Σελ. 93 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.381-1.395 από 4031
  1. #1381
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Καλημέρα!
    Έχει έρθει η ώρα που και εγώ δεν μπορώ να περιμένω άλλο - υπάρχει ανάγκη για αναβάθμιση γραμμής γιατί μαζευτήκαμε πολλοί στο σπίτι...
    Είμαι στην Μινωος, 2 τετράγωνα μακριά από τον υπόσταθμό του ΟΤΕ (ID: 3004-1398 Type: DSLAM Copy to Clipboard.
    DSLAM Name: ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Address: Dionisiou Fragkiadaki 8, Iraklio 713 04, Greece
    Lat: 35.334221 Lon: 25.118656). Έχω κουτί σχεδόν μπροστά από το σπίτι μου. Από τον ΟΤΕ μου λένε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα μόνο σε 50αρα. Η Vodafone δίνει 30αρα. Μπορείτε να με βοηθήσετε με το τι παίζει στην περιοχή; Τι ταχύτητες να περιμένω;
    Έν το μεταξύ με μπέρδεψε και ο φίλος με τις πληροφορίες από το wholesale του ΟΤΕ (τι εννοεί η φωτο που σας επισυνάπτω).
    Η πρόθεση μου είναι να βάλω την 50αρα...
    Επισης, αν μπορεί κάποιο μέλος να βοηθήσει, πως μπορώ να δω τι είδους είναι το πιο κοντινό μου κουτί (πχ ADSL με χαλκό). Υπάρχει κάποιο site?
    Προσπαθώ να καταλάβω με το γραμμή θα συνδεθώ..:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails E52C449D-4E03-4C55-A69D-80FE70757586.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckv_1860 : 17-11-20 στις 13:11.

  2. #1382
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Κάποιες καμπινες κοντά στην περιοχή σου είναι αναβαθμισμένες σε FTTC, δηλαδή το DSLAM είναι μέσα στην καμπίνα.
    Απ' ότι καταλαβαίνω από την περιγραφή σου, εσύ έχεις παλαιού τύπου καμπίνα και συνδέεσαι απευθείας με το Αστικό Κέντρο, λόγω εγγύτητας.
    Σε αυτή την περίπτωση, το εμπορικό πρόγραμμα που δίνεται από όλους τους παρόχους είναι έως 50Mbps.
    Εάν τα παραπάνω ισχύουν, την ίδια ταχύτητα θα πιάσεις με οποιονδήποτε πάροχο, απλά ο ΟΤΕ δεν προσφέρει χαμηλότερο πρόγραμμα από 50Mbps.

  3. #1383
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    @minas Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - η καμπίνα οντως είναι πιο παλιά.
    Νωρίτερα εμφανίστηκε ένας τεχνικός του Ο.Τ.Ε. που ξεκίνησε δουλειά στην καμπίνα για άλλο λόγο. Κατέβηκα και του μίλησα. Αν είχα δει το μήνυμα σου θα τον ρωτούσα απ’ ευθείας (έχω μείνει λίγο πίσω με την τεχνολογία αλλά ξεκίνησα πάλι να μαθαίνω).
    Πάντως από τα συμφραζόμενα του τεχνικού κατάλαβα ότι επειδή είμαι κοντά στο αστικό κέντρο τα πράγματα είναι οπως τα είπες. Πιστευει ότι θα συνδέομαι μεταξύ 35 & 45mbps - το πόσο ακριβώς θα έχει να κανει με το μήκος της γραμμής από το αστικό κέντρο και καθορίζεται από τις ρυθμίσεις στην γραμμή (ταχύτητα vs σταθερότητα).. Θεωρεί επίσης απίθανο να τρέχει κάτι με την εσωτερική γραμμή της πολυκατοικίας (ρώτησα μηπως αλλάζαμε το καλώδιο από το κουτί στην κεντρική παροχή).
    Είχα την αμφιβολία γιατί όταν είχε έρθει τεχνικός να μας φέρει την 24mbps είχε πει ότι έβλεπε 24mbps στο κουτί και το modem κλείδωνε στα 16,4 (δεν ήξερα τότε που ήταν η κεντρική είσοδος της γραμμής στο κτίριο). Εγώ πήρα το modem και το συνέδεσα απ’ ευθείας στην κεντρική είσοδο και δεν είδα διαφορά - από 16,4 πήγε 16,5 χωρίς ιδιαίτερη αλλαγή στις υπόλοιπες παραμέτρους. Άρα πιστεύω ότι η εσωτερική καλωδίωση δεν φταίει. Δεν ξέρω τι γίνεται από το κουτί στην κεντρική είσοδο βέβαια...
    Αν προχωρήσω στην αναβάθμιση και μου δώσουν τον εξοπλισμό από φυσικο κατάστημα μετά μπορώ να τους ζητήσω να έρθει τεχνικός να μετρήσει; Ή μηπως είναι καλυτερα να κάνω την αναβάθμιση μέσω τηλέφωνου ζητώντας απ’ ευθείας τεχνικό; Ξέρει κάποιος που το έχει κανει να μας πει πως γίνεται;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckv_1860 : 17-11-20 στις 16:16.

  4. #1384
    Εγγραφή
    18-11-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote home booster
    Καλημερα σας και απο εμενα και καλως σας βρηκα,

    Θελω την βοηθεια σας αν ειναι εφικτο. Ταλαιπωρημενος συνδρομητης σταθερης vodafone οπου το συμβολαιο τις επομενες εβομαδες φτανει στην ληξη του. Ταχυτητες συνδεσης το τελευταιο 6μηνο max 7mbps download και 600kbps upload.

    Οι απαιτησεις στο σπιτι εχουν ανεβει κατα πολυ οποτε αναζητω την καλυτερη λυση. Αρκετο online gaming απο τα παιδια και λιγοτερο απο εμενα,netflix και πολυ μπαλα σε cosmote OTT σε smart tv.

    Βρισκομαι στην Καπεταν Χρηστου Μπαντουβα. Η αποσταση μου απο την νεα καμπινα της wind ακριβως εξω απο την καφετερια CUBEES ειναι κοντα στα 200 μετρα.

    Το ερωτημα ειναι,γινομαι συνδρομητης WIND και περιμενω την αναβαθμιση σε 50/100 γραμμη η επιλεγω αλλη εταιρια π.χ ΟΤΕ που ισως διαχειριστει τις συνδεσεις/καμπινες στην περιοχη οπως καποιοι εχετε προαναφερει?

    Ευχαριστω προκαταβολικα.

    Υ.Γ Σε μια πρωτη επικοινωνια με την cosmote δεν υπηρχε η δυνατοτητα για 50αρα γραμμη παρα μονο adsl εως 24.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HattoriHanzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σας και απο εμενα και καλως σας βρηκα,

    Θελω την βοηθεια σας αν ειναι εφικτο. Ταλαιπωρημενος συνδρομητης σταθερης vodafone οπου το συμβολαιο τις επομενες εβομαδες φτανει στην ληξη του. Ταχυτητες συνδεσης το τελευταιο 6μηνο max 7mbps download και 600kbps upload.

    Οι απαιτησεις στο σπιτι εχουν ανεβει κατα πολυ οποτε αναζητω την καλυτερη λυση. Αρκετο online gaming απο τα παιδια και λιγοτερο απο εμενα,netflix και πολυ μπαλα σε cosmote OTT σε smart tv.

    Βρισκομαι στην Καπεταν Χρηστου Μπαντουβα. Η αποσταση μου απο την νεα καμπινα της wind ακριβως εξω απο την καφετερια CUBEES ειναι κοντα στα 200 μετρα.

    Το ερωτημα ειναι,γινομαι συνδρομητης WIND και περιμενω την αναβαθμιση σε 50/100 γραμμη η επιλεγω αλλη εταιρια π.χ ΟΤΕ που ισως διαχειριστει τις συνδεσεις/καμπινες στην περιοχη οπως καποιοι εχετε προαναφερει?

    Ευχαριστω προκαταβολικα.

    Υ.Γ Σε μια πρωτη επικοινωνια με την cosmote δεν υπηρχε η δυνατοτητα για 50αρα γραμμη παρα μονο adsl εως 24.
    Κατι περιεργο που παρατηρησα σημερα καθως περνουσα απο το σημειο : H καμπινα με αριθμο 343 πριν 3 μηνες ειχε το σημα της wind την περιοδο που εσκαβαν απο κατω της. Σημερα ειδα οτι εχει επιγραφη "Ιδιοκτησια ΟΤΕ" κλπ.

  5. #1385
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HattoriHanzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σας και απο εμενα και καλως σας βρηκα,

    Θελω την βοηθεια σας αν ειναι εφικτο. Ταλαιπωρημενος συνδρομητης σταθερης vodafone οπου το συμβολαιο τις επομενες εβομαδες φτανει στην ληξη του. Ταχυτητες συνδεσης το τελευταιο 6μηνο max 7mbps download και 600kbps upload.

    Οι απαιτησεις στο σπιτι εχουν ανεβει κατα πολυ οποτε αναζητω την καλυτερη λυση. Αρκετο online gaming απο τα παιδια και λιγοτερο απο εμενα,netflix και πολυ μπαλα σε cosmote OTT σε smart tv.

    Βρισκομαι στην Καπεταν Χρηστου Μπαντουβα. Η αποσταση μου απο την νεα καμπινα της wind ακριβως εξω απο την καφετερια CUBEES ειναι κοντα στα 200 μετρα.

    Το ερωτημα ειναι,γινομαι συνδρομητης WIND και περιμενω την αναβαθμιση σε 50/100 γραμμη η επιλεγω αλλη εταιρια π.χ ΟΤΕ που ισως διαχειριστει τις συνδεσεις/καμπινες στην περιοχη οπως καποιοι εχετε προαναφερει?

    Ευχαριστω προκαταβολικα.

    Υ.Γ Σε μια πρωτη επικοινωνια με την cosmote δεν υπηρχε η δυνατοτητα για 50αρα γραμμη παρα μονο adsl εως 24.

    - - - Updated - - -


    Κατι περιεργο που παρατηρησα σημερα καθως περνουσα απο το σημειο : H καμπινα με αριθμο 343 πριν 3 μηνες ειχε το σημα της wind την περιοδο που εσκαβαν απο κατω της. Σημερα ειδα οτι εχει επιγραφη "Ιδιοκτησια ΟΤΕ" κλπ.
    Δυστυχώς δεν έχεις πολλές καλές επιλογές. Καλό είναι να επιβεβαιώσεις από ποιά καμπίνα παίρνεις τηλεφωνία (πχ εάν είναι εναέριο το δίκτυο, δες εάν αναγράφεται ο τριψήφιος αριθμός της καμπίνας σε κάποιο από τα κουτιά διακλάδωσης που είναι στους στύλους που φεύγουν από το σπίτι σου).
    Οι καμπίνες του ΟΤΕ και της Wind συνυπάρχουν, αλλά διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους. Του ΟΤΕ δεν θα αναβαθμιστούν στην περιοχή σου, οπότε θα παραμείνουν λεπτές και χωρείς γρίλιες εξαερισμού, της Wind θα είναι πιο χοντρές και με γρίλιες. Απλά με αφορμή τα έργα, ανανεώνει και ο ΟΤΕ τις ταλαιπωρημένες καμπίνες (KV-καφάο) με ίδιες αλλά καινούργιες. Αυτό για να μην χρειάζεται να κοιτάς τα ταμπελάκια.

    Τώρα για επιλογές:
    Τουλάχιστον οι Wind, Vodafone και OTE, αλλά πιθανόν και Nova αναμένεται να δίνουν VDSL από τις αναβαθμισμένες καμπίνες της Wind. Σε όποιον πάροχο και να πας, θα είναι εφικτό να αναβαθμίσεις το πρόγραμμα όταν υπάρχει διαθεσιμότητα.
    Όλοι θα πληρώνουν χονδρικής στον ΟΤΕ για το δίκτυο και στην Wind για την καμπίνα. Οι τιμές δεν αναμένεται να έχουν σημαντικές διαφορές σε σχέση με αυτές που δίνουν και τώρα για VDSL 50/100.

    Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστούν μερικοί μήνες για να είναι διαθέσιμη η νέα υπηρεσία, υπό αίρεση πάντα ότι συνδέεσαι από καμπίνα προς αναβάθμιση.

    Αν βιάζεσαι, θα σου πρότεινα ναι κοιτάξεις και κάποιο WISP όπως Sky Telecom, αλλά δεν ξέρω πόσο θα σε ικανοποιήσει στο gaming ούτε εάν έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου (λογικά ναι).

  6. #1386
    Εγγραφή
    21-03-2012
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Παιδια εχει κανεις απο καμινια 50αρα vdsl απο wind ??

  7. #1387
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει κάποιος γνωστός μου και δεν έχω ακούσει κάτι κακό αλλά δεν συγχρονίζει 50 αν ρωτάς ;

  8. #1388
    Εγγραφή
    21-03-2012
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάποιος γνωστός μου και δεν έχω ακούσει κάτι κακό αλλά δεν συγχρονίζει 50 αν ρωτάς ;
    Ειχα δει διαθεσιμοτητα απ τη wind καμινια προσφατα σε 50 μοναδικη εταιρια αν δεν κανω λαθος ? που εχει διαθεσιμοτητα σε vdsl ? δεν μου κανει εκπληξη οτι δεν συγχρονιζει σε 50 ...γαι αυτο ρωτησα για ..εντυπωσεις αν καποιος την ειχε να μας πει ευχαριστω για την απαντηση !!

  9. #1389
    Εγγραφή
    02-06-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Απίστευτα νέα σκάβει η ΔΕΗ αυτή την στιγμή στην Παρασκευόπουλου ξεκινώντας από την Παναγίτσα του μασταμπα

  10. #1390
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasz250 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτα νέα σκάβει η ΔΕΗ αυτή την στιγμή στην Παρασκευόπουλου ξεκινώντας από την Παναγίτσα του μασταμπα
    Μήπως γνωρίζεται πότε περίπου μπήκαν οι καμπίνες εκεί; Νομίζω πως η ΔΕΗ δεν πάει με την σειρά που μπήκαν οι καμπίνες.

  11. #1391
    Εγγραφή
    02-06-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    πριν ενα μηνα αντε λιγο παραπανω αν θυμαμαι καλα.

  12. #1392
    Εγγραφή
    25-11-2020
    Περιοχή
    HERAKLION
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    h268q
    Address: Damaskinou 20, Iraklio 713 05, Greece
    Lat: 35.327690 Lon: 25.12605
    ΚΑΜΠΙΝΑ:253

    Εχουμε καμια αναβαθμιση εδω?

  13. #1393
    Εγγραφή
    25-11-2020
    Περιοχή
    HERAKLION
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    h268q
    Address: Damaskinou 20, Iraklio 713 05, Greece
    Lat: 35.327690 Lon: 25.12605
    ΚΑΜΠΙΝΑ:253

    Εχουμε καμια αναβαθμιση εδω?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως γνωρίζεται πότε περίπου μπήκαν οι καμπίνες εκεί; Νομίζω πως η ΔΕΗ δεν πάει με την σειρά που μπήκαν οι καμπίνες.


    Address: Damaskinou 20, Iraklio 713 05, Greece
    Lat: 35.327690 Lon: 25.12605
    ΚΑΜΠΙΝΑ:253

    Εχουμε καμια αναβαθμιση εδω?

  14. #1394
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Address: Damaskinou 20, Iraklio 713 05, Greece
    Lat: 35.327690 Lon: 25.12605
    ΚΑΜΠΙΝΑ:253

    Εχουμε καμια αναβαθμιση εδω?
    Υπάρχει καμπίνα της Wind στην Παλαιοκάπα.

  15. #1395
    Εγγραφή
    25-11-2020
    Περιοχή
    HERAKLION
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    h268q
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Constantine4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει καμπίνα της Wind στην Παλαιοκάπα.
    εγω ομως περνω απο την 253 , ξερεις αν αναβαθμιζεται?

Σελ. 93 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας