Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Το avatar του μέλους stamiak
    stamiak Guest
    Προσωπικά αυτό που μου άρεσε στα p2p και χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα πολύ το Kazaa, ήταν το άμεσο download. Είδες κάτι που σου αρέσει; Άρα υπάρχει και ξεκινάς να το κατεβάζεις. Και με την εύρεση πολλών users ερχόταν στα χέρια σου αργά ή γρήγορα.

    Μετά τα πολλά fakes και κατεστραμμένα mp3 που μπήκαν στο Kazaa, αποφάσισα να ακολουθήσω τη γραμμή των edonkey - emule - shareaza. Αυτό που καθόλου δεν μου άρεσε είναι το αργό (μέχρι και απελπιστικά αργό) ξεκίνημα των downloads. Ρε, ακόμα και ολόκληρη ημέρα περίμενα μέχρι να ξεκινήσει και τίποτα (Σε περιοδικό διάβασα πως πολλοί γεμίζουν με Links τα προγράμματα και μετά αφήνουν κανά 2 μέρες ανοιχτό το πρόγραμμα μέχρι να μπει σε full speed). Παρόλα αυτά εγώ είμαι ανυπόμονος και τα απέρριψα γρήγορα.

    Μέχρι που βρήκα και λυτρώθηκα το DC++:
    Κατ' αρχάς, Άμεσο download. Κάνεις search βρίσκεις διάφορα, κοιτάς ποιοι από τους χρήστες έχουν ελεύθερα slots που σημαίνει θέσεις για να μπεις να κάνεις download (βρίσκεις και κανέναν με LAN (T1) ή (Τ3) αν είσαι τυχερός) και κατεβάζεις και με 6 και με 10 και με 25 ΚΒ, ανάλογα τον χρήστη, αυτό που βρήκες. Ούτε να περιμένεις ούτε τίποτα. Εδώ βέβαια δεν έχουμε ταυτόχρονους users για download. Αλλά αν αυτός που βρήκες σε κλείσει, το πρόγραμμα προσπαθεί να σου βρει άλλον με το ίδιο αρχείο, ή πας και μόνος σου στο Download list κια κάνεις δεξί κλικ "search for alternates" κια βρίσκεις άλλους χρήστες να το πάρεις.

    Και έτσι δεν φοβάσαι είτε κατεβάζεις 5ΜΒ αρχείο είτε 2GB αρχείο. Προσωπικά έχω κατεβάσει τουλάχιστο 30 αρχεία μεγέθους 300ΜΒ - 1,5 GB! Και βέβαια άπειρα μικρότερου μεγέθους.

    Και το κυριότερο. Θα βρεις ποικιλία αρχείων που ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ. Εγώ είμαι μουσικός και ασχολούμαι με τη Jazz μουσική. Το τι σκαναρισμένα βιβλία βρήκα, τι σπάνια κομμάτια, τι ταινίες με συναυλίες, είναι απίστευτο. Φαντασθείτε αν κάποιος ψάχνει κάτι ποιο διαδεδομένο πόσο εύκολα θα το βρει.
    Ο πλούτος των αρχείων είναι άπειρος και ασύγκριτος με άλλα p2p!

    Το βασικό στο DC++ είναι ότι δουλεύει με hubs δηλαδή επιμέρους τόπους συνάντησης και πρέπει να μπεις πρώτα μέσα σε ένα hub (με δεξί κλικ connect) και μετά να κάνει search.

    Όλες οι ρυθμίσεις γίνονται στα File => Settings.
    Προσοχή θέλει σε 2 πράγματα: Τις απαιτήσεις του κάθε hub . Άλλοι θέλουν ορισμένο αριθμό για upload slots (για αρχή βάλτε στο Settings => Sharing 3-5 slots). Άλλη απαίτηση των hubs είναι το μέγεθος του Sharing οπότε φροντίστε να είναι τουλάχιστο 15 GB. Βέβαια υπάρχουν hubs που ζητάνε 1 GB αλλά και άλλα που ζητάνε 100 GB!
    Το δεύτερο και σημαντικό είναι:
    Αν μπήκατε σε hub και δεν μπορείτε να κάνετε search τότε φταίει πιθανόν το Firewall οπότε:

    **ΒΑΛΤΕ ΤΟ DC++ ΣΕ PASSIVE MODE** (από Settings => General).

    Εγώ δουλεύω μόνο έτσι και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

    Αυτά και ελπίζω να παρακίνησα άλλους χρήστες προς το καλύτερο p2p (κατά τη γνώμη μου).

    Και μην ξεχάσω. Όπως συμβούλεψαν και άλλοι εμένα, κατεβάστε από http://www.net-peeker.com/ το πρόγραμμα "Νet-peeker" ώστε να βάλετε ένα limit στο upload γύρω στα 7 ΚΒ/s (αν έχετε upload 128κ) ώστε και οι άλλοι να παίρνουν από,εσάς αλλά και εσείς να κατεβάζετε χωρίς πρόβλημα σταματήματος του download. Καθώς αν φουλάρει το upload (φτάσει γύρω στα 14ΚΒ) δεν θα μπορείτε ούτε σερφάρισμα να κάνετε.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-03-2004
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamiak
    Και μην ξεχάσω. Όπως συμβούλεψαν και άλλοι εμένα, κατεβάστε από http://www.net-peeker.com/ το πρόγραμμα "Νet-peeker" ώστε να βάλετε ένα limit στο upload γύρω στα 7 ΚΒ/s (αν έχετε upload 128κ) ώστε και οι άλλοι να παίρνουν από,εσάς αλλά και εσείς να κατεβάζετε χωρίς πρόβλημα σταματήματος του download. Καθώς αν φουλάρει το upload (φτάσει γύρω στα 14ΚΒ) δεν θα μπορείτε ούτε σερφάρισμα να κάνετε.
    Μι απορία...

    Αν το κάνουν όλοι αυτό τότε όλοι θα κατεβάζουμε με ταχύτητα PSTN...ή κάνω λάθος;;

    Οπότε είναι λίγο δώρον άδωρον... Έχω παρανοήσει κάτι;;
    The evil that men do lives on and on...

  3. #3
    Το avatar του μέλους stamiak
    stamiak Guest
    "Έχω παρανοήσει κάτι;;"

    Ναι. Ότι αλλιώς θα χρειαστείς δεύτερο υπολογιστή για να κάνεις σερφάρισμα, καθώς ανάλογα με το περιεχόμενό του sharing σου, σε λίγα λεπτά από τη σύνδεσή σου θα πέσουν 3 και 4 uploads μαζεμένα αχρηστεύοντάς σου **κυριολεκτικά** το Internet. Δεν θα μπορείς να ανοίξεις σελίδα ούτε με images disable. Σου μιλάω εκ πικρής πείρας, μέχρι να μάθω τη δυνατότητα upload limit.

    Τώρα, αν κάποιος πληρώνει το internet μόνο από αλτρουισμό, τότε δεκτό. Αλλιώς νομίζω πως όλοι πρέπει να είναι ικανοποιημένοι. Προσωπικά, το 70% που έχω κατεβάσει είναι με μέσο όρο 7ΚΒ/s και αρχεία 500ΜΒ τα κατεβάζω σε μέρες, χωρίς να έχω την απαίτηση να τα κατεβάσω σαν από ftp.

    Προτιμώ να κατεβάσω κάτι αργά παρά καθόλου.

    Επίσης, είναι **ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ** ότι η καλή μας πρόθεση θα φανεί από τις περιπτώσεις που δεν έχουμε καθόλου download ή έχουμε κάποιο περίσευμα bandwidth οπότε με ευκολία ανοίγουμε το bandwidth στο full ή όσο θέλουμε. Είναι διαδικασία 2 sec.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konspir2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamiak
    Και μην ξεχάσω. Όπως συμβούλεψαν και άλλοι εμένα, κατεβάστε από http://www.net-peeker.com/ το πρόγραμμα "Νet-peeker" ώστε να βάλετε ένα limit στο upload γύρω στα 7 ΚΒ/s (αν έχετε upload 128κ) ώστε και οι άλλοι να παίρνουν από,εσάς αλλά και εσείς να κατεβάζετε χωρίς πρόβλημα σταματήματος του download. Καθώς αν φουλάρει το upload (φτάσει γύρω στα 14ΚΒ) δεν θα μπορείτε ούτε σερφάρισμα να κάνετε.
    Μι απορία...

    Αν το κάνουν όλοι αυτό τότε όλοι θα κατεβάζουμε με ταχύτητα PSTN...ή κάνω λάθος;;

    Οπότε είναι λίγο δώρον άδωρον... Έχω παρανοήσει κάτι;;
    πολυ ευκολα συμπερασματα βγαζετε ρε σεις noobs.
    οχι δε προκειτε να το κανουν αυτο ολοι, αλλα τουλαχιστον οι μισοι. Αυτοι που εχουν ADSL δηλαδη.
    Ομως πρεπει να σκεφτεις πως οταν οι εχοντες 384/128 μπορουν να δινουν εως και 8-9ΚΒ/sec χωρις προβλημα, αυτοι που εχουν κατι Μbit (α ρε Sweeden) και LAN σε πανεπιστημια δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα να δωσουν και 30,40 ή και παραπανω.
    Got it?

  5. #5
    Εγγραφή
    31-03-2004
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    Ok... Δεν έχω αντίρρηση... μια σκέψη έκανα...
    The evil that men do lives on and on...

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2004
    Περιοχή
    Κ. Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Όσον αφορά σε τι mode (active/passive) θα είστε συνδεμένοι στο dc προτείνω το active γιατι έτσι δεν έχετε περιορισμό στα sources για d/l. Με λίγα λόγια, οι passive users μπορούν να κατεβάζουν μόνο από active, ενώ οι active κάνουν d/l και από active και από passive users.
    Αναλυτικές πληροφορίες για να ρυθμίσετε το dc σε active mode θα βρείτε εδώ

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εξαλλου τα περισσοτερα καλα hubs γνωριζουν τον περιορισμο αυτο στο upload που θετουν ορισμενοι χρηστες..Αν το παρακανεις και βαλεις upload στο 2 kb/sec και εχεις 4 free slot ανοιχτες και 3 uploaders,με me bytes upload ο καθενας..τοτε στανταρ θα φας ban!Ωραια θα μου πειτε dynamic ip εχω μια χαρα..τι γινεται ομως στα καλα και ψαγμενα hubs που εισαι register και ολοι ξερουν το τι μοιραζεις?!
    Ασε που τα περισσοτερα hubs bot~hub security εντοποζουν αυτοματα προβληματα uplaoding με συνεχες connection timeout..
    Βαζεις το upload limit,αναλογα με τα free slot που εχεις!

  8. #8
    Το avatar του μέλους Salvador
    Salvador Guest
    τα εχουμε πει για το dc .Οτι καλυτερο
    κατεβαζω 5-6gb την μερα.Ευτυχως που εχω το dvd recorder :P

  9. #9
    Το avatar του μέλους angelos0
    angelos0 Guest
    καλησπερα και απο εδω οπου θα προσπθησω να λυσω τυχον αποριες σας.
    τα περισσοτερα βρισκοντε στο http://angelos0.no-ip.info
    οσο αφορα τα λιμιτερς για ευνοητους λογους οπου οι περισσοτεροι δεν ειναι αρκετα ωριμοι δεν το συνιστω. Αντιθετα για το ανετο surfing σας παροτρυνω να δειτε εδω http://angelos0.no-ip.info/extras/slots.htm

    Ολοι μαζι κανουμε πραγματικοτητα το sharing sto dc οχι μονος μου!

  10. #10
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Hello angelo0 καλωσήρθες στο ADSLgr!

  11. #11
    Το avatar του μέλους angelos0
    angelos0 Guest
    thanx αν και η επιβολη ελληνικων αν και την εκτιμω δεν θα με βοηθησει να γραφω οσο γρηγορα θελω θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω προς οφελος τοθ ελληνικου share sto dc++ και μονο. (Αν και δεν ειμαι ελλαδα ουτε ξερω απο πρωτο χερι τι τραβατε με τις συνδεσεις του ΠΟΤΕ κλπ κλπ)

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-06, 15:14
  2. Τη γνωμη σας για το pc μου
    Από prodromosfan στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-06, 21:56
  3. Newbie στο cube
    Από turmoil στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-06, 15:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας