Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-49 από 49
  1. #46
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο απλή πρακτική απ'όλες είναι να μην μπλέκεσαι σε "δραστηριότητες", που θα ψάχνει η αστυνομία, δηλαδή παράνομες.
    Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το σκεπτικό σου, παρόλα αυτά σηκώνει μεγάλη κουβέντα αυτό... Γιατί η αστυνομία μπορεί να ψάχνει γιατί π.χ. συμμετείχες σε μια ειρηνική πορεία διαμαρτυρίας ή έχεις στην κατοχή σου πανό που λέει την αλήθεια. Δεν πιστεύω πως (πρέπει να) κλειδώνει, μόνο κάποιος που έχει για κάτι να φοβηθεί, αλλά όλοι. Ο λόγος είναι ότι κάτι που σήμερα είναι "νόμιμο" αύριο μπορεί να είναι "παράνομο". Ειδικά σε ένα τόσο "εύθραυστο" πολιτικό σκηνικό, όπως αυτό της Ελλάδας στις ημέρες μας.

  2. #47
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.711
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το σκεπτικό σου, παρόλα αυτά σηκώνει μεγάλη κουβέντα αυτό... Γιατί η αστυνομία μπορεί να ψάχνει γιατί π.χ. συμμετείχες σε μια ειρηνική πορεία διαμαρτυρίας ή έχεις στην κατοχή σου πανό που λέει την αλήθεια. Δεν πιστεύω πως (πρέπει να) κλειδώνει, μόνο κάποιος που έχει για κάτι να φοβηθεί, αλλά όλοι. Ο λόγος είναι ότι κάτι που σήμερα είναι "νόμιμο" αύριο μπορεί να είναι "παράνομο". Ειδικά σε ένα τόσο "εύθραυστο" πολιτικό σκηνικό, όπως αυτό της Ελλάδας στις ημέρες μας.
    Αν και δε το διευκρίνησα καθόλου, και έχεις δίκιο που το επισημαίνεις, αναφερόμουν κυρίως σε δραστηριότητες σαν αυτή που συζητάμε σε αυτό το νήμα (υποκλοπή πιστωτικών καρτών) διότι η συζήτηση ξεκίνησε κατά πόσο αφελείς ή ερασιτέχνες ήταν αυτοί που κάνουν απάτες.

    Σαφώς ο καθένας έχει δικαίωμα να κλειδώσει τα αρχεία του για Χ λόγους. Τώρα βέβαια κατά πόσο αυτό θα λειτουργήσει προς όφελός του και αν θα αθωωθεί βάσει της νομοθεσίας κάθε χώρας σε περίπτωση άρνησης ξεκλειδώματος είναι άλλο θέμα.

  3. #48
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτως ή άλλως, αρκετές τράπεζες το τελευταίο εξάμηνο, προαιρετικά - αν και έχω την εντύπωση ότι είναι κεντρική πρωτοβουλία της VISA - για όλους τους κατόχους VISA, έβαλαν ένα επιπλέον layer ασφάλειας, όπου ο πελάτης πρέπει να ορίσει ένα password (που έχει δώσει στην τράπεζα στο παρελθόν), κάθε φορά που πάει να κάνει συναλλαγή.

    Αν θυμάμαι καλά, το λένε "Verified by VISA", ή κάπως έτσι.
    Το Verified by Visa δεν λειτουργεί καλά. Σου δίνουν έναν κωδικό (κάτι σαν το CVV2) που δεν αναγράφεται όμως στην κάρτα (και πουθενά). Όταν θέλεις να κάνεις λοιπόν online αγορές δίνεις και αυτόν τον κωδικό στα online shops που είναι συμβεβλημένα. Σε αυτά που δεν είναι συμβεβλημένα η διαδικασία είναι η συνηθισμένη. Δηλαδή η κάρτα λειτουργεί κανονικά χωρίς τον τριψήφιο κωδικό. Ε, αυτό δεν σε εξασφαλίζει και πολύ... Μάλλον περισσότερο την επιχείρηση που είναι συμβεβλημένη εξασφαλίζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δικιο ++

    ποιο καρασχετοι ειτανε αυτοι που τους πιασανε

    Σε αυτα τα eshops ομως θα μπει λουκετο ?
    Τι ειχανε στο μυαλο τους οι eshopatzides οταν αποθηκευανε τις καρτες ?
    Ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν το κανανε μονο για ευκολια...
    Αν δεν κάνω λάθος (δεν είμαι βέβαια και σίγουρος), στις περιπτώσεις αμφισβήτησης οι τράπεζες στρέφονται στα μαγαζιά που έγινε η αμφισβήτηση και απαιτούν αποζημιώσεις αν οι διαδικασίες που ακολουθούν δεν είναι οι σωστές. Γι' αυτό πιστεύω ότι στις φυσικές συναλλαγές σου ζητάνε ταυτότητα (αν δεν ήταν έτσι δεν νομίζω να τους απασχολούσε και πολύ)...

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ και έχει σχέση με αυτό που λες είναι γιατί ορισμένα φυσικά μαγαζιά περνάνε την κάρτα σου στο σύστημά τους και κρατάνε τα στοιχεία της. Την περνάνε δηλαδή από το POS κανονικά και μετά βλέπεις να γράφουν τα στοιχεία της κάρτας σε έναν υπολογιστή. Αυτό γιατί; Πού ξέρω εγώ πώς χρησιμοποιούν τα στοιχεία; Και στο κάτω κάτω πού ξέρω εγώ ότι δεν τα περνάει τα στοιχεία σε ένα notepad ο υπάλληλος για να τα χρησιμοποιήσει ο ίδιος αργότερα; Δεν το καταλαβαίνω.

  4. #49
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που δεν είδα να αναφέρει κανείς εδώ μέσα, είναι ότι τα δεδομένα μπορείς να τα κάνεις και ΑΟΡΑΤΑ!!!
    Για παράδειγμα με το truecrypt, μπορείς να δημιουργήσεις αρχείο, μέσα στο οποίο να αποθηκεύεις αρχεία, φακέλους κ.τ.λ. Στη συνέχεια μέσα σε αυτό, μπορείς ένα τμήμα του να το χρησιμοποιείς για να αποθηκεύεις αρχεία κ.τ.λ., αφού πρώτα χρησιμοποιήσεις έναν δεύτερο κωδικό. Θα πρέπει κάθε φορά που πας να γράψεις δεδομένα, να έχεις χρησιμοποιήσεις και τους δύο κωδικούς, γιατί αλλιώς θα γραφτούν άλλα δεδομένα πάνω στα δεδομένα σου, αφού αυτά φυλάσσονται μέσα στο πρώτο αρχείο σε σημείο που εξαρτάται από τον κωδικό σου και κρυπτογραφημένα, χωρίς να φαίνεται η ύπαρξη άλλου αρχείου μέσα στο πρώτο αρχείο που έχει ανοιχτεί.
    Διάβαζα στις οδηγίες ότι αυτό χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις εκβιασμών, καθώς έτσι δε φαίνεται καν η ύπαρξη αρχείου, αλλά κενός χώρος με 0 και 1, όπως ο κενός χώρος του σκληρού δίσκου που δεν έχει δεσμευτεί σε αρχείο. Άρα μιλάμε για ΑΟΡΑΤΑ δεδομένα.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταστροφέας εγγράφων, CD και πιστωτικών καρτών μόνο 5€
    Από grayden στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 01:56
  2. Διάφορες προσφορές πιστωτικών καρτών και παραπλανήσεις....
    Από anon στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-08, 15:16
  3. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-08, 12:02
  4. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-06, 02:18
  5. Ιός κλέβει αριθμούς πιστωτικών καρτών
    Από dantouan στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-04, 15:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας