Σελ. 1 από 578 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 8670
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Υπόμνημα:
    ---------
    CPU -> όνομα CPU
    Socket -> το socket στο οποίο μπαίνει
    SMP -> Symmetric Multi-Processing (εάν υποστηρίζει πολλαπλά CPUs)
    Πλήθος CPUs σε SMP -> μέχρι πόσα CPUs σε SMP υποστηρίζει (μαζί με τον εαυτό του)
    UMA -> Unified Memory Architecture (ενιαία-ενοποιημένη πρόσβαση στη μνήμη σε κατάσταση SMP)
    NUMA -> Non-Unified Memory Architecture (κάθε CPU έχει τα "δικά" της DIMM σε κατάσταση SMP)
    L2 Cache -> Level 2 Cache
    HyperTransport -> Συχνότητα λειτουργίας του HyperTransport
    CPU HyperTransport Links -> Πόσα HyperTransport Links έχει για άμεσα επικοινωνία με άλλον Opteron για SMP
    Dual Channel DDR -> Εάν υποστηρίζει Dual Channel DDR
    Τύπος μνήμης -> Τί τύπο μνήμης απαιτεί

    Opteron σειρά 100
    -----------------
    CPU: Opteron 1xx (σειρά 100)
    Socket: 940
    SMP: ΟΧΙ
    Πλήθος CPUs σε SMP: 1 (μόνο ο εαυτός του - δεν υποστηρίζει SMP)
    UMA: ΝΑΙ
    NUMA: ΝΑΙ
    L2 Cache: 1MB
    HyperTransport: 1GHz
    CPU HyperTransport Links: 0 (δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλο Opteron - γι' αυτό δεν υποστηρίζει SMP)
    Dual Channel DDR: ΝΑΙ
    Τύπος μνήμης: ECC-Registered DDR

    Opteron σειρά 200
    -----------------
    CPU: Opteron 2xx (σειρά 200)
    Socket: 940
    SMP: ΝΑΙ
    Πλήθος CPUs σε SMP: 2 (ο εαυτός του + άλλος 1)
    UMA: ΝΑΙ
    NUMA: ΝΑΙ
    L2 Cache: 1MB
    HyperTransport: 1GHz
    CPU HyperTransport Links: 1 (μπορεί να συνδεθεί με άλλον 1 Opteron - γι' αυτό υποστηρίζει SMP μέχρι 2 CPUs)
    Dual Channel DDR: ΝΑΙ
    Τύπος μνήμης: ECC-Registered DDR

    Opteron σειρά 800
    -----------------
    CPU: Opteron 8xx (σειρά 800)
    Socket: 940
    SMP: ΝΑΙ
    Πλήθος CPUs σε SMP: 4 (ο εαυτός του + άλλοι 3)
    UMA: ΝΑΙ
    NUMA: ΝΑΙ
    L2 Cache: 1MB
    HyperTransport: 1GHz
    CPU HyperTransport Links: 3 (μπορεί να συνδεθεί με άλλους 3 Opteron - γι' αυτό υποστηρίζει SMP μέχρι 4 CPUs)
    Dual Channel DDR: ΝΑΙ
    Τύπος μνήμης: ECC-Registered DDR
    Αναμενόμενη Διάρκεια Ζωής: 3 χρόνια τουλάχιστο

    Athlon-64-FX (Socket 939)
    ---------
    CPU: Athlon-64-FX
    Socket: 939
    SMP: ΟΧΙ
    Πλήθος CPUs σε SMP: 1 (μόνο ο εαυτός του - δεν υποστηρίζει SMP)
    UMA: ΝΑΙ
    NUMA: ΟΧΙ
    L2 Cache: 1MB
    HyperTransport: 1GHz
    CPU HyperTransport Links: 0 (δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλον Athlon-64-FX - γι' αυτό δεν υποστηρίζει SMP)
    Dual Channel DDR: ΝΑΙ
    Τύπος μνήμης: Κανονικές-Unbuffered DDR

    Athlon64 (Socket 939)
    --------
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟΙ 939 Athlon-64-FX ΜΕ ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΗ CACHE (εκτός του 4000+)
    CPU: Athlon64
    Socket: 939
    SMP: ΟΧΙ
    Πλήθος CPUs σε SMP: 1 (μόνο ο εαυτός του - δεν υποστηρίζει SMP)
    UMA: ΝΑΙ
    NUMA: ΟΧΙ
    L2 Cache: 512 KB ή 1MB για τον 4000+
    HyperTransport: 1GHz
    CPU HyperTransport Links: 0 (δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλον Athlon64 - γι' αυτό δεν υποστηρίζει SMP)
    Dual Channel DDR: ΝΑΙ
    Τύπος μνήμης: Κανονικές-Unbuffered DDR

    Athlon64 (Socket 754)
    --------
    CPU: Athlon64
    Socket: 754
    SMP: ΟΧΙ
    Πλήθος CPUs σε SMP: 1 (μόνο ο εαυτός του - δεν υποστηρίζει SMP)
    UMA: ΝΑΙ
    NUMA: ΟΧΙ
    L2 Cache: 512 KB
    HyperTransport: 800MHz
    CPU HyperTransport Links: 0 (δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλον Athlon64 - γι' αυτό δεν υποστηρίζει SMP)
    Dual Channel DDR: ΟΧΙ
    Τύπος μνήμης: Κανονικές-Unbuffered DDR

    Καταργήθηκε -> πλέον 64-bit ΜΟΝΟ σε Socket 939

    Υποστήριξη για Dual Core
    ------------------------
    Μέσα στο 2005 θα βγουν Dual Core:

    - Athlon-64-FX & Athlon-64 σε Socket 939 που θα τρέχουν και σε σημερινές 939 motherboards ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

    - Opteron σε Socket 940 που θα τρέχουν και σε σημερινές 940 motherboards ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 20-03-05 στις 19:20.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Σχόλια, υποδείξεις, διορθώσεις είναι φυσικά ευπρόσδεκτες.

    Ελπίζω να φανεί χρήσιμο στα μέλη του forum και να γίνει sticky.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    τα στοιχεία για την αναμενόμενη διάρκεια ζωής απο που τα έχεις πάρει?

    ΨΑΧΝΩ ΚΟΜΙΚΣ DISNEY
    - αν εχετε στειλτε μου μυνημα

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για πιο ακριβώς socket απ' όλα λες;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το θεώρησέ δεδομένο

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Δεν θεωρώ τίποτα δεδομένο.

    Παίρνω όλα τα επίσημα δεδομένα και βγάζω συμπεράσματα.

    Για το Socket 940:
    ------------------
    - Η AMD επίσημα ανακοίνωσε ότι δεν πρόκειται να ασχοληθεί με DDR-II πριν το 2006

    - Η AMD επίσημα ανακοίνωσε ότι οι νέοι Opteron με HyperTransport στο 1GHz θα είναι πλήρως συμβατοί με παλιότερες motherboards με HyperTransport στα 800MHz

    - Η AMD από τότε που εμφανίστηκε το Socket 940 (12 μήνες) δεν το άλλαξε καθόλου (ενώ το 754 τώρα ύστερα από 7 μήνες ζωής "σκοτώνεται")

    - Το Socket 940 έχει τεράστια εγκατεστημένη βάση ανά τον κόσμο σε συστήματα τεράστιου κόστους (servers & clusters)

    Από τα παραπάνω, εγώ βγάζω το προσωπικό συμπέρασμα, ότι το 940 είναι εξασφαλισμένη επένδυση.

    Για το Socket 754:
    ------------------
    Ξέρουμε ότι έζησε μόνο 7 μήνες.

    Για το Socket 939:
    ------------------
    Είναι και αυτό "consumer" socket. Ποιός μου λέει ότι δεν θα το σκοτώσει η AMD στο εγγύς μέλλον; Κάποιοι που απάντησαν στο άλλο topic λέγανε για 1 χρόνο ζωής για το 939.

    Από όλα τα παραπάνω λοιπόν, ξαναλέω, ότι συμπεραίνω το εξής:

    Το Socket 940 είναι η πιο εξασφαλισμένη και σίγουρη επένδυση.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    αγαπητέ wantilles,
    δυστηχώς οι εταιρίες (are in bussiness to make money and more money)
    και έμας μας έχουν γράμενους
    το ότι λέει οτί θα το κρατήσει , αυριό μπορεί να πεί αααα το socket xxx1002 είναι καλύτερο και για αυτο αλλάζουμε

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ σωστά αυτά που λες.

    Κανείς δεν είναι μάντης ή αλάνθαστος.

    Αλλά με αυτό το σκεπτικό, στο χώρο των υπολογιστών, ποτέ δεν θα αγοράζαμε τίποτα.

    Ζήτησαν κάποιοι πληροφορίες για AMD x86-64.

    Επειδή λοιπόν τα τελευταία 7-8 χρόνια:
    - Παρακολουθώ διεξοδικά την αγορά λεπτομερώς (σε επίπεδο εξαρτημάτων π.χ. chipsets, motherboards κλπ.)

    - Πέρα από τους 10 πολύ καλούς φίλους, υπάρχει και ένα κύκλος 100-150 γνωστών που 1 στις τόσες με συμβουλεύεται για το τί να πάρει (από εξάρτημα μέχρι ολόκληρη σύνθεση 1 προς 1 διαλεγμένα) και ποτέ (με εξαίρεση 1 φορά που την πάτησα εγώ από κακή ενημέρωση) δεν έχω πάρει ή προτείνει εξάρτημα που να μην είναι διαμάντι

    - Προτείνω και αγοράζω ποιοτικό hardware με διάρκεια ζωής σε βάθος αρκετού χρόνου (το 2ο μου μηχανάκι είναι BX-440 slot-1 motherboard (Abit BX6 r2.0), Μαΐου '99 προσεκτικά διαλεγμένη, με 1GB RAM και Celeron Coppermine στο 1GHz) χωρίς να είναι απαραίτητα ακριβό ή να αποτελεί κριτήριο η τιμή (προς τα κάτω ή προς τα πάνω)

    - Έχω συγκεκριμένες προτεραιότητες στο στήσιμο ενός συστήματος που η πείρα δείχνει ότι βελτιστοποιούν την απόδοσή του για τα λεφτά που δίνεις (π.χ. καλύτερα λιγότερα MHz στη CPU αλλά πλήρεις caches, άφθονη RAM, μόνο NT-Class λειτουργικά συστήματα)

    - Πολλά από αυτά τα συστήματα ή εξαρτήματα πέρασαν από τα χέρια μου για να τα στήσω ή να τα εγκαταστήσω και ξέρω από πρώτο χέρι πώς συμπεριφέρονται

    - Παρακολουθώ τακτικότατα forums - ειδικά από τότε που βγήκαν οι Opteron - AmdZone, 2CPU.com, PlanetAMD64 κλπ.

    Θεωρώ ότι η γνώμη μου είναι (γιατί προσπαθώ να είμαι και μετριόφρων) αρκετά βαρύνουσα και εμπεριστατωμένη, και πολύ λεπτομερής (μπορώ να προτείνω αυτή τη στιγμή τί σύστημα να πάρει κάποιος με 1 προς 1 διαλεγμένα τα εξαρτήματα για οποιαδήποτε δουλειά).

    Παραθέτω πάντα επιχειρήματα για όσα λέω και το ψάχνω πολύ πριν πω κάτι.

    Για ό,τι δεν ξέρω, λέω δεν ξέρω.

    Για όλους τους παραπάνω λόγους, θεωρώ ότι μπορώ να προσφέρω στην κοινότητα (community) του forum.

    Δεν έχω κανένα άμεσο ή έμμεσο συμφέρον με οποιαδήποτε εταιρεία.

    Στην τελική, πάντα ό,τι πω παραμένει άποψή μου και γνώμη μου και φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να την ακολουθήσει.

    Αλλά πάντα αυτή προέρχεται ύστερα από "διύλιση" μεγάλης ποσότητας πληροφοριών.

    Συνεπώς, όταν με ερωτούν, και κατέχω για ένα θέμα, θα απαντώ προσεκτικά ύστερα από περίσκεψη με στοιχεία και επιχειρήματα. Εάν δεν ξέρω, θα λέω δεν ξέρω.

    Εγώ δεν θα κρίνω αυτά που γράφω.

    Οι υπόλοιποι που τα διαβάζουν θα τα κρίνουν.



    ΥΓ: Το ότι έχω στα σκαριά Dual Opteron σύστημα εδώ και 1 μήνα, με όλα τα εξαρτήματα να είναι κατασταλαγμένα, δεν σας λέει τίποτα;
    Αλλά και για single CPU AMD64 υπολογιστή εάν θέλει κάποιος είμαι κατασταλαγμένος.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Ελπίζω να φανεί χρήσιμο στα μέλη του forum και να γίνει sticky.
    Done

  10. #10
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Οι μητρικες για Opteron ποσο κοστιζουν....Κατι εχω ακουσει οτι παιρνουν πολυ ακριβοτερες μνημες....κανα Link με τιμες?

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    o athlon 64 δεν έχει dual channel ddr απλά έχει dual ddr (όπως είχε ο p1 που ήθελε δυο sim για να δουλέψει)

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Πολύ σωστά αυτά που λες.

    Κανείς δεν είναι μάντης ή αλάνθαστος.

    Αλλά με αυτό το σκεπτικό, στο χώρο των υπολογιστών, ποτέ δεν θα αγοράζαμε τίποτα.

    Ζήτησαν κάποιοι πληροφορίες για AMD x86-64.

    Επειδή λοιπόν τα τελευταία 7-8 χρόνια:
    - Παρακολουθώ διεξοδικά την αγορά λεπτομερώς (σε επίπεδο εξαρτημάτων π.χ. chipsets, motherboards κλπ.)

    - Πέρα από τους 10 πολύ καλούς φίλους, υπάρχει και ένα κύκλος 100-150 γνωστών που 1 στις τόσες με συμβουλεύεται για το τί να πάρει (από εξάρτημα μέχρι ολόκληρη σύνθεση 1 προς 1 διαλεγμένα) και ποτέ (με εξαίρεση 1 φορά που την πάτησα εγώ από κακή ενημέρωση) δεν έχω πάρει ή προτείνει εξάρτημα που να μην είναι διαμάντι

    - Προτείνω και αγοράζω ποιοτικό hardware με διάρκεια ζωής σε βάθος αρκετού χρόνου (το 2ο μου μηχανάκι είναι BX-440 slot-1 motherboard (Abit BX6 r2.0), Μαΐου '99 προσεκτικά διαλεγμένη, με 1GB RAM και Celeron Coppermine στο 1GHz) χωρίς να είναι απαραίτητα ακριβό ή να αποτελεί κριτήριο η τιμή (προς τα κάτω ή προς τα πάνω)

    - Έχω συγκεκριμένες προτεραιότητες στο στήσιμο ενός συστήματος που η πείρα δείχνει ότι βελτιστοποιούν την απόδοσή του για τα λεφτά που δίνεις (π.χ. καλύτερα λιγότερα MHz στη CPU αλλά πλήρεις caches, άφθονη RAM, μόνο NT-Class λειτουργικά συστήματα)

    - Πολλά από αυτά τα συστήματα ή εξαρτήματα πέρασαν από τα χέρια μου για να τα στήσω ή να τα εγκαταστήσω και ξέρω από πρώτο χέρι πώς συμπεριφέρονται

    - Παρακολουθώ τακτικότατα forums - ειδικά από τότε που βγήκαν οι Opteron - AmdZone, 2CPU.com, PlanetAMD64 κλπ.

    Θεωρώ ότι η γνώμη μου είναι (γιατί προσπαθώ να είμαι και μετριόφρων) αρκετά βαρύνουσα και εμπεριστατωμένη, και πολύ λεπτομερής (μπορώ να προτείνω αυτή τη στιγμή τί σύστημα να πάρει κάποιος με 1 προς 1 διαλεγμένα τα εξαρτήματα για οποιαδήποτε δουλειά).

    Παραθέτω πάντα επιχειρήματα για όσα λέω και το ψάχνω πολύ πριν πω κάτι.

    Για ό,τι δεν ξέρω, λέω δεν ξέρω.

    Για όλους τους παραπάνω λόγους, θεωρώ ότι μπορώ να προσφέρω στην κοινότητα (community) του forum.

    Δεν έχω κανένα άμεσο ή έμμεσο συμφέρον με οποιαδήποτε εταιρεία.

    Στην τελική, πάντα ό,τι πω παραμένει άποψή μου και γνώμη μου και φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να την ακολουθήσει.

    Αλλά πάντα αυτή προέρχεται ύστερα από "διύλιση" μεγάλης ποσότητας πληροφοριών.

    Συνεπώς, όταν με ερωτούν, και κατέχω για ένα θέμα, θα απαντώ προσεκτικά ύστερα από περίσκεψη με στοιχεία και επιχειρήματα. Εάν δεν ξέρω, θα λέω δεν ξέρω.

    Εγώ δεν θα κρίνω αυτά που γράφω.

    Οι υπόλοιποι που τα διαβάζουν θα τα κρίνουν.



    ΥΓ: Το ότι έχω στα σκαριά Dual Opteron σύστημα εδώ και 1 μήνα, με όλα τα εξαρτήματα να είναι κατασταλαγμένα, δεν σας λέει τίποτα;
    Αλλά και για single CPU AMD64 υπολογιστή εάν θέλει κάποιος είμαι κατασταλαγμένος.
    Σου βγάζω το καπέλο,
    απλά ένα πραγματάκι, απο όσο έχω δεί αυτά που διαλέγεις είναι συνήθως τα ακριβότερα, που δυστήχως αρκετοί δεν έχουν να τα διαθέσουν.

    Ακόμα πιστέυω οτι το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών εδω μέσα ειναι και αυτοί πληροφορημένοι.
    και θα σέ έλεγα οτί είσαι via biased αλλά είδα το bx και τον celeron!

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    και θα σέ έλεγα οτί είσαι via biased αλλά είδα το bx και τον celeron
    Σωστά.

    Πολλές φορές έχω πει σε αυτό το forum ότι για Athlon και AthlonXP η VIA ποτέ δεν έβγαλε καλό DDR chipset (παρά μόνο τώρα που είναι πολύ αργά -> δώρον άδωρον).

    Αντιθέτως τα KT-100 και KT-133A (που είναι μή DDR chipsets) ήταν πολύ καλά.

    Επίσης πολλές φορές έχω πει σε αυτό το forum ότι για Athlon και AthlonXP τα nVidia nForce, nForce2 και nForce2 Ultra-400 ήταν διαμάντια αξεπέραστα στην κατηγορία τους (AthlonXP DDR chipset).

    απο όσο έχω δεί αυτά που διαλέγεις είναι συνήθως τα ακριβότερα
    Θα σου πω ποιά ήταν η προηγούμενη κάρτα ήχου μου πριν από την Terratec DMX 6Fire 24/96 που έχω τώρα (και τώρα υπάρχει στο μηχάνημα φίλου).

    Aureal Vortex2 (AU8830) σε υλοποίηση Diamond.

    Την είχα πάρει το '98 τελική τιμή 16.000 δρχ.

    Τότε ήταν ο καιρός των Live.

    Ε, όχι μόνο ήταν πολύ καλύτερη στο 3D audio, όχι μόνο έβγαζε πολύ πειστικότερο rendered ήχο σε 3D, καταναλώνοντας το 1/3 του CPU usage, αλλά είχε και πολύ καλά αναλογικά μέρη. Ξέρεις πόσες ηχογραφήσεις είχα κάνει με αυτήν που μετά έγιναν audio CD;

    Και έκανε τα μισά λεφτά από τις Live.

    Απλά θεωρώ ότι όταν φτιάχνεις υπολογιστή πρέπει να είσαι τελείως ανυποχώρητος στην ποιότητα (από κάθε άποψη) του chipset και της motherboard.

    Γιατί εάν εκεί κάνεις λάθος, όσο καλό hardware και να βάλεις εκεί πάνω μετά, τα προβλήματα θα σε κυνηγούν για χρόνια.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles

    Απλά θεωρώ ότι όταν φτιάχνεις υπολογιστή πρέπει να είσαι τελείως ανυποχώρητος στην ποιότητα (από κάθε άποψη) του chipset και της motherboard.

    Γιατί εάν εκεί κάνεις λάθος, όσο καλό hardware και να βάλεις εκεί πάνω μετά, τα προβλήματα θα σε κυνηγούν για χρόνια.
    Πολύ σωστός! Συμφωνώ απόλυτα. Το ...σασί, αν μου επιτρέπεται η έκφραση.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Oντως....και εγω αυτο πιστευω πανω στο mobo.....Οτι πρεπει να παρεις κατι παρα πολυ καλο....Για αυτο εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να μην παιρνουν οι φιλοι μου ετοιμες συνθεσεις,γιατι στο 90% ειναι παραπλανητικες.Δινουν βαση στο cpu και το Mobo ουτε που το αναφερουνε οπως γινεται και με τα τροφοδοτικα...

    Το καλυτερο ειναι να το αγοραζεις με εξαρτηματα που διαλεγεις εσυ....

    Εγω παντως προτιμω να το συναρμολογω κιολας....

Σελ. 1 από 578 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας