Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    04-02-2010
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας,
    έχω ένα απλό laptop TOSHIBA L30 5ετίας και βάλε, και ράγισαν οι μεντεσέδες που κρατούν την οθόνη.
    Είναι 2 μικρά μεταλλικά κομμάτια που βιδώνουν στη βάση.
    Τηλεφώνησα σε γνωστή αντιπροσωπεία (Αθήνα) για να ρωτήσω κόστος ώστε να τους στείλουν και να τα αλλάξω μόνος μου και μου είπαν 70 ευρώ ! Για 2 μεταλλικά κομματάκια !
    Είναι δυνατόν ? Εϊναι το 1/4 της αρχικής τιμής του laptop.
    Παρακαλώ ενημερώστε αν γνωρίζετε κάπου όπου υπάρχουν φυσιολογικές τιμές.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους LLLEFTERIS
    LLLEFTERIS Guest
    L: FBBL1042018, R: FBBL1043014

    Αυτα ψαχνεις hinge τα λενε και καλο ειναι να ψαξεις σε κανενα ebay η σε καμια αγγελια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Toshiba-05.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  14,4 KB 
ID: 93458
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 21-11-11 στις 19:58. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2010
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, βασικά χρειάζομαι μόνο τις 2 βάσεις που βιδώνουν πάνω στο οριζόντιο μέρος του laptop. Ολα τα υπόλοιπα είναι ΟΚ.
    Τηλεφώνησα και σε άλλη εταιρία service TOSHIBA, και μου είπαν τα ίδια, ενώ παραδέχτηκαν ότι οι τιμή είναι υπερβολική, αλλά είναι -λέει- πολιτική της εταιρίας...
    Αν είναι έτσι, προτιμώ να κάνω μια πρόχειρη λύση π.χ. να τα πιάσω με δεματικά παρά να δώσω τόσα χρήματα για νταβατζιλίκι.
    Με 70 ευρώ κάνω service στο αυτοκίνητό μου, όχι να αλλάξω 2 απλές μεταλλικές βάσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ είσαι: http://www.pchub.com/uph/laptop/291-...LCD-Hinge.html
    33 δολλάρια, ήτοι 24 ευρώ, 1 μήνας εγγύηση, εξόφληση με paypal και δωρεάν αποστολή με tracking. Αν προχωρήσεις σε αγορά, επέλεξε DHL Global Mail που είναι απλό ταχυδρομείο - ούτε τελωνεία, ούτε τίποτα. Απο το pchub αγόρασα πριν 2 μήνες ένα ανεμιστηράκι για το λάπτοπ/χρέπι - οι τύποι ήταν άψογοι στην εξυπηρέτησή τους.
    Πιθανώς φυσικά να το βρεις και φτηνότερα αν το ψάξεις λίγο παραπάνω.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-02-2010
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σ'ευχαριστώ, βρήκα κι εγώ 1-2 ακόμη παρόμοια με παραπλήσιες τιμές.
    Εδώ οι δικοί μας δεν βάζουν μυαλό, οπότε όσοι δεν συμμορφώνονται με την τρέχουσα οικονομική κατάσταση ας είναι και έτοιμοι να υποστούν τις συνέπειες.
    Χαρακτηριστικό είναι ότι επικοινώνησα και με 3ο εξουσιοδοτημένο της ίδιας φίρμας και μου είπε τα ίδια, δηλαδή ότι "τα 70 ευρώ είναι πράγματι τρελή τιμή γι'αυτά τα 2 σιδεράκια, αλλά έτσι είναι τα πράγματα". Απαράδεκτο !
    Με 70 ευρώ βρήκα να αγοράσω το ίδιο laptop μεταχειρισμένο !!!

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Εμενα μου φαινεται καλη τιμή για toshiba. Γιατι οταν πηγα να ρωτησω για λαπτοπ 5 ετιας για οθονη 15ρα εκανε 390 ευρώ... <αυτο πιο υπερβολικό ειναι.. με 390 παιρνεις επαγγελματική οθοναρα οχι μουφα λαπτοπ.

    Ηχεία 60 ευρώ που ειναι της πλακας.
    Πλαστικό κατω και πανω ενοοω γυρω απο το keyboard και κατω 150 ευρω..
    Τελικα πηρα ολα οτι ηθελα απο ebay με 60 ευρώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-02-2010
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα μου φαινεται καλη τιμή για toshiba. Γιατι οταν πηγα να ρωτησω για λαπτοπ 5 ετιας για οθονη 15ρα εκανε 390 ευρώ... <αυτο πιο υπερβολικό ειναι.. με 390 παιρνεις επαγγελματική οθοναρα οχι μουφα λαπτοπ.

    Ηχεία 60 ευρώ που ειναι της πλακας.
    Πλαστικό κατω και πανω ενοοω γυρω απο το keyboard και κατω 150 ευρω..
    Τελικα πηρα ολα οτι ηθελα απο ebay με 60 ευρώ.
    Και πάλι ρε φίλε, η οθόνη πες ότι έχει και ηλεκτρονικά και ένα κάρο εξαρτήματα. Οχι βέβαια πως 390 είναι φυσιολογική τιμή, με τόσα αγοράζεις νέο laptop.
    Αλλά 70 ευρώ για 2 σιδεράκια με τρύπες είναι τιμή για να σαλτάρει κανένας. Και σιγά τα σιδεράκια, είναι φτιαγμένα από υλικό που με την χρήση ραγίζει εύκολα ενώ μπορούσαν να τα φτιάξουν ατσάλινα να μην σκάσουν ποτέ. Γιατί άραγε...
    Βλέπω το σπασμένο που έχω μπροστά μου, στο σημείο που έχει σπάσει φαίνεται το εσωτερικό και φαίνεται ότι δεν είναι ομοιογενές υλικό αλλά σαν συμπιεσμένα/ψημένα πολλά μαζί. Τέλος πάντων, δεν είμαι και ειδικός στα υλικά, όμως η συνολική εικόνα σήμερα ήταν εντελώς αρνητική.

    Επίσης κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, όταν τηλεφώνησα την πρώτη φορά στην αντιπροσωπεία, μόλις είπα ότι έχουν ραγίσει οι μεντεσέδες της οθόνης αμέσως μου είπαν κοστίζει "70 ευρώ" (συν τα μεταφορικά - αυτά τα ξέχασα) χωρίς να με ρωτήσει τί μοντέλο laptop κλπ. Για όλα τα TOSHIBA ίδιους μεντεσέδες έχουν ?
    Η' όλοι οι μεντεσέδες (ανεξάρτητα μοντέλου) κάνουν 70 ευρώ ? Δλδ ό,τι πάρεις 70 ?
    Το ρώτησα και μου η κοπελιά μου είπε "ναι - δεν έχει σημασία το μοντέλο, κάνουν 70".

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Αν πας εκει παντως στο service θα δεις ποσος κοσμος παει παντως... Σε εμενα βαριοντουσαν να κοιταξουν παντως και μου ελεγε τετοια ωρα..

  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Απλά....
    Αν δεν τα πουλήσουν 70ευρώ δεν βγαίνουν. Και πάλι δεν βγαίνουν για να πούμε την αλήθεια.
    Ο λόγος είναι ότι η Ελληνική αγορά , είναι μικρή για να έχει αντιπροσωπεία απο την κάθε μάρκα.
    Αυτές οι εταιρίες, είχαν λόγο ύπαρξης, όταν η επικοινωνία με το εξωτερικό ήταν δύσκολη. Οταν οι αγορές απο το εξωτερικό ήταν δύσκολες.
    Σήμερα δεν έχουν πια θέση στην Ελλάδα. Θα κλείσουν όλες! και καλά θα κάνουν.
    Και όχι μόνο στην Ελλάδα.
    Δεν υπάρχει λόγος να λειτουργεί μία Toshiba σε κάθε χώρα της Ευρωπαικής ένωσης. Είναι σαν να λειτουργεί μία Toshiba σε κάθε πόλη της Ελλάδος.
    Θα παραμείνουν αντιπροσωπείες σε μία - δυο - τρεις χώρες της ευρώπης, όσο γίνεται πιο κεντρικά και θα αναλαμβάνουν τις επισκευές των συσκευών της Ευρώπης.
    Κάποιες εταιρίες το έχουν πάρει μυρωδιά εδώ και πολλά χρόνια. βλ.Philips.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-02-2010
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά....
    Αν δεν τα πουλήσουν 70ευρώ δεν βγαίνουν. Και πάλι δεν βγαίνουν για να πούμε την αλήθεια.
    Ο λόγος είναι ότι η Ελληνική αγορά , είναι μικρή για να έχει αντιπροσωπεία απο την κάθε μάρκα.
    Αυτές οι εταιρίες, είχαν λόγο ύπαρξης, όταν η επικοινωνία με το εξωτερικό ήταν δύσκολη. Οταν οι αγορές απο το εξωτερικό ήταν δύσκολες.
    Σήμερα δεν έχουν πια θέση στην Ελλάδα. Θα κλείσουν όλες! και καλά θα κάνουν.
    Και όχι μόνο στην Ελλάδα.
    Δεν υπάρχει λόγος να λειτουργεί μία Toshiba σε κάθε χώρα της Ευρωπαικής ένωσης. Είναι σαν να λειτουργεί μία Toshiba σε κάθε πόλη της Ελλάδος.
    Θα παραμείνουν αντιπροσωπείες σε μία - δυο - τρεις χώρες της ευρώπης, όσο γίνεται πιο κεντρικά και θα αναλαμβάνουν τις επισκευές των συσκευών της Ευρώπης.
    Κάποιες εταιρίες το έχουν πάρει μυρωδιά εδώ και πολλά χρόνια. βλ.Philips.
    Γιατί, όταν τα πουλάνε 70 ευρώ βγαίνουν ? Αφού δεν αγοράζει κανείς.
    Θα μου πεις, αν βρεθεί ένας να αγοράσει με 70 ευρώ, αυτοί βγάζουν σίγουρα τρελό κέρδος αφού αυτά τα σιδεράκια αποκλείεται πραγματικά να κοστίζουν πάνω από 2-3 ευρώ.
    Ασε που και να το αγοράσεις, μπορεί να ξαναχαλάσει σε 1 χρόνο.
    Και με άλλους που μίλησα εκτός forum, έχουν να μου πουν παρόμοιες περιπτώσεις και για την εν λόγω εταιρία και για άλλες. Γενικά οι τιμές τους είναι εκτός πραγματικότητας.
    Αν είχαν την τιμή στο μισό, θα το σκεφτόμουν σοβαρά και πιθανότατα θα το αγόραζα καθώς τώρα έχω την οθόνη δεμένη με δεματικό για να κρατιέται.
    Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν δίνω 70 ευρώ για τέτοιο θέμα. Ας το έχω μόνιμα με πιασμένο με δεματικό που κάνει 10 λεπτά.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2003
    Περιοχή
    Αποδημος Ελληνισμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    960
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/40
    ISP
    AIM Τσεχια
    Ολες οι εταιριες βαρανε στα εκτος εγγυησης ανταλλακτικα ακομα και ενα κομματι σιδερο. Ειδικα σε αυτα που ειναι 4ετιας και ανω με την λογικη τραβα αγορασε καινουριο. Προσωπικα 70 ευρω ειναι πολυ καλη τιμη. Δεν θα μου φαινοταν περιεργο να σου ειχαν ζητησει περισσοτερα.
    Νothing that you learned from ash and debris...

  12. #12
    Εγγραφή
    04-02-2010
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες οι εταιριες βαρανε στα εκτος εγγυησης ανταλλακτικα ακομα και ενα κομματι σιδερο. Ειδικα σε αυτα που ειναι 4ετιας και ανω με την λογικη τραβα αγορασε καινουριο. Προσωπικα 70 ευρω ειναι πολυ καλη τιμη. Δεν θα μου φαινοταν περιεργο να σου ειχαν ζητησει περισσοτερα.
    Δεν σε καταλαβαίνω. Από την μια λες ότι όλες οι εταιρίες "βαράνε" για ένα κομμάτι σίδερο (υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην περίπτωσή που αναφέρω αφού γράφεις στο post αυτό) και από την άλλη γράφεις ότι 70 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή...
    Αν τα έχεις για πέταμα, μπορείς βέβαια να τους τα δίνεις.
    Κι εμένα δεν θα φαινόταν περίεργο αν ζητούσαν περισσότερα, καθώς αυτό που ζητούν θεωρώ ότι δεν βασίζεται σε κάποια ουσιαστική ανάλυση κόστους-αξίας, αλλά σε μια απόφαση "έτσι θέλω".
    Οπως επίσης δεν θα μου φανεί περίεργο αν μάθω ότι σε ένα μήνα κλείνουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-03-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Οτι βρω
    δεν ειναι αναγκη ασχολεισαι αλλο με το θεμα και με αυτους τους τυπους , ας τους να το πουλανε 70 ευρω και ας βρουνε κανενα αλλον να το δωσουν , ολοι αυτοι καποια στιγμη και μαλλον ετσι οπως ειναι τα πραγματα πολυ συντομα θα βγουν ''εκτος'' αγορας..

    Θα εχουν τους δικους τους λογους να το πουλησουν 70 ευρω , και επισης δικο τους ειναι και το προβλημα αν δεν πουλησουν κανενα, απο την στιγμη που υπαρχει ανοιχτη αγορα και μπορεις να το παρεις απ εξω σε πολυ χαμηλοτερη τιμη τον βρηκες τον σωστο το δρομο.

    Δεν βαζουν μυαλο κατι τετοιοι και προσωπικα εχω σταματησει να πλακωνομαι με τον καθε τυπο που πουλαει απλα ανταλακτικα με τρελο κερδος λες και ολοι οι αλλοι εμεις ειμαστε χαζοι και δεν μπορουμε να δουμε τπν ανταγωνισμο..Καποια στιγμη πρεπει να κλεισουν καποιοι , και θα κλεισουν αυτοι που δεν αξίζουν.

  14. #14
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πουλούν σε αυτή την τιμή επειδή είναι υποχρεωμένοι να προσφέρουν ανταλλακτικά αλλά δεν θέλουν να έχουν service. Θέλουν ο κόσμος να αγοράζει νέο όταν κάτι ψιλόχαλάει και όχι να το επισκευάζει.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είσαι: http://www.pchub.com/uph/laptop/291-...LCD-Hinge.html
    33 δολλάρια, ήτοι 24 ευρώ, 1 μήνας εγγύηση, εξόφληση με paypal και δωρεάν αποστολή με tracking. Αν προχωρήσεις σε αγορά, επέλεξε DHL Global Mail που είναι απλό ταχυδρομείο - ούτε τελωνεία, ούτε τίποτα. Απο το pchub αγόρασα πριν 2 μήνες ένα ανεμιστηράκι για το λάπτοπ/χρέπι - οι τύποι ήταν άψογοι στην εξυπηρέτησή τους.
    Πιθανώς φυσικά να το βρεις και φτηνότερα αν το ψάξεις λίγο παραπάνω.
    24€ το ένα; Ή έρχεται pair;

    Edit: [ Δες και αυτά στην μισή τιμή. ]
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προταση για οθονη Η/Υ εως 200 ευρω
    Από giorgos zo στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-11, 12:23
  2. Οθόνη για PC- 20" widescreen μέχρι 120 ευρώ
    Από enasdios στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-11, 00:44
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-11, 15:26
  4. LAPTOP DELL ενος μηνα 15,6" οθονη windows Vista 230 ευρω
    Από gboy στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-10, 23:18
  5. Μεντεσέδες για οθόνες laptop
    Από kerki στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-09, 00:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας