Σελ. 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 326
  1. #31
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Είναι αλήθεια;
    ......Ο λογαριασμός φαίνεται ότι ήρθε και στην ************ όπου αποφάσισαν να ακυρώσουν τα συμβόλαια με ευνοϊκούς όρους και απεριόριστη κάλυψη. Πως το κάνουν; Η Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ σε ανακοίνωση της αναφέρει ότι «η εταιρία αποστέλλει επιστολή με την οποία ενημερώνει τους ασφαλισμένους ότι «εκκρεμεί» η πληρωμή των ασφαλίστρων και αν δεν εξοφληθεί εντός 30 ημερών θα ακυρωθεί το συμβόλαιο.......
    ολόκληρο το άρθρο
    http://www.protothema.gr/blogs/blogger/post/?aid=234639

  2. #32
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Αυτό που γραφεις μπορει να ισχύει. Εαν χασεις δόση έχεις 30 μερες περιοδο χαριτος να το κανεις (απο τη λήξη της ηδη πληρωμενης κάλυψης), σε διαφορετικη περιπτωση η εταιρεια εχει καθε δικαιωμα να σου διακοψει το συμβολαιο.

    Πολλες φορες βεβαια η διακοπη ειναι προσωρινή και μολις πληρωσεις το συμβολαιο ενεργοποιειται ξανά, αλλα εαν προκειται για συμβολαιο που η εταιρεια θελει να ξεφορτωθει, πιθανοτατα να μην ειναι έτσι.

    Αλλο πραγμα βεβαια ειναι αυτο που γραφει το άρθρο. Οτι δηλαδη η ειδοποιηση ήρθε και οι 30 μερες παρηλθαν ΠΡΙΝ ληξει η περιοδος κάλυψης.

    Αυτο το βρισκω κομματακι χλωμουτσικο, για τον απλουστατο λογο οτι είναι αυταπόδεικτο. Ετσι, οποιος το επισημανει με εξωδικη διαμαρτυρια ή, ακομη καλυτερα, αγωγη ειναι δεδομενο οχι οτι απλα θα δικαιωθει, αλλα και οτι θα δικαιωθει σε χρονους ρεκορ, μιας που ειναι χαμενη απο χερι για την εταιρεία (και φυσικα, κανεις δεν θα παει να ζητησει απλα την ενεργοποιηση του συμβολαιου αλλα και μια ωραιοτατη αποζημιωση για ηθικη βλαβη κλπ).

  3. #33
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Χθες μου ήρθε ο λογαριασμός του νερού, τον είδα όταν γύρισα σπίτι στις 16.00, έληγε στις 12-11-2012 δηλαδή χθες, ο φάκελος ήταν προπληρωμένος μαζικής αλληλογραφίας και δεν είχε καμία σφραγίδα ταχυδρομείου. Τον πλήρωσα σήμερα 13-11-2012 μαζί με ένα μικρό πρόστιμο. Μου έχει ξανά τύχει με διάφορους λογαριασμούς. Βρες εσύ άκρη.

  4. #34
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Μπραβο. Αν ηταν ασφαλεια ζωης που έληγε 12/11 θα ειχες 30 μερες να την πληρώσεις χωρις προστιμο ή αλλες κυρωσεις.


    Aυτοι ομως λενε αλλο πράγμα.


    Οτι ο λογαριασμος σου έληγε στις 12/11 και σου ηρθε μια ειδοποιηση στις 12/9 που ελεγε οτι αν δεν πληρωσεις θα σου κοψουν το νερο σε ενα μηνα, και στο εκοψαν πριν ληξει ο λογαριασμος.

  5. #35
    Εγγραφή
    19-11-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας.Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και επειδή σχετίζομαι με το θέμα των ασφαλειών ζωής κυρίως,θα ήθελα να καταθέσω την αποψή μου παρακολουθώντας τη συγκεκριμένη συζήτηση.
    Ο κόσμος έχει σωστή άποψη όταν αμφιβάλλει για τους ασφαλιστές και τις ασφαλιστικές εταιρείες. Συνήθως οι γνώσεις τους και οι υπηρεσίες τους περιορίζονται στην πώληση του συμβολαίου και στην αντίστοιχη είσπραξη του ασφαλίστρου, καθώς το επάγγελμα του ασφαλιστή ενδεχομένως να αποτελεί μία δευτερεύουσα απασχόληση . Αν και εφόσον επήρχετο η ζημιά, ο ασφαλισμένος ήταν στο έλεος ενός συμβολαίου, καθώς οι ειδικοί όροι και οι εξαιρέσεις του, ήταν άγνωστοι και σε αυτόν αλλά δυστυχώς πολύ συχνά και στον ίδιο του τον ασφαλιστή. Κατ’ αυτόν τον τρόπο υποβαθμίστηκε η αξιοπιστία της ασφάλισης και κατά συνέπεια η αναγκαιότητά της, εφόσον όλοι γνώριζαν ότι αν μια ζημιά λάμβανε χώρα, η αποζημίωση της θα ήταν αμφίβολη.

    Εγώ λοιπόν, επέλεξα να εργαστώ ως μεσίτης ασφαλειών και αυτό γιατί:Η ύπαρξη του μεσίτη έρχεται για να γεφυρώσει το χάσμα που δημιουργείται λόγω της ασυμμετρίας στην παροχή πληροφοριών (information asymmetries) μεταξύ του ασφαλισμένου και της ασφαλιστικής αγοράς. Όπως ο ασθενής απευθύνεται στον ειδικευμένο γιατρό για να του συνταγογραφήσει το απαραίτητο φάρμακο και δεν πηγαίνει κατευθείαν στο φαρμακείο, έτσι και ο ασφαλισμένος πρέπει να εξασφαλίσει ότι το προϊόν που αγοράζει έχει εφαρμογή στην κάλυψη των αναγκών του.
    Ο ρόλος του μεσίτη είναι να αναγνωρίσει αυτούς τους κινδύνους και να προσπαθήσει να τους εξουδετερώσει μέσω της σωστής ασφάλισης. Η έννοια της σωστής ασφάλισης είναι πολύ σημαντική, καθώς χειρότερο πράγμα από την πληρωμή ασφάλιστρων, είναι η πληρωμή ασφαλίστρων που δεν ανταποκρίνεται στις υπάρχουσες ανάγκες. Κάθε ασφαλιστικό πακέτο που κυκλοφορεί δεν αποτελεί πανάκεια για τις ανάγκες μια επιχείρησης και αυτό γιατί κάθε δραστηριότητα είναι ξεχωριστή και κατά συνέπεια η ασφάλιση που χρειάζεται είναι συγκεκριμένη.

    Ο μεσίτης σε αντίθεση με τον ασφαλιστή δεν είναι δέσμιος μίας ασφαλιστικής εταιρείας, αλλά έχει την ελευθερία να επιλέξει την εταιρεία η οποία ικανοποιεί τις ανάγκες του πελάτη.
    Γνωρίζει τις τιμές της αγοράς καθώς και τους όρους και τις προϋποθέσεις των ασφαλιστηρίων συμβολαίων. Μεγεθύνει τα μικρά γράμματα των συμβολαίων στα μάτια του ασφαλιζόμενου, ο οποίος έχει άγνοια της ύπαρξης τους είτε γιατί δεν διαθέτει τον χρόνο είτε γιατί είναι εκτός του γνωστικού του πεδίου.
    Ο μεσίτης εκπροσωπεί τον πελάτη και όχι την ασφαλιστική εταιρία.
    Εφόσον επέλθει ζημιά έχει την υποχρέωση να συμβουλέψει τον ασφαλισμένο για την κάλυψη ή μη της ζημιάς, καθώς και για την συγκέντρωση των απαραίτητων στοιχείων που θα οδηγήσουν σε μία γρήγορη και δίκαιη αποζημίωση
    Ένα παράδειγμα,για να μην μακρηγορήσω άλλο:διάβασα σε παλαιότερο post ότι έναν άνθρωπο διαβητικό δεν τον ασφαλίζει καμία εταιρεία.Και όμως υπάρχει εταιρεία (ξένη,όχι ελληνική) που ασφαλίζει διαβητικούς,ανθρώπους με σκλήρυνση κατά πλάκας κ.α

    Αυτά από εμένα.Καλώς ήρθα στο adsl forum!

  6. #36
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Αγαπητέ Anka καλώς όρισες, η διαφωνία μου με τον φίλο Xouzouri και αρκετούς φίλους ακόμη είναι από πλευρά μου "Αν η ασφάλιση πρέπει να είναι ιδιωτική ή κοινωνική". Με δεδομένο ότι η οικογένεια μου έχασε 30.000,00 ευρώ περίπου από τη Commercial, πίστευα στο δεύτερο. Τώρα που πληρώνω εγώ τους γιατρούς και αγοράζω αρκετά φάρμακα μόνος μου δεν ξέρω που να πιστέψω.
    Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεις κάποια εταιρεία (με π.μ.) η οποία να ασφαλίσει τον πεθερό μου 85 ετών με ασφάλιστρα που να μπορεί να πληρώνει, η σύνταξη του είναι 750,00 ευρώ (του έκοψαν το ΕΚΑΣ) και πάσχει από διαβήτη ινσουλινοεξάρτητος, χρόνια καρδιακή ανεπάρκεια, χρόνια γεροντική δερματίτιδα, ολική τυφλότητα λόγω διαβήτη, μερική κωφότητα, μερική ημιπληγία λόγω εγκεφαλικού, αναπηρία 100%.
    Τα παραπάνω είναι όλα αλήθεια και θα σου είμαι ευγνώμων.

  7. #37
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Θα ήθελα η υγεία να είναι καθολικά για δωρεάν, αλλά εφ' όσον τα πράγματα δεν είναι και τα καλύτερα στην δημόσια υγεία έρχεται η ιδιωτική ασφάλιση να το συμπληρώσει, είναι κάτι φυσιολογικό και δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά γι' αυτό αλλά με τον φίλο Anka θα διαφωνήσω για τον μεσίτη ασφαλειών, επειδή γνωρίζω μερικούς..
    Σύμφωνώ ότι ο ασφαλιστής προσπαθεί να μας "πουλήσει" το πρόγραμμα με την μεγαλύτερη προμήθεια να του βάλει συμπληρώματα κλπ. Αλλά και από την μεριά του ο Μεσίτης κάνει το ίδιο, προσπαθεί να προωθήσει το πρόγραμμα που θα του αποφέρει τα περισσότερα. Και αν ο αντίλογος είναι ότι ο ρόλος του σωστού μεσίτη είναι να συμβουλεύει και να προωθεί την καλύτερη λύση για τον πελάτη του το ίδιο θα πω οφείλει να κάνει και ο σωστός ασφαλιστής οπότε...
    Φιλικά.

  8. #38
    Εγγραφή
    19-11-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αγαπητέ Manolis, σευχαριστώ για το καλωσόρισμα!Θα το ψάξω για την περίπτωση του πεθερού σου και θα σε ενημερώσω με πμ όταν μάθω.Ό,τι υπάρχει θα στο πω.
    Αγαπητέ Anonymos δεν ξέρω ποιους γνωρίζεις,εγώ μιλώ από την πλευρά μου και ό,τι λέω είναι η αλήθεια.Πράγματι και ο μεσολαβητής παίρνει την προμήθεια του,άλλωστε αυτη ειναι η δουλειά του και από αυτή ζει, όταν κλείνει ένα συμβόλαιο,όμως πρόσεξε:επειδή ακριβώς δε δουλεύει για μία συγκεκριμένη εταιρεία,συμβουλεύει τον πελάτη τι πρόγραμμα καλύπτει τις επιθυμίες και τις ανάγκες του με ό,τι ο πελάτης διαθέτει.Δεν θα του πουλήσει δηλαδή ένα συμβόλαιο που θα του αποφέρει περισσότερα,γιατί οι προμήθειες είναι συγκεκριμένες αναλογα με το συμβολαιο (ζωής, προστασιας σπιτιού,συνταξιοδότησης κλπ).Ο μεσολαβητής λειτουργεί ως οικονομικός συμβουλος:ανάλογα του τι θελει ο πελατης,όχι τι θελει αυτός.Αυτή ειναι η διαφορά με τον ασφαλιστη ο οποίος εκπροσωπεί τα συμφεροντα μίας εταιρείας.Π.χ για μία ασφάλιση υγειονομικής περιθαλψης θα του προτείνει την οικονομικότερη λύση που υπάρχει με τις περισσότερες υπηρεσίες που διαθετει π.χ εγώ είμαι 30 ετών και με 30 ευρώ το μήνα έχω ασφάλιση 700.000 ευρώ (νοσηλεία,επισκέψεις σε γιατρούς,διαγνωστικές εξετάσεις) τη στιγμή που με το ΙΚΑ πλήρωνα 150 το μήνα και δεν είχα τίποτα!Είναι πολύ σημαντικό θεωρώ.
    Φιλικά

  9. #39
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    με 360ευρω χωρις συμμετοχη?χλωμο.
    ενταξει καλα ειναι και τα δημοσια μιας και εχουν περισσοτερα περιστατικα αλλα υπολειτουργουν και τα δωματια 4-8κλινα δεν παλευοντε ειτε για ψυχολογικους ειτε για παθολογικους λογους(να κολλησεις αλλες αρωστιες ή καμια νοσοκομειακη λοιμωξη)
    αυτα που πρεπει να κοιταμε εφοσον μιλαμε για ασφαλιση υγειας..
    -σε ποια κατηγορια δωματιου θα ναι η νοσηλεια και τι γινετε αν εισαι σε δικλινο και θες μονοκλινο ή λουξ.πληρωνεις μονο διαφορα τιμής δωματιου ή και αυξηση τιμων στα υλικα+εξετασεις.
    -αν υπαρχει προγραμμα χωρις περιορισμο στις αμοιβες γιατρων(εχουν πινακα αμοιβων)
    -αν δεινει πληρη αποζημιωση για εξωνοσοκομειακους γιατρους
    -αν περιλαμβανει τα φαρμακα
    -οδοντιατρικα+οφλαμολογικα προγραμματα (αν υπαρχουν)
    και σιγουρα αν ειναι ισοβιο και οχι οριο ηλικιας στα 65..
    -τα 500-700-1/1,5μυριο που σε καλυπτουν ειναι ανα περιστατικο ή ανα ετος
    -αν καλυπτουν τοκετο 100%, οι επεμβάσεις ματιών, πλαστικές επεμβάσεις για παχυσαρκία ή για αισθητικούς λόγους
    -αν εχουν ολες οι εταιριες αναπροσαρμογη τιμης καθε χρονο
    -φυσικοθεραπειες
    -καρκινο-χημειοθεραπειες-αιμοκαθαρση
    -οι ξενες εταιρεις που "ασφαλιζουν" ανθρωπους με προβληματα υγειας απλα ειναι γι αυτους που εχουν λεφτα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kage : 26-11-12 στις 04:49.

  10. #40
    Εγγραφή
    08-01-2013
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    παιδια εχω καποια θεματακια εδω και 2 χρονια και σκεφτομαι απο τη στιγμη που ειμαι ανεργος και δεν εχω ασφαλεια να κανω το πρωτο βημα....το θεμα μου ειναι οτι εχω ιδι καποιο προβλημα αλλα δεν ειναι μεγαλο ακομα αλλα τωρα αυτο θα το καλυψει η ασφαλεια η θα ειναι σαν προυπαρχον προβλημα και θα μου πει αντε γεια? αμα ειναι να πληρωνω και να μην με εφελησει δεν χρειαζετε...

    τι γνωμη εχετε?

  11. #41
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuku Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια εχω καποια θεματακια εδω και 2 χρονια και σκεφτομαι απο τη στιγμη που ειμαι ανεργος και δεν εχω ασφαλεια να κανω το πρωτο βημα....το θεμα μου ειναι οτι εχω ιδι καποιο προβλημα αλλα δεν ειναι μεγαλο ακομα αλλα τωρα αυτο θα το καλυψει η ασφαλεια η θα ειναι σαν προυπαρχον προβλημα και θα μου πει αντε γεια? αμα ειναι να πληρωνω και να μην με εφελησει δεν χρειαζετε...

    τι γνωμη εχετε?
    Αν το δηλώσεις από πριν θα το εξαιρέσουν και δεν θα σε καλύψουν για την συγκεκριμένη πάθηση/πρόβλημα, αν δεν το δηλώσεις και το ανακαλύψουν ότι το είχες από πριν πάλι δεν θα σε καλύψουν...

  12. #42
    Εγγραφή
    06-02-2013
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα σε όλους σας.
    Νέος στο φόρουμ και πρώτο post που αναρτώ εδώ.

    Λοιπόν διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το τι γράφετε εδώ πέρα. Οι προσωπικές εμπειρίες είναι αυτές που μετράνε πιο πολύ και όλοι θα πρέπει να δίνουμε την δέουσα προσοχή σε αυτές ώστε να μαθαίνουμε.

    Από εκεί και πέρα διάβασα διαχωρισμούς σε καλές και κακές εταιρείες, σε ασφαλιστικούς συμβούλους που το μόνο που θέλουν είναι να "κλέψουν" κατα μιαν έννοια τον πελάτη, για μεσίτες που έρχονται ανιδιοτελώς να σώσουν τον κόσμο κτλ.

    Σε αυτό το κομμάτι θα ήθελα να πω ότι δεν θα πρέπει να κατηγορούμε κανέναν επαγγελματία (κυρίως άλλοι επαγγελματίες) και να μην διαχωρίζουμε τις εταιρείες με απλές αναφορές αλλά με στοιχεία.

    Μεσίτης δεν γεννιέσαι ούτε και γίνεσαι από την μια μέρα στην άλλη πρέπει να έχεις χρόνια στην αγορά σαν ασφαλιστικός σύμβουλός για να μπορέσεις να δώσεις εξετάσεις και να πάρεις την άδεια.
    Αν τώρα ο κύριος που δήλωσε Μεσίτης τα χρόνια που δούλευε σαν ασφαλιστικός σύμβουλος δεν έκανε αυτά που περιγράφει ότι κάνει σαν Μεσίτης (ανάλυση των συμβολαίων που πρόσφερε, τα μικρά γράμματα, ανάλυση όλων των προγραμμάτων της εταιρείας του, τρέξιμο για να βοηθήσεις τψν ασφαλισμένο να πάρει την αποζημίωση κτλ) τότε κάτι λάθος έκανε τα χρόνια σαν ασφαλιστικός διαμεσολαβητής.
    Ο σωστός ασφαλιστικός διαμεσολαβητής οφείλει να μάθει όλες τις ανάγκες του υποψήφιου πελάτη καθώς και την οικονομική του θέση και πως βλέπει ότι μπορεί να είναι αυτή σε μια περίοδο δεκαετίας τουλάχιστον, δεν μπορεί να του δώσει κάτι που σήμερα το κρατάει αλλά σε ένα δύο χρόνια δεν μπορεί να το πληρώσει μόνο και μόνο για να πάρει αυτός προμήθειες.
    Ο σωστός ασφαλιστικός διαμεσολαβητής οφείλει να ξέρει όλα τα προγράμματα της εταιρείας που εργάζεται.
    Ο σωστός ασφαλιστικός διαμεσολαβητής οφείλει να ξέρει όλα τα προγράμματα του ανταγωνισμού και ας μην μπορεί να τα προσφέρει γιατί βρίσκεται και με ανθρώπους που μπορεί να έχουν κάποιο παλιό συμβόλαιο και να θέλουν απλά να το αλλάξουν. Ο Ασφ. Συμβ. το πρώτο που θα πρέπει να κάνει είναι να δει ποιο συμβόλαιο έχει ο πελάτης και όχι να του πει με την μια πάρε ένα άλλο. Υπάρχουν παλιά συμβόλαια από πολλές εταιρείες που δεν τα ακουμπάς καν.

    Δεν θα σας πω για εταιρείες πια είναι η καλή και πια η κακή, αν ψάξετε θα δείτε ότι ο Στουρνάρας ανακοίνωσε ότι καμιά ασφαλιστική εταιρεία δεν ξανακλείνει, αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει θα τις κάνει δημόσιες και θα τις ξεπουλάει σε όποιον ενδιαφερόμενο, με τα δικαιώματα που έχουν οι πελάτες να περνάνε σε συμβόλαια στην νέα εταιρεία που θα τους εξαγοράσει . Οπότε κατά ένα ποσοστό αρχίζουν και στείνονται σωστά τα θεσμικά πλαίσια για να μην έχουμε άλλη περίπτωση ΑΣΠΙΣ.

    Βέβαια αυτό δεν αναιρεί το ότι θα πρέπει να προσέχουμε σε πια εταιρεία πηγαίνουμε και πάνω από όλα να κοιτάμε να είναι μεγάλη και να δίνει ισόβια προγράμματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasMar : 06-02-13 στις 13:29.

  13. #43
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    vasmar καλώς όρισες.
    Δεν θα σας πω για εταιρείες πια είναι η καλή και πια η κακή, αν ψάξετε θα δείτε ότι ο Στουρνάρας ανακοίνωσε ότι καμιά ασφαλιστική εταιρεία δεν ξανακλείνει, αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει θα τις κάνει δημόσιες και θα τις ξεπουλάει σε όποιον ενδιαφερόμενο, με τα δικαιώματα που έχουν οι πελάτες να περνάνε σε συμβόλαια στην νέα εταιρεία που θα τους εξαγοράσει . Οπότε κατά ένα ποσοστό αρχίζουν και στείνονται σωστά τα θεσμικά πλαίσια για να μην έχουμε άλλη περίπτωση ΑΣΠΙΣ.
    Και με την ΑΣΠΙΣ & Commercial όταν πτωχεύσανε υπήρχε η εγγύηση του Κράτους, αλλά;;;. Δεν ξέρω αν καταργήθηκε τώρα.

  14. #44
    Εγγραφή
    06-02-2013
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    vasmar καλώς όρισες.

    Και με την ΑΣΠΙΣ & Commercial όταν πτωχεύσανε υπήρχε η εγγύηση του Κράτους, αλλά;;;. Δεν ξέρω αν καταργήθηκε τώρα.
    Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

    Ναι το πάθημα τους έγινε μάθημα, γιαυτό για αρχή βγάλανε και το επικουρικό ταμείο Ζωής στα πρότυπα αυτού του αυτοκινήτου.
    Αλλά την Δευτέρα ανακοίνωσε και το σχέδιο νόμου που λέει, τέρμα οι εγγυητικές επιταγές και τα λοιπά για να καλύψει το εγγυητικό κεφάλαιο μια εταιρεία θα πρέπει να βάζει μετρητό πια... Αν δεν τα βάλει μέχρι την ημερομηνία που θα της δώσουν τότε γίνεται δημόσια με προνομιακές μετοχές και θα πηγαίνει προς πώληση...
    Τουλάχιστον αυτό το προσχέδιο ανακοίνωσαν...

    Μακάρι να γίνει έτσι ώστε να υπάρχουν μόνο καθαρές εταιρείες και να μην την ξαναπατήσουμε.
    Εμένα με ΑΣΠΙΣ την έπαθε ο πατέρας μου, και το λαμόγιο ο ασφαλιστής πήγε να μεταφέρει το δικό μου νοσοκομειακό από την ING που το είχα τότε στην ΑΣΠΙΣ ένα μήνα πριν κλείσει... Τον φώναξα να με πάει κάπου πιο φθηνά και αυτός με πήγαινε στον φουνταρισμένο. Ευτυχώς δεν τον άκουσα...

  15. #45
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Μακάρι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να μην το εύχεται.

Σελ. 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ν.3867 και ιδιωτικη ασφαλιση
    Από anaksagoras στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-11, 03:14
  2. Ασφάλεια υγείας
    Από homo_digital στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 04:44
  3. Ασφάλεια υγείας σε ταξίδι στις ΗΠΑ (εκτός ΕΕ)
    Από PopManiac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 11:28
  4. Εθνικό Σύστημα Υγείας
    Από chat1978 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 01:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας