Σελ. 258 από 268 ΠρώτηΠρώτη ... 238248253256257258259260263 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.856-3.870 από 4020
  1. #3856
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Γειά σας και πάλι, σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες
    πέρασα απο κατάστημα nova νωρίτερα, έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή και μου δίνει:
    100 mbps στα 26€ (με ένα πάγιο δώρο - 24,9€) και
    50mbps στα 23€ (με ένα πάγιο δώρο - 22€).
    Μίλησα με vodafone, τα 100 mbps στα 25,7€ (με ebill ενεργοποιημένο) και
    τα 50mbps στα 20,5€ (με ebill ενεργοποιημένο).
    Η διαφορά είναι ότι η nova έχει απεριόριστα εκτός από σταθερά και κινητά, ενώ η vodafone μου δίνει 6 ώρες κινητά. Επίσης και οι 2 με συνδυαστικά προγράμματα κινητής πέφτουν 2€.
    Για διπλασιασμό ταχύτητας που ''δικαιούμουν'' ο εκπρόσωπος της vodafone δεν είχε απάντηση.
    Μπορεί να βγαίνει φθηνότερα η vodafone αλλα μου την έσπασε.. 15 χρόνια πελάτης. Επίσης δεν έχω καθόλου εμπειρία απο nova..
    Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; εν έτη 2023 η 50άρα πέφτει λίγη;

  2. #3857
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το τελευταίο, εξαρτάται πόσα άτομα χρησιμοποιούν τη γραμμή σου,
    και πόσο πολύ κατεβάζεις διάφορα πράγματα,
    και εάν σε βιάζει ο χρόνος μερικές φορές.

    Έχω δοκιμάσει και 50άρα, όταν κατεβάζει φουλ δεν μπορείς να κάνεις πολλά άλλα εύκολα.

    Επίσης εγώ θα λάμβανα υπόψιν και το που έχω την κινητή μου,
    καθώς σε περίπτωση βλάβης ο πάροχος θα σου δώσει δωρεάν Data..
    Eκτός και έχεις πρόγραμμα με απεριόριστα εκεί που είσαι.

    Γενικά για 2-3 ευρώ δεν αξίζει κάτι λιγότερο θα έλεγα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 07-03-23 στις 17:47.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3858
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Οπότε λές 100άρα,
    και τα 2 κινητά που έχουμε είναι καρτοκινητά f2go.
    Τώρα στο σπίτι ήμασταν καλυμμένοι με την 24άρα (εντάξει όχι απόλυτα, ειδικά κάτι βράδια με 3-4 mbps..) αλλα πήραμε ενα xbox και δεν τραβάει με τίποτα, φορτώνει στο άπειρο.
    Γενικά στο σπίτι χρησιμοποιούν ίντερνετ 2 κινητά, 1 smart tv, PC, home cinema και εσχάτως xbox.
    Αν μιλήσω τηλεφωνικά με nova υπάρχει περίπτωση για καλύτερη προσφορά; γιατι το κατάστημα μου έκανε αυτή που έχει το σάιτ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kabamaru_Igano : 07-03-23 στις 15:49.

  4. #3859
    Εγγραφή
    12-01-2022
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12564 kbps/1020 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel AMG1302-T11C
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 16.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Iris07
    Ναι οκ, δε μ κανει εντυπωση αυτο. Θα πρεπει λογικα να ερθει επισημα αιτημα απο την Vodafone για τις δικες τις γραμμες. Επισης οι τεχνικοι δεν ψηνονται να διορθωσουν πραγματα που δεν ειναι μες το "τασκ" τους.

    Οταν ηρθε ο τεχνικος της Cosmote οταν μετακομισα (στον παραλληλο), ενω μετεφερα VDSL, ηθελε ντε κ καλα να μου βαλει σπλιττερ ενω ειχα VOIP απτον ρουτερ, επειδη "αυτο του εγραφε στο τασκ". Το αστειο ειναι οτι δουλευε η γραμμη οταν μπηκα σπιτι, ειχα νετ, απλα οχι οσο περιμενα και γι αυτο τον ζητησα.

    Τελος, για Vodafone να το καταλαβω παντως, δεν εχουν πατημα, αλλα Νοβα? Εκει θα θελα να δω πως θα το αντιμετωπιζε.

    Παντως εμενα με ενδιαφερει, αν εγω παραπονεθω Νοβα και αυτη με τη σειρα της το πεταξει στον ΟΤΕ γιατι αυτος ειναι για το χαλκο υπευθυνος, θελω να ξερω οτι δεν θα κανουν επιτηδες τσαπατσουλιες. Αυτο, το να ερθει για δικους τους κ να μην φτιαξει το δικο μου οκ βλακεια αλλα τουλαχιστον να λυθει οταν πρεπει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kabamaru_Igano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε λές 100άρα,
    και τα 2 κινητά που έχουμε είναι καρτοκινητά f2go.
    Τώρα στο σπίτι ήμασταν καλυμμένοι με την 24άρα (εντάξει όχι απόλυτα, ειδικά κάτι βράδια με 3-4 mbps..) αλλα πήραμε ενα xbox και δεν τραβάει με τίποτα, φορτώνει στο άπειρο.
    Γενικά στο σπίτι χρησιμοποιούν ίντερνετ 2 κινητά, 1 smart tv, PC, home cinema και εσχάτως xbox.
    Αν μιλήσω τηλεφωνικά με nova υπάρχει περίπτωση για καλύτερη προσφορά; γιατι το κατάστημα μου έκανε αυτή που έχει το σάιτ.
    Δε νομιζω να σου κανουν καλυτερη τιμη αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις. Το λεω γιατι τα ατομα στο καταστημα κανουν οταν μπορουν γιατι λογικα εχουν καποια προμηθεια ή/και quota. Και καλα ειχα κ γω τετοια περιπτωση και εφυγα απο Cosmote (συν οτι ειχα και τεχνικα θεματα) αλλα εγω ειμαι ιδιωτης. Μερικοι παροχοι δεν ασχολουνται με εταιρικα συμβολαια και χανουν πελατεια xD.

  5. #3860
    Εγγραφή
    12-01-2022
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12564 kbps/1020 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel AMG1302-T11C
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 16.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο ΟΤΕ πειραζε ενα καφαο τωρα το απογευμα στην Χ.Τρικουπη, διπλα στην J124. Δεν ξερω για ποιο λογο ομως.
    2 βανακια και 4-5 ατομα. Ειχαν στησει ολοκληρο εργο.

  6. #3861
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Χαιρετώ την ομάδα. Έκανα αίτηση στη NOVA για νεο αριθμό στην περιοχή του πειραματικού μετά τις εστίες του ΤΕΙ. Σέμελη λέγεται η περιοχή. Στο κατάστημα μας ενημέρωσαν πως υπάρχει διαθεσιμότητα για 100αρα με μ.ο. τα 58. Υπογράψαμε τα χαρτιά στις 4/04. Περιμέναμε να έρθει τεχνικός να κάνει εργασίες εξωτερικά του σπιτιού και στο καφαο. Η πρώτη φορά ακυρώθηκε, έριξαν το φταίξιμο στον ΟΤΕ καθώς είναι δικό του το καφαο. Το δεύτερο ραντεβού ήταν για 13/04. Όταν τους ρώτησα στις 17/04, μου είπαν ότι πήγε τεχνικός αλλά δεν ολοκληρώθηκαν οι εργασίες δημιουργίας νέου βρόχου οι οποίες θα ολοκληρωθούν σε δεύτερη φάση. Από τότε δεν είχα νεότερα. Σήμερα μπήκα στην online εφαρμογή που έχουν με την πορεία της αίτησης. Πλέον γράφει ότι η ενεργοποίηση είναι σε αναμονή καθώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου. Κάτι που μπορεί να πάρει έως και 2 μήνες. Όπως καταλαβαίνει κανείς μου άναψαν τα λαμπάκια. Έστειλα στο chat τους ερώτηση και η απάντηση είναι πως δεν υπάρχουν θύρες στο καφαο. Είναι με σειρά προτεραιότητας και το ίδιο ισχύει για την Cosmote. σχ φωτογραφία. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν καταγγελία στην επιτροπή τηλεπικοινωνιών.Αλλά δε νομίζω να στέκει σαν ενέργεια. Ισχύουν αυτά που μου λένε ή αν κάνω αίτηση στον οτε θα έχουμε σύνδεση άμεσα;

    Από φίλο στην περιοχή του Πόρου είχα ακούσει να υπάρχει τέτοιου είδους πρόβλημα, αλλά πριν την κατασκευή του νέου δικτύου από τη Wind. Στη Σέμελη που υπάρχει δίκτυο οπτικής, δεν περίμενα να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  341304531_779655763879679_1471566638788476542_n.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  142,8 KB 
ID: 247826
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geostra : 22-04-23 στις 14:29.

  7. #3862
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geostra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την ομάδα. Έκανα αίτηση στη NOVA για νεο αριθμό στην περιοχή του πειραματικού μετά τις εστίες του ΤΕΙ. Σέμελη λέγεται η περιοχή. Στο κατάστημα μας ενημέρωσαν πως υπάρχει διαθεσιμότητα για 100αρα με μ.ο. τα 58. Υπογράψαμε τα χαρτιά στις 4/04. Περιμέναμε να έρθει τεχνικός να κάνει εργασίες εξωτερικά του σπιτιού και στο καφαο. Η πρώτη φορά ακυρώθηκε, έριξαν το φταίξιμο στον ΟΤΕ καθώς είναι δικό του το καφαο. Το δεύτερο ραντεβού ήταν για 13/04. Όταν τους ρώτησα στις 17/04, μου είπαν ότι πήγε τεχνικός αλλά δεν ολοκληρώθηκαν οι εργασίες δημιουργίας νέου βρόχου οι οποίες θα ολοκληρωθούν σε δεύτερη φάση. Από τότε δεν είχα νεότερα. Σήμερα μπήκα στην online εφαρμογή που έχουν με την πορεία της αίτησης. Πλέον γράφει ότι η ενεργοποίηση είναι σε αναμονή καθώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου. Κάτι που μπορεί να πάρει έως και 2 μήνες. Όπως καταλαβαίνει κανείς μου άναψαν τα λαμπάκια. Έστειλα στο chat τους ερώτηση και η απάντηση είναι πως δεν υπάρχουν θύρες στο καφαο. Είναι με σειρά προτεραιότητας και το ίδιο ισχύει για την Cosmote. σχ φωτογραφία. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν καταγγελία στην επιτροπή τηλεπικοινωνιών.Αλλά δε νομίζω να στέκει σαν ενέργεια. Ισχύουν αυτά που μου λένε ή αν κάνω αίτηση στον οτε θα έχουμε σύνδεση άμεσα;

    Από φίλο στην περιοχή του Πόρου είχαν ακούσει να υπάρχει τέτοιου είδους πρόβλημα, αλλά πριν την κατασκευή του νέου δικτύου από τη Wind. Στη Σέμελη που υπάρχει δίκτυο οπτικής, δεν περίμενα να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  341304531_779655763879679_1471566638788476542_n.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  142,8 KB 
ID: 247826
    Το "δίκτυο οπτικής" είναι λίγο παραπλανητικό, με την έννοια ότι ζεύγος χαλκού λείπει και στη δική σου περίπτωση.
    Εάν ήσουν ήδη πάνω στο KV, θα μπορούσες να πάρεις και VDSL, αλλά τώρα χρειάζεσαι ακριβώς ότι και ο φίλος σου...
    Μπορείς να κάνεις καταγγελία, αλλά δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει σε κάτι - αυτό το πρόβλημα υπήρχε από πάντα. Στον (πολύ) παλιό ΟΤΕ μπορούσες να βάλεις "βύσμα" για να πάρεις γραμμή νωρίτερα, αλλά τώρα είμαστε πολιτισμένοι

  8. #3863
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Για να το θέσω πιο σωστά, θεωρούσα πως με τις νέες καμπίνες αυτό το πρόβλημα θα λυνόταν. Μάλλον που έχω πολλά κενά περί λειτουργίας των συγκεκριμένων δικτύων. Οπότε η επόμενη ερώτηση είναι, αξίζει να περιμένω; Υπάρχει περίπτωση να γίνουν εργασίες να ανοίξουν θύρες ή απλά το ξεχνάω και ψάχνω λύση skytelecoms κτλ;

  9. #3864
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    O OTE βάζει την καμπίνα VDSL και αυτή έχει έναν αριθμό από θύρες για να συνδεθούν οι γραμμές χαλκού από το παλιό καφάο, που εξυπηρετούν όλους τους παρόχους.
    Μετά, πουλάει έναν αριθμό από θύρες VDSL και στους άλλους παρόχους.

    Μπορεί λοιπόν οι θύρες που έχει στην διάθεση του ένας πάροχος να εξαντληθούν,
    και να πρέπει να περιμένεις για να βρεις ελεύθερη.

    Μπορεί όμως ένας άλλος πάροχος να έχει ελεύθερη θύρα..

    Μπορεί ο πάροχος που ξέμεινε κανονικά να ζητήσει νέες θύρες από την Cosmote που έβαλε την καμπίνα,
    αλλά και η Cosmote να μην έχει άλλες να του δώσει.

    Μία λύση θα ήταν να βάλει η Cosmote νέα κάρτα στην καμπίνα για να αυξήσει τις διαθέσιμες θύρες,
    αλλά μάλλον αυτό είναι στην διάθεση της εάν θα το κάνει..

    Πιθανόν να περιμένει να μαζευτούν κάμποσες αιτήσεις για νέες θύρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 23-04-23 στις 01:01.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #3865
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O OTE βάζει την καμπίνα VDSL και αυτή έχει έναν αριθμό από θύρες για να συνδεθούν οι γραμμές χαλκού από το παλιό καφάο, που εξυπηρετούν όλους τους παρόχους.
    Μετά, πουλάει έναν αριθμό από θύρες VDSL και στους άλλους παρόχους.

    Μπορεί λοιπόν οι θύρες που έχει στην διάθεση του ένας πάροχος να εξαντληθούν,
    και να πρέπει να περιμένεις για να βρεις ελεύθερη.

    Μπορεί όμως ένας άλλος πάροχος να έχει ελεύθερη θύρα..

    Μπορεί ο πάροχος που ξέμεινε κανονικά να ζητήσει νέες θύρες από την Cosmote που έβαλε την καμπίνα,
    αλλά και η Cosmote να μην έχει άλλες να του δώσει.

    Μία λύση θα ήταν να βάλει η Cosmote νέα κάρτα στην καμπίνα για να αυξήσει τις διαθέσιμες θύρες,
    αλλά μάλλον είναι στην διάθεση της εάν θα το κάνει..

    Πιθανόν να περιμένει να μαζευτούν κάμποσες αιτήσεις για νέες θύρες.
    Κάτσε γιατί με μπέρδεψες λίγο η αλήθεια είναι. Όταν κάποιος κάνει αίτηση για μια νέα γραμμή με νέο αριθμό, σα να λέμε σε καινούργιο σπίτι, αυτός θα συνδεθεί στο παλιό καφαο και μετά θα πάρει ιντερνετ από το καινούργιο ή θα κουμπώσει απευθείας στο καινούργιο; Του φίλου μου του είχαν πει ότι το πρόβλημα θα λυθεί μόλις μπει το νέο δίκτυο της wind σε λειτουργία στον Πόρο. Εδώ έχουμε νέο δίκτυο σε λειτουργία, εκεί είναι που δεν αντιλαμβάνομαι τι συμβαίνει και προσπαθώ να καταλάβω. Πάντως από τη δική σου απάντηση κρατάω ότι η Cosmote μπορεί να έχει διαθέσιμη θύρα άμεσα για κατασκευή βρόχου κάτι που έρχεται σε αντίθεση με αυτό που απαντάει η Νόβα ότι ισχύει σε όλους με σειρά προτεραιότητας. Κάτι μου λέει ότι το λένε για να μην ακυρώσω την αίτηση και πάω στον ΟΤΕ.

    Αν πάω στην Cosmote και κάνω τον Αλέκο χωρίς να ξέρω τίποτα ή αν στην τελική τους πω το πρόβλημά μου, μπορούν να μου πουν αν υπάρχει διαθέσιμη θύρα σε αυτούς;

  11. #3866
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geostra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε γιατί με μπέρδεψες λίγο η αλήθεια είναι. Όταν κάποιος κάνει αίτηση για μια νέα γραμμή με νέο αριθμό, σα να λέμε σε καινούργιο σπίτι, αυτός θα συνδεθεί στο παλιό καφαο και μετά θα πάρει ιντερνετ από το καινούργιο ή θα κουμπώσει απευθείας στο καινούργιο; Του φίλου μου του είχαν πει ότι το πρόβλημα θα λυθεί μόλις μπει το νέο δίκτυο της wind σε λειτουργία στον Πόρο. Εδώ έχουμε νέο δίκτυο σε λειτουργία, εκεί είναι που δεν αντιλαμβάνομαι τι συμβαίνει και προσπαθώ να καταλάβω. Πάντως από τη δική σου απάντηση κρατάω ότι η Cosmote μπορεί να έχει διαθέσιμη θύρα άμεσα για κατασκευή βρόχου κάτι που έρχεται σε αντίθεση με αυτό που απαντάει η Νόβα ότι ισχύει σε όλους με σειρά προτεραιότητας. Κάτι μου λέει ότι το λένε για να μην ακυρώσω την αίτηση και πάω στον ΟΤΕ.

    Αν πάω στην Cosmote και κάνω τον Αλέκο χωρίς να ξέρω τίποτα ή αν στην τελική τους πω το πρόβλημά μου, μπορούν να μου πουν αν υπάρχει διαθέσιμη θύρα σε αυτούς;
    Δικαίως μπερδεύτηκες, γιατί συζητάμε δύο διαφορετικές περιπτώσεις
    1. Μη διαθεσιμότητα βρόχου στο παλιό KV
    2. Διαθεσιμότητα βρόχου στο KV, αλλά μη διαθεσιμότητα θύρας VDSL στην νέα καμπίνα
    Από την περιγραφή σου, μάλλον πέφτεις στην 1η περίπτωση, που είναι και η πιο δύσκολη. Στην δεύτερη περίπτωση, πράγματι μπορεί άλλος πάροχος να έχει ελεύθερη θύρα.
    Στην πρώτη, εν γένει περιμένεις να ελευθερωθεί υπάρχων βρόχος - σπάνια γίνεται προσθήκη απερχομένων σε KV, επομένως τα χρονοδιαγράμματα είναι πολύ ασαφή.

    Μία επιπλέον ιδιαιτερότητα είναι ότι η Nova (πρώην Wind) κάνει πλέον στο Ηράκλειο εγκαταστάσεις FTTH - οπτικών ινών μέχρι το σπίτι. Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεσαι ελεύθερο ζεύγος χαλκού, οπότε τέτοιες ελλείψεις υπερβαίνονται.
    Πληροφοριακά, οι ενεργές καμπίνες VDSL στην περιοχή σου δεν είναι απαραίτητο να είναι Cosmote, όπως ανέφερε για παράδειγμα ο @Iris07, μπορεί να είναι και αυτές Nova/Wind.

  12. #3867
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geostra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε γιατί με μπέρδεψες λίγο η αλήθεια είναι. Όταν κάποιος κάνει αίτηση για μια νέα γραμμή με νέο αριθμό, σα να λέμε σε καινούργιο σπίτι, αυτός θα συνδεθεί στο παλιό καφαο και μετά θα πάρει ιντερνετ από το καινούργιο ή θα κουμπώσει απευθείας στο καινούργιο; Του φίλου μου του είχαν πει ότι το πρόβλημα θα λυθεί μόλις μπει το νέο δίκτυο της wind σε λειτουργία στον Πόρο. Εδώ έχουμε νέο δίκτυο σε λειτουργία, εκεί είναι που δεν αντιλαμβάνομαι τι συμβαίνει και προσπαθώ να καταλάβω. Πάντως από τη δική σου απάντηση κρατάω ότι η Cosmote μπορεί να έχει διαθέσιμη θύρα άμεσα για κατασκευή βρόχου κάτι που έρχεται σε αντίθεση με αυτό που απαντάει η Νόβα ότι ισχύει σε όλους με σειρά προτεραιότητας. Κάτι μου λέει ότι το λένε για να μην ακυρώσω την αίτηση και πάω στον ΟΤΕ.

    Αν πάω στην Cosmote και κάνω τον Αλέκο χωρίς να ξέρω τίποτα ή αν στην τελική τους πω το πρόβλημά μου, μπορούν να μου πουν αν υπάρχει διαθέσιμη θύρα σε αυτούς;
    Στην περιοχή σου οι καμπίνες VDSL είναι του OTE. Δεν έχει εκεί η NOVA δικές της. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αίτηση και στον OTE και βλέπεις...
    Μέχρι το 1ο ΙΕΚ παίζει 100άρα σίγουρα.

  13. #3868
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να πω αρχικά στον φίλο ότι όταν βάζει καμπίνα VDSL o ΟΤΕ απλά βγάζει το κουτί από το παλιό καφάο του που έδινε μόνο ADSL και βάζει από πάνω το κουτί της καμπίνας που θα δώσει και VDSL..
    Έτσι μέσα η καμπίνα VDSL έχει και όλες τις γραμμές χαλκού (και τις συνδέσεις όλων των πελατών) από το παλιό καφάο.

    Στην περίπτωση αυτή πολλές φορές ο OTE ρίχνει την 24άρα γραμμή ADSL από πελάτες του πάνω στην οπτική ίνα της καμπίνας,
    και ο πελάτης του ΟΤΕ βλέπει να καρφώνεται η ταχύτητα του στα 24!
    Με τον τρόπο αυτό ο πελάτης του OTE καπάρωσε και μία θύρα VDSL χωρίς καν να το έχει ζητήσει!

    Το ζήτημα τώρα είναι τι ακριβώς εργασίες έκανε ο τεχνικός του OTE..
    Εάν βρήκε ελεύθερο ζεύγος γραμμής χαλκού από το κουτάκι του ΟΤΕ που είναι κοντά στο σπίτι σου να σου δώσει,
    τότε έχεις αποκτήσει πρόσβαση στην καμπίνα του OTE.

    Οπότε μετά το πρόβλημα είναι εάν υπάρχει θύρα VDSL να συνδεθείς..

    Το κουτάκι αυτό μπορεί να είναι είτε σε μία κολώνα του OTE, είτε πάνω σε κάποιο διπλανό σου κτήριο.

    - - - Updated - - -

    Εάν δεν έγινε αυτό που έγραψα πιο πάνω και είσαι στην 1η περίπτωση που λέει και ο φίλος minas..
    περιμένεις είτε ένας υπάρχον πελάτης κοντά σε εσένα να καταργήσει την γραμμή του.. (για να την πάρεις εσύ)

    είτε να περάσει νέο καλώδιο ο OTE μέχρι το σπίτι σου..

    Το ζήτημα σε αυτή την περίπτωση είναι και μέχρι ποιό σημείο μπορεί να υπάρχει ελεύθερο ζεύγος σε καλώδιο του OTE,
    καθώς πολλές φορές από ένα καλώδιο με πολλά ζεύγη που ξεκινάει από την καμπίνα,
    αρχίζουν μετά και μοιράζονται τα ζεύγη σε διάφορα κουτάκια του ΟΤΕ μέχρι το τελευταίο σημείο που είναι να πάει.

    Σαφώς η περίπτωση αυτή μπορεί να είναι και πιο δύσκολη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 23-04-23 στις 01:05.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #3869
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρα δύο τινά υπάρχουν η παει στον ΠΟΤΕ η βάζει μια εταιρία με ασύρματο ίντερνετ και κάνει την δουλειά του.

  15. #3870
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παρακάτω είναι η απάντηση της Νοβα αλλά αυτή τη φορά μέσω του Messenger της σελίδας τους στο facebook.

    "Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε πως αναμένουμε την ενημέρωση μέσω του ενιαίου μηχανογραφικού συστήματος των παρόχων, για την ολοκλήρωση της κατασκευής του βρόχου.
    Μόλις την λάβουμε, θα δρομολογηθεί επικοινωνία από τον τεχνικό που θα έρθει να συνδέσει την γραμμή στο κτήριο σου ώστε να κανονίσετε σχετικό ραντεβού.
    Είναι σημαντικό να αναφέρουμε πως είναι δρομολογημένες οι απαραίτητες ενέργειες από την πλευρά μας και το συντομότερο δυνατό θα υπάρξει αντίστοιχη ενημέρωσή στα διαθέσιμα τηλέφωνα επικοινωνίας."

    Να πω σε αυτό το σημείο πως παλαιότερα στο σπίτι υπήρχε τηλέφωνο αλλά είχε διακοπεί. Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει κάπου. Εγώ από την πρώτη απάντηση της Νοβα μέσω του web chat κατάλαβα πως είμαι στην 1η περίπτωση. Το σπίτι βρίσκεται λίγο πιο κάτω από το ΙΕΚ που είναι κάτω από το Πειραματικό. Πάντως ξεφτίλα στην περιοχή που είναι το ΤΕΙ, με τόσα σπίτια φοιτητών και τις εστίες, να υπάρχει αυτό το πρόβλημα και να μην έχουν προβλέψει για την ανάπτυξη του δικτύου. Όπως το κόβω τον Ιούνιο που φεύγουν φοιτητές θα υπάρξει κάποιο κενό.

Σελ. 258 από 268 ΠρώτηΠρώτη ... 238248253256257258259260263 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας