Σελ. 239 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 219229234237238239240241244249259 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.571-3.585 από 4031
  1. #3571
    Εγγραφή
    05-10-2021
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και παλι,
    Ηρθε τεχνικος στο χωρο μου σημερα, εκανε Revectoring αν θυμαμαι καλα μιας και εδινε οτι να ναι IP και μεχρι να φυγει ειχα καλη ταχυτητα.
    Ταχυτητες μεχρι κατανεμητη αλλα και καλωδιωσεις τα βρηκε μια χαρα χωρις προβλημα.

    Απο οταν εφυγε εχουν περασει 4 ωρες και εχω τουλαχιστον 5 αποσυνδεσεις και η ταχυτητα καποιες φορες στα μισα (50μβσ).
    Το καλο ειναι οτι τωρα οταν γινεται αποσυνδεση δε χρειαζεται να κανω ρεσετ στο ρουτερ αλλα επανερχεται μονο του.
    Ο τεχνικος μου ειπε οτι θεωρειται φυσιολογικο απο ολες τις εταιρειες μεχρι και 4 αποσυνδεσεις τη μερα κατι που το θεωρω κουλο. Προσωπικα στηνω σερβερ και οποτε εχω αποσυνδεση πρεπει να τον ξαναστηνω απο την αρχη. Αυτο με τον ΟΤΕ το εκανα 2-3 φορες το μηνα, οχι τη μερα!
    Ειπαν να μου βαλουν Υβριδικο ρουτερ το οποιο δε ρωτησα αν θα εχω αποσυνδεσεις, αλλα θα περιμενω μιας και απ οτι λενε αυτο θα ειναι κατι σαν προσωρινη λυση.

    Προσωπικα δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος αλλα περιμενουμε να δουμε μιας και πρεπει να ειμαι απο τους πρωτους που συνδεθηκα στη συγκεκριμενη καμπινα (1560-279).
    Update*

    Μετα απο μισο μηνα με τη Wind και εχοντας συνεχεις αποσυνδεσεις απο την αρχη και σκαμπανεβασματα ταχυτητας (τη μια μπορει να συγχρονιζε μεγιστη 120 την αλλη 180 - ειμαι 200μ απο καμπινα), μου ειπαν να κανω υποβαθμιση με νεο συμβολαιο μονο (χωρις να το δοκιμασουμε να δω εστω αν ειναι οκ ετσι) και οτι αυτη ειναι η λυση που μου προτεινουν. Μετα απο μισο μηνα και αφου τους το ειχα πει ποσες φορες πηγαν να δουν την καμπινα. Τους ειπα οτι θελω να φυγω χωρις να πληρωσω ρητρα εννοειται, και περιμενω τωρα 2 μερες (και θα περιμενω και παραπανω μαλλον μιας και μπαινει ΣΚ) να μου απαντησει το τεχνικο τμημα οτι οντως εχω τεχνικο προβλημα.
    Να σημειωθει οτι αφου μου προτειναν να κανω υποβαθμιση για να λυθει, η βλαβη εχει "επιλυθει".
    Μπορει οντως με την υποβαθμιση να επιλυθει το θεμα (δε ξερω γιατι να μην σηκωνει η γραμμη 100αρα και γιατι να μην φτιαχτει αν εχει θεμα), αλλα μετα απο μισο μηνα που μου λενε δες τη καλωδιωση σου - δε φταιμε εμεις - βγαζει απλα λιγα ερρορσ - μεχρι 3-4 αποσυνδεσεις τη μερα ειναι φυσιολογικο, πως να τους εμπιστευτω να κανω νεο συμβολαιο. Θα παω στον ΟΤΕ γνωριζοντας οτι και εκει μπορει να προκυψει το ιδιο μιας και η ινα ειναι της Wind.

  2. #3572
    Εγγραφή
    12-01-2022
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12564 kbps/1020 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel AMG1302-T11C
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 16.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σορρυ που στο λεω αλλα το ιδιο συμβαινει κ χωρις τη Wind. Εφυγα απο τον ΟΤΕ για το παρομοιο προβλημα αλλα απο δικο τους δικτυο xD.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος npatch : 18-06-22 στις 09:56.

  3. #3573
    Εγγραφή
    13-11-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    zyxel vmg8623-t50b
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update*

    Μετα απο μισο μηνα με τη Wind και εχοντας συνεχεις αποσυνδεσεις απο την αρχη και σκαμπανεβασματα ταχυτητας (τη μια μπορει να συγχρονιζε μεγιστη 120 την αλλη 180 - ειμαι 200μ απο καμπινα), μου ειπαν να κανω υποβαθμιση με νεο συμβολαιο μονο (χωρις να το δοκιμασουμε να δω εστω αν ειναι οκ ετσι) και οτι αυτη ειναι η λυση που μου προτεινουν. Μετα απο μισο μηνα και αφου τους το ειχα πει ποσες φορες πηγαν να δουν την καμπινα. Τους ειπα οτι θελω να φυγω χωρις να πληρωσω ρητρα εννοειται, και περιμενω τωρα 2 μερες (και θα περιμενω και παραπανω μαλλον μιας και μπαινει ΣΚ) να μου απαντησει το τεχνικο τμημα οτι οντως εχω τεχνικο προβλημα.
    Να σημειωθει οτι αφου μου προτειναν να κανω υποβαθμιση για να λυθει, η βλαβη εχει "επιλυθει".
    Μπορει οντως με την υποβαθμιση να επιλυθει το θεμα (δε ξερω γιατι να μην σηκωνει η γραμμη 100αρα και γιατι να μην φτιαχτει αν εχει θεμα), αλλα μετα απο μισο μηνα που μου λενε δες τη καλωδιωση σου - δε φταιμε εμεις - βγαζει απλα λιγα ερρορσ - μεχρι 3-4 αποσυνδεσεις τη μερα ειναι φυσιολογικο, πως να τους εμπιστευτω να κανω νεο συμβολαιο. Θα παω στον ΟΤΕ γνωριζοντας οτι και εκει μπορει να προκυψει το ιδιο μιας και η ινα ειναι της Wind.
    Εκτος κρητης ειναι αυτο που θα γραψω.Η γραμμη χρησιμοποιειται για δουλεια!
    Vodafone καινουργια καμπινα 20 μετρα απο το σπιτι,100αρα και να εχει αποσυνδεσεις,οχι ολη μερα αλλα συχνα μεσα στην ημερα!Αλλαγη καλωδιωσης,καλωδιο απο εξω απευθειας στον router καμια αλλγη συνεχεις αποσυνδεσεις.μια φορα τη βδομαδα ελεγχος απο τους τεχνικους να βλεπουν το προβλημα να λενε λυθηκε αλλα μετα απο λιγες ωρες να συνεχιζεται το προβλημα!!
    Αλλαγη router σε fritz box,τιποτα τα προβληματα να συνεχιζονται!!
    Καποια στιγμη λενε ρε παιδια την καμπινα την ελεγξατε;Λεγανε ναι δεν εχει θεμα!
    Τους λενε θα ερθει τεχνικος και θα ειμαστε και εμεις εκει!!
    Πηγαν με το ζορι και ειχε προβλημα η θυρα που ηταν η γραμμη τους!!
    6 μηνες,ενας τεχνικος μετα απο τοσα παραπονα δεν πηγε να κοιταξει την καμπινα,επειδη ηταν καινουργια!!!

  4. #3574
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλα, οι καμπινες της Vodafone ειναι γνωστες για αυτα τα θεματα. Το χειροτερο ειναι οτι η Vodafone δεν ενδιαφερεται να το κοιταξει το θεμα μπας και λυθει.

  5. #3575
    Εγγραφή
    05-10-2021
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIXALIS1982KRITI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος κρητης ειναι αυτο που θα γραψω.Η γραμμη χρησιμοποιειται για δουλεια!
    Vodafone καινουργια καμπινα 20 μετρα απο το σπιτι,100αρα και να εχει αποσυνδεσεις,οχι ολη μερα αλλα συχνα μεσα στην ημερα!Αλλαγη καλωδιωσης,καλωδιο απο εξω απευθειας στον router καμια αλλγη συνεχεις αποσυνδεσεις.μια φορα τη βδομαδα ελεγχος απο τους τεχνικους να βλεπουν το προβλημα να λενε λυθηκε αλλα μετα απο λιγες ωρες να συνεχιζεται το προβλημα!!
    Αλλαγη router σε fritz box,τιποτα τα προβληματα να συνεχιζονται!!
    Καποια στιγμη λενε ρε παιδια την καμπινα την ελεγξατε;Λεγανε ναι δεν εχει θεμα!
    Τους λενε θα ερθει τεχνικος και θα ειμαστε και εμεις εκει!!
    Πηγαν με το ζορι και ειχε προβλημα η θυρα που ηταν η γραμμη τους!!
    6 μηνες,ενας τεχνικος μετα απο τοσα παραπονα δεν πηγε να κοιταξει την καμπινα,επειδη ηταν καινουργια!!!
    Και εμενα ο τεχνικος που πηγε εν τελη να δει τη καμπινα αυτο που εκανε ηταν να βγαλει και να βαλει το αλεξικεραυνο. Για τετοιο βαθμο debug μιλαμε.
    Στην ουσια και εμενα η γραμμη για δουλεια χρησιμοποιειται (στηνω σερβερ 2-3 φορες τη μερα με τοσες αποσυνδεσεις).

  6. #3576
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η wind ειχε εδω προβλημα για 1 ωρα . Εδινε ip και φαινοταν συνδεδεμενο αλλα δε φορτωνε καμια σελιδα . Και εκει που εδινε 200 σταθερα με 0 errors τωρα βλεπω μαζευονται και κυριως εχει αισθητο lag ακομα και να φορτωνει σελιδες

  7. #3577
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Αυτό ρε παιδιά σημαίνει κάτι? Μήπως αρχίσουν να σκάβουν για ΚΑΦΑΟ ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 3B07D980-FCD5-4769-B4F0-86E60504A22B.jpg  

    ED5FF2EA-334B-481F-AB14-B6C008370B8D.jpg  


  8. #3578
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulremover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ρε παιδιά σημαίνει κάτι? Μήπως αρχίσουν να σκάβουν για ΚΑΦΑΟ ?
    Είναι πιο πιθανό για δίκτυο κορμού ή κάποια μισθωμένη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις
    Νέα KV εν γένει δεν προστίθενται εντός πόλης, και αναβαθμίσεις παθητικών KV με ενεργό εξοπλισμό από ΟΤΕ δεν περιμένουμε αυτή την περίοδο...

  9. #3579
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Τώρα τους είδα το πρωι και έσκαβαν και ρώτησα. Για βλάβη είναι λέει

  10. #3580
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Περιοχή
    MARS
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ↓ 11,3 Mbit/s ↑ 8
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Interleaved
    Καλήμερα παιδιά.Μόλις ήλθε μήνυμα στο κινητό.Η Cosmote έκανε το δώρο της.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Vdsl speed.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  27,9 KB 
ID: 238829Έκανε αναβάθμιση και διπλασίασε την ταχύτητα.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    AVM FRITZ!Box 7530

  11. #3581
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έβαλα σήμερα τη νέα μου διεύθυνση για έλεγχο διαθεσιμότητας στο site της wind και έβγαλε διαθεσιμότητα για όλες τις ταχύτητες, παρόλο που στο τελευταίο excel που έχω τη δείχνει pending. (Και πριν μερικές μέρες έβγαζε μέχρι 24). Έβαλα και κάποιες άλλες τυχαίες διευθύνσεις από pending καμπίνες και φαίνεται να έχουν ενεργοποιηθεί και άλλες, οπότε αν ήσασταν pending δοκιμάστε να κάνετε έλεγχο. Στο site της cosmote λέει "το αίτημα σου πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο". (Ενώ πριν σίγουρα έλεγε ότι δεν είναι διαθέσιμα τα 50 100 200). Τι κάνω τώρα; Περιμένω να γίνει διαθέσιμο κανονικά ή μπορώ να ζητήσω αναβάθμιση και τώρα;

  12. #3582
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.765
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως φαίνεται έχουν ενεργοποιηθεί και άλλες καμπίνες, από την τελευταία λίστα..

    Τα ίδια έλεγε και σε μένα η Cosmote..

    Ζήτησα πακέτο Online και προχώρησε κανονικά αφού κάνανε έναν έλεγχο,
    και με πήρανε τηλ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 21-06-22 στις 12:37.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #3583
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TsonTson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα σήμερα τη νέα μου διεύθυνση για έλεγχο διαθεσιμότητας στο site της wind και έβγαλε διαθεσιμότητα για όλες τις ταχύτητες, παρόλο που στο τελευταίο excel που έχω τη δείχνει pending. (Και πριν μερικές μέρες έβγαζε μέχρι 24). Έβαλα και κάποιες άλλες τυχαίες διευθύνσεις από pending καμπίνες και φαίνεται να έχουν ενεργοποιηθεί και άλλες, οπότε αν ήσασταν pending δοκιμάστε να κάνετε έλεγχο. Στο site της cosmote λέει "το αίτημα σου πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο". (Ενώ πριν σίγουρα έλεγε ότι δεν είναι διαθέσιμα τα 50 100 200). Τι κάνω τώρα; Περιμένω να γίνει διαθέσιμο κανονικά ή μπορώ να ζητήσω αναβάθμιση και τώρα;
    Σε παλιότερες ενεργοποιήσεις καμπινών, η Cosmote δεχόταν αιτήσεις ακόμα και για καμπίνες που δεν είχε επικαιροποιηθεί η διαθεσιμότητα στο δικό της σύστημα. Τις διεκπεραιώνουν αφού διασταυρώσουν με Wind. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

  14. #3584
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε με αφήνει να προχωρήσω στο site. Μου βγάζει αυτό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  saddsadsadsadsa.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  67,5 KB 
ID: 238836

    Τι φάση;
    Πρέπει να το κάνω τηλεφωνικά;

    Επίσης τι fiber to the home λέει; Το πακέτο που διάλεξα είναι vdsl...

  15. #3585
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.765
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χμμ.. ναι μπορεί να έχει γίνει λίγο ψιλομπάχαλο το site του OTE τελευταία..

    Στην τελευταία αναβάθμιση που έκανα με TV δεν με άφηνε και μένα, και πήγα σε Γερμανό..
    Ενώ μου βγάζει και διάφορα "κουφά" ανάλογα με τον τρόπο που πάω να δω διαθεσιμότητα,
    ή έλεγχο για αναβάθμιση..

    Δοκιμάσε και με διεύθυνση εάν έβαλες το τηλ.

    Εάν δεν γίνεται τίποτα, είτε πας σε Γερμανό/Cosmote είτε τους παίρνεις τηλ.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 239 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 219229234237238239240241244249259 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας