Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-68 από 68
  1. #61
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    troll mode
    ωραίο το mango, ωραίο το interface, neat and sleek αλλά
    όποιος το θέλει αυτό θα πάρει iPhone και όποιος είναι tech freak θα πάρει Android.
    Δεν νοούνται κλειδώματα, έλλειψη file explorer, αδυναμία εγκατάστασης unofficial εφαρμογών, αφού οι official είναι ουσιαστικά ελάχιστες, αν θέλεις να πάρεις marketshare, όσο ποιοτικές συσκευές και να βγάλεις.
    Να προσθέσω με την σειρά μου την αδυναμία αναζήτησης στον τηλεφωνικό κατάλογο βάσει εταιρίας, το διπλό search button σε ορισμένες εφαρμογές, εφόσον το hard πλήκτρο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για το bing, το multitasking που υπάρχει καθαρά για φιγούρα και πολλά άλλα τέτοια όμορφα. Έχουν πολύ δρόμο ακόμη να διανύσουν μόνο που δεν ξέρω αν το κοινό θα είναι εκεί για να τους περιμένει.

  2. #62
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lex_luthor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω με την σειρά μου την αδυναμία αναζήτησης στον τηλεφωνικό κατάλογο βάσει εταιρίας, το διπλό search button σε ορισμένες εφαρμογές, εφόσον το hard πλήκτρο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για το bing, το multitasking που υπάρχει καθαρά για φιγούρα και πολλά άλλα τέτοια όμορφα. Έχουν πολύ δρόμο ακόμη να διανύσουν μόνο που δεν ξέρω αν το κοινό θα είναι εκεί για να τους περιμένει.
    Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είσαι techfreak για να πάρεις Android. Τα smartphones πουλάνε τρελά και η λέξη Android έχει καταντήσει πιπίλα και ας μην ξέρουν να βρουν ούτε την version.

    Η ms πάντως στην ανεπίσημη στρατηγική της λέει ότι δεν μπήκε στα κινητά για την πρωτιά, αλλά γιατί θεωρεί το community των κινητών σαν ένα έμμεσο τρόπο να δώσει ώθηση στα bing services.

    Όλος ο πόλεμος κατά την γνώμη μου δεν είναι για τα κινητά και τα λειτουργικά τους, αλλά για το ποιος θα επικρατήσει στο cloud. Για αυτό σφάζονται, γιατί όποια εταιρία καταφέρει να επικρατήσει δεν θα επικρατήσει απλά οικονομικά και σίγουρα όχι μόνο του ανταγωνισμού της.

    Το Cloud για μένα είναι το ζουμί και αυτό που κυνηγάνε. Ποιος θα μπορέσει να γίνει το συνώνυμό όπως πρόλαβε το fb για τα social! Απόλυτη δύναμη και έλεγχος της πληροφορίας σε κάτι παραπάνω από το κοινωνικό σου ξεκατίνιασμα.

    Γιαυτό και πιστεύω η ms ενώ μπορούσε να δώσει μεγάλη ώθηση στο κινητό σαν επιχειρησιακή πλατφόρμα, μιας και έχει και τα εργαλεία και την συμβατότητα, επιμένει σε πράγματα όπως το communication hub.

    Προσωπικά δεν μ'αρέσει αυτό που στο οποίο αποσκοπούν αλλά προβλέπω μεγάλο ντέρμπι και σύντομα το iphone θα πρέπει να κάνει κωλοτούμπα ή θα χαθεί, καθώς το background στο θέμα cloud είναι άνευ ουσίας, υπό το παραπάνω σκεπτικό πάντα.

    Απορώ με την Oracle που θέλει να μπει και αυτή στο cloud τρένο. Πως ακριβώς σκοπεύει να στηρίξει την προσπάθεια της;

  3. #63
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι η MS έχει βάλει στόχο την vmware στο cloud για τις legacy apps όπως τις λέει πια. O Mauritz (Former MS και imho ο καλύτερος αντικαταστάτης του Gates τότε) είναι πανέξυπνος, αλλά η MS ελέγχει τα windows. Οπότε εκεί θα δεις καλή μπάλα. Μιλάμε για το business κομμάτι. Η καινούργια πλατφόρμα που θέλει να σπρώξει όμως, ήδη άργησε πολύ.

  4. #64
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για το business κομμάτι. Η καινούργια πλατφόρμα που θέλει να σπρώξει όμως, ήδη άργησε πολύ.
    Υπάρχει ένα κομμάτι που ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει όμως, το κομμάτι των εφαρμογών γραφείου (και της αλληλεπίδρασης με αυτές). Αν με κάποιο τρόπο μπορεί ακόμα να μπεί στο παιχνίδι η MS είναι με μεγάλες επενδύσεις εκεί. Παραδόξως δεν βλέπω να δίνουν ιδιαίτερο βάρος σε αυτή την κατεύθυνση
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  5. #65
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Σίγουρα το Office ειναι dominant, αλλά τα Google Docs σήμερα έχουν τρομακτική επιτυχία στο χώρο. Θα τα βρούνε σκούρα τώρα σε σχέση με το αν το ξεκινούσαν 4 χρόνια πριν όπου τα PC ήταν ακόμα η dominant πλατφόρμα. Σίγουρα δεν μπορεί να πάει μπροστά με την στρατηγική που ακολουθούσε τόσα χρόνια να κλειδώνει κόσμο. Αν κάνει το ίδιο, σύντομα δεν θα έχει τίποτα. We'll see. =)

  6. #66
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα το Office ειναι dominant, αλλά τα Google Docs σήμερα έχουν τρομακτική επιτυχία στο χώρο. Θα τα βρούνε σκούρα τώρα σε σχέση με το αν το ξεκινούσαν 4 χρόνια πριν όπου τα PC ήταν ακόμα η dominant πλατφόρμα. Σίγουρα δεν μπορεί να πάει μπροστά με την στρατηγική που ακολουθούσε τόσα χρόνια να κλειδώνει κόσμο. Αν κάνει το ίδιο, σύντομα δεν θα έχει τίποτα. We'll see. =)
    Συμφωνώ, απλά δεν νομίζω οτι είναι σωστό να υποτιμούμε το πάτημα που έχει με το Office στον Enterprise χώρο η MS γιατί τελικά είναι και το μόνο που μπορεί να της αυξήσει το μερίδιο μιας και τo consumer market δεν δείχνει να εντυπωσιάζεται απο τα WP7.
    Το γεγονός είναι πως οι εξελίξεις στον χώρο αλλάζουν τόσο τα πράγματα που ούτε το Office πλέον μπορεί να θεωρείται δεδομένο οτι θα συνεχίσει να είναι παράγοντας κέρδους για την MS. Πρέπει πραγματικά να ανταγωνιστεί και πλέον ο πόλεμος των format και του vendor lock-in και οι αθέμιτες πρακτικές δεν μπορούν να την σώσουν (όπως τότε με με το Wordperfect)
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  7. #67
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Πάντα μου έκανε εντύπωση το γιατί φοβόντουσαν τον ανταγωνισμό τόσο. Δική μου γνώμη είναι ότι από το Office 2000 - Office 2003 είχαν πράγματι την καλύτερη σουίτα σε ύπαρξη, κάτι που δεν το πιστεύω πια. Δεν είχαν κανένα λόγο τότε να μην υποστηρίξουν το odf ανοιχτά. Ο ανταγωνισμός δεν σημαίνει λιγότερα κέρδη. Σημαίνει εξέλιξη του χώρου. Ποδοσφαιρικά/Μπασκετικά να το δεις: Είμαι Παναηναϊκός. Θέλω να τους βλέπω να νικάνε κοκ. Αλλά ξέρω ότι αν δεν υπήρχε ένας εξίσου δυνατός Ολυμπιακός ο οποίος θα σε διασύρει αν τον υποτιμήσεις, δεν θα είχε νόημα να βλέπει κανείς ελληνικά αθλήματα και ο Παναθηναϊκός θα διασυρόταν στην Ευρώπη από ομάδες που παίζουν σε πολύ πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα. Η Google έχει την Apple. Η Microsoft πρακτικά δεν είχε κανέναν στο χώρο των desktops. Anyway, μακάρι να αφήσει πίσω τα κλειδώματα και τα κόλπα που εκανε μέχρι σήμερα και βάλει σκοπό να ανταγωνιστεί. Δεν έχει κακούς ανθρώπους η microsoft, έχει στενόμυαλη διοίκηση που το μόνο που τους νοιάζει ειναι η διατήρηση ενός μονοπωλίου που βυθίζεται τάχυστα.

  8. #68
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είσαι techfreak για να πάρεις Android. Τα smartphones πουλάνε τρελά και η λέξη Android έχει καταντήσει πιπίλα και ας μην ξέρουν να βρουν ούτε την version.

    Η ms πάντως στην ανεπίσημη στρατηγική της λέει ότι δεν μπήκε στα κινητά για την πρωτιά, αλλά γιατί θεωρεί το community των κινητών σαν ένα έμμεσο τρόπο να δώσει ώθηση στα bing services.

    Όλος ο πόλεμος κατά την γνώμη μου δεν είναι για τα κινητά και τα λειτουργικά τους, αλλά για το ποιος θα επικρατήσει στο cloud. Για αυτό σφάζονται, γιατί όποια εταιρία καταφέρει να επικρατήσει δεν θα επικρατήσει απλά οικονομικά και σίγουρα όχι μόνο του ανταγωνισμού της.

    Το Cloud για μένα είναι το ζουμί και αυτό που κυνηγάνε. Ποιος θα μπορέσει να γίνει το συνώνυμό όπως πρόλαβε το fb για τα social! Απόλυτη δύναμη και έλεγχος της πληροφορίας σε κάτι παραπάνω από το κοινωνικό σου ξεκατίνιασμα.

    Γιαυτό και πιστεύω η ms ενώ μπορούσε να δώσει μεγάλη ώθηση στο κινητό σαν επιχειρησιακή πλατφόρμα, μιας και έχει και τα εργαλεία και την συμβατότητα, επιμένει σε πράγματα όπως το communication hub.

    Προσωπικά δεν μ'αρέσει αυτό που στο οποίο αποσκοπούν αλλά προβλέπω μεγάλο ντέρμπι και σύντομα το iphone θα πρέπει να κάνει κωλοτούμπα ή θα χαθεί, καθώς το background στο θέμα cloud είναι άνευ ουσίας, υπό το παραπάνω σκεπτικό πάντα.

    Απορώ με την Oracle που θέλει να μπει και αυτή στο cloud τρένο. Πως ακριβώς σκοπεύει να στηρίξει την προσπάθεια της;
    Έχεις μεγάλο δίκιο σε όσα γράφεις, απλά για να φτάσουμε ολοκληρωτικά εκεί (στην εποχή του cloud), θα χρειαστεί να περάσει αρκετός καιρός ακόμη. Το σίγουρο είναι ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα προϊόντα κάθε εταιρίας πρέπει να την διαφημίζουν, και όχι να αποτελούν χλιαρές λύσεις που δίνουν απλά το παρόν.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. To Windows Phone 7 Marketplace ξεπερνάει τις 4000 εφαρμογές
    Από Mouse Potato στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-10, 23:14
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-10, 00:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας