Σελ. 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 326
  1. #16
    Εγγραφή
    08-01-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παμε τωρα αναλυτικα:

    1) Ιντεραμερικαν

    καποτε ηταν best value for money (πχ οι περιφημες καρτες νοσηλειας Maxima). Τωρα πολυ λιγοτερο. Το Medisystem ειναι μια αξιολογη εξωνοσοκομειακη ασφαλιση, αλλα μεχρι εκει-τουλαχιστον στα φθηνοτερα προγραμματα. Ισχυουν οσα ειπε η φιλη παραπανω, αλλα τι συμβαινει οταν χρειαστεις νοσοκομειο?

    Εκει τα πραγματα σκουραινουν. Κατ'αρχην, πρεπει οπωσδηποτε να περασεις προηγουμενως απο την Αθηναϊκη Κλινικη ή το Medi First στον Αλιμο, να γινει μια πρωτη εκτιμηση και να σε στειλουν απο εκει αν και εφ'οσον κριθει αναγκαιο στο νοσοκομειο. Εφ'οσον δεν γινει αυτο, η εταιρεια δεν σε καλυπτει αμεσα για εξετασεις στα εξωτερικα ιατρεια της οποιασδηποτε κλινικης (που σημαινει οτι πληρωνεις και μετα διεκδικεις τα λεφτα), ενω δικαιουται να μην σε καλυψει εξ'ολοκληρου για την νοσηλεια σου και να σου καλυψει μονον ενα ποσοστο αυτης. Επιπλεον, τα φτηνοτερα προγραμματα εχουν γελοια εκπιπτομενα ποσα, πχ €10.000, που θα κληθεις να πληρωσεις εσυ. Εχει τυχει στην κλινικη που δουλευω, να εχουν φερει ασθενη με το ασθενοφορο της Ιντεραμερικαν και να χρειαστει να τον παρουν, να τον πανε στον Αλιμο για να τον δουν και να παρει εγκριση ωστε να τον ξαναφερουν πισω να νοσηλευτει. Αστεια πραγματα.

    Συμπερασμα: αν ασχοληθεις, αξιζει μονο εαν σε ενδιαφερει πολυ το εξωνοσοκομειακο κομματι ή αν εισαι διατεθειμενος να πας στα ακριβοτερα πακετα που και παλι δεν σε γλυτωνουν απο πιθανη ταλαιπωρια σαν αυτην που ανεφερα παραπανω.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα στο μεγαλύτερο κομμάτι της παραπάνω ανάλυσης του Xouzouri με δυο όμως διευκρινίσεις όσον αφορά την interamerican:
    • Για να έχει κάποιος απευθείας κάλυψη των νοσηλειών του νοσοκομείου από την interamerican πρέπει να επισκεφτεί τα εξής νοσοκομεία: Αθηναϊκή Κλινική, MEDIFIRST, ΕΥΡΩΚΛΙΝΙΚΗ Αθηνών και ΕΥΡΩΚΛΙΝΙΚΗ Παίδων.
    Προσοχή όμως τα έξοδα του θεράποντος Ιατρού και αναισθησιολόγου καλύπτονται με βάση πινάκων (εκτός εάν είναι και αυτός συμβεβλημένος με την ασφαλιστική) που σε κάθε περίπτωση δυστυχώς δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα διότι είναι πολύ χαμηλά, το συγκεκριμένο θέμα όπως ισχύει για τις περισσότερες τις εταιρίες και όχι μόνο την Interamerican.
    • Εάν κάποιος νοσηλευτεί σε οποιαδήποτε άλλο νοσοκομείο για να έχει 100% κάλυψη των νοσηλειών πρέπει να έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παρεμεπτικό από γιατρό του δικτύου υγείας, γιατί σε διαφορετική περίπτωση ο ασφαλισμένος συμμετέχει σε ποσοστό 30% στα αναγνωριζόμενα έξοδα.
    Το παραπάνω για εμένα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα η μη ύπαρξη αρκετών συμβεβλημένων νοσοκομείων ώστε η εταιρεία να καλύπτει απευθείας τα έξοδα και να μην υποχρεώνεται ο ασθενής να Πληρώσει πρώτα από την τσέπη του και μετά να περιμένει την αποζημίωση του από την εταιρεία.
    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι γνώμη σας για τα προγράμματα υγείας που προσφέρει η Allianz;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ppaulos : 08-01-12 στις 18:07.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Διαβασα με παρα πολυ ενδιαφερον τα οσα ειπωθηκαν εδω.
    Αναρωτιεμαι, τι καλυπτουν οι ασφαλιστικες σε περιπτωση που σε καποιον ασφαλισμενο παρουσιαστει καποιο προβλημα και θελει πολυ 'ψαξιμο' (πολλες εξετασεις, επισκεψεις σε πολλους γιατρους διαφορων ειδικοτητων κλπ).
    Εχω μια τετοια περιπτωση στο νου μου, που για να βρει ο ανθρωπος σωστή ιατρικη διαγνωση και θεραπεια, περασε απο πολλους , και εκανε και πολλα.
    Σε αυτη την περιπτωση, του 'ψαξιματος', το οποιο βεβαια δεν ειναι αναιτιο(δεν μιλω για αρρωστοφοβια), αλλα δεν ειναι και καραμπινατο προβλημα (πχ συγκεκριμενη γνωστη παθηση), τι καλυπτους συνηθως οι ασφαλιστικες, αν καλυπτουν? Ή δεν καλυπτουν?

  3. #18
    Εγγραφή
    08-01-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οι περισσότερες ασφαλιστικές εταιρίες έχουν προγράμματα υγείας που καλύπτουν πρωτοβάθμια περίθαλψη (επισκέψεις σε γιατρούς, διαγνωστικές εξετάσεις) ή προγράμματα που καλύπτουν την δευτεροβάθμια περίθαλψη (νοσοκομειακή) ή και τα δυο παραπάνω σ ένα πακέτο. Τη θα διαλέξει ο καθένας είναι προσαρμοσμένο στις δικές του ανάγκες. Γενικά να ξέρεις ότι αφορά την πρωτοβάθμια περίθαλψη οι περισσότερες ασφαλιστικές εταιρίες έχουν ένα όριο πόσες επισκέψεις μπορεί να κάνει ο καθένας ασφαλισμένος. Ότι πρόγραμμα και αν επιλέξουμε πρέπει με μεγάλη προσοχή να διαβάζουμε τους όρους του συμβολαίου.

  4. #19
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Ανηκω στους πολυ τυχερους που λογω του προγραμματος που βρισκονται οι γονεις μου (Εθνικη απεριοριστο) πειστηκα και εκανα τοτε συμβολαιο μαλλον βαριεστημενα. Διαβασα τους ορους στο ποδι.

    Μου χρειαστηκε το 2009 για ενα χειρουργειο ρουτινας τοτε, αλλα λογω λαθους στη διαγνωση ξαναχρειαστηκα διπλο χειρουργειο μια τον Αυγουστο του '11 και μια στις αρχες του ετους που διανυουμε.

    Η διαγνωση ηταν NHL και η Εθνικη καλυψε τα παντα μεχρι τωρα εκτος απο 2 PET/CT & 2 απλες CT εξετασεις. Χοντρικα λογω ασθενειας μαζι με τα 2 χειρουργεια, τις χημειοθεραπειες τα νοσηλεια και τα φαρμακα τους κοστισα 180φευγα χιλιαδες ενω λογω σοβαρης ασθενειας παυω να πληρωνω ασφαλιστρα ΜΑΖΙ με το συνταξιοδοτικο που εκανα τοτε και μεχρι τα 65 μου. Ειπε κανεις τιποτα?

    Bonus μια χρηματικη αποζημιωση που ελαβα εφαπαξ παλι βασει συμβολαιου.

    Τους εβαλα μεσα με τις καλτσες και με τα σωβρακα
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  5. #20
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Μετά τα 65 θα συνεχίσεις να είσαι ασφαλισμένος;

  6. #21
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τα 65 θα συνεχίσεις να είσαι ασφαλισμένος;
    δε το γνωριζω αυτο.
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  7. #22
    Εγγραφή
    04-08-2007
    Περιοχή
    πευκη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    838
    Downloads
    73
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    hol
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    2.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ισχυει για 65ετη,το ιδιο προγραμμα εχω κανει και εγω στα δυο μου μικρα.

  8. #23
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Μετά τα 65 όταν η επισκέψεις στους γιατρούς και τα φάρμακα, είναι καθημερινά αναγκαία στο 90-99 % του πληθυσμού, ποιός θα πληρώνει;

  9. #24
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Μπρος γκρεμος γκρεμος και πισω ειναι η συζητηση περι δημοσιας και ιδιωτικης ασφαλισης.
    The world can change by your actions not by your opinions

  10. #25
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εχω διαβήτη. καμμιά δεν με ασφαλίζει. Ασε που και να σε ασφαλίσουν, ότι και να σου συμβεί θα το ρίξουν στον διαβήτη. το τρίτο μου παιδι γεννήθηκε με παλινδρόμηση ουρων. Με έπρηζαν όλες οι εταιρίες να κάνω ασφαλιση υγείας, και τόνιζαν για τα παιδιά, μόλις τους έλεγα ότι έχει παλινδρόμηση ούρων (που στο 80% αυτοιάσιμη μέχρι τα 5 και μόνο στο υπόλοιπο 20% χρειάζεται χειρουργείο) αντε γειά.

    Συμπέρασμα. Οτι είπε ο Χουζουρης. Εαν είναι να κάνετε μια ιδιωτική κάλυψη υγείας, κάντε απο νωρίς πριν σας πιάσουν λόγω χρονων τα γνωστά χρόνια νοσήματα (καρδιά, διαβήτης, κλπ κλπ κλπ) και δεν μπορείτε να έχετε κάλυψη, και φυσικά ισόβια. Ναστε σίγουροι ότι οι εταιρίες θα προσπαθήσουν να αποφύγουν τις περιπτώσεις χρόνιων νοσημάτων όπως ο διάβολος το λιβάνι, καλό ειναι να έχετε και δημόσια υγεία, ειδικά για τα φάρμακα. Αλλο φαρμακευτική αγωγη στο νοσοκομείο, άλλο έξω. Καμμια ιδιωτική δεν θα σας πληρώσει ογκολογικά, διαβητολογικά, για χοληστερίνη ή οστεοπώρηση, ψυχοφάρμακα κλπ. Και κοστίζουν.

    Προσωπικά θεωρώ τις ιδιωτικές εταιρίες καλές μόνο για να έχεις ένα καλύτερο κρεβάτι σε ιδιωτική κλινική. Σε κάτι σοβαρό, και πάλι το χέρι στην τσέπη θα βάλεις βαθιά, μιας και οι γιατροί, χειρούργοι και τα ρέστα καλύπτονται με βάση τιμοκάτολογο, δηλαδή και πάλι τα περισσότερα απο την τσέπη. Απλά θα γλυτώσεις νοσήλεια, σε καλύτερο κρεβατι, και ότι άλλο μέσα στην κλινική. Επίσης το καθεστώς των υποτίθεται απεριορίστων και καλά επισκέψεων αλλά σε γιατρούς δικούς τους, δικής τους λίστας, δεν με ικανοποιεί καθόλου. Και εαν δεν μου αρέσει ο γιατρός τους; Τον θεωρώ λίγο, ανίκανο και πάει λέγοντας; οχι, θα πας εκεί, διαφορετικά πλήρωσε... Οχι, δεν με ικανοποιεί αυτό. Είναι σαν να πληρώνεις συνδρομή για μάστορα στο σπίτι δωρεάν (έχουν γίνει κάποιες τέτοιες εταιρίες που δεν έπιασαν όμως) ότι χρειαστείς, αλλά θα σου στειλουν όποιον έχουν. Μπορεί ναναι καλός, μπορεί να σου ρημάξει το σπίτι για να αλλάξει μόνο μια βρύση. Δεν είναι τυχαίο που κάτι τέτοιο δεν περπάτησε.

  11. #26
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τα 65 όταν η επισκέψεις στους γιατρούς και τα φάρμακα, είναι καθημερινά αναγκαία στο 90-99 % του πληθυσμού, ποιός θα πληρώνει;
    Ο ΕΟΠΥΥ.

    Πολλές εταιρείες όμως μετατρέπουν το συμβόλαιο σε ισόβιο μετα τα 65. Φυσικά κάτι τέτοιο είναι απο την αρχή γνωστό αν ισχύει, και φυσικά δεν καλύπτει φάρμακα έτσι κι αλλιώς.

  12. #27
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Για την allianz τι γνώμη έχετε ; Έχω εγώ ένα πρόγραμμα με γιατρούς και νοσοκομεία . Από τα τελευταία ισόβια της εταιρείας . Μέχρι τώρα το έχω χρησιμοποιήσει μόνο για γιατρούς και είμαι ευχαριστημένος .Και θέλω την γνώμη σας για την κάλυψη σενοσοκομείο. Θέλω να ρωτήσω εάν η ασφαλιστικές πληρώνουν και το φπα στην περιθαλψη . Τέλος να πω ότι είχα για 22 χρόνια interamerican . Την θεωρούσα την καλλύτερη ασφαλιστική μέχρι πρίν 6 χρόνια που πήγα να κάνω ένα απλό χειρουργείο διαφράγματος και ο γιατρός τους ΩΡΛ δεν ήξερε να κάνει διάγνωση . Παραπονιωμουνα για πονοκεφάλους και με έστειλε σε νευρολόγο . Ο νευρολόγος μου έκανε την διάγνωση που το ΩΡΛ. Μετά ο ΩΡΛ είχε την απαίτηση να με εγχειρήση και όταν το αρνήθηκα γιατί είχα βρει άλλον δεν μου έδινε το περαμπεπτικό . Αυτά τα νταηλίκια και με κάτι άλλα νταηλίκια τους έστειλα σπίτι τους .

  13. #28
    Εγγραφή
    19-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Καλησπέρα σας,
    διάβασα με πολύ προσοχή τα όσα έχετε αναφέρει στα προηγούμενα post.
    Οι απορίες όλων σας εύλογες και σωστές.Είμαι ασφαλιστικός σύμβουλος σε μια μεγάλη εταιρεία του χώρου (δεν αναφέρω το όνομα της εταιρείας για ευνόητους λόγους).
    Εκεί που πρέπει να εστιάσετε είναι ο ασφαλιστικός σας σύμβουλος .
    Είναι ο άνθρωπος που θα σας φροντίζει για μια ζωή.Είναι αυτός που την δύσκολη στιγμή θα σας κατευθύνει σωστά και υπεύθυνα.Είναι αυτός που στην συνάντηση γνωριμίας θα σας πει αλήθειες και τα ψιλά γράμματα των όρων ενός συμβολαίου και είναι αυτός που θα απαντήσει στο τηλέφωνο είτε πρόκειται για κάτι απλό είτε πρόκειται για κάτι σοβαρό, έστω και μέσα στην νύχτα.
    Κακά τα ψέμματα έχουν αλλάξει τα πάντα στην ασφαλιστική αγορά.Ο κόσμος πλέον ΑΠΑΙΤΕΊ την σωστή πληροφόρηση και πολύ καλά κάνει.Το διαδίκτυο έχει βοηθήσει σε αυτό και πρέπει να είμαστε ευγνώμων.
    Αν συνδυάσετε τον ασφαλιστικό σύμβουλο με μια φερέγγυα ασφαλιστική εταιρεία τότε είστε τυχεροί.
    Με απεριόριστη εκτίμηση...

  14. #29
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Νομίζω πρέπει να εστιάσουμε και (αν και αναφέρθηκε και προηγουμένως) στο ποσό της απαλλαγής για να μην βγει ακριβό το συμβόλαιο.
    Όσο για τα καθορισμένα ποσά για τις επεμβάσεις θυμάμαι πριν μερικά χρόνια ένα πρόγραμμα της Φοίνιξ-Metrolife τότε που πλήρωνες ένα ποσό (αναλόγως και της ηλικίας) που ξεκινούσε λίγο πάνω από τα 100 ευρώ και σου έδινε μετρητά, ένα συγκεκριμένο ποσό για κάθε επέμβαση, κάτι σαν να σου δίνουν το φακελάκι του γιατρού. Δεν ξέρω αν συνεχίστηκε ή αν το παρέχουν και άλλες εταιρείες αλλά μου φαινόταν αρκετά καλό για συμπλήρωμα.

  15. #30
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Μέχρι τώρα στην αναζήτησή μου πέρασα από Interamerican, Εθνική, groupama, Generali και ING.
    Είχα καταλήξει μεταξύ interamerican και groupama αλλά το post παραπάνω που αναφέρει ότι με interamerican χρειάζεται πρώτα διάγνωση από δικό τους νοσοκομείο, με κάνει επιφυλακτικό. Η groupama μου έδωσε γενικώς καλή εντύπωση αλλά τώρα διαβάζοντας επίσης παραπάνω και για την axa λέω να κοιτάξω και προς τα εκεί.

    Από μέγεθος εταιρείας μεταξύ axa και groupama, τι ισχύει; Επίσης, αν τυχόν ασφαλιστεί κάποιος σε ξένη εταιρεία και αυτή κάποια στιγμή φύγει από την Ελλάδα, τι ισχύει;
    I can't tell you what the Cuore Sportivo is...
    You have to see it for yourself.

Σελ. 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ν.3867 και ιδιωτικη ασφαλιση
    Από anaksagoras στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-11, 03:14
  2. Ασφάλεια υγείας
    Από homo_digital στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 04:44
  3. Ασφάλεια υγείας σε ταξίδι στις ΗΠΑ (εκτός ΕΕ)
    Από PopManiac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 11:28
  4. Εθνικό Σύστημα Υγείας
    Από chat1978 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 01:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας