Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 152
  1. #16
    Εγγραφή
    31-03-2010
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    708
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7 (8.2.7.7)
    SNR / Attn
    6(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefgoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλες ολες αυτες οι αποψεις που παραθετετε. Εναν προβληματισμο μονο... Ποσο λογικο σας φαινεται μια ιδιωτική εταιρια (bsa) να χρησιμοποιει τους μηχανισμους και της υπηρεσιες του κρατους που εμεις με τους φορους μας πληρώνουμε για να εξυπηρετουν ιδιωτικά συμφεροντα? Απο ποτε το ΣΔΟΕ ελεγχει και εισπρατει υπερ των ιδιωτων?

    Δικαίως προβληματίζεσαι. Εγώ θα κάνω τον Συνήγορο του διαβόλου (αν και διαφωνώ με αυτό που θα πω) λέγοντας ότι η "πνευματική ιδιοκτησία" νοείται ως προσωπικό αγαθό μεν, δημοσίων αποτελεσμάτων δε.

    Δηλαδή κάθε έργο πνευματικής διανοίας ανήκει στον δημιουργό του και του δίνει το δικαίωμα για αμοιβές και αξιώσεις σχετικά μ' αυτό, όμως κάθε έργο έχει δημόσιο αντίκτυπο ("after effects"). Κάπου εδώ (κακώς κατ' εμέ) εμπλέκεται το κράτος.
    Δες και άρθρα 5παρ. 1 και 17 παρ. 1 του Συντάγματος.


    Ελεύθερο λογισμικό και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ναι στα πνευματικά δικαιώματα, όχι στην οικονομική εκμετάλλευσή τους. Η γνώση πρέπει να μοιράζεται, άλλως δεν έχει μέλλον ανάπτυξης και κοινωνική αξία.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα κανει ο σδοε κ ψαχνει..αλλα ΕΚΕΙ που ΠΡΕΠΕΙ να παει...δε θα παει ΠΟΤΕ
    Ετσι ακριβως ειναι, θα προσπερασει ενα φροντιστηριο ιδιωτικο που εχει μεσα 20 υπολογιστες χωρις αδεια αλλα μπορει να παει σε ενα μαγαζακι 3χ4 τμ που ισως εχει εναν υπολογιστη.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    και παλι,αυτα ειναι πταισματα..άλλα λεω εγω...
    VAMOS ARIS

  4. #19
    Εγγραφή
    30-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και παλι,αυτα ειναι πταισματα..άλλα λεω εγω...
    Τι θελεις να μιλησω για ιδιωτικα ΙΕΚ που εχουνε 200-300 υπολογιστες

  5. #20
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    καλα το πας
    VAMOS ARIS

  6. #21
    Εγγραφή
    22-01-2008
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    536i
    Η αληθεια ειναι οτι το κρατος παντα τσιφλικι καποιων ηταν και το χρησιμοποιουσαν οπως τους βολευε. Κατα την προσωπικη μου αποψη ειμαι κατα της πνευματικης ιδιοκτησιας (λογικο ειναι το κεφαλι του καθενος να ανηκει σε αυτον που το ...φοραει). Συμφωνω ομως στο οτι οποιος χρησιμοποιει ενα εργαλειο (λογισμικο) για εμπορικους σκοπους (πχ photoshop) πρεπει να το αγορασει διοτι καποιοι ανθρωποι δουλεψαν για να δημιουργηθει. Ας φροντιζαν λοιπον οι εταιριες να προστατευαν το λογισμικο τους καλυτερα και να μη χρησιμοποιουσαν αυτους που εγω (ολοι μας) πληρωνω για να με ελεγχουν. Στο κατω κατω αυτους ποιος τους ελεγχει ????

  7. #22
    Εγγραφή
    01-04-2003
    Μηνύματα
    1.053
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα το πας
    Να κάνω εγώ ένα άλμα ακόμα και να υποθέσω ότι μιλάς και για δημόσια πανεπιστήμια; Χωρίς να ξέρω τι γίνεται εκεί βέβαια και χωρίς να κατηγορώ κανέναν.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12.366 / 990
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Net Faster
    SNR / Attn
    11(dB) / 27,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefgoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο ποτε το ΣΔΟΕ ελεγχει και εισπρατει υπερ των ιδιωτων?
    Μήπως από τότε που υπάρχει το ΦΠΑ; Όταν κάποιος δεν αγοράζει τα Windows των 100€ αυτομάτως το κράτος χάνει 23€. Εννοείται ότι το ΣΔΟΕ θα κυνηγήσει το παράνομο λογισμικό διότι η πειρατεία αποτελεί και "οικονομικό έγκλημα". Και επίσης γιατί κανείς δεν δίνει σημασία και στα 8εκ. πρόστιμο που πάνε στο κράτος;

  9. #24
    Εγγραφή
    25-09-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Comcast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anarki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω εγώ ένα άλμα ακόμα και να υποθέσω ότι μιλάς και για δημόσια πανεπιστήμια; Χωρίς να ξέρω τι γίνεται εκεί βέβαια και χωρίς να κατηγορώ κανέναν.
    Όσα δημόσια πανεπιστήμια ξέρω έχουν κανονικότατες άδειες για όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούν. Στους κοινόχρηστους υπολογιστές των πανεπιστημίων δε, επικρατεί το linux.

    Η Microsoft που αναφέρετε είναι ίσως η μόνη εταιρεία που κερδίζει από την πειρατεία. Όταν σε κάθε σπίτι υπάρχουν windows και office, θα πουλήσει άνετα τα OEM windows στους κατασκευαστές, τα office professional σε εταιρείες, θα βρει πελάτες που χρησιμοποιούν εφαρμογές κατασκευασμένες στο visual studio, θα δώσει πτυχία ECDL κ.ο.κ.

    Αντίθετα, κάθε πειρατική έκδοση του matlab ή του photoshop κοστίζει περισσότερο στις αντίστοιχες εταιρείες.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην αρχίζουμε πάλι τα ίδια...
    Η αγορά ειναι 99% Windows.
    Τα εμπορικά πακέτα, και ειδικά στην Ελλάδα είναι αποκλειστικά για Windows.
    Το οτι υπάρχει ένα open office με 90% συμβατότητα με το Office, δεν σημαίνει ότι μπορείς να αντικαταστήσεις τα Windows.
    Είμαι ελέυθερος επαγγελματίας. Δεν μου έρχετε κάποιος στο μιαλό που θα μπορούσε να αντικαταστήσει τα Windows με Linux. Εκτός , και αν χρησιμοποιείς μόνο Open Office και browser.
    Ξέχασες να κόψεις το 8-9% του μήλου.
    Το ότι δεν είναι εμπορικό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εμπορικά.
    Για δες τι συμβατότητα έχει το office 2003 με το 2007
    Το ότι βαριέσαι/δεν θέλεις/δεν μπορείς να βάλεις linux στην επιχείριση είναι δικό σου θέμα/δικαίωμα αλλά μη μας ότι δεν γίνεται.

  11. #26
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ρε παιδια ποιες εμπορικες εφαρμογες για τιμολογηση/μισθοδοσία/λιανικη υποστηριζουν linux?Μην μου πειτε καμια απαρχαιομενη σε dos...Μακαρι να υπηρχαν αλλα εγω δεν γνωριζω καποια...

  12. #27
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anarki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω εγώ ένα άλμα ακόμα και να υποθέσω ότι μιλάς και για δημόσια πανεπιστήμια; Χωρίς να ξέρω τι γίνεται εκεί βέβαια και χωρίς να κατηγορώ κανέναν.
    Στο ΑΠΘ, σε αρκετά τμήματα, χρησιμοποιούν τα πάντα σπασμένα.
    Και δεν μιλώ για τους φοιτητές αλλά για τα εργαστήρια και τα γραφεία.
    Το ξέρω από πρώτο χέρι.
    Και συχνά οι ίδιοι οι διδάσκοντες ψάχνουν να βρουν σπασμένα για να κάνουν τη δουλειά τους εύκολα, γρήγορα και τσάμπα.


    Πέραν αυτού, η ταρίφα αν σε πιάσουν είναι - αν δεν απατώμαι - 1000e για κάθε σπασμένο πρόγραμμα.
    Για τα περισσότερα προγράμματα βαριάς χρήσης (autoCAD, solid Works κ.α.) που κοστίζουν πανάκριβα, συμφέρει πολύ παραπάνω να τα έχει σπασμένα μια επιχείρηση και να πληρώσει το πρόστιμο αν την πιάσουν.
    Σε γνωστό κατάστημα (δεν λέω πού για ευνόητους λόγους) θυμαμαι ότι είχα δει μια γυναίκα αρχιτεκτόνισσα να μπαίνει και να ζητά για την εταιρία της τις πιο πρόσφατες εκδόσεις από διάφορα σχεδιαστικά προγράμματα (σπασμένα βέβαια). Πλήρωσε 60e. Aν τα έπαιρνε πρωτότυπα θα κόστιζαν περίπου 10000e.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoxir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασες να κόψεις το 8-9% του μήλου.
    Το ότι δεν είναι εμπορικό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εμπορικά.
    Για δες τι συμβατότητα έχει το office 2003 με το 2007
    Το ότι βαριέσαι/δεν θέλεις/δεν μπορείς να βάλεις linux στην επιχείριση είναι δικό σου θέμα/δικαίωμα αλλά μη μας ότι δεν γίνεται.
    Στο λέω! Δεν γίνεται!
    Πρακτορείο ασφαλειών έχω. Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ software που να τρέχει σε οτιδήποτε άλλο εκτός απο Windows. Είτε εμπορικό, είτε τιμολόγησης. Βασικά δεν γνωρίζουν καν τι είναι το Linux.
    Βασικά δεν υπάρχει κανένα επαγγελματικό software που να τρέχει σε linux.
    Και στο παράδειγμα που δώθηκε παραπάνω, πάλι σε Windows θα τρέχουν τα προγράμματα. Απλά θα είναι μία άδεια.
    Εμπορικά προγράμματα? ΟΛΑ τρέχουν σε Windows.
    Το Linux απλά δεν υπάρχει σε τέτοια επαγγελματική χρήση.
    Αντε για κανένα file server, κανένα browser, κανένα email ή σε home user που δεν παίζει παιχνίδια.
    Μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει ή σε κανένα μεγαθήριο, που το έχει βίτσιο , να κάτσει να παραγγείλει custom software.

  14. #29
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το κολπο με την bsa λειτουργει ως εξης.Στελνει μια επιστολη/fax στο οποιο λεει οτι βρεθηκε πλαστο λειτουργικο μετα απο ελεγχο(on line , συνηθως απο το update της ms στα windows/office) και οτι η εταιρεια εχει 30 μερες να στειλει υπογεγραμμένη μια δηλωση οτι δεν εχει πλαστο λειτουργικο η να δηλωσει αν θελει να μπει σε ενα προγραμμα της ms ωστε να αγορασει αδειες για τα πλαστα windows/office.Oι αδειες αυτες εχουν ποιο χαμηλη τιμη απο τα κανονικα windows/office και βγαινουν σε 5 αδες .Αν δηλωσεις οτι μπηκες σε αυτο το προγραμμα (δεν εχει cd μονο license) τους στελνεις το τιμολογιο αγορας κ καθαρισες διχως ελεγχο κτλ.

  15. #30
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Με προγράμματα ελληνικών εταιριών μην έχετε ελπίδες, από εξωτερικό μόνο θα βρείτε για linux.

Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 00:58
  2. Μηνύματα: 181
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-08, 19:21
  3. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-07, 19:03
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-04, 12:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας