Σελ. 77 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.141-1.155 από 4031
  1. #1141
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι αυτή η πρακτική είναι καθόλα νόμιμη στον γιδότοπο αν και ασυνήθιστη σε κράτη σε κράτη με καταναλωτική συνείδηση, ε;

    Η δική μου εμπειρία σχετικά με αυτό είναι πέρυσι όταν μου την φερμάρισε o OTE. Με πήραν τηλ ένα μήνα πριν λήξουν όλα Χ3 (ιντερνετ, τηλεφωνο, δορυφορική) αλλά δεν ενέδωσα γιατί περίμενα το VDSL, για να μην σας πω και οπτική ίνα, είχα και ISDN και δεν έβγαζα άκρη με τον συναγερμό. Οι λογαριασμοί με αυτόματη πληρωμή απο τράπεζα οπότε μόνο όταν ξεκαθάρισα με τον συναγερμό/ISDN, έδωσα σημασία στους λογαριασμούς.

    Ε, καταλαβαίνετε τι γινότανε στα τηλεφωνήματα με το 13888, αυτοί νομιμότατοι, εγώ ψύχραιμότατος,
    συνοπτικά:
    εγώ με συμβόλαιο Χ3--------------------> Ο

    εγώ χωρίς συμβόλαιο Χ3-------------------->Ο

    (κοιτάζοντας με απο πίσω)

    Ναι πουθενά στο εξωτερικό δεν ισχύει αυτό με τα συμβόλαια, μόνο εδώ στην τριτοκοσμική Ελλάδα, απορώ μάλιστα γιατί έχουνε συμβόλαια στο εξωτερικό, αφού δεν παρέχουν κάποιο δελέαρ στον συνδρομητή.

    Φυσικά και γίνεται και στο εξωτερικό, το αναγράφουν μάλιστα και τα συμβόλαια κάτι που συνήθως στο εξωτερικό κάνουν τον κόπο να τα διαβάσουν.

  2. #1142
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι αυτή η οδηγία, διότι δεν την βρίσκω και δεν έχω ακούσει τίποτα σχετικό;
    αναφέρομαι σε συμβάσεις αορίστου χρόνου ,δεν το έθεσα σωστά.

  3. #1143
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ουδέποτε υπήρχε θέμα με τα συμβόλαια αορίστου χρόνου. Έφευγες όποτε ήθελες. Άλλο πράγμα αναφέρει για τα συμβόλαια αυτά ο νέος κανονισμός και οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει τι εννοεί.
    Το θέμα είναι ότι κάνεις παράθεση το κείμενο του φίλου που αναφέρει ότι έχει συμβόλαιο μέχρι τον Οκτώβρη, άρα είναι ορισμένου χρόνου και γράφεις ότι είναι παπάντζα και δεν ισχύουν σύμφωνα με απόφαση της ΕΕ. Τελικά ισχύει ή όχι το συμβόλαιο που έχει ο φίλος

  4. #1144
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για να ζητάνε κερατιάτικα ισχύει . Πράγματι αν μένεις με τιμολόγιο αορίστου στον οτε θα σου κάνουν το κ@λο Ο κάλιο να πληρώσεις σπάσιμο 120

  5. #1145
    Εγγραφή
    01-03-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    33(dB) / 2.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ'όσο έχω καταλάβει εγώ με βάση την τελευταία νομοθεσία τους έχουν υποχρεώσει να δηλώνουν ξεκάθαρα μια λογική ρήτρα που χρεώνεσαι σε ενδεχόμενο σπάσιμο συμβολαίου.
    Φυσικά και πρέπει και φυσικά υπάρχει νομιμότατη ρήτρα σε περίπτωση που φεύγεις πιο νωρίς και είναι απόλυτα λογικό (υποτίθεται πως σου κάνουν έκπτωση λόγω του συμβολαίου και υπό την προϋπόθεση ότι μένεις 12 ή 24 μήνες για να αποσβέσουν). Και φυσικά εννοείται πως δε σε συμφέρει να μείνεις χωρίς συμβόλαιο σε κανένα καθώς χρεώνεσαι το σύνολο της υπηρεσίας που σου προσφέρεται χωρίς την έκπτωση συμβολαίου που ως συνήθως είναι κοντά στο 40 ή και 50%.

    P.S
    Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι πως η sky telecom ακόμη ζητά το σύνολο του συμβολαίου σε ενδεχόμενο σπάσιμο και δεν έχει μια ρήτρα όπως νομίζω αν έχω καταλάβει καλά ζητά η Ευρωπαϊκή οδηγία.

    P.S 2
    Σταματήσαμε να τσακωνόμαστε και έχουμε φύγει από το topic μάλλον επειδή πάνε και αργά τα έργα :-)

  6. #1146
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Damien601 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'όσο έχω καταλάβει εγώ με βάση την τελευταία νομοθεσία τους έχουν υποχρεώσει να δηλώνουν ξεκάθαρα μια λογική ρήτρα που χρεώνεσαι σε ενδεχόμενο σπάσιμο συμβολαίου.
    Φυσικά και πρέπει και φυσικά υπάρχει νομιμοτατη ρήτρα σε περίπτωση που φεύγεις πιο νωρίς και είναι απόλυτα λογικό (υποτίθεται πως σου κάνουν έκπτωση λόγο του συμβολαίου και υπό την προϋπόθεση ότι μένεις 12 ή 24 μήνες για να αποσβέσουν). Και φυσικά εννοείται πως δε σε συμφέρει να μείνεις χωρίς συμβόλαιο σε κανένα καθώς χρεώνεσαι το σύνολο της υπηρεσίας που σου προσφέρεται χωρίς την έκπτωση συμβολαίου που ως συνήθως είναι κοντά στο 40 ή και 50%.

    P.S
    Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι πως η sky telecom ακόμη ζητά το σύνολο του συμβολαίου σε ενδεχόμενο σπάσιμο και δεν έχει μια ρήτρα όπως νομίζω αν έχω καταλάβει καλά ζητά η Ευρωπαϊκή οδηγία.

    P.S 2
    Σταματήσαμε να τσακωνόμαστε και έχουμε φύγει από το topic μάλλον επειδή πάνε και αργά τα έργα :-)
    Αυτό δεν είναι ευρωπαϊκή οδηγία, είναι πλέον στον κανονισμό απο την ΕΕΤΤ, υποθέτω πως κάποιος θα πρέπει να ασχοληθεί να κάνει μια καταγγελία

  7. #1147
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Δεν ειμαι ο αρμοδιος να σας βρω εγκυκλιους, διαταξεις κτλ, αλλα αυτο που λεει ο Telumetar ισχυει. Ειτε σταθερη , ειτε κινητη συνδεση, απο οποιονδηποτε παροχο, η δεσμευση που λενε δεν ισχυει. Τσεκαρισμενο απο εκπροσωπους παροχων και στην πραξη απο συγγενικο μου προσωπο με παρομοια εμπειρια. Απλα καπως πρεπει να σε δεσμευσουν, για να μη γινει μπαχαλο με τις μεταταξεις συνδρομητων και με τις τοσες προσφορες που ΟΙ ΙΔΙΟΙ κανουν συνεχως και να μην χανουν συνδρομητες. Σιγουρα καποιοι εχουν πληρωσει πεναλτυ παλιοτερα , το οποιο δεν χρειαζοταν, αλλα το εκαναν γιατι ετσι τους ειπαν. Στο ζητανε και οποιος το πληρωσει , το πληρωσε. Τωρα πλεον δεν το στελνουν καν.

  8. #1148
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειμαι ο αρμοδιος να σας βρω εγκυκλιους, διαταξεις κτλ, αλλα αυτο που λεει ο Telumetar ισχυει. Ειτε σταθερη , ειτε κινητη συνδεση, απο οποιονδηποτε παροχο, η δεσμευση που λενε δεν ισχυει. Τσεκαρισμενο απο εκπροσωπους παροχων και στην πραξη απο συγγενικο μου προσωπο με παρομοια εμπειρια. Απλα καπως πρεπει να σε δεσμευσουν, για να μη γινει μπαχαλο με τις μεταταξεις συνδρομητων και με τις τοσες προσφορες που ΟΙ ΙΔΙΟΙ κανουν συνεχως και να μην χανουν συνδρομητες. Σιγουρα καποιοι εχουν πληρωσει πεναλτυ παλιοτερα , το οποιο δεν χρειαζοταν, αλλα το εκαναν γιατι ετσι τους ειπαν. Στο ζητανε και οποιος το πληρωσει , το πληρωσε. Τωρα πλεον δεν το στελνουν καν.
    Οχι φιλέ, αυτό που λες δεν ισχύει, θα δεις πως αναφέρεται ξεκάθαρα και στην ΕΕΤΤ πως ο πάροχος έχει το δικαίωμα να σου κάνει συμβόλαιο ορισμένου χρόνου φτάνει να μην ξεπερνάει τους 24 μήνες.
    Έχει δε ακόμα υποχρέωση να σου παρέχει συμβόλαιο 12μηνό

  9. #1149
    Εγγραφή
    01-03-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    33(dB) / 2.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν είναι ευρωπαϊκή οδηγία, είναι πλέον στον κανονισμό απο την ΕΕΤΤ, υποθέτω πως κάποιος θα πρέπει να ασχοληθεί να κάνει μια καταγγελία
    Εγώ πάντως τους έστειλα ένα μύνημα όπου ρωτώ αν με βάση τον κανονισμό της ΕΕΤΤ έχουν κάνει αλλαγή στις απαιτήσεις τους σχετικά με τη ρήτρα και αναμένω απάντηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Damien601 : 19-07-20 στις 23:26.

  10. #1150
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι φιλέ, αυτό που λες δεν ισχύει, θα δεις πως αναφέρεται ξεκάθαρα και στην ΕΕΤΤ πως ο πάροχος έχει το δικαίωμα να σου κάνει συμβόλαιο ορισμένου χρόνου φτάνει να μην ξεπερνάει τους 24 μήνες.
    Έχει δε ακόμα υποχρέωση να σου παρέχει συμβόλαιο 12μηνό
    Την ιδια αποψη ειχα, μεχρι που το ειδα να συμβαινει με τα ματια μου. Μου το επιβεβαιωσαν εργαζομενοι σε γνωστο παροχο.

  11. #1151
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Κύριοι σας φέρνω νεα. Η πρώτη καμπίνα που μπήκε, ήταν στο Γάζι (στου Τζωράκη). Είναι η πρώτη που "γεμιζει". Αυτη τη στιγμή υπάρχει μικτό κλιμάκιο ΟΤΕ με WIND και συνδέουν τις καμπινες ATTACH=CONFIG]217116[/ATTACH]Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  104,7 KB 
ID: 217117
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg  


  12. #1152
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ιδια αποψη ειχα, μεχρι που το ειδα να συμβαινει με τα ματια μου. Μου το επιβεβαιωσαν εργαζομενοι σε γνωστο παροχο.
    Και εγώ είδα τους πελάτες που τους ακούσανε που μετά τρέχανε με τις εισπρακτικές.

  13. #1153
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Μα τι ευτυχια! Να φευγεις για δουλεια κ να βλεπεις απεξω απτο σπιτι σου τους δυο παροχους να χυνουν ιδρωτα μεσα στην νεα και την παλια καμπινα! Λετε να γινει το θαυμα και να παιξουν φετος? Παντως εσωτερικα ειναι αρκετα διαφορετικα διαμορφωμενη η καμπινα της wind σε σχεση με αυτες που βαζει ο Οτε. Δεν προλαβα να δω βεβαια πολλα, 1 δευτερο σταθηκα μπροστα.

  14. #1154
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ είδα τους πελάτες που τους ακούσανε που μετά τρέχανε με τις εισπρακτικές.
    Εμενα παντως η εισπρακτικη της forthnet με "Ετρεχε" ενα χρονο και τελικα δεν πληρωσα τίποτα

  15. #1155
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Οποτε hit or miss φαση και εκει?? Παντως πολυ προσφατα οπως ειπα το ειδα να συμβαινει σε συγγενη πολυ κοντινο μου. Ενω ανανεωσε με Οτε για αλλα 2 χρονια στο 4μηνο πηρε προσφορα απο τη Wind και εφυγε. Του ειπα ετοιμασου για πεναλτυ. Δεν στειλαν ποτε, παρα μονο ενα εξοφλητικο νορμαλ λογαριασμο. Και εγω εντυπωσιαστηκα. Γενικα δεν παροτρυνω βεβαια και για λογους ταξης να αρχισει κανενας να κανει αυτο το βιολι. Να το κανει καποιος μονο αν εχει προβλημα χοντρο με τον παροχο και δεν επιλυνεται.

Σελ. 77 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας