Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 40
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Η Google επεκτείνει την χρήση της κρυπτογράφησης SSL στις υπηρεσίες της, προσφέροντας την ως προεπιλεγμένη σε όλες τις αναζητήσεις των συνδεδεμένων χρηστών της. Έτσι τις επόμενες εβδομάδες οι χρήστες που έχουν λογαριασμό στην Google και είναι συνδεδεμένοι, θα προωθούνται στο https://google.com προκειμένου οι αναζητήσεις τους να περνούν μέσα από το πρωτόκολλο SSL και να είναι κωδικοποιημένες. Όπως είναι γνωστό το "s" στο "https", που εμφανίζεται μαζί με έναν πράσινο χρωματισμό στην γραμμή διευθύνσεων του browser, σημαίνει κρυπτογράφηση δηλαδή κανείς δεν μπορεί να δει το περιεχόμενο των δεδομένων που ανταλλάσσονται μεταξύ του server και του χρήστη, εκτός φυσικά από τα δύο άκρα της επικοινωνίας.

    Κατά συνέπεια δεν μπορεί κάποιος τρίτος να δει το περιεχόμενο των αναζητήσεων του χρήστη και αυτό είναι κυρίως χρήσιμο για χρήστες που συνδέονται μέσω κοινόχρηστων ασύρματων δικτύων.

    Ωστόσο η Google προειδοποιεί πως το SSL δεν είναι πανάκεια.

    "Αν και το πρωτόκολλο SSL προσφέρει ασφάλεια και προστασία, δεν μας προστατεύει από όλες τις πιθανές επιθέσεις. Τα πλεονεκτήματα του SSL εξαρτώνται από τα πιστοποιητικά ασφάλειας που υπάρχουν στον browser του χρήστη, τους οργανισμούς οι οποίοι εκδίδουν τα πιστοποιητικά αυτά και από τον τρόπο με τον οποίο ο χρήστης και ο browser χειρίζονται τις προειδοποιήσεις του πιστοποιητικού", σημειώνει η Google στην σχετική για το SSL σελίδα της.

    "Επιπροσθέτως, ακόμα και αν η σύνδεση μεταξύ του υπολογιστή σας και της Google είναι κρυπτογραφημένη, κάποιος τρίτος θα μπορούσε να παρακολουθήσει τις αναζητήσεις σας, αν ο υπολογιστής σας έχει μολυνθεί από κακόβουλο λογισμικό ή κάποιο keylogger".

    Από τις αρχές του χρόνου η Google έχει θέσει ως προεπιλεγμένο το SSL στο Gmail, όχι μόνο κατά την σύνδεση αλλά και την χρήση της υπηρεσίας. Τέσσερις μήνες αργότερα παρουσίασε την κρυπτογραφημένη αναζήτηση με το https://encrypted.google.com.

    Παρόμοιες κινήσεις έχουν κάνει το Twitter και το Facebook.


    Πηγή: Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    31-03-2010
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    708
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7 (8.2.7.7)
    SNR / Attn
    6(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τίποτε δεν είναι τέλειο, όμως είναι ένα βήμα εμπρός. +1 στη Google

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Θα μπορούσε να το κάνει αυτό ανεξάρτητα αν είμαι logged-in ή όχι ... Απλά με βάζει να κάνω log-in για να κρατάει και στο όνομα μου την αναζήτηση !

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε να το κάνει αυτό ανεξάρτητα αν είμαι logged-in ή όχι ... Απλά με βάζει να κάνω log-in για να κρατάει και στο όνομα μου την αναζήτηση !
    Μπορείς από το dashboard να διαγράψεις το ιστορικό ή ακόμα αν θέλεις να επιλέξεις να μην κρατάει ιστορικό αναζήτησης.
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    04-08-2011
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    715
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε να το κάνει αυτό ανεξάρτητα αν είμαι logged-in ή όχι ... Απλά με βάζει να κάνω log-in για να κρατάει και στο όνομα μου την αναζήτηση !
    Ή πολύ απλά γιατί θέλει παραπάνω μέλη...

  6. #6
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Το θέμα δεν είναι να τα διαγράφω από το ιστορικό .... -βλέπε facebook...- το θέμα είναι να μην το κρατάει έτσι και αλλιώς... Για την δικιά σου προστασία κάνε login για να ασφαλή αναζήτηση να γράψω εγώ το Record και αν δεν θέλεις θα του βάλω το Flag μην το ξανά δείξεις και πες ότι είναι διαγραμμένο !!

    Απλό σας κώδικας !!!

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε να το κάνει αυτό ανεξάρτητα αν είμαι logged-in ή όχι ... Απλά με βάζει να κάνω log-in για να κρατάει και στο όνομα μου την αναζήτηση !
    Δεν νομίζω. Απλά το να κάνεις default κάτι τέτοιο για τον οποιοδήποτε που συνδέεται δεν είναι ούτε απλό ούτε εύκολο.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-01-2008
    Περιοχή
    3rd Rock from the Sun
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε να το κάνει αυτό ανεξάρτητα αν είμαι logged-in ή όχι ... Απλά με βάζει να κάνω log-in για να κρατάει και στο όνομα μου την αναζήτηση !
    Δεν χρειάζεται να κάνεις login απλά γύρνα το google από google.gr σε google.com και στην διεύθυνση βάλε https μπροστά.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω. Απλά το να κάνεις default κάτι τέτοιο για τον οποιοδήποτε που συνδέεται δεν είναι ούτε απλό ούτε εύκολο.

    Απλούστατο είναι .... Αλλού είναι το θέμα και για αυτό δεν το κάνει ! Δεν είναι τεχνικής φύσεως ! Απλά όπως είπα και πριν πρέπει να κάνω log-in για το καλό μου ....

  10. #10
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Καλή κίνηση, αλλά δεν ξέρουμε από τον server της Google και μετά τί γίνεται.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλούστατο είναι .... Αλλού είναι το θέμα και για αυτό δεν το κάνει ! Δεν είναι τεχνικής φύσεως ! Απλά όπως είπα και πριν πρέπει να κάνω log-in για το καλό μου ....
    Αν τους ήταν τόσο απλό θα το είχαν κάνει roll-out χωρίς να βγάλουν την https://encrypted.google.com/ και στην συνέχεια by-default μόνο για τους συνδεδεμένους χρήστες.

    Πάντως έχεις δίκιο για το ότι την ενδιαφέρει να συνδέει χρήστες με αναζητήσεις.
    Αν και υπάρχουν και άλλοι τρόποι, λιγότερο αξιόπιστοι βέβαια.

    ........Auto merged post: grayden πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή κίνηση, αλλά δεν ξέρουμε από τον server της Google και μετά τί γίνεται.
    Σαν τι να γίνει; Το ερώτημα φεύγει από εσένα και πηγαίνει στην google η οποία σου στέλνει πίσω τα αποτελέσματα, δεν εμπλέκεται κανένας άλλος εκτός από εσάς στις αναζητήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grayden : 20-10-11 στις 12:17. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    Σαν τι να γίνει; Το ερώτημα φεύγει από εσένα και πηγαίνει στην google η οποία σου στέλνει πίσω τα αποτελέσματα, δεν εμπλέκεται κανένας άλλος εκτός από εσάς στις αναζητήσεις.
    Ναι, στη θεωρία έτσι πρέπει να είναι. Στην πράξη, δεν ξέρουμε πώς και από ποιόν εκτός από τη Google αξιοποιούνται οι πληροφορίες που συλλέγονται. Μην ξεχνάμε και πού έχει την έδρα της άλλωστε.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, στη θεωρία έτσι πρέπει να είναι. Στην πράξη, δεν ξέρουμε πώς και από ποιόν εκτός από τη Google αξιοποιούνται οι πληροφορίες που συλλέγονται. Μην ξεχνάμε και πού έχει την έδρα της άλλωστε.
    Αν εξαιρέσεις τις 'μυστικές' υπηρεσίες που όπως και να έχει έχουν τα κλειδιά και τον τρόπο για να μπουν παντού, την google δεν την συμφέρει να μοιραστεί με τον οποιονδήποτε τέτοιες πληροφορίες μιας και (όπως έχουμε πει πολλάκις) διαφημίσεις πουλάει για να "ζήσει".

  14. #14
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα δεν είναι να τα διαγράφω από το ιστορικό .... -βλέπε facebook...- το θέμα είναι να μην το κρατάει έτσι και αλλιώς... Για την δικιά σου προστασία κάνε login για να ασφαλή αναζήτηση να γράψω εγώ το Record και αν δεν θέλεις θα του βάλω το Flag μην το ξανά δείξεις και πες ότι είναι διαγραμμένο !!

    Απλό σας κώδικας !!!
    Sure, αλλά με το να μην κρατάει κανένα είδος ιστορικού, δεν μπορεί η μηχανή να μάθει και τίποτα για το τι ακριβώς ψάχνεις. Κάνοντας έτσι τα αποτελέσματα του search σου αισθητά χειρότερα. Το μοντέλο που έχει τώρα είναι αρκετά reasonable. Σου δίνει τα αποτελέσματα που θέλεις και την δυνατότητα να διαγράψεις από το ιστορικό σου τα κομμάτια που δεν θέλεις να υπάρχουν.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sure, αλλά με το να μην κρατάει κανένα είδος ιστορικού, δεν μπορεί η μηχανή να μάθει και τίποτα για το τι ακριβώς ψάχνεις. Κάνοντας έτσι τα αποτελέσματα του search σου αισθητά χειρότερα. Το μοντέλο που έχει τώρα είναι αρκετά reasonable. Σου δίνει τα αποτελέσματα που θέλεις και την δυνατότητα να διαγράψεις από το ιστορικό σου τα κομμάτια που δεν θέλεις να υπάρχουν.
    Δεν νομίζω ότι τα results είναι στοχευμένα στο χρήστη, εκτός αν στα results περιλαμβάνεις και τις διαφημίσεις.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-11, 18:07
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-09, 12:50
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 22:00
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-08, 22:11
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 23:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας