Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 152
  1. #61
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anarki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω εγώ ένα άλμα ακόμα και να υποθέσω ότι μιλάς και για δημόσια πανεπιστήμια; Χωρίς να ξέρω τι γίνεται εκεί βέβαια και χωρίς να κατηγορώ κανέναν.
    Για το Αθηνών που ξέρω, υπάρχει συμφωνία με volume licensing.

    ........Auto merged post: petasis πρόσθεσε 16 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο λέω! Δεν γίνεται!
    Πρακτορείο ασφαλειών έχω. Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ software που να τρέχει σε οτιδήποτε άλλο εκτός απο Windows. Είτε εμπορικό, είτε τιμολόγησης. Βασικά δεν γνωρίζουν καν τι είναι το Linux.
    Βασικά δεν υπάρχει κανένα επαγγελματικό software που να τρέχει σε linux.
    Και στο παράδειγμα που δώθηκε παραπάνω, πάλι σε Windows θα τρέχουν τα προγράμματα. Απλά θα είναι μία άδεια.
    Εμπορικά προγράμματα? ΟΛΑ τρέχουν σε Windows.
    Το Linux απλά δεν υπάρχει σε τέτοια επαγγελματική χρήση.
    Αντε για κανένα file server, κανένα browser, κανένα email ή σε home user που δεν παίζει παιχνίδια.
    Μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει ή σε κανένα μεγαθήριο, που το έχει βίτσιο , να κάτσει να παραγγείλει custom software.
    Είναι απλά τα πράγματα: το λίνουξ δεν προσφέρει συμβατότητα σε επίπεδο δυαδικών αρχείων, οπότε δεν μπορεί να υπάρξει εμπορική υποστήριξη σε αυτό το λογισμικό.

    ........Auto merged post: petasis πρόσθεσε 12 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Έλα παπού να σου δείξω που είναι το χωράφι σου", αυτό μου λες τώρα.

    Μια χαρά ξέρω την διαφορά.
    Εσύ δεν ξέρεις τι γίνεται διότι βλέπεις την βιτρίνα. Για ρίξε μια ματιά και στα ενδότερα...
    Π.χ. στο Φυσικό, στο εργαστήριο ραδιοηλεκτρολογίας χρησιμοποιούν προγράμματα όπως το COMSOL, το FEKO,
    το ORIGIN, το COREL, το Matlab.
    Όλα ΣΠΑΣΜΕΝΑ. (Εξάλλου πολλά από αυτά δεν έχουν αντίστοιχα δωρεάν.)
    Στο εργαστήριο στερεάς κατάστασης το ίδιο.
    Και είναι και καθηγητές που τα ζητάνε, όχι οι μόνον οι υποψήφιοι διδάκτορες και οι ερευνητές.
    Χωρίς σπασμένο λογισμικό δεν μπορούν να δουλέψουν ούτε διδακτικά ούτε ερευνητικά.
    Ας μην πω περισσότερα για ευνόητους λόγους....
    Το τι κάνουν οι φοιτητές, δεν σχετίζεται με τους υπολογιστές του πανεπιστημίου.
    Είναι διαφορετικό να το έχουν οι φοιτητές στα laptop τους, ή να το έβαλε κάποιος κρυφά σε κάποιον υπολογιστή με ελεύθερη πρόσβαση (π.χ. σε κάποιον υπολογιστή του εργαστηρίου), και άλλο οι υπολογιστές που αφορούν την μηχανοργάνωση του πανεπιστημίου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petasis : 09-11-11 στις 09:46. Αιτία: auto merged post

  2. #62
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από np1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άν μας βρουν οι κύριοι του Opensource κανένα λογιστικό πρόγραμμα native στο Linux που να κόβει τιμολόγια και να είναι συμβατό με κάτι βλακείες τύπου TaxManager και κάτι άλλες αρλούμπες της εφορίας, να μας το πει, γιατί το έψαχνα και δεν βρήκα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ της προκοπής οπότε όταν μιλάμε για επαγγελματικό software και opensource, τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ, αλλά βρήκε το ΣΔΟΕ μέρος να μαζέψει ΚΙ ΑΛΛΑ και συνήθως απ'τους κλασσικούς υπόπτους, μικροεπιχειρήσεις που τη βγάζουν-δεν τη βγάζουν πλέον.
    Όπως έγραψα και παραπάνω, αλλά δεν δώσατε καμία σημασία, παρά μόνο βγήκαν διάφοροι να μου την πουν, έχουμε παντού linux, εκτός από την τιμολόγηση που την τρέχουμε σε VM (1 άδεια).

    Όπου δεν είσαι αναγκασμένος να έχεις windows, υπάρχουν εναλλακτικές, αρκεί να σου κόβει και να μην είσαι πρόβατο.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  3. #63
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentWolf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάρεις για παράδειγμα ένα ΤΕΙ πληροφορικής, στα εργαστήρια, ο κάθε Η/Υ με τα Windows, το Office, το Visual Studio, το MS SQL, το Rational Rose, τη σουίτα της Borland, το Adobe flash, Adobe photoshop, το Norton Ghost και μερικά ακόμα εργαλεία τέλος πάντων, βγαίνει να χρειάζεται πάνω από 5000€. Βάλε τώρα επί 20 υπολογιστές κάθε αίθουσα, επί 10 αίθουσες, μας βγαίνει περίπου 1.000.000€. Και τα περισσότερα προγράμματα, ανά 3-4 χρόνια θέλουν αναβάθμιση, άλλα τόσα λεφτά δηλαδή.

    Στο σύνολο των προγραμμάτων, και ο πιο άσχετος χρήστης μπορεί να καταλάβει πολύ εύκολα ότι πρόκειτε για σπασμένα. Π.χ. Πηγαίνοντας στο Help->About.

    Επίσης αξιοσημείωτο είναι ότι κάνουν χρήση προγραμμάτων τα οποία δεν πωλούνται στην ελληνική αγορά, και ο μόνος τρόπος απόκτησης, είναι μέσα από το επίσημο site, με χρήση βέβαια πιστωτικής κάρτας. Για παράδειγμα, το UltraEdit, το RealVNC, και μερικά άλλα που τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ. Αυτά πως μπορεί να τα αγόρασε το πανεπιστήμιο (το ελληνικό δημόσιο δηλαδή);
    Χάρη τους κάνουμε! Μεγάλη χάρη , που βάζουμε το software τους στα πανεπιστήμια!
    Ηθελα να ήξερα... αν δεν υπήρχε πειρατία, αν αύριο το πρωί δεν υπήρχε στον πλανήτη ούτε ένα αντίγραφο προγράμματος.
    Ποιες εταιρίες απο αυτές θα συνεχίζαν να υπάρχουν? μία στις εκατό? μία στις χίλιες?

  4. #64
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να παίζεις! υπάρχει το ελεύθερο λογισμικό... οχι για δουλειά.
    Δεν υπάρχει ούτε ένα εμπορικό πακέτο, που να τρέχει σε άλλο λειτουργικό σύστημα εκτός απο Windows.
    Kαλύτερα να μασάς παρα να μιλάς λέει μια παροιμία.... Εαν δεν ξέρεις, τι μιλάς;
    Υπάρχουν πακέτα, το ότι εσυ δεν ξέρεις, δεν έχεις ψάξει, δεν ενδιαφέρεσαι, δεν ενδιαφέρεται ο dealer σου (και σιγά μην ενδιαφερθεί) ή δεν μπορείς να βρείς ή να έχεις άνθρωπο να σε υποστηρίξει (την μόνη βάσιμη δικαιολογία κατα την γνώμη μου) είναι άλλο πράγμα απο το ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 19 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mephisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια ποιες εμπορικες εφαρμογες για τιμολογηση/μισθοδοσία/λιανικη υποστηριζουν linux?Μην μου πειτε καμια απαρχαιομενη σε dos...Μακαρι να υπηρχαν αλλα εγω δεν γνωριζω καποια...
    Aσχολείσαι με περίπτερα γιαυτό και οι γνώσεις σου περιορίζονται στο Κεφάλαιο και τα αντίστοιχα (πρώην ντοσικά που κοροιδεύεις). Να σου πω ένα μεγάλο πακέτο. SAP. Μην σου πώ ότι όλες οι εταιρίες στα μεγάλα πακέτα πάνε ή έχουν ήδη πάει σε μορφή χρήσης μέσω web browser, που σημαίνει ο client πλέον δεν παίζει ρόλο, αρκεί να τρέχει web browser και javascript.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά έκανε! Να σοβαρευτούν λιγάκι! 10.000ευρω για Software! Λές και απευθύνονται στον Ακτωρ! Που ούτε αυτός δεν τα έχει original με τόσες άδειες που χρειάζονται.
    Μάλλον σε κατασκευαστική του Dubai νομίζουν ότι απευθύνονται! και πάλι το συζητάμε...
    Σε πληροφορώ ότι οι άδειες λογισμικού για δύο σταθμούς εργασίας σε γραφίστες στην εταιρία κόστισαν πάνω απο 10.000 ευρώ.... Και δεν είμαστε Dubai. Eτσουξε, αλλά είναι μέσα στα πλαίσια της δουλειάς. Αλλα τόσα στοίχισε το hardware για έκαστο γραφίστα (υπολογιστής Apple και οθόνη και διάφορα παραφερνάλια) .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 09-11-11 στις 11:10. Αιτία: auto merged post

  5. #65
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aσχολείσαι με περίπτερα γιαυτό και οι γνώσεις σου περιορίζονται στο Κεφάλαιο και τα αντίστοιχα (πρώην ντοσικά που κοροιδεύεις). Να σου πω ένα μεγάλο πακέτο. SAP. Μην σου πώ ότι όλες οι εταιρίες στα μεγάλα πακέτα πάνε ή έχουν ήδη πάει σε μορφή χρήσης μέσω web browser, που σημαίνει ο client πλέον δεν παίζει ρόλο, αρκεί να τρέχει web browser και javascript.
    SAP για τη μικρομεσαία επιχείρηση? Ή δεν κατάλαβα καλά?
    Υπογραφή

  6. #66
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δεν είναι μόνο το SAP. Υπάρχουν και άλλα. Πάρε SoftOne (SaaS).
    Hδη απο ότι ξέρω και το Ατλαντίς πάει για webικο. Αρα επιλογές υπάρχουν. Για τις πολύ μικρές, περίπτερα που λέω εγώ, δεν υπάρχει, και ίσως ούτε πρόκειται, και δεν χρειάζεται. Ειναι πιο δόκιμο, απο άποψη ασφάλειας, καλής λειτουργίας, υποστήριξης κλπ κλπ κλπ να πάρεις ένα "πακέτο" στην μορφή του cloud SaaS (όπως στην Softone). Που σημαίνει αρκεί ένας απλός φθηνός υπολογιστής με έναν browser...

    ΥΓ. Εαν θές ντε και καλά όχι cloud SaaS, αρκεί ένα ψάξιμο στον Γούγλη και θα βρείς
    Πχ http://www.minisys.gr/CapitalTim_gr.html με μια πρώτη έρευνα αμέσως. Αρα υπάρχουν εφαρμογές....

  7. #67
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλύτερα να μασάς παρα να μιλάς λέει μια παροιμία.... Εαν δεν ξέρεις, τι μιλάς;
    Υπάρχουν πακέτα, το ότι εσυ δεν ξέρεις, δεν έχεις ψάξει, δεν ενδιαφέρεσαι, δεν ενδιαφέρεται ο dealer σου (και σιγά μην ενδιαφερθεί) ή δεν μπορείς να βρείς ή να έχεις άνθρωπο να σε υποστηρίξει (την μόνη βάσιμη δικαιολογία κατα την γνώμη μου) είναι άλλο πράγμα απο το ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 19 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Aσχολείσαι με περίπτερα γιαυτό και οι γνώσεις σου περιορίζονται στο Κεφάλαιο και τα αντίστοιχα (πρώην ντοσικά που κοροιδεύεις). Να σου πω ένα μεγάλο πακέτο. SAP. Μην σου πώ ότι όλες οι εταιρίες στα μεγάλα πακέτα πάνε ή έχουν ήδη πάει σε μορφή χρήσης μέσω web browser, που σημαίνει ο client πλέον δεν παίζει ρόλο, αρκεί να τρέχει web browser και javascript.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Σε πληροφορώ ότι οι άδειες λογισμικού για δύο σταθμούς εργασίας σε γραφίστες στην εταιρία κόστισαν πάνω απο 10.000 ευρώ.... Και δεν είμαστε Dubai. Eτσουξε, αλλά είναι μέσα στα πλαίσια της δουλειάς. Αλλα τόσα στοίχισε το hardware για έκαστο γραφίστα (υπολογιστής Apple και οθόνη και διάφορα παραφερνάλια) .

    Ερε τι μπούρδες λέμε για να το παίξουμε γνώστες και να υποστηρίξουμε την ομάδα μας!
    Μιλάμε για εμπορικά προγράμματα, στην Ελλάδα, οι κοινοί θνητοί... και μου πετάς το SAP!
    Οταν θα γίνω ο κολλοσός , των 500-1000 εργαζομένων, και μερικών εκατομμυρίων ευρώ τζίρο, τότε θα πάρω και Linux και SAP.
    Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την πετριά... ποτέ δεν ήμουν funboy οποιασδήποτε εταιρίας. Απλά πράγματα λέμε, και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε , ελπίζω όχι λόγο βλακείας.

    Λέμε ότι δεν παίζουν εμπορικά πακέτα σε Linux, πετάγεται ο ένας...
    "Ξέρεις τι χρησιμοποιουν στο Hollywood?"
    "Αμα δεν ξέρεις μη μιλάς! Υπάρχει το SAP!"
    ο άλλος "τι χρησιμοποιουν οι εταιρίες που κατασκευάζουν παιχνίδια..."

    εεε λοιπον... να σας ανακοινώσω, ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ software που να παίζει σε linux, που να ικανοποιει το 99% των επαγγελματιών στην Ελλάδα, οποιουδήποτε επαγγέλματος.
    Μπορεί να πονάει βέβαια... αλλά... δεν μπορώ να κάνω τίποτα!
    ΜΑΚΑΡΙ να υπήρχε! ΜΑΚΑΡΙ τα προγραμματα τιμολόγησης να έτρεχαν σε linux, ΜΑΚΑΡΙ τα εμπορικά πακέτα να έτρεχαν σε linux, ΜΑΚΑΡΙ τα custom προγραμματα να έτρεχαν και αυτά σε linux.
    Βλέπεις οι επαγγελματίες, δεν έχουν τέτοια κολλήματα. ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με τσάμπα λειτουργικό σύστημα!
    Οταν θα μου καλύπτει την εργασία μου, software που τρέχει σε linux, και θα είναι και στιγμή αγοράς καινούργιου, να είστε απόλυτα σίγουροι, ότι θα κοιτάξω να κάνω την δουλειά μου με το μικρότερο κόστος. Συνεπώς... θα βάλω linux.

  8. #68
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο το SAP. Υπάρχουν και άλλα. Πάρε SoftOne (SaaS).
    Hδη απο ότι ξέρω και το Ατλαντίς πάει για webικο. Αρα επιλογές υπάρχουν. Για τις πολύ μικρές, περίπτερα που λέω εγώ, δεν υπάρχει, και ίσως ούτε πρόκειται, και δεν χρειάζεται. Ειναι πιο δόκιμο, απο άποψη ασφάλειας, καλής λειτουργίας, υποστήριξης κλπ κλπ κλπ να πάρεις ένα "πακέτο" στην μορφή του cloud SaaS (όπως στην Softone). Που σημαίνει αρκεί ένας απλός φθηνός υπολογιστής με έναν browser...

    ΥΓ. Εαν θές ντε και καλά όχι cloud SaaS, αρκεί ένα ψάξιμο στον Γούγλη και θα βρείς
    Πχ http://www.minisys.gr/CapitalTim_gr.html με μια πρώτη έρευνα αμέσως. Αρα υπάρχουν εφαρμογές....
    Δε ρωτάω για να πάρω Απλά νόμιζα ότι πρότεινες SAP για τα "περίπτερα" που λες και μου φάνηκε παράξενο. +1 κι από μένα στη SoftOne ειδικά αφού παίζει συνεργασία με Interworks. Πριν μερικά χρόνια είχα κάποια πάρε-δώσε μαζί τους και μου φάνηκαν σοβαροί.
    Υπογραφή

  9. #69
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    άρα λύσεις υπάρχουν, αρκεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να ψάξει. back on topic.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #70
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερε τι μπούρδες λέμε για να το παίξουμε γνώστες και να υποστηρίξουμε την ομάδα μας!
    Μιλάμε για εμπορικά προγράμματα, στην Ελλάδα, οι κοινοί θνητοί... και μου πετάς το SAP!
    Οταν θα γίνω ο κολλοσός , των 500-1000 εργαζομένων, και μερικών εκατομμυρίων ευρώ τζίρο, τότε θα πάρω και Linux και SAP.
    Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την πετριά... ποτέ δεν ήμουν funboy οποιασδήποτε εταιρίας. Απλά πράγματα λέμε, και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε , ελπίζω όχι λόγο βλακείας.

    Λέμε ότι δεν παίζουν εμπορικά πακέτα σε Linux, πετάγεται ο ένας...
    "Ξέρεις τι χρησιμοποιουν στο Hollywood?"
    "Αμα δεν ξέρεις μη μιλάς! Υπάρχει το SAP!"
    ο άλλος "τι χρησιμοποιουν οι εταιρίες που κατασκευάζουν παιχνίδια..."

    εεε λοιπον... να σας ανακοινώσω, ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ software που να παίζει σε linux, που να ικανοποιει το 99% των επαγγελματιών στην Ελλάδα, οποιουδήποτε επαγγέλματος.
    Μπορεί να πονάει βέβαια... αλλά... δεν μπορώ να κάνω τίποτα!
    ΜΑΚΑΡΙ να υπήρχε! ΜΑΚΑΡΙ τα προγραμματα τιμολόγησης να έτρεχαν σε linux, ΜΑΚΑΡΙ τα εμπορικά πακέτα να έτρεχαν σε linux, ΜΑΚΑΡΙ τα custom προγραμματα να έτρεχαν και αυτά σε linux.
    Βλέπεις οι επαγγελματίες, δεν έχουν τέτοια κολλήματα. ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με τσάμπα λειτουργικό σύστημα!
    Οταν θα μου καλύπτει την εργασία μου, software που τρέχει σε linux, και θα είναι και στιγμή αγοράς καινούργιου, να είστε απόλυτα σίγουροι, ότι θα κοιτάξω να κάνω την δουλειά μου με το μικρότερο κόστος. Συνεπώς... θα βάλω linux.
    Oταν λέω καλύτερα να μασάς παρα να μιλάς, ξέρω τι λέω. Θα μπορούσες να κάνεις μια μικρή αναζήτηση στον Γούγλη τουλάχιστον για να δείς. Το ότι ζείς στα σύνεφα της Microsoft δικαίωμά σου, οι απαντήσεις σου δείχνουν τον καθαρό φανμπουσμό σου.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ρωτάω για να πάρω Απλά νόμιζα ότι πρότεινες SAP για τα "περίπτερα" που λες και μου φάνηκε παράξενο. +1 κι από μένα στη SoftOne ειδικά αφού παίζει συνεργασία με Interworks. Πριν μερικά χρόνια είχα κάποια πάρε-δώσε μαζί τους και μου φάνηκαν σοβαροί.

    Ολη η κύρια ομάδα της Softone ειναι τα πρώην αφεντικά και προγραμματιστές που έφτιαξαν την Unisoft, η οποία εξαγοράστηκε απο την Altec και έδιωξε τους παλιούς (ήταν στην συμφωνία). Αρα αυτοί που κάνανε το πετυχημένο ντοσικό κεφάλαιο, το unix/linux axes (που κρίμα που χάθηκε, σταμάτησε η υποστήριξή του λόγω Ατλαντίς, ήταν καλό και γρήγορο πακέτο) και ξεκίνησαν το Ατλαντίς, η ίδια ομάδα στελεχώνει την εταιρία, άρα πιστεύω ότι ξέρουν καλά την δουλειά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 09-11-11 στις 11:52. Αιτία: auto merged post

  11. #71
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εχμμ.δεν ασχολουμε με περιπτερα(καποτε ειχαν χρηματα ).Eπισης δεν καταλαβαινω την επιθεση σου ... οσο για το softone ειναι η νουμερο ενα εφαρμογη που υποστηριζουμε/πουλαμε οποτε επετρεψε μου να την γνωριζω αρκετα καλα.Ναι ειναι πολυ καλο το saas αλλα μην νομιζεις οτι η καθε επιχειρηση θελέι να εχει τα αρχεια της online η και να βασιζετε στο αν εχει internet(ασχετα να εκει ειναι το μελλον...).Aληθεια ο client του saas λειτουργει σε linux?οσο για το sap ξερω μεγαλες εταιριες που δεν μπορουν να το χρησιμοποιησουν για λογιστικη κ τιμολογηση και εχουν προτιμησει softone.

  12. #72
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έρχεται το ΣΔΟΕ. Beware!

    Πάντως, είμαι της γνώμης πως οι επιχειρήσεις καλό είναι να αποφεύγουν σπασμένα προγράμματα.

    Πέραν του ότι βγάζουν χρήματα με τη βοήθεια των εν λόγω προγραμμάτων και των κινδύνων (ιοί κ.λπ.), υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να πιαστούν, όπως φαίνεται στο thread αυτό.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  13. #73
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mephisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια ποιες εμπορικες εφαρμογες για τιμολογηση/μισθοδοσία/λιανικη υποστηριζουν linux?Μην μου πειτε καμια απαρχαιομενη σε dos...Μακαρι να υπηρχαν αλλα εγω δεν γνωριζω καποια...
    OpenERP

    Εγκατασταση OpenERP (Σε Ubuntu)

  14. #74
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oταν λέω καλύτερα να μασάς παρα να μιλάς, ξέρω τι λέω. Θα μπορούσες να κάνεις μια μικρή αναζήτηση στον Γούγλη τουλάχιστον για να δείς. Το ότι ζείς στα σύνεφα της Microsoft δικαίωμά σου, οι απαντήσεις σου δείχνουν τον καθαρό φανμπουσμό σου.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........




    Ολη η κύρια ομάδα της Softone ειναι τα πρώην αφεντικά και προγραμματιστές που έφτιαξαν την Unisoft, η οποία εξαγοράστηκε απο την Altec και έδιωξε τους παλιούς (ήταν στην συμφωνία). Αρα αυτοί που κάνανε το πετυχημένο ντοσικό κεφάλαιο, το unix/linux axes (που κρίμα που χάθηκε, σταμάτησε η υποστήριξή του λόγω Ατλαντίς, ήταν καλό και γρήγορο πακέτο) και ξεκίνησαν το Ατλαντίς, η ίδια ομάδα στελεχώνει την εταιρία, άρα πιστεύω ότι ξέρουν καλά την δουλειά.
    Μήπως καλύτερα να το κάνεις πράξη; ( το να μασας πριν να μιλάς; )
    κόψε λίγο στα περιπτέρα, είπαμε δεν θέλουμε πολυεθνικές στην χώρα, έχουμε και κάποια πράγματα που δεν δουλευουν όπου να είναι


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsene Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίο, κάνε μου το τώρα να δουλεύει σύμφωνα με τον ΚΒΣ, και βάλε μου και τον φορολογικό


    Όταν λοιπόν βρεθείτε στην Ελληνική πραγματικότητα, τότε ελάτε να μου πείτε περι προγραμμάτων και SAP που ακόμα και αυτό θέλει windows ώστε να μπορεί να κόψει παραστατικό, και δεν είναι τζάμπα (το sap)

    Βασικά είναι ποιο φθηνό να βάλω προγράμματα τύπου περιπτέρου όπως λέτε παρα το SAP

  15. #75
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίο, κάνε μου το τώρα να δουλεύει σύμφωνα με τον ΚΒΣ, και βάλε μου και τον φορολογικό


    Όταν λοιπόν βρεθείτε στην Ελληνική πραγματικότητα, τότε ελάτε να μου πείτε περι προγραμμάτων και SAP που ακόμα και αυτό θέλει windows ώστε να μπορεί να κόψει παραστατικό, και δεν είναι τζάμπα (το sap)

    Βασικά είναι ποιο φθηνό να βάλω προγράμματα τύπου περιπτέρου όπως λέτε παρα το SAP
    OpenERP από αρχή μέχρι παραστατικό

Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 00:58
  2. Μηνύματα: 181
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-08, 19:21
  3. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-07, 19:03
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-04, 12:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας