Σελ. 44 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 646-660 από 4031
  1. #646
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα μαζευτουμε μερικοι και παμε στο δημοτικο συμβουλιο και γινει θεμα να δεις που μπορει και να προχωρησει - να ακουσεις και με τι μλκιες θεματα ασχολουνται . Υπαρχουν ετοιμες καμπινες - να πιεστει η δεδηε να δωσει ρευμα αμεσα οχι οποτε βολέψει τα λομπι
    Δυστυχώς, στο Ηράκλειο οι έτοιμες καμπίνες που περιμένουν ενεργοποίηση είναι ελάχιστες. Οι περισσότερες εκκρεμείς καμπίνες δεν έχουν προχωρήσει από το στάδιο του σχεδιασμού. Απλά τις έχει "καβατζώσει" η Wind με την αρχική εκχώρηση του 2017 και παίρνει συνεχείς παρατάσεις χωρίς να γίνεται τίποτα.

  2. #647
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Στα καταστηματα Wind τραβανε τα μαλλια τους απο την ΜΗ διαθεσιμοτητα πορτων για νεες συνδεσεις. Στις περισσοτερες περιοχες εχουν φυσκαρει ολα. Η Wind παλευει να πουληθει για να μην πτωχευσει. Οποτε καλα κρασια , δυστυχως.

    Για FTTH ουτε λογος βεβαια. Εδω στο μαγαζι εχω σχεδον αγκαλια την καμπινα και μου ειπαν οτι δινουν 200αρα απο τον ΟΤΕ μονο, ΧΩΡΙΣ να ερθει να σκαψει εργολαβος και να περασει ινα μεχρι μεσα. Και φανταστειτε οτι η αποσταση ειναι πολυ μικρη. Προφανως δεν ειναι στις "εγκεκριμενες" περιοχες. Και συγκεκριμενα μου ειπαν οτι θα πιανω απο 180-200. Ουτε καν ηταν σιγουροι.... Αν το βαλω μπορει να πιανει κ χαμηλοτερα. Ωστοσο 100αρα παιζει γκαραντι! Τσεκαρισμενο.

    Δεν νομιζω οτι κ να μαζευτειτε κ να κανετε αιτηση οτι θα καταφερετε κατι. Νομιζω πως δεν υπαρχει καν σχεδιο στο Ηρακλειο, για το τι υπαρχει κατω απο την ασφαλτο. Στα κουτουρου σκαβουν και οτι προκυψει.

    Η Sky θα δωσει αρκετες λυσεις-ανασες στο Ηρακλειο. Μακαρι να ερχοταν κ αλλος ασυρματος παροχος, αλλα το βλεπω κομματι δυσκολο. Οι λογοι ειναι 2.

    1) Η επενδυση ειναι μεγαλη (ακομα και για WISP) και η Sky θα κανει υπερβαση για να καλυψει απο οτι φαινεται το Ηρακλειο. Ηδη εχει δρομολογηθει μεγαλη επεκταση δικτυου για τις επομενες μερες. Απο κερδη δε νομιζω οτι θα σωθουν απο το Ηρακλειο παντως. Τουλαχιστον οχι βραχυπροθεσμα ή μεσοπροθεσμα. Πολυ μακροπροθεσμα ισως.

    2) Ενας δευτερος WISP μπορει να ειναι καλο για την τσεπη μας σαν συνδρομητες, ομως ειναι πολυ πιαθανον να οδηγησει σε κορεσμο της μπαντας και να "πεσουν" ολοι σε ταχυτητα.

    Τωρα απο κει κ περα φανταζομαι για τους μεγαλους παροχους αυτο που τους καιει ειναι το 5g. Δεν θα μου κανει εντυπωση να πουλανε εκτεταμενως στο μελλον συνδρομες με κατι σαν booster αυτονομο.

  3. #648
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ποσο σου λεει ο οτε για τη 100ρα ; Πλατεια κορναρου εισαι ; ειχες πει βλεπεις Αγιο Μηνα απο ταρατσα για κεραια εγω ακομα τη ψαχνω

  4. #649
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο σου λεει ο οτε για τη 100ρα ; Πλατεια κορναρου εισαι ; ειχες πει βλεπεις Αγιο Μηνα απο ταρατσα για κεραια εγω ακομα τη ψαχνω
    Αν ρωτας εμενα, δεν ειμαι πλατεια κορναρου. Αγιο Μηνα δεν βλεπω απο ταρατσα. Απο το σπιτι βλεπω το δικτυο της sky αλλα δεν συνδεομαι, αν εννοεις αυτο.

  5. #650
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ωραια στο μαγαζι τι συνδεση εχετε και αν σας εδωσε προσφορα ο οτε vdsl ;

  6. #651
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια στο μαγαζι τι συνδεση εχετε και αν σας εδωσε προσφορα ο οτε vdsl ;
    Στο μαγαζι εχω την καμπινα στα 10μετρα το πολυ. Ειχα cyta 50 μεσω vpu lite και τωρα μου κατσικωσαν τη vodafone μαζι με το ηλιθιο serkom που μου ανεβαζει 5ms πανω το Ping και εχει κλειδωμενο μενου μονο στα ελληνικα (τα νευρα μου). Ειχα ρωτησει στον Οτε και μου ειπε οτι μου δινει μεχρι 200αρα. Που στην πραξη θα πιανει μαλλον 180+. Χωρις οπτικη μεχρι μεσα. Ο γειτονας παραδιπλα εχει απο αλλη κοντινη καμπινα Οτε 100 κ παιζει κανονικα στα 100, παλι με το ηλιθιο serkom του οτε ομως. Η voda απο οσο ξερω εκει μεχρι 50 δινει. Παραπανω ο Οτε. Γενικα νομιζω πως εκει ειναι η πιο νορμαλ vdsl περιοχη σε ολο το Ηρακλειο. Στο σπιτι ξερεις τι εχω απο το αλλο thread με την Sky. Στην πλατεια κορναρου δεν εχω δει να παιζει vdsl , καθως εχω εκει γνωστους με μαγαζια. Τωρα αν εχουν βαλει καμια ξεκαρφωτη καμπινα για λιγους, δεν ξερω.

  7. #652
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το serkom για να καταλαβαινουν οσοι διαβαζουν ειναι το speedport plus ; και υπαρχει 200ρα καμπινα στο ηρακλειο ;! που ;

  8. #653
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το serkom για να καταλαβαινουν οσοι διαβαζουν ειναι το speedport plus ; και υπαρχει 200ρα καμπινα στο ηρακλειο ;! που ;
    Το speedport του Οτε παρολο οτι εχει το ιδιο σασι εξωτερικα βγαινει σε 3 εκδοσεις. Deutsche Telecom(μαλλον zte ή καποιος αλλος το φτιαχνει), το συνηθες speedport που ειναι πλεον της zte και το serkom που το δινουν σε 100/200 vdsl. Η voda, εχει ενα αλλο serkom που ειναι γκρι και το ονομαζει μαρκα vodafone. Οι καμπινες αυτες ειναι στην Αλικαρνασσο.

  9. #654
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Thanks μου εφυγε η απορια . Και η ελπιδα οτι δινουν απο τετοια καμπινα στο κεντρο ..

  10. #655
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι επιχειρήσεις, το εμπόριο, ο ανταγωνισμός είναι ανάλογο του καταναλωτή. Μην κατηγορούμε τους άλλους συνέχεια. Όσοι θεωρείται τον εαυτό σας συνειδητοποιημένο να στηρίξετε τον "επιχειρηματία" όπου δίνει καλύτερο προϊόν και τιμή.

  11. #656
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Μα βεβαια ετσι ειναι. Εκτος βεβαια και αν σου βαλουν κατι που δεν το διαλεξες εσυ. Οπως εγινε με τη cyta - vodafone.... Με την προσθηκη της Sky παντως , αυξανεται το ενδιαφερον στην Κρητη. Μετα απο πολυ καιρο.

  12. #657
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Καλησπέρα, έχει ακούσει κανεις περίπτωση που σε κτήριο στο κέντρο στην Ζωγράφου να μπαίνει μόνο vdsl OTE και όχι άλλων εταιριών? πχ vodafone

  13. #658
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχει ακούσει κανεις περίπτωση που σε κτήριο στο κέντρο στην Ζωγράφου να μπαίνει μόνο vdsl OTE και όχι άλλων εταιριών? πχ vodafone
    Στη συγκεκριμενη περιοχη δεν εχω ακουσει τιποτα απολυτως, ομως υπαρχουν παρα πολλα σημεια σε Ηρακλειο κ Αγιο Νικολαο που συμβαινει αυτο.

  14. #659
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Αυτο που αναφερω το ακουσα πριν 1 χρονο, απο φιλο που ηθελε στο γραφειο του να βαλει αλλη εταιρια εκτος απο ΟΤΕ.
    Εκανε την αιτηση vodafone αλλα του ειπαν οτι δεν μπορει εν τελη να συνδεθει επειδη εκεινη την πολυκατοικια γραφειων την συνδεει μονο ΟΤΕ.

    Εμενα μου φαίνεται κουλο. Πως μπορει να συμβαινει κατι τετοιο, εφοσον ολοι νοικιαζουν απο ολους γραμμες?

  15. #660
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που αναφερω το ακουσα πριν 1 χρονο, απο φιλο που ηθελε στο γραφειο του να βαλει αλλη εταιρια εκτος απο ΟΤΕ.
    Εκανε την αιτηση vodafone αλλα του ειπαν οτι δεν μπορει εν τελη να συνδεθει επειδη εκεινη την πολυκατοικια γραφειων την συνδεει μονο ΟΤΕ.

    Εμενα μου φαίνεται κουλο. Πως μπορει να συμβαινει κατι τετοιο, εφοσον ολοι νοικιαζουν απο ολους γραμμες?
    Γινεται κ παραγινεται φιλε. Εγω στο πατρικο μου, οταν βαλανε καμπινα ,εκανα αιτηση στη cyta για vdsl 50!!! 6 μηνες δεν γινοταν η συνδεση, εκανα κ καταγγελιες στην ΕΕΤΤ και τελικα μετα απο το 6μηνο μου αποκαλυψαν με τα χιλια ζορια οτι δεν περνουσε η αιτηση στο συστημα του ΟΤΕ απο την cyta. Αφου τελικα βαλαμε ακρη στο 7μηνο με αυτο, τους λεω οκ ακυρωστε την αιτηση κ αφηστε το μαπα adsl που εχω ηδη. Αυτο εγινε Παρασκευη. Δευτερα πρωι δεν υπηρχε γραμμη κ καλωντας μου λενε οτι γινεται η αναβαθμιση σε Vdsl.... μετα απο 7 μηνες..... Μου συνδεουν την Vdsl.... που πιανει την αστρονομικη ταχυτητα των 14 μεγα.... Λεω οκ αφηστε την αφου τα 3 μεγα της adsl ειναι λιγα. Μετα απο 2 μηνες με καλουν απο τη Cyta και μου λενε, χιλια συγνωμη ο Οτε μας πεταει απο τις οπτικες εμας κ αλλους παροχους αν θες ελευθερος να πας οπου θες ή αλλιως adsl παλι. Λεω οκ κανε το παλι adsl.... Περνανει εναας μηνας , περνανε 3 μηνες τιποτα vdsl κ παλι.... Παιρνω τηλ, μου λενε τελικα μαλλον δεν θα γινει αυτο..... Λεω οκ, αφηστε το ως εχει. Μετα απο αλλον ενα μηνα, μαι ωραια βραδια κοβεται η γραμμη. Απαντηση την αλλη μερα. Τελικα τους εκοψε την γραμμη ο Οτε κ δεν φροντισε να τους ενημερωσει.... Παρε 1,5 μηνα χωρις τηλ κ ιντερνετ...... για να με ξανασυνδεσει η Cyta στα 3 μεγα της adsl.....

    Εφαγα πανω απο ενα χρονο. Μιλησα πανω απο 80 τηλ, σε cyta , ote κ eett , και μονο χαλαστηκα. Μια τρυπα στο νερο. Και ολα αυτα γιατι ο Οτε αποφασισε να μην δωσει οπτικη. Τα συμπερασματα δικα σου....

Σελ. 44 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας