Σελ. 145 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 125135140143144145146147150155165 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.161-2.175 από 4031
  1. #2161
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12500kbps/100kbps up
    ISP
    voda(no)fone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H108N
    SNR / Attn
    4-11(dB) / 34.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αγία Αικατερίνη Πατέλες συνδέθηκαν οι καμπίνες και δίνουν 49mbps/5mbps.Πριν με τη vodafone επιανα adsl 0.1-10mbps/0.01-0.6up.Φυσικα και εγινε καταγγελία στη ΕΕΤΤ και ζητάω επιστροφή παγίων επειδή δεν αναγνώριζαν το πρόβλημα και με πρίξανε οτι φταίνε τα (για 3φορα) καινούργια καλώδια του σπιτιού.
    Θα ζητήσω και τα χρηματα για την αλλαγή των καλωδίων αργότερα.

  2. #2162
    Εγγραφή
    15-08-2021
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα. Έχω κάνει αίτημα μεταφοράς από Vodafone στην wind για VDSL. Έχει κάποιος κάνει κάτι ανάλογο να μου πει πόσες μέρες έκανε να γίνει η μεταφορά ευχαριστώ....

  3. #2163
    Εγγραφή
    08-07-2020
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους.
    Μόλις συνδέθηκε η καμπίνα 1560-268. Είχε τύχει να δω τεχνικό του ΟΤΕ και του είχα πει μόλις αναβαθμιστεί η συγκεκριμένη καμπίνα να με πάρει τηλ. Ο ίδιος τεχνικός ενημέρωσε και τον ΟΤΕ ότι ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση και τη Δευτέρα με πήραν τηλ για να κλείσουμε το καινούργιο συμβόλαιο. Ανανέωσα προς το παρόν στα 50Mbps αλλά μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα μέχρι 200Mbps. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε πως σε πρώτη φάση θα υπάρχει διαθεσιμότητα για μέχρι 48 γραμμές μόνο (από όλους τους παρόχους). Και κάποια στιγμή σε δεύτερη φάση θα μπορούν να δώσουν περισσότερες γραμμές. Ισχύει αυτό ή το λένε επίτηδες για να σε κάνουν να αναβαθμίσεις άμεσα; Επίσης να ενημερώσω ότι από τον ΟΤΕ δεν μπορούσαν να μου πούν ακριβώς τι ταχύτητες θα έχω. Μου είπαν απλά ότι το Download θα είναι μεταξύ 40 - 50Mbps και το Upload περίπου 5Mbps. Η γραμμή θα ενεργοποιηθεί εντός 10 ημερών. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να αναβαθμιστούμε επιτέλους.

  4. #2164
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stelios_L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Μόλις συνδέθηκε η καμπίνα 1560-268. Είχε τύχει να δω τεχνικό του ΟΤΕ και του είχα πει μόλις αναβαθμιστεί η συγκεκριμένη καμπίνα να με πάρει τηλ. Ο ίδιος τεχνικός ενημέρωσε και τον ΟΤΕ ότι ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση και τη Δευτέρα με πήραν τηλ για να κλείσουμε το καινούργιο συμβόλαιο. Ανανέωσα προς το παρόν στα 50Mbps αλλά μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα μέχρι 200Mbps. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε πως σε πρώτη φάση θα υπάρχει διαθεσιμότητα για μέχρι 48 γραμμές μόνο (από όλους τους παρόχους). Και κάποια στιγμή σε δεύτερη φάση θα μπορούν να δώσουν περισσότερες γραμμές. Ισχύει αυτό ή το λένε επίτηδες για να σε κάνουν να αναβαθμίσεις άμεσα; Επίσης να ενημερώσω ότι από τον ΟΤΕ δεν μπορούσαν να μου πούν ακριβώς τι ταχύτητες θα έχω. Μου είπαν απλά ότι το Download θα είναι μεταξύ 40 - 50Mbps και το Upload περίπου 5Mbps. Η γραμμή θα ενεργοποιηθεί εντός 10 ημερών. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να αναβαθμιστούμε επιτέλους.
    Οι περιορισμένες γραμμές ισχύουν. Το DSLAM έχει πεπερασμένες θύρες, πρέπει να προστεθούν νέες όταν αυτές γεμίσουν. Δεν είναι δύσκολη διαδικασία, αλλά θέλει τον χρόνο της.

  5. #2165
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Mikrotik
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stelios_L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Μόλις συνδέθηκε η καμπίνα 1560-268. Είχε τύχει να δω τεχνικό του ΟΤΕ και του είχα πει μόλις αναβαθμιστεί η συγκεκριμένη καμπίνα να με πάρει τηλ. Ο ίδιος τεχνικός ενημέρωσε και τον ΟΤΕ ότι ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση και τη Δευτέρα με πήραν τηλ για να κλείσουμε το καινούργιο συμβόλαιο. Ανανέωσα προς το παρόν στα 50Mbps αλλά μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα μέχρι 200Mbps. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε πως σε πρώτη φάση θα υπάρχει διαθεσιμότητα για μέχρι 48 γραμμές μόνο (από όλους τους παρόχους). Και κάποια στιγμή σε δεύτερη φάση θα μπορούν να δώσουν περισσότερες γραμμές. Ισχύει αυτό ή το λένε επίτηδες για να σε κάνουν να αναβαθμίσεις άμεσα; Επίσης να ενημερώσω ότι από τον ΟΤΕ δεν μπορούσαν να μου πούν ακριβώς τι ταχύτητες θα έχω. Μου είπαν απλά ότι το Download θα είναι μεταξύ 40 - 50Mbps και το Upload περίπου 5Mbps. Η γραμμή θα ενεργοποιηθεί εντός 10 ημερών. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να αναβαθμιστούμε επιτέλους.

    όλα είναι αλήθεια. δεν μπορεί να γίνει προμέτρηση χωρίς να μπει live. είναι κατά προσέγγιση με βάση την απόσταση.

  6. #2166
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε πρώτη φάση θα υπάρχει διαθεσιμότητα για μέχρι 48 γραμμές μόνο (από όλους τους παρόχους). Και κάποια στιγμή σε δεύτερη φάση θα μπορούν να δώσουν περισσότερες γραμμές. Ισχύει αυτό ή το λένε επίτηδες για να σε κάνουν να αναβαθμίσεις άμεσα;
    Το DSLAM δέχεται 6 κάρτες με 48 πόρτες η κάθε μία. Σύνολο 288 πόρτες για να συνδεθούν αντίστοιχοι πελάτες.
    Προφανώς (λόγω κόστους ή/και έλλειψης) έχει αυτή την στιγμή μόνο μία κάρτα και αργότερα θα μπουν κι άλλες, ανάλογα την ζήτηση. Είναι κάτι που προβλέπεται από τον κανονισμό, αλλά παράλληλα τους υποχρεώνει για αναβάθμιση, όταν φθάσει κάποιο ποσοστό κάλυψης.

  7. #2167
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Mikrotik
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το DSLAM δέχεται 6 κάρτες με 48 πόρτες η κάθε μία. Σύνολο 288 πόρτες για να συνδεθούν αντίστοιχοι πελάτες.
    Προφανώς (λόγω κόστους ή/και έλλειψης) έχει αυτή την στιγμή μόνο μία κάρτα και αργότερα θα μπουν κι άλλες, ανάλογα την ζήτηση. Είναι κάτι που προβλέπεται από τον κανονισμό, αλλά παράλληλα τους υποχρεώνει για αναβάθμιση, όταν φθάσει κάποιο ποσοστό κάλυψης.
    είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η καμπίνες δεν έχουν μέσα ΜΑ5603T ( που όντως παίρνει 8 κάρτες συνδρομητών ( SDM VCM ASP etc )+ Motherboard modules VPE που αναφέρεις. μάλλον έχουν ΜΑ5616

  8. #2168
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν ξέρω τι έχουν βάλει. Αν είναι ΜΑ5616, παίρνει 4 κάρτες των 48 πορτών (192 σύνολο).

  9. #2169
    Εγγραφή
    20-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 27.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω μια MA5608T για Gpon να τους την δώσω να την βάλουν στην καμπίνα μου μπας και δούμε FTTH στο Ηράκλειο!!!!!
    Σοβαρά τώρα ότι έχουν FTTH Χανιά, Ρέθυμνο, Άγιος και Ιεράπετρα και όχι το Ηράκλειο με ξεπερνάει. Τι στο καλό γίνεται και μας έχουν τόσο στο φτύσιμο???

  10. #2170
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eχουν εμπλακει πολλα λαμογια .... Και η πασοκαρα εδινε προτερεοτητες σε αλλα πραματα . Σε κανα συλλογο "οικιστων" - αυθαιρετουχων , σε μπαζοματα ποταμων που γινανε δρομοι και οικοπεδα και κοινως σε καθε αυθαιρετο μορφωμα του κερατα - οποιος και οπως βολευε .... Μεχρι και επιτροπες "το ιντερνετ ειναι του διαβολου" πηγαινανε στο δημ συμβουλιο

  11. #2171
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    https://www.combasst.com/pon/onu/HUA...-IP-Dslam.html
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από init Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η καμπίνες δεν έχουν μέσα ΜΑ5603T ( που όντως παίρνει 8 κάρτες συνδρομητών ( SDM VCM ASP etc )+ Motherboard modules VPE που αναφέρεις. μάλλον έχουν ΜΑ5616
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι έχουν βάλει. Αν είναι ΜΑ5616, παίρνει 4 κάρτες των 48 πορτών (192 σύνολο).
    Μια εδώ κοντά που είχε τύχει να δω ανοιχτή είχε μέσα MA5818 με μια H83DSDMM (νομίζω) και 24 10αρες οριολωρίδες.

    One MA5818 device can support:
    • A maximum of 96 G.fast (106M) ports.
    • A maximum of 256 VDSL2 ports.
    • A maximum of 256 Vectoring ports.
    • A maximum of 192 SuperVector ports.
    • A maximum of 192 combo ports.
    • A maximum of 256 POTS ports.


    H83DSDMM is a 48-channel SuperVector service board that provides the SuperVector access service. It does not have an embedded splitter. It supports metallic line testing (MELT).

  12. #2172
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Καλήμερα στη παρέα.

    Δεν ξέρω από τεχνικά να σας πω Αυτό που γνωρίζω είναι οτι vdsl έχει ο αδερφός μου που μένει κοντά στην Κνωσσό μέσα σε κάτι χωράφια και εγώ στο Μασταμπά έχω μια άχρηστη 24αρα που παίζει στα 10.
    Είδα κάτι καμπίνες Wind στην οδό Αναγεννήσεως, δίπλα από το σπίτι μου και τεχνικούς να περνάνε οπτικές.
    Ξέρει κάποιος πότε θα ενεργοποιηθούν?

  13. #2173
    Εγγραφή
    02-06-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Καλησπερα παιδια, σημερα γινεται το εξης κουφο, ενω ολους τους προηγουμενους μηνες η ταχυτατητα μου ηταν πολυ μετρια, εχω adsl24 και booster οτε, δηλαδη 7-8 ταχυτητα απο adsl, και οταν τελειωνε το booster σου εδινε εως 15 ταχυτητα, δηλαδη εγω σαν συνολο επιανα καπου στα 20-21 οταν τελειωνε το booster. Σημερα ενω εχουν τελειωσει τα δεδομενα, η ταχυτητα μου παει με 60! υπαρχει περιπτωση να εχουν βαλει κανενα vdsl προφιλ στη γραμμη μου? κορωνη μαγαρα μενω αλλα δεν εχω διαθεσιμοτητα για vdsl ακομα, αν και εχει μπει ρευμα στην καμπινα μου καιρο τωρα.

  14. #2174
    Το avatar του μέλους blademyc
    blademyc Guest
    Καλή ερώτηση. Πως θα καταλάβουμε οτι η καμπίνα ενεργοποιήθηκε ? Λόγο του οτι η γραμμή θα είναι πχ στα 500m απο την καμπίνα αντί του 2500m απο την Θερισο, θα έχω καλύτερη ADSL απο τα 5Mbps που πιάνει τώρα ?

  15. #2175
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasz250 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια, σημερα γινεται το εξης κουφο, ενω ολους τους προηγουμενους μηνες η ταχυτατητα μου ηταν πολυ μετρια, εχω adsl24 και booster οτε, δηλαδη 7-8 ταχυτητα απο adsl, και οταν τελειωνε το booster σου εδινε εως 15 ταχυτητα, δηλαδη εγω σαν συνολο επιανα καπου στα 20-21 οταν τελειωνε το booster. Σημερα ενω εχουν τελειωσει τα δεδομενα, η ταχυτητα μου παει με 60! υπαρχει περιπτωση να εχουν βαλει κανενα vdsl προφιλ στη γραμμη μου? κορωνη μαγαρα μενω αλλα δεν εχω διαθεσιμοτητα για vdsl ακομα, αν και εχει μπει ρευμα στην καμπινα μου καιρο τωρα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blademyc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή ερώτηση. Πως θα καταλάβουμε οτι η καμπίνα ενεργοποιήθηκε ? Λόγο του οτι η γραμμή θα είναι πχ στα 500m απο την καμπίνα αντί του 2500m απο την Θερισο, θα έχω καλύτερη ADSL απο τα 5Mbps που πιάνει τώρα ?
    Είναι εξαιρετικά απίθανο (βλ. αδύνατο) με πάροχο ΟΤΕ και πακέτο ADSL να κούμπωσες πάνω σε DSLAM καμπίνας Wind με προφίλ VDSL.
    Στην περίπτωση του booster είναι πιθανό να μην δούλεψε σωστά ο "κόφτης".
    Για να μάθεις εάν μία από τις νέες καμπίνες ενεργοποιήθηκε, η πιο ασφαλής λύση είναι επικοινωνία με Wind. Δεν θα έχεις καλύτερη ADSL, γιατί εκτός εάν αγοράσεις VDSL και κουμπώσεις πάνω στην καμπίνα, θα συνεχίσεις να συνδέεσαι με το ΑΚ. Την πατέντα που κουμπώνεις πάνω στην καμπίνα και παίρνεις 24Mbps την κάνει μόνο ο ΟΤΕ, μόνο σε δικούς του συνδρομητές, μόνο σε δική του καμπίνα, και πάλι όχι πάντα.

Σελ. 145 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 125135140143144145146147150155165 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας