Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Γεια σας
    Μετά από λίγο διάβασμα στο forum για το ADSL2+ router Netgear DGN3500, έμεινα με αρκετά καλές εντυπώσεις. Έχω γραμμή isdn conn-x 24Mbps με router Speedtouch 585i v6 που μου είχε δώσει ο ΟΤΕ εδώ και τέσσερα χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, κλειδώνει δε περίπου στα 11300 Kbps με downstream line attenuation 34.5 db και Noise margin περίπου 9 με 9.5 db
    Είπα λοιπόν να αλλάξω και να πάω σε Gigabit router και αφού άκουσα καλά λόγια για το dgn3500 (όπως ότι κλειδώνει και παραπάνω στη γραμμή), παρήγειλλα το dgn3500B για isdn γραμμή από Γερμανία (είναι και από τα λίγα Gigabit modem-routers που βρήκα για isdn). Αφού ήρθε και το συνέδεσα στη γραμμή, έπαιξε με τη μία, όμως κλειδώνει σε σημαντικά χαμηλότερη ταχύτητα από το 585i, συγκεκριμένα στα 9600 Kbps με attenuation 32.5 db και noise margin γύρω στα 8.0 db.
    Σας φαίνεται φυσιολογικό, ενώ όλοι λένε ότι σε pstn γραμμή τουλάχιστον κλειδώνει παραπάνω από τα thomson και γενικότερα από άλλα routers, να κλειδώνει περίπου 2000Kbps κάτω? Επίσης ενώ έχει μικρότερο attenuation κατά περίπου 2 db δε θα έπρεπε στη χειρότερη να κλειδώνει το ίδιο με το 585i? Η σύνδεση δοκιμάστηκε και με splitter και χωρίς. Καμμιά ιδέα?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι λόγω του chipset που έχει το netgear.
    Θα μπορούσες να "παίξεις" με το snr του και να κερδίσεις γύρω στα 2Mbps στον συγχρονισμό.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #3
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Αυτό γίνεται με το modfs? To router έχει firmware 1.1.00.28 για Γερμανία (latest) και δεν ξέρω αν κάνει το modfs γιαυτό το firmware. Εδώ έχει modfs για τα τελευταία firmware 1.1.00.30 και 33 για Annex A.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γίνεται και με το modfs.
    Ρίξε μια ματιά στο νήμα που υπάρχει στο adslgr και ζήτα τη γνώμη των παιδιών που το έχουν χρησιμοποιήσει.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    14500/1023
    ISP
    Wind
    Router
    Linkys Wag200g
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το συγκεκριμένο μοντέλο DGN3500B κάνει μόνο σε isdn γραμμή? και όχι Pstn?

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καποιες φορες εξαρταται και το chipset στο dslam που εχει ο καθε παροχος ...

    H γνωμη μου ειναι οτι και στον οτε σου κλειδωσε πιο χαμηλα σε σxεση με κατι αλλα, γιατι ο οτε συνηθως παιζει με broadcom dslam και το dng3500 ειναι lantiq ... πιστευω οτι αλλο modem μπορει να παει ακομα λιγο πιο ψηλα
    Oμως μπορει να ετυχες σε κανα σπανιο conexant που εχει ο οτε, οποτε στη περιπτωση αυτη ναι μπορει να ειναι καλυτερα το dgn3500

    εγω σαν παραδειγμα με οτε και με attenuation 32-34 db (αλλα εξαρταται το καθε modem γιατι εχουν μια μικρη αποκλιση μεταξυ τους 1-6 db) με το netgear 2200v3 (broadcom) κλειδωνω στα 13-14
    (δες τις φωτο)
    https://www.adslgr.com/forum/threads...50#post5375550

    δεν το λεω για φιγουρα αλλα επειδη αναφερες και το παραδειγμα σου ... και ετυχε να ειμαι στην ιδια αποσταση σαν εσενα, μονο και μονο πληροφοριακα ... τωρα σιγα για 1-2 mbps δεν ειναι θεμα, εγω δεν καιγομαι γιατι η γραμμη μου εχει θεμα και θελω πιο χαμηλη ταχυτητα για σταθεροτητα (αποσυνδεσεις)

    για το isdn

    εχε υποψην οτι απο φυσικου η isdn γραμμη παντα εχει πιο λιγο κλειδωμα απο οτι αν ηταν καποιος στην ιδια γραμμη με pstn
    Tωρα για το πιο χαμηλο κλειδωμα σε σχεση με το 585 ν6, πιστευω μαλλον και αυτο λογο διαφορετικου chipset dslam, το 585 νομιζω ειναι broadcom ... και παλι νομιζω το dslam παροχου που εχει idsn πρεπει να ειναι broadcom ή στη Γερμανια οι παροχοι παιζουν και με ikanos (που ειναι δικες τους Γερμανικες κατασκευες)

    Για τα mofs δεν ξερω, παντα βαζω amod που εχει και αλλαγη snr για πιο πανω κερδος ταχυτητας που εχει υποστηριξη για το 3500(pstn) & 2200v3/v4(επισης pstn)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 16-09-17 στις 02:46.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-04-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    7 και όχι 12 εξα
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 34.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το netgear 2200v1 χάνω 2 mbs σε γραμμή ΟΤΕ σε σχέση με το speedport. Μάλλον δεν έχουν τα ίδια σε κάθε πόλη. Σε γραμμή forhtnet παλιότερα, με το ίδιο router, έδινε παραπάνω από του παρόχου, 1 Mbs.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    EDIT

    Ισως γιατι δεν ειχε καλο driver, καποιες φορες εξαρταται και πως θα σεταρουν to driver (σταθεροτητα ή πιο πανω κλειδωμα)

    Eπισης ασχετα το modem ... Η forthnet συνηθως δινει snr target 6 σε σχεση με τον οτε που δινει 9 ... ισως για αυτο να κλειδωσε με forthnet 1 παραπανω με το ιδιο modem. Πιο χαμηλο snr, πιο πανω ταχυτητα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιες φορες εξαρταται και το chipset στο dslam που εχει ο καθε παροχος ...
    ..............
    ..............
    Για τα mofs δεν ξερω, παντα βαζω amod που εχει και αλλαγη snr για πιο πανω κερδος ταχυτητας που εχει υποστηριξη για το 3500(pstn) & 2200v3/v4(επισης pstn)
    Και ξεχασα να πω (με εφαγε η θεωρια ) για τον φιλο που το 3500 δινει πιο χαμηλη ταχυτητα σε isdn, μηπως του ανεβασαν το snr target ? και το 3500 κλειδωσε πολυ πιο χαμηλα, ή μπορει να κλειδωσε σε adsl2 / g.dmt αντι για asdsl2= (plus) .. αυτο φαινεται στα στατιστικα .. αν ναι αλλαζει χειροκινητα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 16-09-17 στις 11:06.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] Netgear DGND3300 Annex B
    Από darisg στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-10, 16:20
  2. Netgear DGN2000 Wireless Modem/Router N (300Mbps, Annex A) ADSL2+
    Από uncharted στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-10, 19:56
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-10, 12:19
  4. Μετατροπή Fritz!box Fon Wlan 7140 απο Annex B σε Annex A
    Από REGLEE στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-10, 03:10
  5. Προβλημα με NETGEAR WPN111 και FRITZ! WLAN 7140 Annex A
    Από chrisfinl στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-07, 02:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας