Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Μιχάλη, δεν ξέρω για σένα, αλλά αυτό το feature εγώ το βρίσκω αρκετά χρήσιμο. Σου προτείνει βίντεο που πιθανώς σε ενδιαφέρουν. Αφού διάβαζες το αντίστοιχο blog αυτό άλλωστε, είδες το εν λόγο βίντεο...

    Αν δεν θέλεις να κάνει κάτι τέτοιο (για οποιοδήποτε λόγο. Πχ βλέπεις πολιτικό βίντεο σε υπολογιστή της εργασίας σου και δεν θέλεις να δει τυχαία κάποιος ότι το Google σου προτείνει βίντεο της τάδε παράταξης), ακόμα κι αν δεν είσαι λογγαρισμένος στην Google, κάνε browsing σε private/incognito mode στα site που δεν θέλεις να αφήσεις ίχνη. Το ίδιο ισχύει για όλες τις υπηρεσίες, όχι μόνο της Google βέβαια.

    Αλλά και λογγαρισμένος να είσαι, έχεις πλήρη έλεγχο του ιστορικού που κρατάει η Google. Χρησιμοποίησέ το!

  2. #32
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Για να σε αναγκάσουν να κάνεις login και να συνδέουν τις αναζητήσεις με το uername (ή και το όνομα) το κάνουν. Οχι γιατί ξαφνικά ενδιαφέρονται να μην κλέψει κανείς τα δεδομένα των αναζητήσεων.

  3. #33
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη, για τις υπηρεσίες της Google μπορείς να έχεις έναν δεύτερο (διαφορετικό) browser, να είσαι μόνιμα logged in και να μην κάνεις τίποτε άλλο. Εγώ πχ έχω τον Chromium για τις υπηρεσίες της Google (Gmail, calendar, G+, κλπ) και το σερφάρισμα γίνεται από firefox (χωρίς google logins).
    Αυτή είναι πολύ καλή ιδέα! Ειδικά αν σκεφτεί κανείς το πολύ καλύτερο integration του Chrome/Chromium με τις υπηρεσίες της Google. Άρχισα ήδη να την εφαρμόζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη, δεν ξέρω για σένα, αλλά αυτό το feature εγώ το βρίσκω αρκετά χρήσιμο. Σου προτείνει βίντεο που πιθανώς σε ενδιαφέρουν. Αφού διάβαζες το αντίστοιχο blog αυτό άλλωστε, είδες το εν λόγο βίντεο...

    Αν δεν θέλεις να κάνει κάτι τέτοιο (για οποιοδήποτε λόγο. Πχ βλέπεις πολιτικό βίντεο σε υπολογιστή της εργασίας σου και δεν θέλεις να δει τυχαία κάποιος ότι το Google σου προτείνει βίντεο της τάδε παράταξης), ακόμα κι αν δεν είσαι λογγαρισμένος στην Google, κάνε browsing σε private/incognito mode στα site που δεν θέλεις να αφήσεις ίχνη. Το ίδιο ισχύει για όλες τις υπηρεσίες, όχι μόνο της Google βέβαια.

    Αλλά και λογγαρισμένος να είσαι, έχεις πλήρη έλεγχο του ιστορικού που κρατάει η Google. Χρησιμοποίησέ το!
    Δεν διαφωνώ ότι είναι χρήσιμο. Πολύ μάλιστα. Απλά δεν είχε πάει ποτέ το μυαλό μου ότι ενώ είμαι logged in στη google είμαι ταυτόχρονα logged in και στο youtube.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ονομάζεις παρακολούθηση την ανώνυμη συλλογή στοιχείων, κάτι το οποίο σου προσφέρει χρήσιμες υπηρεσίες όπως η πρόβλεψη επιδημιών, ο κυκλοφοριακός έλεγχος, τότε θα συμφωνήσω. Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να φοβάται ο κόσμος.

    Αλλά συνήθως όταν λέμε παρακολούθηση, φανταζόμαστε κάποιον τρίτο να θέλει να μάθει αν εγώ συγκεκριμένα απατάω την γυναίκα μου για παράδειγμα. Κάθε άλλο παρά τέτοια ζητήματα ενδιαφέρουν την Google.
    Η 2η παρουσίαση αφορούσε ακριβώς αυτό. Να προβλέψει το που θα είσαι αύριο, με ποιον και γιατί, ΕΣΥ.
    Τα στοιχεία είναι πάντα επώνυμα.

    ........Auto merged post: petasis πρόσθεσε 1 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά συνήθως όταν λέμε παρακολούθηση, φανταζόμαστε κάποιον τρίτο να θέλει να μάθει αν εγώ συγκεκριμένα απατάω την γυναίκα μου για παράδειγμα. Κάθε άλλο παρά τέτοια ζητήματα ενδιαφέρουν την Google.
    Ενδιαφέρουν τους χρηματοδότες της google όμως, άρα ενδιαφέρουν και την google.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petasis : 21-10-11 στις 10:56. Αιτία: auto merged post

  5. #35
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.519
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Μα δεν σε υποχρεώνει να είσαι συνδεδεμένος.
    Μπορείς να βρεις ότι θες έτσι και αλλιώς. Δοκίμασε https://www.google.com
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  6. #36
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 2η παρουσίαση αφορούσε ακριβώς αυτό. Να προβλέψει το που θα είσαι αύριο, με ποιον και γιατί, ΕΣΥ.
    Τα στοιχεία είναι πάντα επώνυμα.
    Αυτό που κάνουν γενικά είναι να χρησιμοποιούν ανώνυμα δεδομένα για να μελετήσουν patterns. Με τη χρήση αυτών των patterns, κάνουν προβλέψεις. Όπως η εξάπλωση μιας επιδημίας για παράδειγμα. Η θεωρία πίσω από αυτό που κάνουν διδάσκεται επίσης χρόνια τώρα στα πανεπιστήμια. Μου κάνει εντύπωση που σου φαίνεται καινούργιο.

    Αν αυτό το θεωρείς παραβίαση ιδιωτικότητας με κάποιο τρόπο, να με συμπαθάς, αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνεις καν τι λέει αυτό που μου έκανες link.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρουν τους χρηματοδότες της google όμως, άρα ενδιαφέρουν και την google.
    Αλήθεια, ποιοι είναι αυτοί οι χρηματοδότες και γιατί ενδιαφέρονται να μάθουν αν απατάω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος την γυναίκα του?

    Ξέρεις κάτι που μου διαφεύγει?

  7. #37
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που κάνουν γενικά είναι να χρησιμοποιούν ανώνυμα δεδομένα για να μελετήσουν patterns. Με τη χρήση αυτών των patterns, κάνουν προβλέψεις. Όπως η εξάπλωση μιας επιδημίας για παράδειγμα. Η θεωρία πίσω από αυτό που κάνουν διδάσκεται επίσης χρόνια τώρα στα πανεπιστήμια. Μου κάνει εντύπωση που σου φαίνεται καινούργιο.

    Αν αυτό το θεωρείς παραβίαση ιδιωτικότητας με κάποιο τρόπο, να με συμπαθάς, αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνεις καν τι λέει αυτό που μου έκανες link.
    Οκ, ότι πεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, ποιοι είναι αυτοί οι χρηματοδότες και γιατί ενδιαφέρονται να μάθουν αν απατάω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος την γυναίκα του?

    Ξέρεις κάτι που μου διαφεύγει?
    Ναι, αλλα δεν μπορώ να στο πω...

  8. #38
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, ότι πεις.
    Χαίρομαι που συμφωνείς. =)

    Όποτε πραγματικά θέλεις να συζητήσουμε την ιδιωτικότητα και το data mining, απλά πόσταρε κάτι χωρίς επιπρόσθετες συνομοσιολογίες. :P


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλα δεν μπορώ να στο πω...
    Ξέρω, ξέρω, μετά θα πρέπει να με σκοτώσεις...

  9. #39
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μία ή άλλη δηλαδή.Δεν την γλιτώνουμε.

  10. #40
    Kαλησπέρα παιδια είμαι καινουργιος στο φορουμ και πραγματικα εχω πολλες φορες "σωθει" απο αυτα που διαβαζω εδω.
    Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε οτι αφορα την υπηρεσια προβλεψεων στη γραμμη διεύθυνσης ,αλλα και την προστασια της ιδιωτικοτητας. Τι γινεται τελικα;

    1. μπορει καποιος απευθυνομενος στη google (εχω το chrome) να εχει προσβαση στις σελ που σερφαρω? πχ η γυναίκα μου που γνωριζει τον ταδε μπατσο που ειναι δικτυωμενος?

    2. η υπηρεσια προβλεψεων για να βγαλει το ονομα της ανηψιας μου που ειναι 12 ετων ποσες φορες θα πρεπει να εχει καταγραψει αναζητηση του ονοματος της δεδομενου οτι δεν υπαρχει συνωνυμια;

    3. τι γινεται με το facebook, μπορουμε οντως να δουμε ποιοι κοιτανε τη σελιδα μας ?

    Ευχαριστω προκαταβολικα

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-11, 18:07
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-09, 12:50
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 22:00
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-08, 22:11
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 23:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας