Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    30-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η τιμή είναι χαμηλότερη απο ότι τα δίνει η εταιρεία για digital download ή το steam θα ήμουν πολύ καχύποπτος. IMO σε καμία περίπτωση δεν θα ρίσκαρα να αγοράσω ένα serial για το οποίο δεν έχω να δείξω κάτι (physical media ή έστω απόδειξη αγοράς για το συγκεκριμένο προϊόν) σε περίπτωση που χρειαστώ επίσημο support της εταιρείας (όπως και θα γίνει αν πουληθεί σε άλλον το δικό σου serial).
    Ειδικά αυτό με την ρώσικη IP ακούγεται κάπως ασυνήθιστο και παράλογο να έχει γίνει απο τον εκδότη του παιχνιδιού
    μην το λες αυτο ισχυει γενικα στο εμποριο για παραδειγμα μια εταιρεια που κατασκευαζει κατι αν πουλησει πιο χαμηλα απο τους μεταπωλητες της τοτε δεν εχει νοημα να την στηριξουν, για παραδειγμα ενα παιχνιδι στο πλαισιο μαζι με το κουτι και ολα κοστιζε 40ευρω και στο STEAM 50ευρω

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η τιμή είναι χαμηλότερη απο ότι τα δίνει η εταιρεία για digital download ή το steam θα ήμουν πολύ καχύποπτος. IMO σε καμία περίπτωση δεν θα ρίσκαρα να αγοράσω ένα serial για το οποίο δεν έχω να δείξω κάτι (physical media ή έστω απόδειξη αγοράς για το συγκεκριμένο προϊόν) σε περίπτωση που χρειαστώ επίσημο support της εταιρείας (όπως και θα γίνει αν πουληθεί σε άλλον το δικό σου serial).
    Ειδικά αυτό με την ρώσικη IP ακούγεται κάπως ασυνήθιστο και παράλογο να έχει γίνει απο τον εκδότη του παιχνιδιού
    Κατ' αρχήν έχεις απόδειξη γιατί σου στέλνουν cd key scan, που είναι και το μόνο νόμιμο αποδεικτικό.
    Δεύτερον, οι τιμές είναι πολύ σχετικές με το region. Το ίδιο game στην ίδια πλατφόρμα (π.χ. το Steam) κοστίζει $100 στην Αυστραλία, $60 στην Ευρώπη και Αμερική, και $20 στην Ρωσσία. Οι τιμές αυτές έχουν καθοριστεί ανάλογα την αγορά, τις πωλήσεις κλπ.

    Αυτά που θέλουν ρώσσικη IP είναι από τη μάνα τους έτσι, γιατί είναι activation locked, ώστε να μην γεμίσει όλη η Ευρώπη με φτηνές ρώσσικες -αλλά καθ'όλα νόμιμες- εκδόσεις.

  3. #18
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερον, οι τιμές είναι πολύ σχετικές με το region. Το ίδιο game στην ίδια πλατφόρμα (π.χ. το Steam) κοστίζει $100 στην Αυστραλία, $60 στην Ευρώπη και Αμερική, και $20 στην Ρωσσία. Οι τιμές αυτές έχουν καθοριστεί ανάλογα την αγορά, τις πωλήσεις κλπ.
    Τότε γιατί Ελλάδα έχουμε ίδια τιμή με ευρώπη;

    σχεδόν πάντα μάλιστα ειδικά στο steam, αν το πάρεις από αγγλία βγαίνει και πιο φθηνό..!

  4. #19
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ...γλτωνεις χρηματα απο το φιφα που ειδα απο 10-15 ευρω...αλλα μαλλον θα προτιμουσα με αλλ 10-15 να το εχω ολοκληρο τοgame..βεβαια φανταζομαι οτι παιζουν κ καποιες προσφορες ετσι?
    Εχω βρει το fifa 12 μεχρι και 16€. Eιναι 50% κατω απο το χαμηλοτερο στο skroutz.

    Το δε Modern Warfare 3 εχει μεχρι και 20€, ακομα πιο κατω απο το 50%.
    Στα 2 παιχνιδια το ενα δωρο σαν να λεμε και δεν κουνιεσαι απο τον καναπε σου.

    Αν δεν σε νοιαζουν τα λεφτα και εχεις να δινεις 40ρια, ok.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε γιατί Ελλάδα έχουμε ίδια τιμή με ευρώπη;

    σχεδόν πάντα μάλιστα ειδικά στο steam, αν το πάρεις από αγγλία βγαίνει και πιο φθηνό..!
    Στην Αγγλια εχει φανταζομαι ανταγωνισμο, εδω εχει;

    Ειναι πολυ λαθος το να συγκρινεις διαφορετικες αγορες (Ελλαδα-Αγγλια).

  5. #20
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχήν έχεις απόδειξη γιατί σου στέλνουν cd key scan, που είναι και το μόνο νόμιμο αποδεικτικό.
    Δεύτερον, οι τιμές είναι πολύ σχετικές με το region. Το ίδιο game στην ίδια πλατφόρμα (π.χ. το Steam) κοστίζει $100 στην Αυστραλία, $60 στην Ευρώπη και Αμερική, και $20 στην Ρωσσία. Οι τιμές αυτές έχουν καθοριστεί ανάλογα την αγορά, τις πωλήσεις κλπ.

    Αυτά που θέλουν ρώσσικη IP είναι από τη μάνα τους έτσι, γιατί είναι activation locked, ώστε να μην γεμίσει όλη η Ευρώπη με φτηνές ρώσσικες -αλλά καθ'όλα νόμιμες- εκδόσεις.
    Για το δεύτερο δεν ξέρω να σου πω, αλλά για το πρώτο δεν υπάρχει περίπτωση η εταιρεία να τα δεχτεί απλά ένα scan του serial σαν απόδειξη ότι έχεις αγοράσει το παιχνίδι

    Ασχετο, το avatar είναι το κεφάλι του ρομπότ απο το hitchhiker's guide to the galaxy (του 2005)?
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε γιατί Ελλάδα έχουμε ίδια τιμή με ευρώπη;

    σχεδόν πάντα μάλιστα ειδικά στο steam, αν το πάρεις από αγγλία βγαίνει και πιο φθηνό..!
    Γιατί δε νομίζω πως τους ενδιαφέρει τόσο η Ελλάδα που η πειρατεία είναι και δύσκολο να καταπολεμηθεί και είμαστε μικρή αγορά. Εξάλλου έχουμε το ευρώ άρα οι τιμές είναι κοινές. Αγγλία δε θα το λεγα ότι έχει καλές τιμές στο steam, επίσης αυτοί γκρινιάζουν πάρα πολύ επειδή το 70% των preorders δεν είναι διαθέσιμα στο UK.

    Και μην είμαστε αχάριστοι, μια χαρά προσφορές έχει το steam (ή το zavvi για retails), πάλι καλά να λέμε, κάλλιστα θα μπορούσε να μην ισχύουν αυτές οι τιμές για Ελλάδα. Στις νέες κυκλοφορίες όλες οι χώρες τα σκάνε λίγο πολύ εκτός τους Ρώσσους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το δεύτερο δεν ξέρω να σου πω, αλλά για το πρώτο δεν υπάρχει περίπτωση η εταιρεία να τα δεχτεί απλά ένα scan του serial σαν απόδειξη ότι έχεις αγοράσει το παιχνίδι

    Ασχετο, το avatar είναι το κεφάλι του ρομπότ απο το hitchhiker's guide to the galaxy (του 2005)?
    Κι όμως, αυτό ζητάνε. Δηλαδή τι άλλο να ζητήσουν; Το κουτί ή το cd, εν έτει 2011; Μια φορά που χρειάστηκε πάντως, στο World of Warcraft, μου ζήτησαν μόνο μια φωτογραφία του cd-key (και ταυτότητα, γιατί παίζει και account σε αυτήν την περίπτωση).
    Το ρομπότ είναι hitchhiker's guide to the galaxy ναι :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anodizer : 09-11-11 στις 21:43.

  7. #22
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι να σας πω ρε παιδιά, εγώ πάντως τσίμπησα κλειδάκι για το Skyrim πρόσφατα, πλήρωσα με dollars και στην τελική βγήκα κερδισμένος ακόμα και από την τιμή του Steam (και μάλιστα χωρίς να μπλέξω με Ρώσους, Ουκρανούς και λοιπούς ). Δεν καταλαβαίνω γιατί να τους τα χαρίσω ακόμα και αυτά τα 10 ευρώ.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  8. #23
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Ότι παιχνίδι έχω κάνει preorder πάντως από το steam ή γενικά το πήρα εκτός προσφοράς και ήταν ακριβό γιατί μόλις βγήκε, έστελνα τα λεφτά σε έναν γνωστό στην Αγγλία και μου το έστελνε. Πάντα έβγαινε τουλάχιστον 6 με 12 ευρώ φθηνότερα

  9. #24
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι παιχνίδι έχω κάνει preorder πάντως από το steam ή γενικά το πήρα εκτός προσφοράς και ήταν ακριβό γιατί μόλις βγήκε, έστελνα τα λεφτά σε έναν γνωστό στην Αγγλία και μου το έστελνε. Πάντα έβγαινε τουλάχιστον 6 με 12 ευρώ φθηνότερα
    Μπορεί, δεν έχω ψάξει πολύ αγγλικές τιμές, προτιμώ αμερικάνους φίλους εγώ :P

  10. #25
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Και εγώ έχω πάρει...κανενα προβλημα !

  11. #26
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Ψωνισα και εγω το Fifa 12 τελικα απο τετοιο καταστημα με 18€.
    Τωρα κατεβαζω απο Origin το παιχνιδακι και ειμαι κομπλε.

    Αν ξανα-αγορασω εγω παιχνιδι σε DVD, να μου τρυπησετε τη μυτη. Steam και keys μονο.

  12. #27
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    μια χαρά

    έχει κανείς κανα key φθηνό για το Anno 2070; νομίζω steamworks είναι έτσι;

  13. #28
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τον τελευταίο χρόνο αγοράζω χρόνο για το WoW μόνο από το g2play. Δεν έχω κανένα παράπονο.

  14. #29
    Εγγραφή
    30-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει ανθηση τωρα τελευταια απο sites στα οποια αγοραζεις cd keys απο διαφορα γνωστα παιχνιδια σε εξευτελιστικες τιμες.

    Πχ MW3 στα 20€, Fifa12 στα 16€, BF3 στα 18€ και αλλα πολλα.

    Φαινονται νομιμοτατα, αρκετες φορες τα παιχνιδια απαιτουν activation απο Russian IP, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι illegal κατι τετοιο.

    Εχω ακουσει πολλους χρηστες εχουν κανει συναλλαγες αφοβα με τετοια sites.

    Οι εμπειριες σας;


    ΥΓ Και σε μενα αρεσει να εχω τα παιχνιδια μου στη ζελατινα αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι χαοτικη!!
    εχω αγορασει προσωπικα 2 παιχνιδια απο g2play.net εδω και 1,5 χρονο χωρις κανενα προβλημα

  15. #30
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    44000/4500
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Technicolor tg788vn
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 12.9(dB)
    Από game-accounts.co.uk δύο φορές που ψώνισα, τη μια το cdkey του SC2 και την άλλη μια gamecard για WoW ήταν σε 5 λεπτά στο email μου με συνημμένες φωτογραφίες και όλα τα σχετικα. Βέβαια αυτό το site πουλάει και game currency/online characters/items που δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές. Οι συναλλαγές πάντως γίνονται και με paysafecard οπότε δε χρειάζεται να τους δώσεις καν τα στοιχεία σου.
    You are not prepared !

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Warhammer Online beta keys
    Από Spector στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-08, 19:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας