Σελ. 22 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 4031
  1. #316
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δημοκρατίας νομίζω ότι οι καμπίνες είναι του ΟΤΕ(αν ειναι παλια, δηλαδή υπάρχει ήδη και δεν την έφτιαξαν τώρα τότε είναι ΟΤΕ). Η forthnet δεν εχει αναλάβει καμία σύμβαση για κατασκευή καμπινών vdsl ή έστω 1-2 μέτρα χαλκό. Ότι πάρεις θα το πάρεις μέσω ΟΤΕ με μια μικρή επιφύλαξη όπου θα πρέπει να κοιτάξεις τα στοιχεία ανάθεσης της ΕΕΤΤ με τον αριθμό της καμπίνας σου.

  2. #317
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλύτερα κατευθείαν οτε φίλε μου . Δε θέλω να μπλεξω ανάμεσα σε 2-3 οπως μου εχουν κανει με τις βλαβες τους . Υπομονή μέχρι φθινόπωρο να λήξει και η δέσμευση μου (μου βάλανε καταχρηστικά παραπάνω πέρα των 2 χρόνων όταν έστειλαν δήθεν το σαπακι router zxhn h108l για τα προβλήματα ! ) . Ελπίζω να έχουν διαθέσιμο απερχόμενο γιατί θα γελάσουμε αν πουν NO μετά την αίτηση . Εσύ είσαι με το hybrid booster ; Πόσο πιάνει ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 28-02-19 στις 18:13.

  3. #318
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    α) Δεχθηκες ανανεωση; Εαν το εκαναν μονοι τους δε νομιζω οτι στεκει.
    β) Ναι βοηθαει, σαν +15mbps της adsl. Που αυτο σημαινει οτι με τη σαπια adsl 4-6mbps μπορω να βλεπω full hd streaming χωρις κανενα προβλημα. Το ping ειναι μικροτερο απο το προηγουμενο fast path(ειναι μπ...λο το παλιο δικτυο για αυτο).
    Εχεις και ενα εξτρα οτι για 100Gb σου δινει 50-60mbps, οπου ειναι πραγματικα

    25-26 βγαινει ολη η ιστορια. Ειναι αρκετα ακριβο για να εχω μια τυπικη συνδεση ιντερνετ, και βλεπω πως ο οτε τα vdsl τα δινει περιπου στα 30+ €.

    Στη δημοκρατιας εχεις να κανεις μονο με τον ΟΤΕ. Θα σου πρότεινα να κοιταξεις προσφορες σε περιπτωση που βρεις λυση με το συμβολαιο.

  4. #319
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον υπάρχει θέμα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας, γραμματικών κανόνων και συνωνύμων.
    Ενώ άμα έγραφα πόσο καλά τα καταφέρνει η Wind με το χρονοδιάγραμμα, πόσο σκληρός ανταγωνισμός υπάρχει μεταξύ των telecom θα ήμουν ο Μανώλης Τριανταφυλλίδης του adslgr.com

    ΥΓ φωνάξτε κανένα διαχειριστή να καθαρίσει το νήμα, από το σημείο που θίξαμε τους προκομμένους

  5. #320
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με το καρτέλ να έχει περάσει ότι θέλει να κάνει ότι θέλει και να χρεώνει ότι θέλει .... Το μόνο που μας ωφελούσε ήταν ο ανταγωνισμός που σε θυμοντουσαν όταν πηγαινες να φύγεις και κάνανε καμιά προσφορά τώρα τίποτα πάει και αυτό .... Και δε νομίζω να αντιλέγει κανένας που τον έχουνε ρίξει σε 4mbps και κοκορεύονται για 100 και 200

  6. #321
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Αντε μωρη wind κάνε τα μαγικά του αέρα μπας και δούμε άσπρη μέρα :P

  7. #322
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Telumetar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω ότι τα έργα στην Αμμουδάρα και στο Γάζι τα έχει η WIND κι αυτό το λέω με βάση το excel της ΕΕΤΤ. Επίσης ο φίλος μου είχε VDSL του ΟΤΕ και πλέον έχει Οπτική ίνα από ΟΤΕ. Οπότε υποθέτω πως την μίσθωσε την γραμμή ο ΟΤΕ από την wind. Τώρα εάν δεν πιάνεται η Αμμουδάρα στις επικείμενες αναβαθμίσεις του ΟΤΕ τότε κάνω λάθος. Πάντως για την καμπίνα και την περιοχή που με ενδιαφέρει την καταγράφει ρητά το αρχείο που λέγαμε ότι είναι για Q2 2019.
    Έχω φάει κόλλημα. Κάθε μέρα μπαίνω στη διαύγεια για να δω πότε θα εγκριθούν τα έργα για οδοποιία στον δήμο Μαλεβιζίου
    Και γιατι τα φρεατια γραφουν cyta-vodafone?

    Τοσο ο κεντρικος δρομος της αμουδαρας οσο και του γαζιου εχει vdsl απο τον ΟΤΕ εως 50. (δες μερικα κεντρικα καταστηματα και βαλε τα τηλεφωνα τους δια διαθεσιμοτητα vdsl)

  8. #323
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Έχει η μιση Ελευθερίου Βενιζέλου vdsl. Αν δεις πχ στου Τζωράκη home, εκεί δεν έχει

  9. #324
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο Αριάδνη πόσο σου δίνει το DSL (απόσταση VDSL δεν έχω δει ούτε σε έλεγχο διαθεσιμοτητας . Το booster έχεις βρει κάνα τρόπο να βελτιώσεις το σήμα με κεραίες ; Θέλει καλό σήμα αλλιώς τσάμπα θα το πάρω

  10. #325
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Αριάδνη πόσο σου δίνει το DSL (απόσταση VDSL δεν έχω δει ούτε σε έλεγχο διαθεσιμοτητας . Το booster έχεις βρει κάνα τρόπο να βελτιώσεις το σήμα με κεραίες ; Θέλει καλό σήμα αλλιώς τσάμπα θα το πάρω
    Με weak σημα (32db) σε ενα φιλο, ειδαμε να πιανει 11-12mbps στα 15mbps (ωω ναι κουμπωσα το router μου εκει και δουλευε χωρις adsl), απλα ειχα περασει τα 100Gb και δεν ξερω αν αυτο μπορουσε να επηρεάσει την ταχυτητα.

    Με τις κεραιες ο ΟΤΕ δεν ξερει. Εχει αφησει εξω απο το firmware του router την επιλογη της εξωτερικης κεραιας. Σε παραπλήσιο μοντέλο της hawei 35-22 υπαρχουν κανονικα.

  11. #326
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αύξηση στο ping;

    Πχ σε grnet.gr, gr-ix.gr κλπ είχα 15ms πριν και τώρα έχω 22ms.
    Αρκετά σημαντική αύξηση αν αναλογιστούμε ότι δεν έγινε αλλαγή σε Interleaved (τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που αναγράφει το Speedport).

  12. #327
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, στην περιοχή της Κνωσσού ο ΟΤΕ γυρνά όλα τα τηλεφώνα σε VOIP μέσα στις επόμενες ημέρες.
    Το δικό μου το έκλεισαν απο PSTN την Δευτέρα το μεσημέρι αλλά ξέχασαν να ανοίξουν το VOIP οπότε με έχουν στο τρέξιμο.

    Τι έχει πεί το 13888 μέχρι στιγμής
    • θα μου δώσουν κωδικό και παραμέτρους του VOIP ώστε να το ρίξω κατευθείαν στο τηλεφωνικό κέντρο
    • οι καμπίνες για VDSL για τηλ κεντρο Κνωσσού θα είναι εγκατεστημένες και ενεργές μέχρι 11/3, αυτό έχει δώσει λέει η WIND στο σύστημα


    Για μένα είναι μούφες τα παραπάνω εκτός αν οι "σκαφάτοι/πισινάτοι" της περιοχής έχουν κουραστεί να σηκώνουν ubiquiti links και τα έχουν πάρει κρανίο..............
    Μπορεις να τους παρεις πισω αυριο και να τους ρωτησεις που ειναι οι καμπινες. :P

  13. #328
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως μου συνεβει το κουφό: Είμαι (ημουν ?) σίγουρα Αριαδνη . Πέμπτη βράδυ αποσυνδέσεις και χωρίς DSL .Το δηλώνω βλάβη στη forthnet και κάνουν τη διαδικασία - αφήστε μόνο το modem απάνω στη γραμμή να μετρήσουμε μέχρι αύριο . Ρε σεις με δουλεύετε που μαζεύει ξαφνικά 20000 CRC καποιος οτετζης ξεκρέμασε απο κεντρο - αφήστε μόνο του το modem direct στην είσοδο να το δουμε (Το έχω συνδέσει κατευθείαν στο ζεύγος όπως έχει μαλλιάσει το στόμα μου να τους λέω ) . Παρασκευή παίρνει μια από forthnet και με επιτακτικό ύφος λέει αφήστε μόνο το internet - μα τοσα ειπαμε χτες σας ειπα ακριβως τι εγινε ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΩ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ - Γιατί μου υποβαθμίσατε ποιοτικά τη γραμμή ? ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΣΗΜΕΙΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΤΑΚΑ -ΝΤΟΥΚΑ στο πληκτρολογιο βαζει κλειδωμα .Ουτε λεει τι έκανε - της λεω ΒΓΑΛΤΟ οπως το βαλες - ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΗ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΥΝΕΛΙΑ . Η γραμμη καπως καπου χανει - εχει μεταφερθει ? γιατι το dοwnload attenuation αυξήθηκε απο 12 σε 24,5 όπως το μέτρησε και ο νυχτερινός τεχνικός . Ειμαι αναμεσα στο κεντρο Θερισου ενώ ήμουν 700 μετρα από το Αριάδνης . Φαινεται στις προγραμματισμενες εργασιες οτι κρεμανε -ξεκρεμανε και στα 2 κεντρα .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 10-03-19 στις 23:55.

  14. #329
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι σίγουρο (πιο σίγουρο δεν υπάρχει) είναι ότι δεν γίνεται αλλαγή της σύνδεσης που έχεις από το ένα κέντρο στο άλλο.
    Κάθε οικοδομή συνδέεται με μία μόνο καμπίνα και αυτή με την σειρά της με ένα αστικό κέντρο. Εφ' όρου ζωής.

  15. #330
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προφανώς από κάποια χελώνα θα χάνει αλλά το ύφος και το δούλεμα της nova/forthnet σε πελάτη τους από 20 χρονια είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ .
    Λες και αφού έχω κάνει ότι έχουν ζητήσει - μέχρι και απομόνωση εσ καλωδίωσης και direct σύνδεση συνεχίζουν τις προσβολές και τα ψέμματα λες και τους χρωστάω να τους πω εγώ ποιον έχουν βάλει παρεμβολή .

Σελ. 22 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας