Σελ. 18 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 326
  1. #256
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Την βρήκα την διαφορά, είναι αλλαγές που έκανε η εταιρία στο καθαρό ασφάλιστρο, δεν αξίζει φυσικά να αναφέρω αναλυτικά.

    Όταν συμφώνησα με την insurance market με διαβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει αλλαγή καθώς στα πλαίσια του προασφαλιστικού ελέγχου η εταιρία (eurolife) θα ενημέρωνε για κάτι διαφορετικό.

    Θα ενημερώσω για κάθε εξέλιξη,μιας και ήδη έχω μιλήσει με τον ασφαλιστή και περιμένω τηλέφωνό του.

  2. #257
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Επανέρχομαι έπειτα από 10 μέρες, γιατί πολύ απλά τόσες μέρες έκανε η εταιρία να απαντήσει, αφού πρώτα απείλησα τον ασφαλιστή με διακοπή συμβολαίου.

    Στο ζουμί τώρα:
    1. Η eurolife υποστηρίζει ότι η προσφορά είχε ισχύ τριάντα ημέρες. - Αντίλογος από μέρους μου: Δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στο έντυπο της προσφοράς, πέραν του ότι "η προσφορά είναι υπολογισμένη με τα σημερινά δεδομένα"
    2. Η αύξηση οφείλεται στο ότι κατά τη σύναψη του συμβολαίου "μπήκαμε" στο επόμενο εξάμηνο στην ηλικία της γυναίκας μου. - Αντίλογος από μέρους μου: Ουδέποτε ενημερωθήκαμε τόσο από τη eurolife όσο και την insurance market για την αύξηση κατά τον προασφαλιστικό έλεγχο.

    Να προσθέσω επίσης πως υπάρχει ξεκάθαρη παραβίαση της νομολογίας μιας και οι όροι και το ποσό του ασφάλιστρου έιναι υποχρεωτικό να είναι γνωστό πριν τη σύναψη της σύμβασης, κάτι που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έγινε.

    Το τι θα κάνω είναι ένα ερώτημα. Με τρώει να το κυνηγήσω αλλά από την άλλη σκέφτομαι μην φτιάχνουν black list και πέραν του καρπουζιού χρησιμοποιούν και το μαχαίρι κατά το δοκούν.

    Κλείνοντας να επαναλάβω ότι, δεν γκρινιάζω για τα 30 ευρώ, αλλά η κοροϊδία.

  3. #258
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Δεν θα κερδίσεις κάτι και να το κυνηγήσεις. Έβαλες την ηλικία σου σου έβγαλε μια τιμή, λογικά πρέπει να σου έχουν δώσει και το ύψος των ασφαλίστρων ανά ηλικία.
    Έχεις πάντα το δικαίωμα την εναντίωσης, εφ' όσον θεωρείς ότι οι όροι παρεκκλίνουν από την προσφορά που πήρες έχεις ένα μήνα περιθώριο να συμπληρώσεις το έντυπο εναντίωσης και να το στείλεις στην εταιρεία. Θα ακυρώσουν το συμβόλαιο σου και θα σου επιστρέψουν τα χρήματα.

  4. #259
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Δεν μπορώ να υπαναχώρησω γιατί παρήλθε ο μήνας, μιας και το κατάλαβα στην 2η δόση. Σύμφωνα με το συμβόλαιο η πρώτη δόση θα ήταν αυξημένη κατά 16€ το πολύ, λόγω ενός τέλους (δεν κατάλαβα με τι είχε να κάνει, φαντάζομαι καμία προμήθεια/bonus), χωρίς να διευκρινίζει το ακριβές ποσό, οπότε δεν το έψαξα περαιτέρω μιας και μου ήταν αδύνατο να συγκεκριμενοποιήσω το ποσό αύξησης.

    Από την άλλη, μέχρι και την τελευταία στιγμή ο ασφαλιστής με διαβεβαίωνε πως η τιμή ήταν ίδια και πως σε διαφορετική περίπτωση η εταιρία θα ενημέρωνε.

    Τέλος πάντων, τσάμπα σας κουράζω.

    Δεν έχω σκοπό να την κόψω, αλλά μερικές φορές είναι να απορείς πως λειτουργούν μερικές εταιρίες.

  5. #260
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ο ασφαλιστικός κλάδος είναι τεράστια πληγή για τους πελάτες, δυστυχώς.

  6. #261
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να υπαναχώρησω γιατί παρήλθε ο μήνας, μιας και το κατάλαβα στην 2η δόση. Σύμφωνα με το συμβόλαιο η πρώτη δόση θα ήταν αυξημένη κατά 16€ το πολύ, λόγω ενός τέλους (δεν κατάλαβα με τι είχε να κάνει, φαντάζομαι καμία προμήθεια/bonus), χωρίς να διευκρινίζει το ακριβές ποσό, οπότε δεν το έψαξα περαιτέρω μιας και μου ήταν αδύνατο να συγκεκριμενοποιήσω το ποσό αύξησης.

    Από την άλλη, μέχρι και την τελευταία στιγμή ο ασφαλιστής με διαβεβαίωνε πως η τιμή ήταν ίδια και πως σε διαφορετική περίπτωση η εταιρία θα ενημέρωνε.

    Τέλος πάντων, τσάμπα σας κουράζω.

    Δεν έχω σκοπό να την κόψω, αλλά μερικές φορές είναι να απορείς πως λειτουργούν μερικές εταιρίες.
    Υγείας είναι αν θεωρείς ότι σε ξεγέλασε η Eurolife και η Insurance Market ακύρωσε την πάγια και όταν λήξει το ασφαλιστήριο πήγαινε σε άλλη εταιρεία, ούτως ή άλλως άλλες εταιρίες έχουν πολύ καλύτερα προγράμματα,

  7. #262
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να πας στην eurolife αλλά σε κάποια ποιο φερεγγεια ασφαλιστικη . Eurolife ισον Eurobank . Που για μένα καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα . Και στην Euronank της έχει βγει το όνομα .
    London for ever

  8. #263
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά πέρα από τις Allianz, AXA, AIG, ERGO και Ατλαντική Ένωση, μάλλον δεν θα κοίταζα καμμία άλλη

    Ακόμα και η Εθνική Ασφαλιστική που είναι αξιόπιστη, πρέπει να είναι τρελό κ@λ@χανείο

  9. #264
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Μια χαρά αξιόπιστη είναι και η Eurolife, όπως και αυτές που είπες, και να προσθέσω τις Groupama και Generali.
    Το ζήτημα είναι να ξέρει κάποιος που θα ασφαλιστεί τι να περιμένει, τι ακριβώς καλύψεις και εξαιρέσεις υπάρχουν, ώστε όταν έρθει η ώρα να χρησιμοποιηθεί η ασφάλεια να μην υπάρχουν προσδοκίες για κάτι που δεν θα έπρεπε. Εκεί είπα ότι υπάρχουν εταιρείες που με τα ίδια χρήματα έχουν καλύτερες παροχές από την Eurolife.

  10. #265
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά αξιόπιστη είναι και η Eurolife, όπως και αυτές που είπες, και να προσθέσω τις Groupama και Generali.
    Το ζήτημα είναι να ξέρει κάποιος που θα ασφαλιστεί τι να περιμένει, τι ακριβώς καλύψεις και εξαιρέσεις υπάρχουν, ώστε όταν έρθει η ώρα να χρησιμοποιηθεί η ασφάλεια να μην υπάρχουν προσδοκίες για κάτι που δεν θα έπρεπε. Εκεί είπα ότι υπάρχουν εταιρείες που με τα ίδια χρήματα έχουν καλύτερες παροχές από την Eurolife.
    Αυτό.

    Όχι ότι δεν πρέπει να το κάνουμε πάντα, αλλά στην ασφάλεια υγείας ΠΡΕΠΕΙ να κοιτάξουμε τα "ψιλά γράμματα", για να ξέρουμε τί μας περιμένει, στην κακιά στιγμή που πρέπει να ενεργοποιήσουμε το πακέτο μας.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  11. #266
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Βλέπω κανείς δεν μιλάει για την METLIFE.
    Γιατί έτσι;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #267
    Αξιόπιστες είναι όλες αυτές που αναφέρατε. Γνώμη μου απλά είναι, ότι δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να παίρνεις προσφορές και να αγοράζεις ασφάλειες ηλεκτρονικά. Τουλάχιστον εγώ δεν λειτουργώ έτσι. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα για να επιλέξει κάποιος, αλλά δεν έχεις κανέναν να σου υποδείξει τα μικρά γράμματα. Εγώ γενικά επιλέγω μεσίτες. Δεν ξερω αν το έχετε ψάξει το θέμα?> Σου αναφέρουν τις επιλογές και διαλέγεις εσυ και τις παροχές και την ασφαλιστική. Ποια είναι η γνώμη σας?

  13. #268
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η πλειοψηφία των μεσιτών είναι δυστυχώς άσχετοι και το μόνο που θέλουν είναι να πουλήσουν. Προσοχή στην τελική επιλογή (παροχές, εξαιρέσεις, ειδικοί όροι κλπ)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω κανείς δεν μιλάει για την METLIFE.
    Γιατί έτσι;

    Είχα για πολλά χρόνια ομαδικό πρόγραμμα με την METLIFE (από τα καλύτερα ομαδικά της Ελληνικής αγοράς). Απόλυτα ευχαριστημένος .

  14. #269
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλειοψηφία των μεσιτών είναι δυστυχώς άσχετοι και το μόνο που θέλουν είναι να πουλήσουν. Προσοχή στην τελική επιλογή (παροχές, εξαιρέσεις, ειδικοί όροι κλπ)

    - - - Updated - - -




    Είχα για πολλά χρόνια ομαδικό πρόγραμμα με την METLIFE (από τα καλύτερα ομαδικά της Ελληνικής αγοράς). Απόλυτα ευχαριστημένος .
    Εγώ έχω προσωπικό στην Metlife από το 2012. Κανένα πρόβλημα τόσα χρόνια και ας μένω και εξωτερικό.
    Μια φορά τους χρειάστηκα όχι για ατύχημα, αλλά με καλύψανε σε εγχείρηση στο 100%.
    Πιστεύω ρόλο παίζει και ο ασφαλιστής (όχι πράκτορας) αλλά και ο γιατρός που σε αναλαμβάνει για το πώς θα παρουσιάσει και κάποιες περιπτώσεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #270
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kolidimi2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιόπιστες είναι όλες αυτές που αναφέρατε. Γνώμη μου απλά είναι, ότι δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να παίρνεις προσφορές και να αγοράζεις ασφάλειες ηλεκτρονικά. Τουλάχιστον εγώ δεν λειτουργώ έτσι. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα για να επιλέξει κάποιος, αλλά δεν έχεις κανέναν να σου υποδείξει τα μικρά γράμματα. Εγώ γενικά επιλέγω μεσίτες. Δεν ξερω αν το έχετε ψάξει το θέμα?> Σου αναφέρουν τις επιλογές και διαλέγεις εσυ και τις παροχές και την ασφαλιστική. Ποια είναι η γνώμη σας?
    Πρώτο μήνυμα σε τεχνολογικό φόρουμ και μας προτρέπεις να επιλέγουμε μεσίτες (sic) κι όχι εξ αποστάσεως. Στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι, αδιαμφισβήτητο αξίωμα!

    Αν θέλεις γνώμη, ασφαλιστικέ σύμβουλε (ταιριάζει περισσότερο...μεσίτης, επάγγελμα βγαλμένο από την δεκαετία του 80 aka αγορά οικοπέδων χωρίς προκαταβολή), είναι να είσαι τίμιος, γιατί όταν συνάπτεις ένα συμβόλαιο δεν συνάπτεις με τον ασφαλιστή αλλά με την εταιρία κι ως εκ τούτου πρέπει να είναι ισχυρό (το συμβόλαιο) και να μην επιδέχεται αμφιβήτηση από κανένα εκ των συμβαλόμενων μερών.

Σελ. 18 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ν.3867 και ιδιωτικη ασφαλιση
    Από anaksagoras στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-11, 03:14
  2. Ασφάλεια υγείας
    Από homo_digital στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 04:44
  3. Ασφάλεια υγείας σε ταξίδι στις ΗΠΑ (εκτός ΕΕ)
    Από PopManiac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 11:28
  4. Εθνικό Σύστημα Υγείας
    Από chat1978 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 01:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας