Σελ. 191 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 171181186189190191192193196201211 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.851-2.865 από 4031
  1. #2851
    Εγγραφή
    29-02-2008
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Aπογοητευση !!!!
    Ακου 3ο τεραμηνο το 22 !!!
    Αυτή η ΕΕΤΤ ποια τελικά είναι τα καθήκοντα της ? να μας ενημερώνει για τις αναβολές ? καμμία ποινική ρήτρα στη wind που εχει καθυστερησει χρονια το εργο στο Ηρακλειο Δεν μιλαει κανεις !
    Απο τον Αύγουστο του 2020 έχουν βάλει στην γειτονιά μου το καφαο τους και το έχουν σύνδεση με το καφαο του Οτε, τους είναι τόσο δύσκολο να το ενεργοποιήσουν ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costas64 : 21-01-22 στις 21:15.

  2. #2852
    Εγγραφή
    24-03-2009
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    netgear DG834GB v4
    SNR / Attn
    10(dB) / 40(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από costas64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπογοητευση !!!!
    Ακου 3ο τεραμηνο το 22 !!!
    Αυτή η ΕΕΤΤ ποια τελικά είναι τα καθήκοντα της ? να μας ενημερώνει για τις αναβολές ? καμμία ποινική ρήτρα στη wind που εχει καθυστερησει χρονια το εργο στο Ηρακλειο Δεν μιλαει κανεις !
    Απο τον Αύγουστο του 2020 έχουν βάλει στην γειτονιά μου το καφαο τους και το έχουν σύνδεση με το καφαο του Οτε, τους είναι τόσο δύσκολο να το ενεργοποιήσουν ?
    Πόσο δίκιο έχεις, αλλά δυστυχώς σαν πολίτες δεν κάνουμε κάτι σε πάρα πολλά θέματα που υπάρχουν για την διαβίωση μάς.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση WIND VDSL Ηρακλείου Κρήτης η ευθύνη ( υποτίθεται ότι είναι του ΔΕΔΔΗΕ)
    Στα Παπαργι___μας πιάνου ευθύνη είναι, εάν εγώ δεν πληρώσω εφορία-δεη-wind-οτε και πολλά άλλα θα έχω κυρώσεις ( διακοπή υπηρεσιών - προσαύξηση του αρχικού ποσού τοκογλυφικα) στην περίπτωση WIND λέει ότι φταίει ο ΔΕΔΔΗΕ, βάλε λοιπών βαρβάτο πρόστιμο στην WIND που έχει υπογράψει εδώ και χρόνια για το συγκεκριμένο έργο και άστους να φαγονονται με ΔΕΗ.
    ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΏΣ Η ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΆ ΧΡΟΝΙΑ.

  3. #2853
    Εγγραφή
    16-06-2015
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Είμαστε αρκετοί εδώ που έχουμε ταλαιπωρηθεί εξαιτίας της αργοπορίας του έργου. Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι να δημοσιοποιήσουμε το πρόβλημα, γιατί αμφιβάλλω αν ο πολύς κόσμος έχει ιδέα για το τι συμβαίνει. Δεν είναι μόνο η Wind υπόλογη, είναι κι η ΕΕΤΤ, που όπως γράφει ο φίλος παραπάνω, το μόνο που κάνει είναι να εγκρίνει τις αναβολές, αδιαφορώντας τελείως για τα δικαιώματα των πολιτών της 4ης μεγαλύτερης πόλης στην Ελλάδα.
    Νομίζω ότι μια επιστολή προς τις εφημερίδες και τα media του Ηρακλείου θα ασκούσε πίεση στη Wind, ειδικά αν υπογράφεται από μεγάλο αριθμό πολιτών. Επίσης τα social media προσφέρονται για τον σκοπό αυτό.
    Υπάρχουν κάποιοι εδώ πρόθυμοι να συζητήσουμε πως θα το οργανώσουμε;

  4. #2854
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον εισαστε πλέον στην τελική ευθεία, είναι λίγο ανούσιο να μπείτε τωρα σε τέτοια διαδικασία..

  5. #2855
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν υπαρχει "τελικη ευθεια" με δαυτους . Οσο περιμενετε ειδικα για να σας συνδεσει δηθεν η nova ε τι να πω και του χρονου ;

  6. #2856
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannis2810 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε αρκετοί εδώ που έχουμε ταλαιπωρηθεί εξαιτίας της αργοπορίας του έργου. Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι να δημοσιοποιήσουμε το πρόβλημα, γιατί αμφιβάλλω αν ο πολύς κόσμος έχει ιδέα για το τι συμβαίνει. Δεν είναι μόνο η Wind υπόλογη, είναι κι η ΕΕΤΤ, που όπως γράφει ο φίλος παραπάνω, το μόνο που κάνει είναι να εγκρίνει τις αναβολές, αδιαφορώντας τελείως για τα δικαιώματα των πολιτών της 4ης μεγαλύτερης πόλης στην Ελλάδα.
    Νομίζω ότι μια επιστολή προς τις εφημερίδες και τα media του Ηρακλείου θα ασκούσε πίεση στη Wind, ειδικά αν υπογράφεται από μεγάλο αριθμό πολιτών. Επίσης τα social media προσφέρονται για τον σκοπό αυτό.
    Υπάρχουν κάποιοι εδώ πρόθυμοι να συζητήσουμε πως θα το οργανώσουμε;
    Δεν είμαι βέβαιως ότι ευθύνεται μόνο η Wind για την κατάσταση που επικρατεί στο Ηράκλειο. Σίγουρα και κάτι άλλο είναι αυτό που μας κρατούσε και κρατάει πίσω τόσα χρόνια δεδομένου ότι είμαστε και από τις μεγαλύτερες πόλεις στην Ελλάδα με τόσες εταιρίες τεχνολογίας και μη, καταστήματα κλπ κλπ.

  7. #2857
    Εγγραφή
    12-01-2022
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannis2810 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι να δημοσιοποιήσουμε το πρόβλημα, γιατί αμφιβάλλω αν ο πολύς κόσμος έχει ιδέα για το τι συμβαίνει.
    Καλησπέρα,
    δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι με διαμαρτυρίες. Θα εξηγήσω τι εννοώ.

    Είμαι Πολιτκός Μηχανικός και εργάζομαι σε εταιρεία που ασχολείται με Δημόσια Έργα.
    Υπάρχουν πράγματι προθεσμίες και "ρήτρες" και "έκπτωτοι εργολάβοι".
    Αντίστοιχα υπάρχουν δεκάδες λόγοι για τους οποίους καθυστερεί ένα έργο.
    Το να βάλεις ένα τσαπάκι JCB να σκάψει 10 χιλιόμετρα οδοποιΐας σε 1m βάθος, είναι κάτι που μπορεί να γίνει πολύ γρήγορα
    (μιλάμε για διάστημα εβδομάδων αν το συνεργείο είναι σοβαρό).

    Το θέμα είναι ότι συνέχεια προκύπτουν προβλήματα.
    Παραδείγματα:

    - Η χρηματοδότηση δεν γίνεται μια φορά στην αρχή για όλη την εργολαβία και τέλος.
    Ο εργολάβος πληρώνεται τμηματικά (πχ κάθε 300-500 μέτρα), ύστερα από υποβολή αναλυτικής επιμέτρησης & λογαριασμού.
    Η κάθε υπηρεσία έχει στη διάθεσή της 40 ημέρες να ελέγξει και να εγκρίνει τις επιμετρήσεις.
    Στη συνήθη περίπτωση που υπάρχει οποιαδήποτε αλλαγή στο λογαριασμό, πρέπει να επανυποβληθεί και να περιμένεις άλλες 40 ημέρες.

    - Σκάβοντας πετυχαίνεις διάφορα δίκτυα Ο.Κ.Ω ή αγωγούς ύδρευσης, ξεχασμένους που όμως δεν μπορείς απλά να τους καταστρέψεις.
    Πρέπει να γίνει αποσυνδεση, να περάσει το χαντάκι και μετά επανασύνδεση.
    Για κάθε τι που έγραψα χρειάζεται έγγραφο αιτιολόγησης εκτροπής, συνοδευόμενο από σχέδια οριζοντιογραφίας, διατομές και ό,τι χρειάζεται για να τεκμηριωθεί η το πρόβλημα.
    Όλα αυτά θέλουν χρόνο - εργατοώρες.
    Και ακολουθεί έγγραφο αποδοχής από τον αρμόδιο φορέα.
    Προφανώς παίρνει καιρό η όλη διαδικασία.

    - Το Ηράκλειο είναι πόλη με αρχαιολογική ιστορία.
    Από τη στιγμή που μιλάμε για εγκρίσεις Αρχαιολογίας, η διαδικασία καθυστερεί πολύ περισσότερο.

    - Τα καιρικά φαινόμενα πολλές φορές δεν επιτρέπουν συνέχιση εργασιών.
    Δεν είναι μόνο η βροχή/χιόνι που αποτρέπει το σκάψιμο.
    Η επανεπίχωση και η αποκατάσταση ασφάλτου γίνονται με υλικά που έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις (παίζει ρόλο η θερμοκρασία/υγρασία).

    - Σε πολλές περιπτώσεις, ειδικά στο άθλιο οδικό δίκτυο που έχουμε, είναι αδύνατο να σκαφτούν τα ερείσματα (οι άκρες του δρόμου) διότι συγκρατούν το απαράδεκτο οδόστρωμα.
    Επομένως στις περιοχές αυτές γίνεται πρώτα Μελέτη από γεωτεχνικό Μηχανικό.
    Εννοείται θέλει καιρό για να ολοκληρωθεί η μελέτη (δεν θα υπογράψει ο άλλος στατική επάρκεια για πλάκα)
    και ακόμα περισσότερο καιρό χρειάζεται η έγκρισή της.

    - Και φυσικά όλοι έχετε δει την εργοταξιακή σήμανση (όσο απαράδεκτη και αν είναι).
    Ε λοιπόν, κάθε τέτοια σήμανση (και μετατόπιση αυτής), προϋποθέτει πρώτα αναλυτικά σχέδια σήμανσης
    (και επιμέτρησης πινακίδων) εργοταξιακού χώρου καθώς και την έγκρισή τους από την Τροχαία.
    Αυτό παίρνει χρόνο. Αν δουλεύεις χωρίς εγκεκριμένη μελέτη σήμανσης και σου κάνει έλεγχο η Τροχαία, το έργο έστω και προσωρινά διακόπτεται.
    Και άντε μετά να ξαναβρείς οδηγό για το τσαπάκι, εργοδηγό, τον τοπογράφο που εν τω μεταξύ μπορεί να έχουν πάει σε άλλο έργο κλπ.

    Για να μην παρεξηγηθώ, τονίζω ότι, ως επαγγελματίας στο χώρο, ΔΕΝ συμφωνώ με τις πρακτικές καθυστέρησης.
    Δε θα έπρεπε πχ. να υπάρχει προθεσμία 40 ημερών για την αποδοχή επιμετρήσεων & λογαριασμών.
    Η επίβλεψη, είναι δουλειά της να βρίσκεται στο έργο καθημερινά ώστε να έχει απόλυτη εικόνα του έργου.
    Η έγγραφη επιμέτρηση θα έπρεπε να γίνεται μία φορά, σε συννενόηση με τους επιβλέποντες ώστε να μην υπάρχουν καθυστερήσεις.

    Από την άλλη πλευρά, πολλές υπηρεσίες, ειδικά στο χώρο των κατασκευών, είναι υποστελεχωμένες.
    Τώρα και με το Work from home είναι ακόμα χειρότερο (δεν μπορεί Μηχανικός να εργαστεί από τον καναπέ. Κακά τα ψέματα).
    Τί περιμένεις όταν μια δημόσια υπηρεσία απασχολεί (ενεργά) 5 Μηχανικούς, υπεύθυνους για 5 διαφορετικά έργα?
    Ποιος θα πάει στο εργοτάξιο, ποιος θα κάνει δουλειά γραφείου, ποιος θα απαντάει στα τηλέφωνα και ποιος θα είναι "το παιδί για όλες τις δουλειές"?
    Και στην τελική, ο άλλος λέει "Δημόσιος υπάλληλος είμαι, τον μισθό τον παίρνω. Ε δε θα τρελαθώ κιόλας επειδή ο προϋστάμενός μου είναι στον κόσμο του".
    Ειδικά αν έχεις και εργολάβους που σκάβουν 5m και θέλουν να πληρωθούν 50. Απλά τους αγνοούν.

    Και φυσικά έχουμε υπαλλήλους σε υπηρεσίες που έχουν μάθει να εργάζονται με ρυθμούς χελώνας.
    Θες να τα ρίξεις στο "σύστημα", στη "μονιμότητα", στο ότι "έτσι το κάνουν"? Ό,τι και να πεις, θα έχεις δίκιο. Αλλά δε θα το βρεις.
    Διότι θα σου απαντήσουν αντίστοιχα για όγκο δουλειάς & αισθήματα εθύνης:
    "Δεν θα υπογράψω ό,τι νά'ναι. Έχω στο κάτω κάτω ευθύνη για τις δαπάνες Δημοσίου, και έχω χρέος να δουλεύω προσεκτικά και ας παίρνει χρόνο".
    Δεν μπορείς να πεις τίποτα (και ας ξύνεται όλη μέρα στην πραγματικότητα αυτός).

    Παράλληλα, το να σκάβεις με εντολή αρμόδιας υπηρεσίας και τελικά να ξεθάβεις δίκτυα που υπάρχουν εν αγνοία της ίδιας της υπηρεσίας που έδωσε την εντολή, είναι κάτι το τραγελαφικό.
    Αλλά τι να πεις στη χώρα του βύσματος, όταν ο άλλος περνάει παράνομαι αγωγούς, εν αγνοία των υπηρεσιων, για να συνδεθεί σε ύδρευση/αποχέτευση.

    Το σύστημα καθυστέρησης είναι αρκετά "βαθύ" και δε θεωρώ ότι με μια διαμαρτυρία θα γίνει κάτι.
    Σημειώνω ακόμα ότι κανένας εργολάβος δεν επιδιώκει την καθυστέρηση. Το έργο το παίρνεις για να το τελειώσεις και "να φύγεις".

    Τέλος πάντων. Σας ζάλισα.
    Έκανα λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, κυρίως επειδή τα ζω καθημερινά και ξέρω τις απαντήσεις που δίνονται.

    Υπομονή. Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

  8. #2858
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι τα γνωριζουμε ολα τα παραπανω . Οπως και τι γινεται στο δημο και τι χαμενοι αργοσχολοι υπαρχουν . Σπανε σωληνα σκαβοντας και το νερο πεταγεται πιδακας παρασκευοσαββατοκυριακο + 3 μερες ακομα σε κεντρικο δρομο και κανενας δε δινει μια ... Απο την αλλη υπαρχουν αλλες περιοχες και πολεις που δε βγαζουν 10 σελιδες Μα δε γινεται σε καθε τι . Τωρα να λενε και για covid υποστελεχωση και να πηγαινεις να βλεπεις 50 υπαλληλους να τον παιζουν απο το γραφειο ειναι καπως ....
    * Aπορω με την υπομονη των ανθρωπων με μαγαζια στο κεντρο που εχουν αυτο το χαλι με το φτιασιμο - σπασιμο των δρομων μονιμως ενα βομβαρδισμενο λασποδρομο με τρυπες και δε τους εχουν παρει με τις πετρες ....
    Και οταν σκαβει ο εργολαβος μην αφηνεται ανοιχτο χαντακι για μηνες ας πουμε στη λεωφ. Δημοκρατιας να χασκει . Με σημανση της τροχαιας - αν εχει κορδελα δε θα πεσει κανενας μεσα ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 22-01-22 στις 20:12.

  9. #2859
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Τα συγκεκριμένα ή πολλά από τα προβλήματα που αναγράφονται παραπάνω δεν υφίστανται μόνο στο Ηράκλειο όμως.

    Όσο αφορά τις λακκούβες, το Ηράκλειο το έχει ξεσκίσει η ΔΕΥΑΗ αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα και για άλλο νήμα.

  10. #2860
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φτανουμε στο τελος του 2022 και δεν εχουν ενεργοποιηθει ολες (προφητης).

    Spoiler:
    Να πουμε την αληθεια ο "ιδιωτικος" τομεας εχει καθυστερησει και αυτος και μονο φταιει. Η αρχικη αναθεση στη wind ποτε εληγε; 2019; Αν ο "ιδιωτης" ειχε τελειωσει στην ωρα του και καθυστερουσε ο δημοσιος υπαλληλος τοτε ναι, να τα ριχναμε σε δημους, οργανισμος περιφερειες και οπου αλλου.

    Προφανως δεν φταιει αυτος που σκαβει, ουτε ο εργολαβος, προφανως και φταιει αποκλειστικά και μονο η wind (συντομα NOVA).

    Το δημοσιο φταιει για την ΕΕΤΤ και τον περιορισμο στον αριθμο των παροχων (κινητη σταθερη).

    Αν ειχαμε 5 εταιρειες κινητης, θα ειχαμε περισσοτερη καλυψη και ταχυτητα.

    Ο ανταγωνισμος λειτουργει εκει που υπαρχουν περιθωρια αναπτυξης.

    Απλα τα πραγματα, αν ειχα μια εταιρεια νερου (ποσιμου) και μπορουσα να επηρεάσω μια πολη να μην εχει ποσιμο νερο, θα το εκανα για να αγοραζουν το νερο της εταιρειας μου.

    Αν ειχα το μοναδικο καφε, θα επιναν ενα ειδος (και αν) καφε.

    Ετσι λοιπον οταν δεν μπορει να αναπτυχθει ανταγωνισμος, γιατι να κανω το εργο στην ωρα του, γιατι να δωσω καλυτερες υπηρεσιες;

    Η ΕΕΤΤ επρεπε να ψαχνει για καρτελ και να εχει απελευθερωσει την αγορα. Αυτο που συμβαινει τωρα ειναι οτι ο γιωργος ο νικος και ο τακης τα εχουν βρει, και εχουν δυο μαγαζια μαζι με την κοτα με χρυσα αυγα. Δινουν και μια εντολη με χαρτζιλικι για να μην ανοιξει κανεις αλλος μαγαζι. Αποτελεσμα; Υψηλοτερο κερδος (υψηλοτερες τιμες), μικροτερο κοστος (κακες υπηρεσιες).


  11. #2861
    Εγγραφή
    20-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 27.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε όμορο δήμο έχω ζητήσει από την Voda να μου μεταφέρει μία οπτική ίνα από ένα σημείο σε ένα άλλο 1 ΚΜ παρακάτω. (Πρέπει να γίνουν εργασίες για σκάψιμο κλτ)
    Από την αρχή η απάντηση τους ήταν minimum 5 μήνες για να τελειώσει η μεταφορά.
    Όταν τους ρώτησα γιατί τόσο χρόνος μου ανέφεραν τις γνωστές αγκυλώσεις του δημοσίου.
    Έχοντας ήδη περάσει 2.5 μήνες, η αίτηση μου είναι στην αρχαιολογία και περιμένουμε αν και πότε θα προχωρήσει στον «επόμενο» ……
    Οπότε μην τα ρίχνουμε όλα στον ιδιώτη. Πολλές φορές θέλουν αλλά δεν τους αφήνουν.

    - - - Updated - - -

    In other news

    Ενημέρωση για την Nova. "Καμπίνα ΟΤΕ 1560-337, Wind(J0770)"

    Πέρασα από το κατάστημα Nova γιατί είχα ακούσει για την λίστα «αναμονής» που εγγράφονται κάποιοι ώστε να τους ενημερώσουν όταν υπάρξει διαθεσιμότητα.
    Ο υπάλληλος έκανε πρώτα ένα έλεγχο και ΟΟΟΟΟΟΟ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ πλέον δίνουν μέχρι 100 στην καμπίνα μου.
    Έκανα άμεσα αίτηση και μου έχει έρθει μήνυμα για ενεργοποίηση στις 25/1

    Οπότε ξεκίνησε και η Nova να δίνει πλέων από καμπίνες Wind.
    Ελπίζουμε σύντομα να προχωρήσουν σε όλες τις άλλες για να δούμε λίγο φως.

  12. #2862
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άρχισε η στενή συνεργασία Nova - Wind !!

    Ίσως η Nova τώρα να μας δίνει καλύτερες πληροφορίες για το τι κάνει η Wind!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #2863
    Εγγραφή
    16-06-2015
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Αναφορικά με τη συζήτηση για το ποιός ευθύνεται για την απαράδεκτη καθυστέρηση στο δίκτυο VDSL του Ηρακλείου, να σημειώσω ότι σε άλλες πόλεις στην Κρήτη η υλοποίηση από τον ΟΤΕ ήταν πολύ ταχύτερη κι έχει τελειώσει αρκετό καιρό στα Χανιά και στον Αγιο Νικόλαο. Επειδή όλες οι πόλεις της Κρήτης έχουν τα ίδια θέματα με την αρχαιολογία και το Δημόσιο λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο σε όλη την Ελλάδα, τότε οι ευθύνες πέφτουν στον μόνο συντελεστή που αλλάζει, δηλαδή στη Wind.
    Υπάρχει βέβαια το μέγεθος της πόλης, που σίγουρα το Ηράκλειο είναι αρκετά μεγαλύτερο από τα Χανιά, αλλά σκέφτομαι ότι σε μεγαλύτερο έργο βάζει κανείς περισσότερα συνεργεία να δουλέψουν για να προχωρήσει το έργο πο γρήγορα.
    Οπως και να έχει, τόσο η Wind όσο και η ΕΕΤΤ έχουν δείξει πλήρη απουσία σεβασμού προς τους κατοίκους του Ηρακλείου. Εχετε δει ποτέ ανακοίνωση από τη Wind προς όλους εμάς, που να ενημερώνει για την πορεία του έργου και να ζητά ένα (τυπικό έστω) συγνώμη για την καθυστέρηση; Αφήστε λογαριασμό απλήρωτο να δείτε πόσες μηνύματα κι επιστολές θα πάρετε...
    Δυστυχώς είμαστε έρμαια της κάθε εταιρείας (όλες έχουν τα χάλια τους στην εξυπηρέτηση του καταναλωτή) που κανείς δεν ελέγχει ουσιαστικά, γιατί η ΕΕΤΤ είναι μια παρωδία.

  14. #2864
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στον κεντρικό δήμο Αθηναίων στην Αθήνα στον οποίο η Wind είχε να φτιάξει 5 A/K
    η Wind ήταν σε διένεξη με τον δήμο για θέματα αδειών για 1,5 χρόνο..

    Στην υπόθεση μπήκε κατά 1ον η EETT πριν πάνε στα δικαστήρια.. (νομίζω ότι τελικά δεν πήγανε..)

    Αποτέλεσμα ήταν ότι χάθηκε 1,5 χρόνος στον οποίο έγιναν πολύ λίγα πράγματα από έργα..
    και όλα πήγαν πίσω..

    Νομίζω ότι παρόμοια ζητήματα είχαν προκύψει με την Wind και σε άλλα μέρη.. μάλλον και στην Κρήτη.. (?)

    * Εάν ήταν τότε η UG πιστεύω δεν θα γινόταν με τίποτα αυτό το πράγμα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #2865
    Εγγραφή
    20-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 27.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το ότι δεν δίνει καμιά εταιρία FTTH στο Ηράκλειο άλλα δίνουν σε Χανιά, Ρέθυμνο, Άγιο Νικόλαο και Σητεία που μπορεί να οφείλετε???
    Το Ηράκλειο έχει όσο κόσμο έχουν οι άλλες τέσσερεις πόλεις.

    Μιλάω με τους εργολάβους του FTTH που τρέχουν τα έργα και στις τέσσερεις πόλεις.
    Μου λένε ότι πάνε σε πολυκατοικίες τις ίνες και αντί να χαίρονται οι ενικοί οι περισσότεροι παραπονιούνται.
    Τους λένε για καλύτερες ταχύτητες κτλ και πολλοί από αυτούς στραβώνουν.

Σελ. 191 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 171181186189190191192193196201211 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας