Σελ. 108 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118128 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.606-1.620 από 4031
  1. #1606
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα κάνανε σύνδεση οπτικές ίνες στην γωνία Ιωνίας και Παρασκευόπουλου μάλλον τις υπόγειες.

  2. #1607
    Εγγραφή
    15-12-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα κάνανε σύνδεση οπτικές ίνες στην γωνία Ιωνίας και Παρασκευόπουλου μάλλον τις υπόγειες.
    Ενα ακομα μικρο βημα για την ανθρωποτητα

  3. #1608
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Με την βοήθεια του Αγ. Μηνά, μεγάλη η χάρη του, ανήμερα της γιορτής του θα είναι συνδεμένες αρκετές καμπίνες.
    Αλλα θα είναι σαν να μην είναι συνδεμένες!!!

  4. #1609
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε πειραζει θα μας μεινει ενα κουτι wind σα το κ@λι εκει που το βαλανε στη μεση για τραπεζακι

  5. #1610
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Hello. Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τη διαθεσιμότητα VDSL από ΑΚ. Προς το παρόν έχω 24άρα ADSL σύνδεση από Cosmote. Το ΚΑΦΑΟ μου είναι το 1398-105 (Θερίσσου), και από ότι βλέπω στους πίνακες με τις αναθέσεις δεν υπάρχει κάποιο πλάνο για να βάλουν καμπίνα VDSL εκεί, άρα το VDSL από καμπίνα μέσα στα επόμενα 2 χρόνια το ξεχνάω (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Συγχρονίζω γύρω στα 13 download αλλά γενικά πιάνω γύρω στα 10.5. Η κατάσταση μέχρι και πριν μερικούς μήνες παλευόταν (μέναμε 2 άτομα στο σπίτι, και συχνά δεν ήμασταν καν τις ίδιες ώρες μέσα). Πρόσφατα μετακόμισε και 3ο άτομο μαζί μας και επιπλέον με το lockdown οι ώρες που είμαστε μαζί στο σπίτι έχουν αυξηθεί. Εννοείται ότι δε μας φτάνει αυτή η ταχύτητα ακόμα και για πιο απλές χρήσεις (πχ να βλέπουμε ταυτόχρονα video/livestream σε 1080p) αλλά το βασικό πρόβλημα είναι τα ping spikes στα online games, όταν τα 2 άλλα άτομα κάνουν browsing, βλέπουν youtube/netflix κτλ. Άλλες φορές είναι playable με μικρά spikes, άλλες όχι τόσο. Είχα αποφασίσει λοιπόν να κάνω upgrade σε 50άρι VDSL, και ας πιάνω και τα 21 μόνο (τόσο είχα πριν μερικά χρόνια που είχα βάλει 30άρι VDSL από Cosmote για μερικούς μήνες). Ναι, θα παίρνω τη μισή ή και λιγότερη ταχύτητα από αυτή που πληρώνω, αλλά το ίδιο κάνω και τώρα και το να πάω από τα 10 κάτι στα 20 κάτι είναι μεγάλη διαφορά. Όταν πήγα στην Cosmote για να κάνω το upgrade ο υπάλληλος έκανε έλεγχο διαθεσιμότητας και του έβγαλε ότι υποστηρίζει μόνο μέχρι 24, που μου φάνηκε περίεργο γιατί ήξερα ότι γενικά υποστηριζόταν στην περιοχή. Τον έβαλα να κάνει έλεγχο σε πολύ κοντινές διευθύνσεις στη δική μου που είναι στο ίδιο ΚΑΦΑΟ, και στις περισσότερες ήταν διαθέσιμα και τα 50. Πήρε τηλέφωνο μπροστά μου ένα τεχνικό του έδωσε τον αριθμό του ΚΑΦΑΟ και ο τεχνικός του είπε ότι είναι οκ να μου το ενεργοποιήσει και θα πιάνω γύρω στα 25. Ο υπάλληλος πήγε να μου το ενεργοποιήσει αλλά το σύστημα δεν τον άφηνε ακριβώς γιατί ο έλεγχος διαθεσιμότητας λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο.

    Ο υπάλληλος μου είπε να του αφήσω το τηλέφωνό μου και θα επικοινωνούσε αυτός μαζί μου. (Κάπου κάτι θα ρώταγε, δεν κατάλαβα, και θα με έπαιρνε την επόμενη εβδομάδα να μου πει αν γίνεται να μπει ή όχι). 3 Εβδομάδες μετά πήγα εγώ στο κατάστημα και τον βρήκα και με θυμόταν και εμένα και το θέμα μου, και μου είπε ότι ακόμα περιμένει απάντηση.

    Έχετε καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό το πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα, και αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από το να περιμένω; Και τι ακριβώς περιμένω;

    Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι να δοκιμάσω το speed booster. Όσοι από εσάς μένετε στο Ηράκλειο και το έχετε δοκιμάσει, κάνει δουλειά; Πόσο extra Download και Upload σας δίνει, και πόσο πέφτουν μετά την εξάντληση των 100GB;

  6. #1611
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TsonTson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hello. Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τη διαθεσιμότητα VDSL από ΑΚ. Προς το παρόν έχω 24άρα ADSL σύνδεση από Cosmote. Το ΚΑΦΑΟ μου είναι το 1398-105 (Θερίσσου), και από ότι βλέπω στους πίνακες με τις αναθέσεις δεν υπάρχει κάποιο πλάνο για να βάλουν καμπίνα VDSL εκεί, άρα το VDSL από καμπίνα μέσα στα επόμενα 2 χρόνια το ξεχνάω (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Συγχρονίζω γύρω στα 13 download αλλά γενικά πιάνω γύρω στα 10.5. Η κατάσταση μέχρι και πριν μερικούς μήνες παλευόταν (μέναμε 2 άτομα στο σπίτι, και συχνά δεν ήμασταν καν τις ίδιες ώρες μέσα). Πρόσφατα μετακόμισε και 3ο άτομο μαζί μας και επιπλέον με το lockdown οι ώρες που είμαστε μαζί στο σπίτι έχουν αυξηθεί. Εννοείται ότι δε μας φτάνει αυτή η ταχύτητα ακόμα και για πιο απλές χρήσεις (πχ να βλέπουμε ταυτόχρονα video/livestream σε 1080p) αλλά το βασικό πρόβλημα είναι τα ping spikes στα online games, όταν τα 2 άλλα άτομα κάνουν browsing, βλέπουν youtube/netflix κτλ. Άλλες φορές είναι playable με μικρά spikes, άλλες όχι τόσο. Είχα αποφασίσει λοιπόν να κάνω upgrade σε 50άρι VDSL, και ας πιάνω και τα 21 μόνο (τόσο είχα πριν μερικά χρόνια που είχα βάλει 30άρι VDSL από Cosmote για μερικούς μήνες). Ναι, θα παίρνω τη μισή ή και λιγότερη ταχύτητα από αυτή που πληρώνω, αλλά το ίδιο κάνω και τώρα και το να πάω από τα 10 κάτι στα 20 κάτι είναι μεγάλη διαφορά. Όταν πήγα στην Cosmote για να κάνω το upgrade ο υπάλληλος έκανε έλεγχο διαθεσιμότητας και του έβγαλε ότι υποστηρίζει μόνο μέχρι 24, που μου φάνηκε περίεργο γιατί ήξερα ότι γενικά υποστηριζόταν στην περιοχή. Τον έβαλα να κάνει έλεγχο σε πολύ κοντινές διευθύνσεις στη δική μου που είναι στο ίδιο ΚΑΦΑΟ, και στις περισσότερες ήταν διαθέσιμα και τα 50. Πήρε τηλέφωνο μπροστά μου ένα τεχνικό του έδωσε τον αριθμό του ΚΑΦΑΟ και ο τεχνικός του είπε ότι είναι οκ να μου το ενεργοποιήσει και θα πιάνω γύρω στα 25. Ο υπάλληλος πήγε να μου το ενεργοποιήσει αλλά το σύστημα δεν τον άφηνε ακριβώς γιατί ο έλεγχος διαθεσιμότητας λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο.

    Ο υπάλληλος μου είπε να του αφήσω το τηλέφωνό μου και θα επικοινωνούσε αυτός μαζί μου. (Κάπου κάτι θα ρώταγε, δεν κατάλαβα, και θα με έπαιρνε την επόμενη εβδομάδα να μου πει αν γίνεται να μπει ή όχι). 3 Εβδομάδες μετά πήγα εγώ στο κατάστημα και τον βρήκα και με θυμόταν και εμένα και το θέμα μου, και μου είπε ότι ακόμα περιμένει απάντηση.

    Έχετε καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό το πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα, και αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από το να περιμένω; Και τι ακριβώς περιμένω;

    Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι να δοκιμάσω το speed booster. Όσοι από εσάς μένετε στο Ηράκλειο και το έχετε δοκιμάσει, κάνει δουλειά; Πόσο extra Download και Upload σας δίνει, και πόσο πέφτουν μετά την εξάντληση των 100GB;
    Έχω ξανασυναντήσει το ίδιο, που ήταν τελικά γραφειοκρατικό λάθός, αλλά έκαναν μήνες να το διοθρώσουν, χωρίς δυνατότητα παρέμβασης ή επίσπευσης.
    Και σε εναλλακτικούς παρόχους σου δίνει διαθεσιμότητα έως 24;

  7. #1612
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ξανασυναντήσει το ίδιο, που ήταν τελικά γραφειοκρατικό λάθός, αλλά έκαναν μήνες να το διοθρώσουν, χωρίς δυνατότητα παρέμβασης ή επίσπευσης.
    Και σε εναλλακτικούς παρόχους σου δίνει διαθεσιμότητα έως 24;
    Μόνο στη wind δίνει μέχρι 50, αλλά δε θέλω να ρισκάρω να κάνω συμβόλαιο μαζί τους και τελικά να υπάρχει όντως πρόβλημα και να μη μπορούν ούτε αυτοί να μου το βάλουν. Και γενικά δεν θέλω να αλλάξω πάροχο αν δεν εξαντλήσω όλες τις άλλες επιλογές για αυτό και ρωτάω για το booster της cosmote.

  8. #1613
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TsonTson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο στη wind δίνει μέχρι 50, αλλά δε θέλω να ρισκάρω να κάνω συμβόλαιο μαζί τους και τελικά να υπάρχει όντως πρόβλημα και να μη μπορούν ούτε αυτοί να μου το βάλουν. Και γενικά δεν θέλω να αλλάξω πάροχο αν δεν εξαντλήσω όλες τις άλλες επιλογές για αυτό και ρωτάω για το booster της cosmote.
    Υπάρχει θέμα για το speedbooster και το κατα πόσο δουλεύει ή όχι.

    Αυτό που θα ακολουθούσα είναι:

    VDSL απο οποιονδήποτε>Αdsl cosmote+ speedbooster>adsl

  9. #1614
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alkis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει θέμα για το speedbooster και το κατα πόσο δουλεύει ή όχι.

    Αυτό που θα ακολουθούσα είναι:

    VDSL απο οποιονδήποτε>Αdsl cosmote+ speedbooster>adsl
    Ναι ο λόγος που ρώτησα και εδώ ήταν για να δω τι παίζει με τις ταχυτητες συγκεκριμένα στο Ηράκλειο. Όσο για το αν το VDSL είναι καλύτερο από ADSL + booster, εξαρτάται από το πόσο καλά θα δουλέψει το booster, γιατί όπως είπα και στο πρώτο μήνυμά μου, με το VDSL θα πιάνω 25 max λόγω απόστασης από το ΑΚ. Αν το booster πιάνει καλά, υποτίθεται ότι θα πιάνω και πάλι 25 συνολικά μετά την κατανάλωση των 100GB, και ακόμα περισσότερα πριν. Το παρήγγειλα να το δοκιμάσω και αν για κάποιο λόγο δεν κάνει αυτά που υπόσχεται και έχω λιγότερο από 25, τότε μάλλον θα πάω στη wind.

  10. #1615
    Εγγραφή
    08-07-2020
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και μετά από όλες αυτές τις καθυστερήσεις, διαβάζεις το παρακάτω άρθρο και τραβάς τα μαλλιά σου... Το δούλεμα και ο εμπαιγμός πάει σύννεφο:

    https://www.zougla.gr/technology/world-of-tech/article/pagosmia-imera-tilepikinonion-i-et-stin-proti-grami-tis-e8nikis-prospa8ias-gia-tin-pro8isi-tis-sindesimotitas

  11. #1616
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρω και ένα άλλο με τον Τοτό να το πω ;

  12. #1617
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πες το να περναει η ωρα γιατι συνεργεία σύνδεσης δε βλέπω

  13. #1618
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TsonTson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ο λόγος που ρώτησα και εδώ ήταν για να δω τι παίζει με τις ταχυτητες συγκεκριμένα στο Ηράκλειο. Όσο για το αν το VDSL είναι καλύτερο από ADSL + booster, εξαρτάται από το πόσο καλά θα δουλέψει το booster, γιατί όπως είπα και στο πρώτο μήνυμά μου, με το VDSL θα πιάνω 25 max λόγω απόστασης από το ΑΚ. Αν το booster πιάνει καλά, υποτίθεται ότι θα πιάνω και πάλι 25 συνολικά μετά την κατανάλωση των 100GB, και ακόμα περισσότερα πριν. Το παρήγγειλα να το δοκιμάσω και αν για κάποιο λόγο δεν κάνει αυτά που υπόσχεται και έχω λιγότερο από 25, τότε μάλλον θα πάω στη wind.


    Ειναι μεγάλο θέμα, εαν το διαβάσεις όλο θα καταληξεις:
    α)στο ότι εχει σημασια το φορτωμα του bonding server, καποιες φορες οταν σερνεται κλειδωνεις στα 3Mb/s.
    β) το ha35 κλειδώνει χαμηλότερα από ενα speedport plus


    Τελος, αν το δοκιμασεις 1-2 μηνες, θα δεις πως συμπεριφέρεται. Νομιζω για τον πρώτο καιρό το penalty διακοπης δεν ειναι μεγαλο.

  14. #1619
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Παρατήρησα ότι μπήκαν αναμονές για ρεύμα σε αρκετές καμπίνες στις Μεσσαμπελιές. Άντε, με το καλό και στη σύνδεση!

    Εντωμεταξύ καμπίνα στην Ιερολοχιτών ~22 έχει πάρει ρεύμα (πιθανόν να είναι και η μόνη που έχω δει με ρεύμα) και 50 μέτρια πιο πάνω σε ευθεία άλλη καμπίνα δεν έχει καν την αναμονή για το ρεύμα

  15. #1620
    Εγγραφή
    02-06-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    εχει παρα πολλες που βλεπω συνδεμενες με το καλωδιο της δεη, βεβαια οι πιο προσφατες εχουν συνδεθει με ρευμα ενω παλιοτερες καμπινες π εχουν μπει εδω και ενα χρονο τπτ, ουτε το κολονακι της δεη δεν εχουν βαλει πχ Ηρακλη

Σελ. 108 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118128 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας