Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 83
  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ανοίγω καινούριο θέμα, αλλά επειδή αρκετοί έχουν ρωτήσει κατά καιρούς για την χρήση του Freetz, είπα να γράψω έναν οδηγό γύρω από το θέμα.
    Ο οδηγός ανέβηκε και βρίσκεται στο αντίστοιχο τμήμα του site, απλώς σκέφτηκα να το αναφέρω στο συγκεκριμένο thread για όσους ενδιαφέρονται.
    Αν όντως κακώς άνοιξα καινούριο θέμα, παρακαλώ τους moderators να το σβήσουν.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Τέλεια, από καιρό ήθελα να παίξω μαζί του. Τώρα θα μου είναι ποιο εύκολο.

    βάλε και ένα link για αυτούς που δεν ξέρουν πιο είναι το "αντίστοιχο τμήμα του site"

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6100/920
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TD 5130
    SNR / Attn
    6(dB) / 44,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως όσες προσπάθειες και να έκανα, δε κατάφερα να κάνω το freetz να παίξει
    Έχω πάνω το 7170 (7140=>7170) 58.04.68
    Τη πρώτη φορά έφτιαξα ένα freetz image για 7170 annex a με openvpn και firewall
    To έστειλα με το rukernell και ενώ το πήρε και έμειναν σταθερά μετά το boot τα adsl και wifi, δε μπόρεσα να μπω στο interface ούτε με 192.168.178.1, ούτε με http://fritz.box
    Μετά το φτιάχνω με τα ίδια πακέτα για hardware 7170 και alias hardware 7140, αλλά πάλι τα ίδια
    Γυρνάω το fritz σε 7140 μπας και παίξει αλλά τίποτα πάλι, δε μπαίνει με τίποτα στο interface, παρόλο που είναι μόνιμα αναμένα τα adsl και wifi
    Προσπάθησα να κάνω compile με τα ίδια πακέτα για 7140, αλλά πάντα μου έβγαζε error και σταμάταγε η διαδικασία

  4. #4
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Ο οδηγός βρίσκεται στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=561900

    @iakinthos
    Μπορεί να πήγε οτιδήποτε στραβά όταν το δοκίμασες, να μην κάνω υποθέσεις. Για να γράψω τον συγκεκριμένο οδηγό, τα ξαναδοκίμασα όλα από την αρχή για να σιγουρευτώ ότι θα δουλέψει γι όσους ξεκινήσουν από το μηδέν και αυτό έγινε την προηγούμενη εβδομάδα. Οπότε, προτείνω να ξαναδοκιμάσεις από την αρχή ακολουθώντας όλα τα βήματα και πιστεύω ότι αυτήν την φορά δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Και μια υποσημείωση, δεν θυμάμαι να υπήρχε ποτέ επίσημο firmware 58.04.68, ίσως να ήταν κάποιο κάποιο πολύ παλιό labor, ή έχεις γράψει κάτι λάθος. Όπως και να έχει, δεν χάνεις τίποτα (εκτός από χρόνο) με το να ξαναδοκιμάσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6100/920
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TD 5130
    SNR / Attn
    6(dB) / 44,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι λάθος στο γράψιμο για το firmware
    Φοράει το Firmware-Version 58.04.86-18385
    @MarkoDiMarko το έχω δοκιμάσει 4 φορές και δε μου έκατσε
    Θα δοκιμάσω ξανά, μιας και όπως λες δεν έχω να χάσω τίποτα και βλέπω κιόλας ότι δύσκολα γίνεται bricked.
    Συνέχεια το επαναφέρω
    Θα δοκιμάσω και με το ubuntu 11.10 σε vmware,καθώτι δοκιμάζω σε 10.4

  6. #6
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Άσε για αρχή τα labor firmware, δοκίμασε με επιλογή international και θα χρησιμοποιήσει την επίσημη αγγλική 84, με την οποία δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει πια labor firmware για 7170. Αν δουλέψει, σε δεύτερη φάση μπορείς να παίξεις με γερμανική επίσημη 87, μεταφρασμένη στα αγγλικά.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6100/920
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TD 5130
    SNR / Attn
    6(dB) / 44,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλων δε κατάλαβες καλά τι εννοώ
    Τώρα φοράει την 58.04.86
    Από το make config διαλέγω 7170 international και αρχίζει και κάνει compile την 58.04.84, αλλά έχω τα προβλήματα που προανάφερα
    Κατεβάζω τώρα το ubuntu 11.10 και θα δοκιμάσω κι εκεί, καθώς επίσης και freetz-linux να το φορτώσω σε vmware player (μέχρι τώρα έπαιζα με vmware workstation)

  8. #8
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    OK, τώρα κατάλαβα.
    Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, έχε υπ' όψιν ότι το freetz-linux δεν έχει γραφικό και επίσης χρησιμοποιεί qwertz πληκτρολόγιο. Οπότε, αν τα πας καλά με command line προχώρα, αλλιώς...
    Εγώ χρησιμοποίησα 11.04 γιατί στο 11.10 έχουν βάλει σαν default γραφικό το unity το οποίο δεν μου αρέσει, αλλά λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν και τώρα που το θυμάμαι, είχα φτιάξει images και σε 11.10 τα οποία δεν έπαιζαν, δεν κατηγορώ όμως το λειτουργικό, κάτι λάθος πρέπει να είχα κάνει.
    Anyway, διαλέγεις και παίρνεις, εξακολουθώ να προτείνω το image που έβαλα στον οδηγό.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6100/920
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TD 5130
    SNR / Attn
    6(dB) / 44,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κοντεύω να τρελαθώ και δε καταλαβαίνω τι κάνω λάθος και δε παίζει κανένα freetz image
    Εγκατέστησα το vmware player και φόρτωσα το ubuntu 11.04 που προτείνεις
    Έφτιαξα ένα image για 7170 με openvpn και firewall μόνο και το πέρασα με το rukernel, αλλά πάλι δε μπόρεσα να συνδεθώ στο web interface του fritz
    Μετά έφτιαξα ένα με firewall μόνο και πάλι τα ίδια
    Μετά πέρασα την 58.04.84, μήπως και έφταιγε αυτό λόγω ότι είχα την 58.04.86 πάνω, και αυτό κάνει compile την 84, αλλά πάλι τα ίδια
    Παίρνει το firmware, μένουν σταθερά τα adsl και wifi λαμπάκια, αλλά δε μπορώ με τίποτα να συνδεθώ στο fritz
    Υπάρχει περίπτωση κάποια μηχανάκια να μη παίρνουν freetz?

  10. #10
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Να μην παίρνουν Freetz; Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση, το έχω περάσει σε πολλά μηχανάκια. Συνήθως το πρόβλημα εμφανίζεται στο να το περάσεις κάπου, λόγω των διαφορών στο hardware (7140 και 7170, Annex A και Β, avm και avme κτλ).
    Θα ήθελα να μου πεις, ποιο hardware έχεις ακριβώς, τι επιλέγεις πριν φτιάξεις το image και τι επιλέγεις στο rukerneltool . Όταν λες ότι περνάει και μένουν σταθερά τα λαμπάκια, παρατήρησες ενώ είχες απενεργοποιημένο το wifi πριν το update, να ανάβει μετά το update; Αυτό είναι καλή ένδειξη ότι έχει περάσει το firmware.
    Αν θέλεις, στείλε μου το image και το αρχείο .config να το δοκιμάσω.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6100/920
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TD 5130
    SNR / Attn
    6(dB) / 44,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το original hardware του ρούτερ είναι 7140 annex a international
    Το γύρισα βάση των οδηγιών εδώ στο φόρουμ, σε 7170 annex a international
    Στο rukerneltool επιλέγω στο tab network να απενεργοποιηθεί το media sensing και κάνει επανεκίννηση και το απενεργοποιεί.
    Μετά στο ίδιο tab επιλέγω το προσαρμογέα δικτύου μου
    Στο tab upload parameters βρίσκω το freetz image και μετα από 2-3 οκ το εμφανίζει με τη σωστή γλώσσα και annex
    Μετά πηγαίνω στο tab upload και πατάω start upload, με ρωτάει να κάνει deactivate το τοπικό δίκτυο, πατάω ναι, μετά με ρωτάει αν έχω αφερέσει το ρεύμα, το αφερώ και πατάω ναι, και μετά μου λέει να πατήσω ναι και να βάλω το ρεύμα για να διαβάσει το μηχανάκι σε 30 δεύτερα, τα κάνω όλα αυτά και αφού βρήκε το ρούτερ αρχίζει το φλασάρισμα
    Μόλις τελειώσει με ρωτάει να ξαναγυρίσει σε windows default και κάνει επανεκίννηση
    Το ρούτερ έχει ήδη κάνει επανεκίννηση και παραμάνει στη κατάσταση που αναφέρω
    Η διαδικασία που ακολουθώ είναι σίγουρα σωστή,γιατί με την ίδια διαδικασία το επαναφέρω σε 7170 με την 58.04.86

  12. #12
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Η διαδικασία που περιγράφεις είναι σωστή. 2 ερωτήσεις έχω. Σε όλες τις περιπτώσεις, η IP που έχει ο ρουτερ είναι η 192.168.178.1 και εκεί προσπαθείς να συνδεθείς, σωστά; Επίσης, είσαι σίγουρος ότι μετά το φλασάρισμα, δεν κάνει σε κάποια φάση επανεκκίνηση; Παρατήρησε για κάποια λεπτά τα λαμπάκια για να δεις αν σβήνουν όλα και μετά ξαναανάβουν.
    Αν όντως ισχύουν αυτά, στείλε μου τα αρχεία να τα δοκιμάσω και εγώ.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6100/920
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TD 5130
    SNR / Attn
    6(dB) / 44,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι φίλε, εκεί προσπαθώ να συνδεθώ αλλά μάταια
    Μετά το φλασάρισμα κάνει επανεκκίνηση, σβήνουν όλα τα λαμπάκια και μετά από λίγο σταθεροποιείται με τα λαμπάκια αναμένα σε adsl και wlan.
    Ξανά έφτιαξα πάλι σήμερα ένα image, με μόνο firewall σα πακέτο
    Μάλιστα το πήρα από το vmware player με στκάκι, μήπως γινότανε corrupted στο drag and drop, αλλά πάλι τα ίδια
    Μάλιστα αυτή τη φορά προτού ξεκινήσω να το στείλω με το rukerneltool, απενεργοποίησα το wlan, για να δω αν θα ανάψει μετά το φλασάρισμα, και όντως άναψε, που σημαίνει ότι το παίρνει το image
    Σου έστειλα πμ με λίνκ που έχω ζιπάρει το image και το .config

  14. #14
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φίλε, εκεί προσπαθώ να συνδεθώ αλλά μάταια
    Μετά το φλασάρισμα κάνει επανεκκίνηση, σβήνουν όλα τα λαμπάκια και μετά από λίγο σταθεροποιείται με τα λαμπάκια αναμένα σε adsl και wlan.
    Ξανά έφτιαξα πάλι σήμερα ένα image, με μόνο firewall σα πακέτο
    Μάλιστα το πήρα από το vmware player με στκάκι, μήπως γινότανε corrupted στο drag and drop, αλλά πάλι τα ίδια
    Μάλιστα αυτή τη φορά προτού ξεκινήσω να το στείλω με το rukerneltool, απενεργοποίησα το wlan, για να δω αν θα ανάψει μετά το φλασάρισμα, και όντως άναψε, που σημαίνει ότι το παίρνει το image
    Σου έστειλα πμ με λίνκ που έχω ζιπάρει το image και το .config
    Έχεις δίκιο φίλε iakinthos, το image κάνει αυτό ακριβώς που λες και δεν φαίνεται να κάνεις κάτι λάθος. Το δοκίμασα και εγώ και ενώ δεν κάνει επανεκκινήσεις, δεν απαντάει σε ping. Επίσης, με το .config που μου έστειλες, έφτιαξα καινούριο image με τα ίδια αποτελέσματα.
    Αλλά μάντεψε... Μάλλον πέτυχες την περίπτωση!!! Πιθανολογώ ότι κάτι είχε χαλάσει στο συγκεκριμένο svn γιατί μόλις το ενημέρωσα και έφτιαξα καινούριο image, όλα παίξανε κανονικά!Έχουμε και λέμε λοιπόν.

    Κώδικας:
    svn up
    make menuconfig - Exit - Save
    make
    Λογικά με το καινούριο image δεν θα έχεις πρόβλημα. Ενημέρωσέ με για το αποτέλεσμα.

    Tip για όλους: Όταν τελειώσει το "ρίξιμο" του image με το rukerneltool και ρωτήσει αν θέλουμε να επαναφέρουμε το Mediasensing στο Windows-Default, μπορούμε άνετα να πατήσουμε No, έτσι γλιτώνουμε τις κουραστικές επανεκκινήσεις του Η/Υ μας, δεν προκαλείται κάποιο πρόβλημα.
    Good luck!

  15. #15
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Παιδιά, γιατί το σκαλίζετε;

    Θα το χαλάσετε...
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εντολές για fritz!box
    Από phoebus16 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-12, 17:04
  2. Ερώτηση για συνδεσμολογία Fritz!Box
    Από maria83 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-08, 11:20
  3. Fritz box για OTENET
    Από moderkay στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-06, 00:39
  4. Ερωτήσεις για το Fritz box fon
    Από nx250 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-06, 13:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας