφραγισμένα . Η πλαστική σφραγίδα χωρίζετε σε δυο μέρη . Στο πρώτο μέρος μπαίνει το συρματάκι γίνετε μια στρέψη μέσα και από πάνω κουμπώνει ( κάνοντας κλικ ) το καπάκι της σφραγίδας

    Οταν ημουν στην Θεσσαλονίκη κάναμε συντήρηση διατάξεων . Μιλάμε τώρα για κάτι παλιά κιβώτια είτε πλαστικά είτε μεταλλικό , καμιά 50 μετρητές το λιγότερο σε μια διάταξη και έπρεπε όλα να ανοιχτούν να ελεγχθούν για τυχόν παραβιασμενους μετρητές ή σπασμένους ή σπασμένες ασφάλειες να συντηρηθούν ( σφίξιμο φάσης , ουδετέρου , γείωσης ) και να σφραγιστούν με τις σφραγίδες που ειχαμε χρεωμένες από την αποθήκη

    Πηγαίναμε στην αποθήκη και περνάμε τις σφραγίδες . Χρεωνόμουν εγω για παράδειγμα από Κ0001 εως Κ0060 ( κάθε καρτέλα είχε 20 σφραγίδες )

    Σφραγίζω το μετρητή σου με Κ0011 και Κ0013 και τις σημειώνω στο χαρτί . Αν για τον άλφα βήτα λόγο πήγαινε άλλος και δεν έβρισκε σφραγίδα η έβρισκε αυτά τα νούμερα σε άλλο μετρητή 5 σπίτια πιο κάτω σου έλεγε έλα εδώ . Τις τάδε σφραγίδες τις είχες εσύ χρεωμένες .. σφράγισες σίγουρα ; μήπως τις έδωσες έτσι χύμα στον πελάτη επειδή ήταν φίλος σου ; Καθώς και άλλα . Φυσικα ακομα και ο εργοδηγος να ζητουσε να του δωσω η ο προισταμενους απο τις σφραγιδες δεν επαιζε τετοια φαση . Ο καθενας επαιρνε τις δικες του νομος .

    Δεν ξερω μπορει καποιοι να βριζουν την επιχειρηση αλλα να τους ενημερωσω οτι οι τεχνικοι ειναι οι μονοι που δεν φταινε και κανουν αψογα την δουλεια τους ασχετα με τις μεγαλες ελειψεις τεχνικου προσωπικου . Το ψαρι λενε βρωμαει απο το κεφαλι . Ειναι πιο ψηλα το θεμα που γεμισε η επιχειρηση συμβουλους παρασυμβουλους ασχετους με το αντικειμενο . Οταν εχεις μια περιοχη με πανω απο 60 χωριά και εχει μονο 20-25 τεχνιτες και πρεπει να βγαλεις βαρδιες , ρεπο , συνεργεια κ.α και δεν βγαινουν οι υπηρεσιες εχει ως αποτελεσμα να μην παιρνουν τα ρεπο που πρεπει να δινονται βαση νομου να κανει τριπλασια δουλεια , να υπαρχει κοπωση που καμια φορα η μεγαλη κοπωση φερνει και το ατυχημα . Βαση στατιστικων η δεη καθε 1,5 μηνα εχει και ενα νεκρο αλλά αυτα οι κυριοι απο τα γραφεια και τα κλιματιστικα και με τις γραβατες δεν τα σκεφτονται

    Να σε ενημερώσω οτι ο καταμετρητής οταν ερχεται στο κομπιουτερακι ( φωτο 4 ) του σημειωνει και τις εξης περιπτωσεις : στάσιμος μετρητής, ελαττωματική λειτουργία μετρητή, μετρητής που λειτουργεί αντίστροφα, βλάβη ή καταστροφή μετρητή, οπή στο κιβώτιο, αδύνατη λήψη ενδείξεων, λόγω απρόσιτης θέσης του μετρητή ή παρεμβολή διαφόρων αντικειμένων (χαρτοκιβώτια, δέματα, σάκοι κ.τ.λ.), μη ανεύρεση μετρητή ή μετρητής τοποθετημένος χωρίς να αναγράφεται στον φορητό καταχωρητή, αντικανονική ρευματοληψία, υποψία ρευματοκλοπής (μη καταγραφή της κατανάλωσης από το μετρητή λόγω παράνομων επεμβάσεων), επισφαλείς συνθήκες, σημαντικές αυξομειώσεις στην κατανάλωση, δηλαδή για ενδείξεις που συνεπάγονται αδικαιολόγητα μεγάλες ή μικρές καταναλώσεις σε σχέση με αυτές της προηγούμενης καταμέτρησης, παράνομη επέκταση των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων σε παρακείμενο κτίσμα, αδικαιολόγητες μηδενικές καταναλώσεις.

    Συνημμένο Αρχείο 169757
    Συνημμένο Αρχείο 169758
    Συνημμένο Αρχείο 169759
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Φωτο4.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  36,6 KB 
ID: 169761
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourkos : 20-04-16 στις 11:14.
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  5. #50
    Ρευματοκλοπής συνέχεια.....
    Με τα πολλά (τηλεφωνήματα) βρήκα τον υπευθυνο ρευματοκλοπων της περιοχης μου. Μονο και μονο που τον πηρα τηλεφωνο, η απαντηση του στεγνη και με 2 κουβεντες.
    - κυριε.... (απορω πως δεν με ειπε ρε κλεφτη.) σας εχουμε στειλει επιστολες. Να τις διαβασετε και να κανετε οτι σας λενε.....
    = Μα... ακουστε με μισο λεπτο.... ξερετε γιατι σας παιρνω,.? Ξερετε για ποια περιπτωση μιλαω.?? Ρωτατε αν μπορω να ερθω να δω τις επιστολες σας.?>???
    Ξυνισε, αλλα δεχτηκε να τον απασχολησω αλλα 2 λεπτα. Ανενδοτος.
    - Βρηκαμε ρολοι πειραγμενο αρα φταιτε. Θα πληρωσετε πλεον των εργατικων (τα 230€) και 6500 Kv/h ημερήσιο και 1900 Kv/h νυχτερινο..... Αλλιως θα κινηθουμε νομικα....
    Και εκλεισε το τηλεφωνο κατευθειαν.
    ΔΟκιμασα μεσω φιλης πρωην Δεητζους . Αυτη πηρε τηλεφωνο την διευθυντρια. Εκει η συζητηση τους κρατησε παραπανω.... Της ειπε να κανω ενσταση και να μαζεψω οτι χαρτια μπορω για να αποδειξω οτι ζω εξω. Ψιλοχαρηκα λιγο, αλλα ειπα ... μπααα αποκλειεται ναναι τοσο ευκολο.
    Βρηκα τις επιστολες που μου καταλογιζουν την κλοπη, βρηκα και τις αποδειξεις οτι ζω εξω. Μια απο αυτες ηταν "μηδενικες ενδειξεις ΕΥΑΘ". Ελα ντε όμως που απο διαρροη στο καζανακι ειχα 1 κυβ.μετρο το τετραμηνο καταναλωση. Θεωρουν πως με τοση καταναλωση θα μπορουσα να ζησω...
    Νεος κυκλος τηλεφωνηματων σημερα... σε αλλο προσωπο (της δεδηε παντα).
    Μου ειπε δεν γινεται τιποτα κυριε, θα ειχατε ερθει εδω για να εχετε κατανάλωση 1 κυβ.μετρο νερο..... (υπ οψν δεν πιστευουν τα Ικα γερμανιας, δημο Κολωνιας, Εργοδοτες, ενοικιαστηρια κερατα τραγια κλπ...
    Μολις του ειπα οτι θα ζητησω απο το υπουργειο εσωτερικων το ποτε βγηκα μπηκα στην Ελλαδα, μου αλλαζει το τροπαρι......
    - Εχετε δωσει κλειδια σε καποιον και μενει......
    = Μα πως.? Σας λεω κανεις δεν μενει.....
    - ΕΤσι λετε εσεις..... Τοτε ποιος το πειραξε.??? (δεν τους παει καν ο νους οτι πιθανον καποιος αλλος με κλεβει...)
    = Μα σας λεω........
    - Ακουστε... φευγω τωρα για αδεια Πασχα. Ελατε μετα, φερτε τα χαρτια, καντε μια ενσταση να σας μειωσουμε το ποσον. Μηδενικο ΔΕΝ προκειται να γινει, αλλα θα δουμε το ποσο θα μειωθει....
    = Αλλιως παμε δικαστηκα.?? ρωταω
    - Δεν ειναι σιγουρο οτι θα σας γινει μηνυση..... Το πιθανοτερο ειναι πως θα το αποφυγουμε.....

    Προβλεπω μαχη.....

    Ο μεγαλυτερος οικος ανοχης στην γερμανια ειναι το Pascha (ετσι το διαφημιζουν). Ο μεγαλυτερος στην Ελλαδα η κωλοεταιρεία που εμπλεξα.....

    - Μπορω να προστατευτω απο μελλοντικες ιδιες προσβασεις.???
    = Οχι κυριε. Δεν μπορειτε.....
    - Δηλαδη ειμαι στο ελεος του Θεου.?
    = Δεν ξερω αν ειστε στου Θεου το ελεος, παντως στης δεη δεν ειστε.....
    και κλεινει φυσικα το τηλεφωνο.....

    Που στο καλο αλλου να απευθυνθω.??

    (ηδη το εισητηριο το εκλεισα , μανι μανι -300€. + 230 η πρωτη χρεωση, = 530 μεχρι τωρα....)

    Και ακομα εχω δρομο........

    κουραγιο παιδια.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος studioa2 : 21-04-16 στις 18:43.

  6. #51
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από studioa2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρευματοκλοπής συνέχεια.....
    Με τα πολλά (τηλεφωνήματα) βρήκα τον υπευθυνο ρευματοκλοπων της περιοχης μου. Μονο και μονο που τον πηρα τηλεφωνο, η απαντηση του στεγνη και με 2 κουβεντες.
    - κυριε.... (απορω πως δεν με ειπε ρε κλεφτη.) σας εχουμε στειλει επιστολες. Να τις διαβασετε και να κανετε οτι σας λενε.....
    = Μα... ακουστε με μισο λεπτο.... ξερετε γιατι σας παιρνω,.? Ξερετε για ποια περιπτωση μιλαω.?? Ρωτατε αν μπορω να ερθω να δω τις επιστολες σας.?>???
    Ξυνισε, αλλα δεχτηκε να τον απασχολησω αλλα 2 λεπτα. Ανενδοτος.
    - Βρηκαμε ρολοι πειραγμενο αρα φταιτε. Θα πληρωσετε πλεον των εργατικων (τα 230€) και 6500 Kv/h ημερήσιο και 1900 Kv/h νυχτερινο..... Αλλιως θα κινηθουμε νομικα....
    Και εκλεισε το τηλεφωνο κατευθειαν.
    ΔΟκιμασα μεσω φιλης πρωην Δεητζους . Αυτη πηρε τηλεφωνο την διευθυντρια. Εκει η συζητηση τους κρατησε παραπανω.... Της ειπε να κανω ενσταση και να μαζεψω οτι χαρτια μπορω για να αποδειξω οτι ζω εξω. Ψιλοχαρηκα λιγο, αλλα ειπα ... μπααα αποκλειεται ναναι τοσο ευκολο.
    Βρηκα τις επιστολες που μου καταλογιζουν την κλοπη, βρηκα και τις αποδειξεις οτι ζω εξω. Μια απο αυτες ηταν "μηδενικες ενδειξεις ΕΥΑΘ". Ελα ντε όμως που απο διαρροη στο καζανακι ειχα 1 κυβ.μετρο το τετραμηνο καταναλωση. Θεωρουν πως με τοση καταναλωση θα μπορουσα να ζησω...
    Νεος κυκλος τηλεφωνηματων σημερα... σε αλλο προσωπο (της δεδηε παντα).
    Μου ειπε δεν γινεται τιποτα κυριε, θα ειχατε ερθει εδω για να εχετε κατανάλωση 1 κυβ.μετρο νερο..... (υπ οψν δεν πιστευουν τα Ικα γερμανιας, δημο Κολωνιας, Εργοδοτες, ενοικιαστηρια κερατα τραγια κλπ...
    Μολις του ειπα οτι θα ζητησω απο το υπουργειο εσωτερικων το ποτε βγηκα μπηκα στην Ελλαδα, μου αλλαζει το τροπαρι......
    - Εχετε δωσει κλειδια σε καποιον και μενει......
    = Μα πως.? Σας λεω κανεις δεν μενει.....
    - ΕΤσι λετε εσεις..... Τοτε ποιος το πειραξε.??? (δεν τους παει καν ο νους οτι πιθανον καποιος αλλος με κλεβει...)
    = Μα σας λεω........
    - Ακουστε... φευγω τωρα για αδεια Πασχα. Ελατε μετα, φερτε τα χαρτια, καντε μια ενσταση να σας μειωσουμε το ποσον. Μηδενικο ΔΕΝ προκειται να γινει, αλλα θα δουμε το ποσο θα μειωθει....
    = Αλλιως παμε δικαστηκα.?? ρωταω
    - Δεν ειναι σιγουρο οτι θα σας γινει μηνυση..... Το πιθανοτερο ειναι πως θα το αποφυγουμε.....

    Προβλεπω μαχη.....

    Ο μεγαλυτερος οικος ανοχης στην γερμανια ειναι το Pascha (ετσι το διαφημιζουν). Ο μεγαλυτερος στην Ελλαδα η κωλοεταιρεία που εμπλεξα.....

    - Μπορω να προστατευτω απο μελλοντικες ιδιες προσβασεις.???
    = Οχι κυριε. Δεν μπορειτε.....
    - Δηλαδη ειμαι στο ελεος του Θεου.?
    = Δεν ξερω αν ειστε στου Θεου το ελεος, παντως στης δεη δεν ειστε.....
    και κλεινει φυσικα το τηλεφωνο.....

    Που στο καλο αλλου να απευθυνθω.??

    (ηδη το εισητηριο το εκλεισα , μανι μανι -300€. + 230 η πρωτη χρεωση, = 530 μεχρι τωρα....)

    Και ακομα εχω δρομο........

    κουραγιο παιδια.....


    Φιλαρακο καταλαβαινω το μαρτυριο . Ελλαδα η χωρα του χαους . Επισης διαβασα και το προσωπικο σου μηνυμα .

    Τηλεφωνο ειχες εκει σταθερο πριν φυγεις ; Αν ειχες λογικα το εκανες διακοπη μηπως να μαζεψεις κ αυτα τα χαρτια ; Οπως επισης εισητηρια κ.α μαζεψε τα δεν εχεις να χασεις τιποτα .

    Δωσε μου λιγο αριθμο παροχης και αριθμο μετρητη σε προσωπικο μηνυμα , να δω αν μπορω να κανω κατι μπας κ βγαλουμε ακρη .

    Σου απανταω και στο προσωπικο μηνυμα σου

    Αριθμο παροχης & αριθμο μετρητη θα τα βρεις εκει που δειχνει το βελακι στις φωτο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  δεη1.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  335,1 KB 
ID: 169832

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  δεη2.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  339,4 KB 
ID: 169833
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  7. #52
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΥ
    Router
    Netfaster2
    SNR / Attn
    8(dB) / 22(dB)
    Undate για το topic μετά από καιρό και σαν γενική συμβουλή εξοικονόμησης… Για όσους αντιμετωπίζουν παρόμοιά προβλήματα με την κατανάλωση εχω να προτείνω εγκατάσταση συστημάτων παρακολούθησης live κατανάλωσης μέσω internet. Ακόμη και στο εξωτερικό να είναι κάποιος το extra κόστος θα είναι το internet.

    Προσωπικά έχω βάλει μετρητή από efergy και βλέπω τι καίει και τι όχι. Όταν δεν έχω τίποτα ανοιχτό έχω 0,17kw όταν ανοίξει ο μεγάλος θερμοσίφωνας πάει στα 4kw και πάνω κάτω ξέρω τι γίνεται, δεν ξεχνάς και εύκολα κάτι ανοιχτό όταν βλέπεις το μηχάνημα και γράφει τόσο ψηλά…

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας