Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Πρόστιμα συνολικού ύψους 1.052.500 ευρώ επέβαλε η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή σε 77 επιχειρήσεις για αθέμιτες εμπορικές πρακτικές, διάθεση στην αγορά ανασφαλών προϊόντων και άλλες παραβιάσεις της νομοθεσίας για την προστασία των καταναλωτών. Σε ότι αφορά το κλάδο των τηλεπικοινωνιών η ΓΓΚ επέβαλε πρόστιμα στις εταιρείες Vodafone και Cosmote συνολικού ύψους 600.000 €. Το πρόστιμο των 300.000 ευρώ στην κάθε μία επιβλήθηκε για χρήση αθέμιτης εμπορικής πρακτικής και αδιαφανών συμβατικών όρων κατά την εισαγωγή υπηρεσιών διαδικτύου.

    Σύμφωνα με την ΓΓΚ οι εταιρείες προέβησαν στην αυτόματη εισαγωγή προγράμματος υπηρεσιών διαδικτύου στους κατόχους-συνδρομητές τους, χωρίς προηγουμένως να τους έχουν ενημερώσει επαρκώς για τον καινούριο τρόπο χρέωσης και για τους κινδύνους επιπλέον χρεώσεων που οι υπηρεσίες αυτές επιφυλάσσουν, ιδίως για τους συνδρομητές που κατέχουν συσκευές smart phone.


    Πηγή : Γενική Γραμματεία Καταναλωτή-Ναυτεμπορική

  2. #2
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σχετικά με τις Cosmote & Vodafone είμαι περίεργος αν βγήκαν κερδισμένοι ή χαμένοι απο την κομπίνα...

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    επιτελους
    ακομα μια φορα που επεμβαινει,καλως
    η ΕΕΤΤ "κοιμαται"
    VAMOS ARIS

  4. #4
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Παρακολουθώ τα πάντα από την κορυφή του κόσμου...
    Μηνύματα
    923
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Connex 24mbps @ 18700/980
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Router
    Sagem F@st 1500wg
    SNR / Attn
    9(dB) / 20(dB)
    Τα πρόστιμα για του κυρίους «η συνομιλία ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να καταγράφεται» είναι ΠΟΛΥ μικρά, έπρεπε να ειναι τουλάχιστον δεκαπλάσια...

    το 6 να μιλάει για εισαγωγή απο κεινα τα laser στυλό των 500mw η ακόμα και του 1watt που έτσι και σε πάρουν ελάχιστα στο μάτι σου κάνανε ζημιά;

    Ενδέχεται = Δεν επιτρέπουν να ηχογραφείς την κλίση με τους εκπροσώπους τους, και φυσικά η συνομιλία δεν ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΤΑΙ αλλά ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΤΑΙ δλδ όταν τη χρειαστούν αυτοί και όχι εσύ για να αποδείξεις οτι έκανες μια προφορική συμφωνία... (Με πήραν από vodafon και μου είπαν για 25 ευρώ πάγιο με όλα μέσα για 4 ώρες και μου ήρθε 35 και μετά μου αρχίσαν τα μα μου σου του και φυσικά δεν βρίσκουν την συνομιλία που είχα με τον εκπρόσωπό τους...)
    Intel i5 3570K / Intel Q9550 / Intel i3 / Intel Celeron G530 / Amd P-320 / AMD Sempron 2600+ / Intel Atom / AMD Athlon 2200+ / XBOX Media Center

    Using windows 7 and Debian Linux


  5. #5
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Νομίζω ότι μετά την τρέχουσα απόφαση κάποιοι θα πρέπει να ξαναρίξουν μια ματιά σε αυτό το topic. Διδάσκει γιατί θα πρέπει να μην επικρίνουμε τους άλλους όταν δεν έχουμε σαφή εικόνα των υποχρεώσεων και των δικαιωμάτων μας.

    Δεν ξέρω ποια είναι η φίλη που άνοιξε το topic, αλλά οφείλω να την ευχαριστήσω γιατί λογικά θα ήταν και αυτή μέσα σε όσους προσπάθησαν για να προκύψουν αυτά τα πρόστιμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pts : 22-11-11 στις 16:22.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    αυτο ειναι κομπινα των εταιριων και την εχουνε παθει πολλοι.
    Χρεωνουνε ακομα και χωρις να εχεις κανει traffic δηλαδη μιλαμε για κλεψια και καθαρη απατη.
    Αλλο αυτο που οντως κατεβασες τα δεδομενα αλλα εχουνε υπαρξει και χρεωσεις που χωρις να κατεβασεις
    επεσε χρεωση.
    Γι αυτο προσοχη σε ολους παντα να ζητατε διακοπη του internet στο κινητο γιατι το εκμετλευονται και βαζουνε εικονικες χρεωσεις...
    Τα προστιμα ειτανε πολυ λιγα επρεπε να πεσουνε πολυ χοντρα προστιμα γι αυτη την απατη και ορος να γυρισουνε σε οσους
    κλεψανε τα χρηματα πισω με τοκο.
    Και σε ενα ξαδερφο μου το κανανε και του φερανε 60 ευρω ιντερνετ ενω αυτος δεν ειχε βαλει ποτε του τετοια υπηρεσια

  7. #7
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι δυνατόν να σου ενεργοποιούν μια ( πανάκριβη ) υπηρεσία η οποία δεν περιλαμβάνεται στο αρχικό συμβόλαιο που διάβασες και υπέγραψες και να έχουν την απαίτηση να επισκέπτεσαι κάθε μέρα την ιστοσελίδα τους μην τυχόν και έχουν αλλάξει τους αρχικούς όρους. Τέτοιες σοβαρές και μονομερείς αλλαγές στους όρους ενός συμβολαίου απαιτούν σοβαρή ενημέρωση, αλλιώς υπάρχει ξεκάθαρος δόλος. Το πρόστιμο των 300.000€ είναι πολύ μικρό για αυτές τις πρακτικές.
    Η φαλάκρα είναι απόδειξη αρρενωπότητας μόνο αν είσαι Klingon.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Είχα χρεώσεις internet αξίας 100ευρώ στο δίκτυο της κοσμοτέ ενώ έμπαινα από το wi-fi του σπιτιού μου.Σε αίτημα μου ότι δεν πρόκειται για downloading μεσω του δικτύου τους μου είπαν να φρόντιζα να είχα να διαβάσει το manual του κινητού τηλεφώνου γιατί όλα τα καινούργια smart phones ειναι εργοστασικά ρυθμισμένα να κάνουν αποστολή & λήψη δεδομένων στο δίκτυο.
    Τους τα κάνεις όλα "λίμπα" να βάλουν μυαλοοοοοοό?????!

    Υ.Γ. τα πλήρωσα γιατί θα μου έκαναν φραγή

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Νομίζω έχει επιλογή να χρησιμοποιείς μόνο wifi. Το HTC ειδικά πρέπει να το ρυθμίσεις για να μην μπαίνει στο διαδίκτυο. Θυμάμαι έμπαινε ακόμη και για τον ημερήσιο καιρό. Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, τότε που το πήραμε με πακέτο για την αδερφή μου, έβαλα ένα πρόγραμμα με ελάχιστα ΜΒ κίνησης με 4 ευρώ το μήνα.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  10. #10
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    in the blue flow..
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 21(dB)
    προστιμα ψιχουλα, τα βγαζουν μεσα σε μια ωρα αυτα...

  11. #11
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Μου αρεσει που ολοι σας σταθηκατε στο υψος του προστιμου, χωρις να αναρωτηθειτε αν και ποτε θα το καταβαλουν αυτο στο Δημοσιο.........

  12. #12
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από devaxal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα χρεώσεις internet αξίας 100ευρώ στο δίκτυο της κοσμοτέ ενώ έμπαινα από το wi-fi του σπιτιού μου.Σε αίτημα μου ότι δεν πρόκειται για downloading μεσω του δικτύου τους μου είπαν να φρόντιζα να είχα να διαβάσει το manual του κινητού τηλεφώνου γιατί όλα τα καινούργια smart phones ειναι εργοστασικά ρυθμισμένα να κάνουν αποστολή & λήψη δεδομένων στο δίκτυο.
    Τους τα κάνεις όλα "λίμπα" να βάλουν μυαλοοοοοοό?????!

    Υ.Γ. τα πλήρωσα γιατί θα μου έκαναν φραγή
    Το προστιμο ειναι γιατι ενω ειχες παλια αυτη τη χρεωση, πλεον η μεγιστη χρεωση ειναι 30 ευρω το μηνα για τις συνδεσεις που πραγματοποιει η συσκευη σου.
    mac rulez

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τις Cosmote & Vodafone είμαι περίεργος αν βγήκαν κερδισμένοι ή χαμένοι απο την κομπίνα...
    Μα πάντα το πρόστιμο είναι μικρότερο απο το κέρδος της κομπίνας για την οποία έπεσε το πρόστιμο. Αλλιώς πως θα έβγαιναν και αυτοί οι καημένοι;

  14. #14
    Εγγραφή
    04-12-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    16,9(dB) / 21,5(dB)
    Εγώ πάντως την θυμάμαι ότι την είχα πατήσει... αλλά ευτυχώς το κατάλαβα εγκαίρως...
    καλά να πάθει το καρτέλ... αν και νομίζω ότι τέτοια πρόστιμα δεν το αγγίζουν...
    Εστιατόρια στην Αθήνα και κριτικές για όλα τα εστιατόρια.

  15. #15
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Οι εταιρείες προέβησαν στην αυτόματη εισαγωγή προγράμματος υπηρεσιών διαδικτύου στους κατόχους-συνδρομητές τους, χωρίς προηγουμένως να τους έχουν ενημερώσει επαρκώς για τον καινούριο τρόπο χρέωσης και για τους κινδύνους επιπλέον χρεώσεων που οι υπηρεσίες αυτές επιφυλάσσουν, ιδίως για τους συνδρομητές που κατέχουν συσκευές smart phone
    Το παράπτωμα είναι η μη επαρκής ενημέρωση. Έχει θεσπιστεί τι σημαίνει επαρκής ενημέρωση;

    Τα ίδια είχαμε πέρυσι. Ξέρει κανείς τι έγινε τότε και ποια είναι η πορεία της υπόθεσης; Η ΕΕΤΤ έχει σταματήσει να ενημερώνει το site της για τα πρόστιμα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-11, 01:39
  2. Μηνύματα: 104
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-10, 20:25
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-05, 00:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας