Σελ. 15 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 4031
  1. #211
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα φίλε μου! Εσυ που έχεις το booster ίσως μπορείς να με βοηθήσεις στο άλλο μου ποστ. Αλλά για να μη κουράζω κόσμο θα σε βόλευε να σου στείλω μήνυμα εδώ για κάποιες ερωτήσεις μου σχετικά με το booster (που θεωρητικά θα έπρεπε να μου τις έλυναν απ τον ΟΤΕ αλλά οι άνθρωποι δε ξέρουν που πάνε τα τέσσερα....) γιατί μόνο ένας ήδη ενεργός χρήστης μπουστερ θεωρω πως τις γνωρίζει.
    Φυσικά φίλε μου!
    Στείλε μου μήνυμα και πιστεύω πως θα μπορέσω να σε βοηθήσω

    - - - Updated - - -

    Ήρθε απάντηση;

  2. #212
    Εγγραφή
    21-04-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Constantine4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά φίλε μου!
    Στείλε μου μήνυμα και πιστεύω πως θα μπορέσω να σε βοηθήσω

    - - - Updated - - -

    Ήρθε απάντηση;
    Κανονικότατα. Και σου έστειλα κ άλλο γιατί θυμήθηκα μόλις διάβασα την απάντηση σου και άλλο ένα ερώτημα! Χαχαχαχα!

  3. #213
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Κανονικότατα. Και σου έστειλα κ άλλο γιατί θυμήθηκα μόλις διάβασα την απάντηση σου και άλλο ένα ερώτημα! Χαχαχαχα!
    Όσο για την δεύτερη ερώτηση δυστυχώς τρώει από τα 100GB φίλε μου.

  4. #214
    Εγγραφή
    21-04-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE Conn-x
    Χμ... Τότε μήπως είναι λίγο περίεργο αφού τρώει απο τα 100gb να παραμένει στα 5mbps το upload? Γιατί (θεωρητικά πάντα) αν φας τα 100gb σου ρίχνει "ποινή" ας πούμε και τα πολλά download-mbps γίνονται λίγα... Γιατί να μη σου ρίχνει ποινή και στα πολλά upload-mbps και να γίνονται και αυτά λίγα...?

    Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου...?

  5. #215
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ναι καταλαβαίνω!
    Με την κατανάλωση τον GB επηρεάζεται μόνο το Download και όχι το Upload Speed

    - - - Updated - - -

    + Πως μετά την κατανάλωση δεδομένων η κινητή μειώνεται στο μέγιστον τον 15MBPS.
    Εγώ για παράδειγμα όταν καταναλώσω τα 100GB είμαι στα 13MBPS από τα 6 που είχα πριν το Booster! Είτε έτσι είτε αλλιώς θα είσαι κερδισμένος.

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω πως αν το Upload Speed το χρειάζεσαι για Streaming
    μην το βάλεις καν το Booster διότι το Live Streaming θέλει μεγαλύτερες απαιτήσεις και πιο σταθερό ίντερνετ. Με ακόμα πιο απλά λόγια
    θα πρέπει να περιμένεις για VDSL!

  6. #216
    Εγγραφή
    21-04-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Constantine4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι καταλαβαίνω!
    Με την κατανάλωση τον GB επηρεάζεται μόνο το Download και όχι το Upload Speed

    - - - Updated - - -

    + Πως μετά την κατανάλωση δεδομένων η κινητή μειώνεται στο μέγιστον τον 15MBPS.
    Εγώ για παράδειγμα όταν καταναλώσω τα 100GB είμαι στα 13MBPS από τα 6 που είχα πριν το Booster! Είτε έτσι είτε αλλιώς θα είσαι κερδισμένος.

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω πως αν το Upload Speed το χρειάζεσαι για Streaming
    μην το βάλεις καν το Booster διότι το Live Streaming θέλει μεγαλύτερες απαιτήσεις και πιο σταθερό ίντερνετ. Με ακόμα πιο απλά λόγια
    θα πρέπει να περιμένεις για VDSL!
    παμε σε μηνύματα γιατί εδώ θα βγω εκτός θέματος κατα πολύ :P

  7. #217
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    παμε σε μηνύματα γιατί εδώ θα βγω εκτός θέματος κατα πολύ :P

  8. #218
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άμα δεν έχεις cote γραμμή εντός Ηράκλειου - αλλά έχεις και 2 η παραδίπλα τι μπορείς να κάνεις με το booster;

  9. #219
    Εγγραφή
    21-04-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα δεν έχεις cote γραμμή εντός Ηράκλειου - αλλά έχεις και 2 η παραδίπλα τι μπορείς να κάνεις με το booster;
    Τι εννοείς? Σ έχασα...

  10. #220
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απλό είναι . Ουσιαστικα τι range έχει μακριά από το σταθερό που δηλώνεις , αν λειτουργεί μόνο του και αν το βάλεις σε dsl άλλου παροχου οπως ολα τα modem τι κανει .

  11. #221
    Εγγραφή
    21-04-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλό είναι . Ουσιαστικα τι range έχει μακριά από το σταθερό που δηλώνεις , αν λειτουργεί μόνο του και αν το βάλεις σε dsl άλλου παροχου οπως ολα τα modem τι κανει .
    Αν δεν έχεις όπως προαναφέρθηκε δε μπορείς να βάλεις το HSB αλλά εσύ προφανώς δεν εννοείς την "By The Book" χρήση....
    Εκεί αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει...
    Αν και δε νομίζω πως θα υπάρχει η δυνατότητα παραπέρα απ το WiFi.
    Εγώ φαντάζομαι (τονίζω φαντάζομαι) πως το router του HSB θα συνδέεται με το router του ήδη υπάρχον adsl και θα σου μοιράζει μέσα στο χώρο και στην εμβέλεια που φτάνει και το ήδη υπάρχον wifi του υφιστάμενου router σου.
    Αλλά αυτό είναι δική μου υπόθεση.

  12. #222
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχουν 2 router. Στη θέση του υπάρχοντος μπαίνει ένα άλλο Hybrid, στο οποίο λειτουργεί ταυτόχρονα η DSL σύνδεση και η κινητή για το Booster.
    Περιττό να αναφέρω ότι παίζει μόνο στον ΟΤΕ.

  13. #223
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σχετικα με τις καμπινες και ταχυτητες.

    Μόνο όσοι έχουν τηλεφωνία VOIP θα δουν αυξηση ταχυτητας στην adsl τους συνδεση. Οσοι δεν εχουν, θα δουν πτωση ταχυτητας και οπως εχει αναφερθει θα δουν σημαντικη πτωση ταχυτητας. Τα παλαια τηλεφωνα τυπου POTS θα μεινουν στον χαλκο οπου δεν θα εχει καποια συντηρηση πια. Όχι πως ειχε και καποια σοβαρη μεχρι τωρα.

    Να σημειωθει οτι η wind θα περασει νεες οπτικες ινες απο το καθε κεντρο σε καθε καφαο(εννοω το κουτι στο δρομο). Δηλαδη αν εχει περασει ο οτε οπτικες ινες δεν θα κανει διακλαδωση η οπτικη ινα του οτε, αλλα θα περασει νεα η wind.


    Μεχρι στιγμη καθολικο VOIP προσπαθει να δωσει μονο η cosmote. Wind vodafone cyta nova ακομα δουλευουν το POTS σε νεες συνδεσεις adsl.

    Απο την αρχη που ακουσα το ονομα wind, απογοητεύτηκα. Ελπιζω μονο να μην καθυστερει να δινει ports στον οτε για νεες vdsl, οταν και αν αυτες γινουν.

    Σε ολες τις καμπινες που θα κανει, ζητησε υποβαθμιση τεχνολογιας και απο G.fast μειναμε με το V.plus (αντι 1000mbps max, θα εχει 300mbps) με οτι αυτο μπορει να σημαινει.

  14. #224
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alkis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με τις καμπινες και ταχυτητες.

    Μόνο όσοι έχουν τηλεφωνία VOIP θα δουν αυξηση ταχυτητας στην adsl τους συνδεση. Οσοι δεν εχουν, θα δουν πτωση ταχυτητας και οπως εχει αναφερθει θα δουν σημαντικη πτωση ταχυτητας. Τα παλαια τηλεφωνα τυπου POTS θα μεινουν στον χαλκο οπου δεν θα εχει καποια συντηρηση πια. Όχι πως ειχε και καποια σοβαρη μεχρι τωρα.

    Να σημειωθει οτι η wind θα περασει νεες οπτικες ινες απο το καθε κεντρο σε καθε καφαο(εννοω το κουτι στο δρομο). Δηλαδη αν εχει περασει ο οτε οπτικες ινες δεν θα κανει διακλαδωση η οπτικη ινα του οτε, αλλα θα περασει νεα η wind.


    Μεχρι στιγμη καθολικο VOIP προσπαθει να δωσει μονο η cosmote. Wind vodafone cyta nova ακομα δουλευουν το POTS σε νεες συνδεσεις adsl.

    Απο την αρχη που ακουσα το ονομα wind, απογοητεύτηκα. Ελπιζω μονο να μην καθυστερει να δινει ports στον οτε για νεες vdsl, οταν και αν αυτες γινουν.

    Σε ολες τις καμπινες που θα κανει, ζητησε υποβαθμιση τεχνολογιας και απο G.fast μειναμε με το V.plus (αντι 1000mbps max, θα εχει 300mbps) με οτι αυτο μπορει να σημαινει.
    Δεν μου είναι σαφές τί λες... Πώς σχετίζεις την ταχύτητα με το VoIP; Εάν εννοείς κάποιος να προτιμήσει ADSL από Αστικό Κέντρο όταν έχει την επιλογή VDSL από καμπίνα, τότε δεν εξαρτάται από το VoIP καθεαυτό, αλλά μάλλον δεν χρειάζεται και την παραπάνω ταχύτητα.
    Επίσης προφανώς ο ΟΤΕ συνεχίζει να είναι υπεύθυνος για την καλή λειτουργία του δικτύου χαλκού, τόσο για τη διαδρομή καμπίνα-κτίριο, όσο και για τη διαδρομή Αστικό Κέντρο-καμπίνα. Επομένως εάν υπάρχει πρόβλημα οπουδήποτε, οφείλει να το αποκαταστήσει. Αν κάτι, η τηλεφωνία μέσω POTS έχει προς το παρόν καλύτερο χαρακτηριστικά διαθεσιμότητας υπηρεσίας, αν και η διαφορά δεν είναι μεγάλη.
    Για τα χρονοδιαγράμματα πώλησης χονδρικής, θα ισχύουν για την Wind οι ίδιοι όροι με τους οποίους δίνει ο ΟΤΕ (και πρόσφατα η Vodafone) στους άλλους, δεν αναμένουμε διαφορά ανάλογα με το ποιος είναι ο πάροχος χονδρικής.

    Κατά τα άλλα, προφανώς η "υποβάθμιση" από G.Fast σε Vplus δεν είναι επιθυμητή, αλλά από τη στιγμή που θα γίνει η αναβάθμιση της καμπίνας είναι σχετικά πιο εύκολο για τον πάροχο να αναβαθμίσει σε εναλλακτική τεχνολογία στο μέλλον. Για να ακριβολογούμε, δεν μείναμε με Vplus, αλλά έχουμε ξεμείνει με ADSL2... Ας γίνει με το καλό FTTC και θα επιζήσουμε και με τα 300Mbps.

  15. #225
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως μας ρωτάνε τι κάνουνε ; Ποιον κρεμάνε/ ξεκρεμανε απο το Kεντρο Αριαδνης πχ ;

Σελ. 15 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας