Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 75
  1. #16
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πάθος φταίει

    Η όλη πολιτική του geolocation θέλει αναθεώρηση, θα μπορούσαν στην βάση να έχουν μπει τα public hotspots (δημόσια, δημοτικά) όπου υπάρχουν και από εκεί και πέρα όποιος ήθελε θα επέλεγε να καταγράφεται.
    Όχι σας γράφω κανονικά όλους και τώρα σας υποχρεώνω να αλλάξετε το SSID σας ώστε να μην σας καταγράφω, αυτό είναι ξεκάθαρη παραβίαση της ιδιωτικότητας και υποχρέωση σε ενέργειες ώστε να την αποκαταστήσεις, κάτι απλά απαράδεκτο.

    Καμιά δημόσια αρχή ακούει ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #17
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33100/1350
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Tp-link
    Καλησπερα. Ας υποθεσουμε οτι στο iphone εχω ενεργο το 3g και ειμαι μονιμα logged in στο fb. Πως καρφωνομαι για το που ειμαι λογω των ssid;

    (η τεσπα σε καποιο αλλο κοινωνικο δικτυο)

  3. #18
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί θα είναι γνωστό ότι το συγκεκριμένο SSID, είναι στην τάδε οδό
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  4. #19
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Apple έχει δικό της σύστημα καταγραφής όπως και η MS.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #20
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Δεν ξέρω γιατί ακριβώς σας ενοχλεί, πάντως ξέρω ότι χάρη σε αυτήν την καινοτομία εχώ πολλές φορές γλιτώσει πολύ χρόνο ενώ ψάχνω να βρω στο κινητό που είμαι και το GPS ανάλογα με τα κέφια του μπορεί να κάνει να κλειδώσει από 10 δευτερόλεπτα έως και 2 ολόκληρα λεπτά.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα. Ας υποθεσουμε οτι στο iphone εχω ενεργο το 3g και ειμαι μονιμα logged in στο fb. Πως καρφωνομαι για το που ειμαι λογω των ssid;

    (η τεσπα σε καποιο αλλο κοινωνικο δικτυο)
    Δεν καρφώνεσαι. το geolocation από την πλευρά του browser είναι άλλο πράγμα. Για να ξέρει το facebook ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία το που βρίσκεσαι, πρέπει ρητά να του δώσεις την άδεια εσύ.

    Αυτό που λέμε τώρα είναι αυτό που κάνουνε πια όλες οι εταιρείες, Google, Apple, Microsoft, Skyhook για να ανανεώσουν τον χάρτη των wifi. Αντιστοιχούνε δηλαδή την mac που εκπέμπει ο router με τη γεωγραφική θέση που την εκπέμπει. Μέχρι εδώ δεν υπάρχει κάτι που να συνδέει εσένα σαν panic με κάποια γεωγραφική συντεταγμένη. Απλά βγήκαν τα media, κάναν το πανηγύρι τους για παραβίαση ιδιωτικότητας κα, χωρίς να γνωρίζουν το τεχνικό υπόβαθρο.

    Είναι λίγο μλκία αυτό γιατί αν ποτέ βγει κάτι που πράγματι παραβιάζει την ιδιωτικότητα, δεν θα δώσει κανείς σημασία.... :<

  7. #22
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Από αυτούς που δε θέλουν το SSID τους στο χάρτη του google, θα υπάρξουν πολλοί που δεν θα πάρουν χαμπάρι τι πρέπει να κάνουν. Από αυτούς που θα το πάρουν χαμπάρι, θα υπάρξουν πάλι πολλοί που θα βαρεθούν γιατί θα πρέπει να ρυθμίσουν ένα κάρο μηχανάκια που συνδέονται στο ΑΡ τους...

    Οπότε προτείνω να βάλουμε όλοι το ίδιο SSID π.χ. "home" και μάλιστα με το ίδιο fake mac.... και να τελειώνει το πανηγύρι

  8. #23
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Ούτως ή άλλως το mac είναι που μετράει (BSSID). :P Το SSID και το "_nomap" είναι απλά ένας πολύ απλός και 100% συμβατός τρόπος για να ζητήσεις να μην καταγραφεί η mac που εσύ επιλέγεις να εκπέμπεις δημόσια και δεν μπορεί να αντιστοιχηθεί με σένα έτσι κι αλλιώς. Αν όλοι βάλουμε την ίδια ψεύτικη mac ο μηχανισμός αυτός απλά θα έκανε disregard τα μηχανήματα, δηλαδή το ίδιο αποτέλεσμα με το "_nomap", αλλά εμείς θα μέναμε με τρελά προβλήματα συνδεσιμότητας. Pro tip: Αντιστοίχησε διαφορετικά IP σε nics με την ίδια mac για added γέλιο.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε προτείνω να βάλουμε όλοι το ίδιο SSID π.χ. "home" και μάλιστα με το ίδιο fake mac.... και να τελειώνει το πανηγύρι
    Εναλλακτικά: συνεννοούμαστε και αλλάζουμε κυκλικά μεταξύ μας τα ρουτέρια. Κάποια στιγμή το δικό μου ρουτέρι από τη Θεσσαλονίκη θα φτάσει στην Κρήτη
    Ανυπόγραφος

  10. #25
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτως ή άλλως το mac είναι που μετράει (BSSID). :P Το SSID και το "_nomap" είναι απλά ένας πολύ απλός και 100% συμβατός τρόπος για να ζητήσεις να μην καταγραφεί η mac που εσύ επιλέγεις να εκπέμπεις δημόσια και δεν μπορεί να αντιστοιχηθεί με σένα έτσι κι αλλιώς. Αν όλοι βάλουμε την ίδια ψεύτικη mac ο μηχανισμός αυτός απλά θα έκανε disregard τα μηχανήματα, δηλαδή το ίδιο αποτέλεσμα με το "_nomap", αλλά εμείς θα μέναμε με τρελά προβλήματα συνδεσιμότητας. Pro tip: Αντιστοίχησε διαφορετικά IP σε nics με την ίδια mac για added γέλιο.
    χμμμ δε νομίζω να είναι το ίδιο αποτέλεσμα... άλλο να έχει ο γούγλης 1000 μηχανάκια με ίδιο mac & SSID και άλλο χίλια μηχανάκια με διαφορετικό mac και διαφορετικό SSID (απλά του τύπου xxxxxx_nomap)

    τρελλά προβλήματα συνδεσιμότητας πιθανότατα να μη συμβούν μιας και δε θα το κάνει όλος ο κόσμος....
    αν (υποθετικά πάντα) το έκανε όλος ο κόσμος θα μπορούσαμε να έχουμε 20-30 mac όλα κι όλα για να κάνουμε τη δουλειά μας (θα διάλεγες κάποιο που δε θα είχε η γειτονιά)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εναλλακτικά: συνεννοούμαστε και αλλάζουμε κυκλικά μεταξύ μας τα ρουτέρια. Κάποια στιγμή το δικό μου ρουτέρι από τη Θεσσαλονίκη θα φτάσει στην Κρήτη
    χαχαχαχα σωστό και αυτό.... σε κάθε συνάντηση μελών του adslgr όλοι με ένα modem στο χέρι

  11. #26
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πάθος φταίει

    Η όλη πολιτική του geolocation θέλει αναθεώρηση, θα μπορούσαν στην βάση να έχουν μπει τα public hotspots (δημόσια, δημοτικά) όπου υπάρχουν και από εκεί και πέρα όποιος ήθελε θα επέλεγε να καταγράφεται.
    Όχι σας γράφω κανονικά όλους και τώρα σας υποχρεώνω να αλλάξετε το SSID σας ώστε να μην σας καταγράφω, αυτό είναι ξεκάθαρη παραβίαση της ιδιωτικότητας και υποχρέωση σε ενέργειες ώστε να την αποκαταστήσεις, κάτι απλά απαράδεκτο.

    Καμιά δημόσια αρχή ακούει ?
    Mετά τους Blind Guardian ξέρεις έχουμε και τους Deaf Guardian

    Κατά τα άλλα συμφωνώ σε όλο το παραπάνω - και όχι, κάτι τέτοιο δεν θα ήταν κακή πίστη των μ$ και μήλω, απλά θεμιτή διαφοροποίηση στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  12. #27
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμμμ δε νομίζω να είναι το ίδιο αποτέλεσμα... άλλο να έχει ο γούγλης 1000 μηχανάκια με ίδιο mac & SSID και άλλο χίλια μηχανάκια με διαφορετικό mac και διαφορετικό SSID (απλά του τύπου xxxxxx_nomap)

    τρελλά προβλήματα συνδεσιμότητας πιθανότατα να μη συμβούν μιας και δε θα το κάνει όλος ο κόσμος....
    αν (υποθετικά πάντα) το έκανε όλος ο κόσμος θα μπορούσαμε να έχουμε 20-30 mac όλα κι όλα για να κάνουμε τη δουλειά μας (θα διάλεγες κάποιο που δε θα είχε η γειτονιά)

    Στην πρώτη περίπτωση απλά θα τα απέρριπτε.
    Άλλο να πιάσεις μια μετακίνηση mac το εξάμηνο (ή κάθε συνάντηση του adslgr ) και άλλο να πιάνεις μετακινήσεις mac κάθε τρία λεπτά ή κάθε βδομάδα. Εκεί καταλαβαίνεις ότι η mac αυτή είναι αναξιόπιστη. (Όπως κάποιες εταιρείες που παράτυπα δίνουν ίδια mac για διαφορετικές συσκευές.)


    Υπάρχει όμως το μεγαλύτερο ερώτημα: Τι θα κερδίσεις με αυτό? Το πρόβλημα που προσπαθείς να λύσεις με αυτό, δεν υπάρχει. Γιατί η MAC διεύθυνση που εκπέμπει ο router σου, δεν μπορεί να αντιστοιχηθεί με σένα. Γιατί να μην δώσεις απλά την δυνατότητα κάποιος που δεν θέλει η mac αυτή να καταγραφεί (γιατί του χαλάει τη μόστρα ρε παιδάκι μου!), απλά να μην καταγραφεί!

  13. #28
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5319/861
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΗΞΟΥΡΙ
    Router
    Thomson TG585v7 v8.2.7.7
    SNR / Attn
    9(dB) / 52(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ είχα ένα ρούτερ εκεί που σπούδαζα το οποίο όταν αποφοίτησα έφερα στο πατρικό μου. Ε λοιπόν από τότε αυτό μένει κολλημένο στην προηγούμενη τοποθεσία του λόγω της google και μου δίνει λάθος location στο κινητό μου.. Ξέρετε εάν μπορώ να κάνω κάτι;

  14. #29
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Piparas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είχα ένα ρούτερ εκεί που σπούδαζα το οποίο όταν αποφοίτησα έφερα στο πατρικό μου. Ε λοιπόν από τότε αυτό μένει κολλημένο στην προηγούμενη τοποθεσία του λόγω της google και μου δίνει λάθος location στο κινητό μου.. Ξέρετε εάν μπορώ να κάνω κάτι;
    Ενεργοποίησε το gps και το wifi στο κινητό σου και άνοιξε τα google maps. Πάτα να σου βρει την τοποθεσία σου. Αν τα αφήσεις λίγο ανοιχτά και μετακινηθείς και λίγο από το πατρικό σου (πρακτικά να μετρήσει τα σημεία γύρω σου και να βεβαιωθεί ότι δεν του στέλνεις μλκίες ), θα ενημερωθεί το σημείο του router σου. Πρόσεξε μόνο να έχεις επιτρέψει στο κινητό να δίνει ανώνυμα δεδομένα τοποθεσίας στην Google, αλλιώς δεν στέλνει τίποτα!

  15. #30
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5319/861
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΗΞΟΥΡΙ
    Router
    Thomson TG585v7 v8.2.7.7
    SNR / Attn
    9(dB) / 52(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποίησε το gps και το wifi στο κινητό σου και άνοιξε τα google maps. Πάτα να σου βρει την τοποθεσία σου. Αν τα αφήσεις λίγο ανοιχτά και μετακινηθείς και λίγο από το πατρικό σου (πρακτικά να μετρήσει τα σημεία γύρω σου και να βεβαιωθεί ότι δεν του στέλνεις μλκίες ), θα ενημερωθεί το σημείο του router σου. Πρόσεξε μόνο να έχεις επιτρέψει στο κινητό να δίνει ανώνυμα δεδομένα τοποθεσίας στην Google, αλλιώς δεν στέλνει τίποτα!
    Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω αύριο και θα επανέλθω. Είχα κάνει κάτι παρόμοιο και δεν θυμάμαι εάν είχα ανοίξει google maps και αν είχα επιτρέψει τα ανώνυμα δεδομένα τοποθεσίας, πάντως σίγουρα δεν είχε δουλέψει.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 19:12
  2. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 22:32
  3. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-10, 14:15
  4. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-07, 00:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας