Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 75
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σιγά μην αλλάζουμε όνομα για χάρη της κάθε εταιρίας. Ας τους συμμαζέψει κάποιος

    ........Auto merged post: Zus added 6 minutes and 57 seconds later ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεπώς μας λες ότι όποιος θέλει όταν περπατάς στο δρόμο, μπορεί να σε βγάζει φωτογραφίες παρά τη θέλησή σου και να τις δημοσιεύει όπου θέλει. Σε δημόσιο χώρο βρίσκεσαι...

    Και αν δε θέλεις να σε φωτογραφίζουν η λύση είναι να μην κυκλοφορείς στο δρόμο.
    Και όλα τα νεογέννητα να γίνονται αυτόματα μέλη σε όλα τα κοινωνικά δίκτυα από default με το που πεταχτούν, και αν δεν το επιθυμούν οι γονείς απλώς να το δηλώνουν λίγο πριν την γέννηση

    Τι κάθεσαι και απαντάς
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zus : 16-11-11 στις 01:27. Αιτία: auto merged post
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #32
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όχι, αλλά ανοίγωντας την wireless λειτουργία του adsl router σου, εκπέμπεις σε χώρους που δεν σου ανήκουν. Υποβάλλεις τους συνανθρώπους σου στην εκοπομπή του ασυρμάτου σου, εκπέμπεις στο ίδιο κανάλι πιθανότατα με το δικό του ασύρματο δίκτυο κοκ. Όσο ακίνδυνο κι αν είναι αυτό, δεν έχεις πάρει κανενός την άδεια για κάτι τέτοιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αντίστοιχο είναι να φωνάζεις το όνομά σου εντός του σπιτιού σου στις 3 η ώρα τη νύχτα και να απαιτείς από τους γείτονες -που τους ξύπνησες-, να μην το ακούσουν και να μην το πούνε και σε κανέναν.
    Η να περνάς με το σώβρακο απο την ανοιχτή μπαλκονόπορτα εντός του σπιτιού σου στις 3 η ώρα τη νύχτα και να απαιτείς από τους γείτονες να μην δώσουν σε κανέναν την φωτογραφία που τράβηξαν ένα αντικείμενο εντός του σπιτιού τους με φόντο εσένα.
    Αν μπορείς πάρε το σπίτι σου και φύγε!

  3. #33
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η να περνάς με το σώβρακο απο την ανοιχτή μπαλκονόπορτα εντός του σπιτιού σου στις 3 η ώρα τη νύχτα και να απαιτείς από τους γείτονες να μην δώσουν σε κανέναν την φωτογραφία που τράβηξαν ένα αντικείμενο εντός του σπιτιού τους με φόντο εσένα.
    Αν μπορείς πάρε το σπίτι σου και φύγε!
    Από ποιόν γείτονά σου πήρες άδεια να εκπέμψεις στον χώρο της κατοικίας του?

  4. #34
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προτιμούσα η default επιλογή να είναι opt-out και αν ήθελα να έβαζα το opt-in prefix.
    Ασε τώρα μη ζητάς πολλά γιατί θα δείς αύριο ενα μαύρο φορτηγάκι να καταγράφει κατα λάθος την κίνηση στο wifi σου.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Αντί για opt-out που το θεωρώ περιττό και ανούσιο, καλύτερα να ανάγκαζαν την Google (και τις υπόλοιπες) να ανοίξουν τις βάσεις τους.

    Τα «προσωπικά δεδομένα» στη προκειμένη είναι μια άκυρη καραμέλα που αν διαδοθεί πολύ θα χαντακώσει σημαντικότατες υπηρεσίες.

    Είναι σαν να είσαι σε ένα δρόμο και να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς «βλέπω την πινακίδα της οδού, λέει Καραμητσακλαροπαιχταρά 35, που είμαι;» και να ψάχνει ο άλλος στο χάρτη και να σου απαντά.
    Ε, εδώ απλά λες αντί για οδό «βλέπω ένα δίκτυο με όνομα καραμητσακλαροπαιχταράς net, που βρίσκομαι;».
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #36
    Εγγραφή
    16-05-2006
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Εγώ που έχω κρυφό SSID, τι πρέπει να κάνω? Μπορεί να καταγράψει και τα κρυφά?

    Αν ναι, τότε πως κάνω opt-out σε αυτήν την περίπτωση?

  7. #37
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Αναφέρθηκε προηγούμενα ότι και κρυφό να είναι το SSID ,πάλι διαβάζεται-εκπέμπεται.
    Με την απλοική λογικη μου -διορθώστε με- πιστεύω, ότι αν είναι ενεργοποιημένη η επιλογη να μη γίνεται brodcast το όνομα του router, μια συσκευή που δεν γνωρίζει το όνομα απλά δεν το βρίσκει. Δεν θα πρέπει μια συσκευή πχ ένα laptop να ζητήσει συγκεκριμένα το όνομα του router, για να αρχίσουν να ανταλάσονται πακέτα επικοινωνίας για τα περαιτέρω?
    Υποθέτω θα μου μείτε ότι τα μηχανάκια της κάθε google είναι πιο generic από μια απλή κάρτα δικτύου σε ένα laptop.
    Και πάλι ομως, στην ερώτηση στο router "ποιο είσαι", αυτό δεν θα πρέπει να αγνoήσει το ερώτημα αφού του έχουμε πει να μην κάνει broadcast το SSID?! (κάνω μια αντιστοιχία με τα firewall δηλαδή)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iml : 16-11-11 στις 05:40.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  8. #38
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Τα περί άδειας εκπομπής στην κατοικία του άλλου είναι εκτός πραγματικότητας. Υπάρχει νομοθεσία για την εκπομπή.
    Τα περί προβολής πληροφοριών που είναι εκ φύσεως "δημόσιες" επίσης είναι εκτός πραγματικότητας. Άλλο να μπορείς να δεις κάτι με φυσική παρουσία (την πινακίδα ενός αυτοκινήτου, την γειτόνισσα σε ερωτικά παιχνίδια κλπ) και άλλο να τα καταγράψεις και να τα αρχειοθετήσεις. Επίσης υπάρχει νομοθεσία για αυτά.

  9. #39
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.816
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Η λύση που προτείνει η εταιρεία είναι απλή: οι χρήστες που δεν θέλουν το ασύρματο δίκτυο τους να χρησιμοποιείται για την εύρεση της θέσης άλλων συσκευών θα πρέπει να συμπληρώσουν στο όνομα του ασύρματου δικτύου τους (SSID) την φράση "_nomap". Πχ αν κάποιος έχει ένα ασύρματο δίκτυο με την ονομασία koula, αρκεί να το αλλάξει σε koula_nomap.
    Και μετα η google θα εχει 2 "χαρτες"... τον δημοσιο με οσους θελουν ή οσους αδιαφορουν, και τον ιδιωτικο χαρτη για δικη της χρηση που θα ξερει ποιοι ειναι οι _nomap... αυτος ο δευτερος χάρτης, εχει τεραστια αξια για τις υπηρεσιες πληροφοριων (οι οποιες και θα τον αποκτησουν).

    Εχει πλακα οτι αυτοι ακριβως που κοπτονται για την ιδιωτικοτητα τους, θα αυτοφακελωθουν ως εναντιοι στην καταγραφη / παρακολουθηση μεσω του _nomap, και τα στοιχεια τους θα αξιοποιηθουν καταλληλα απο εκει που πρεπει

  10. #40
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Και εγω θα ηθελα εξ ορισμου να μην δινεται η δυνατοτητα εντοπισμου και αν ηθελε καποιος να συμμετεχει να εμπαινε καποια καταληξη.

  11. #41
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μετα η google θα εχει 2 "χαρτες"... τον δημοσιο με οσους θελουν ή οσους αδιαφορουν, και τον ιδιωτικο χαρτη για δικη της χρηση που θα ξερει ποιοι ειναι οι _nomap... αυτος ο δευτερος χάρτης, εχει τεραστια αξια για τις υπηρεσιες πληροφοριων (οι οποιες και θα τον αποκτησουν).

    Εχει πλακα οτι αυτοι ακριβως που κοπτονται για την ιδιωτικοτητα τους, θα αυτοφακελωθουν ως εναντιοι στην καταγραφη / παρακολουθηση μεσω του _nomap, και τα στοιχεια τους θα αξιοποιηθουν καταλληλα απο εκει που πρεπει
    έτσι ακριβώς.....

  12. #42
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγώ έχω μια απορία, έχω ένα ρούτερ με ανοιχτό wifi και η google με καταγράφει. Αν αγοράσω καινούριο ρούτερ για τον x,y,z λόγο, και το παλιό το χαρίσω σε έναν φίλο μου που μένει σε διαφορετική περιοχή τότες τι γίνεται; Δηλαδή τι γίνεται αν το ρούτερ αλάξει συντεταγμένες; Και επίσης πως θα καταγράψει το δικό μου καινούριο ρούτερ; Κάνει βόλτες από την γειτονιά μου ανά τακτά χρονικά διαστήματα;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  13. #43
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    μάλλον περνώντας κάποιος κοντά στο σπίτι και έχει ανοιχτούς τους χάρτες στο κινητό μπορεί και ενημερώνει τυχόν αλλαγές

  14. #44
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περί άδειας εκπομπής στην κατοικία του άλλου είναι εκτός πραγματικότητας. Υπάρχει νομοθεσία για την εκπομπή.
    Τα περί προβολής πληροφοριών που είναι εκ φύσεως "δημόσιες" επίσης είναι εκτός πραγματικότητας. Άλλο να μπορείς να δεις κάτι με φυσική παρουσία (την πινακίδα ενός αυτοκινήτου, την γειτόνισσα σε ερωτικά παιχνίδια κλπ) και άλλο να τα καταγράψεις και να τα αρχειοθετήσεις. Επίσης υπάρχει νομοθεσία για αυτά.
    Η νομοθεσία επιτρέπει την δημόσια εκπομπή. Το BSSID είναι κομμάτια του πρωτοκόλλου που απλά αναγνωρίζουν το AP σου σε όλους όσους βρίσκονται εντός εμβέλειας. Δεν υπάγονται σε προσωπικά δεδομένα, όπως υπάγεται το payload των πακέτων που εκπέμπονται. Δεν υπάρχει παραβίαση ιδιωτικότητας κάπως.

    Εσύ στην βάση, απλά καταγράφεις ότι στην τάδε γεωγραφική θέση, υπάρχει το τάδε wifi δίκτυο. Πληροφορία η οποία την διαθέτει έτσι κι αλλιώς το ασύρματο δίκτυο σε κάποιον που βρίσκετα στην παραπάνω γεωγραφική θέση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος c4lex : 16-11-11 στις 11:35.

  15. #45
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Για την βάση και το είδος το δεδομένων που αποθηκεύονται κρίνουν οι αρμόδιες αρχές. Τα δύο επιχειρήματα σχολιάζω που είναι εκτός πραγματικότητας για τους λόγους που αναφέρω. Άλλο η δημόσια προβολή μιας πληροφορίας και άλλο η καταγραφή, η αποθήκευση και η ένταξή της σε βάση δεδομένων. Κάτι που προφανώς δεν γίνεται αντιληπτό αφού επαναλαμβάνεται ως επιχείρημα.

    Αναμενόμενο βέβαια. Αρκεί να ανατρέξει κάποιος στα σχετικά θέματα και θα δει την ίδια υπεράσπιση (από τα ίδια άτομα) της συγκεκριμένης πρακτικής της google και την προσπάθεια να περάσει στα ψιλά ότι η συγκεκριμένη διαδικασία έκλεβε και δεδομένα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 16-11-11 στις 16:26.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 19:12
  2. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 22:32
  3. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-10, 14:15
  4. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-07, 00:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας