Σελ. 13 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 4031
  1. #181
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15856/1021
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΝΔΡΑ
    Router
    mart-X
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 25(dB)
    Η wind εχει αναλαβει στο Ηρακλειο τα Α/Κ Αριαδνης, Θερισσου, Κνωσου, Γαζιου και Φορτετσας οπου σε αυτα θα βαλει καμπινες. Φυσικα δεν θα αντικαταστησει ολα τα καφαο με καμπινες καθως οσα ειναι κοντα στα Α/Κ ηδη εχουν VDSL και αυτο δεν θα αλλαξει. Αν μπειτε στης ΕΕΤΤ το site θα δειτε αναλυτικα ποια ειναι τα καφαο που αλλαζουν και ετσι μπορειτε να δειτε εαν και το καφαο που ανηκεται θα αλλαξει. Αν παιρνετε τηλ στην εξυπηρετηση δεν θα ξερουν να σας πουν τιποτα.

    Το χρονοδιαγραμμα ειναι οτι θα εχει τελειωσει τις εργασιες το Q4 του 2018 και θα ενεργοποιει το Q2 του 2019. Παντως περαν λιγων σημειων κοντα σε Α/Κ δεν εχω δει να εχουν σκαψει και να εχει φρεατια wind.

    Οι χειροτερες περιοχες τωρα ειναι Πορο, Αη Γιαννης, Κατσαμπας, Εσταυρωμενος, Εργ. Κατοικιες Αγ. Αικατερινης, Μεσσαμπελιες. Σε καποιες περιοχες οπως Αη Γιαννη εχουν μπει καποιες λιγες καμπινες αλλα προφανως ειναι για συγκεκριμενα τετραγωνα που καλυβουν.

    Στην Κρασαδακη δεν εχει καμπινες.

    Στην Γιαμαλακη που λεει ενας φιλος οτι παιζει με 6 να παρει να δωσει βλαβη καθως πρεπει να παιζει 10+.

    Γενικα οποιος βλεπει attenuation πανω απο 40 και αναλογα την περιοχη μπορει να παιζει απο 3 μεχρι μεγιστο 8. Μην περιμενετε κατι καλυτερο.

    Γενικα καντε υπομονη και οταν εχω κι εγω νεοτερα θα ενημερωσω!!

  2. #182
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ευχαριστουμε

  3. #183
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η wind εχει αναλαβει στο Ηρακλειο τα Α/Κ Αριαδνης, Θερισσου, Κνωσου, Γαζιου και Φορτετσας οπου σε αυτα θα βαλει καμπινες. Φυσικα δεν θα αντικαταστησει ολα τα καφαο με καμπινες καθως οσα ειναι κοντα στα Α/Κ ηδη εχουν VDSL και αυτο δεν θα αλλαξει. Αν μπειτε στης ΕΕΤΤ το site θα δειτε αναλυτικα ποια ειναι τα καφαο που αλλαζουν και ετσι μπορειτε να δειτε εαν και το καφαο που ανηκεται θα αλλαξει. Αν παιρνετε τηλ στην εξυπηρετηση δεν θα ξερουν να σας πουν τιποτα.

    Το χρονοδιαγραμμα ειναι οτι θα εχει τελειωσει τις εργασιες το Q4 του 2018 και θα ενεργοποιει το Q2 του 2019. Παντως περαν λιγων σημειων κοντα σε Α/Κ δεν εχω δει να εχουν σκαψει και να εχει φρεατια wind.

    Οι χειροτερες περιοχες τωρα ειναι Πορο, Αη Γιαννης, Κατσαμπας, Εσταυρωμενος, Εργ. Κατοικιες Αγ. Αικατερινης, Μεσσαμπελιες. Σε καποιες περιοχες οπως Αη Γιαννη εχουν μπει καποιες λιγες καμπινες αλλα προφανως ειναι για συγκεκριμενα τετραγωνα που καλυβουν.

    Στην Κρασαδακη δεν εχει καμπινες.

    Στην Γιαμαλακη που λεει ενας φιλος οτι παιζει με 6 να παρει να δωσει βλαβη καθως πρεπει να παιζει 10+.

    Γενικα οποιος βλεπει attenuation πανω απο 40 και αναλογα την περιοχη μπορει να παιζει απο 3 μεχρι μεγιστο 8. Μην περιμενετε κατι καλυτερο.

    Γενικα καντε υπομονη και οταν εχω κι εγω νεοτερα θα ενημερωσω!!
    Εγώ είμαι στην περιοχή του Αη Γιάννη και στο ADSL κουτί εδώ στην γειτονιά δεν έχει αλλάξει κάτι.
    Μέχρι τέλος Δεκέμβρη θα δούμε νέο καφάο Wind;

  4. #184
    Εγγραφή
    03-05-2008
    Μηνύματα
    529
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    29993/2496
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Speedport
    Καλημέρα!

    Στην Αλικαρνασασό που έχει βάλει καμπίνες ο ΟΤΕ και δίνει ήδη VDSL τι θα συμβεί; Θα τις αναλάβει κι αυτές η Wind; Ρωτάω διότι πριν από ένα μήνα περίπου είδα στην καμπίνα που είναι κοντά στο σπίτι μου τεχνικούς του ΟΤΕ και τους ρώτησα πότε θα γίνει αναβάθμιση στα 200Mbps και μου απάντησαν ότι την περιοχή την έχει αναλάβει η Wind και περιμένουν αυτή να κάνει την αναβάθμιση. Ειλικρινά μπερδεύτηκα! Στις καμπίνες του ΟΤΕ θα κάνει αναβάθμιση η Wind;

  5. #185
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα βάλει δικές της και οι άλλοι θα νοικιάζουν στη χοντρική από αυτήν. Ο ΟΤΕ θα μπορεί να δίνει μόνο μέχρι 50Mbps (όπου έχει δικές του νέες) και για μεγαλύτερες ταχύτητες μέσω Vectoring, υποχρεωτικά από αυτή της Wind.

  6. #186
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15856/1021
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΝΔΡΑ
    Router
    mart-X
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 25(dB)
    Στον Αη Γιαννη δυστυχως εχει μονο 2 καμπινες εδω (με το μπλε σημαδι): Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  42,9 KB 
ID: 198345

    Οποτε θα πρεπει να παιρνεις απο μια απο τις δυο για να εχεις διαθεσιμοτητα VDSL. Μεχρι τα Χριστουγεννα δεν νομιζω να δεις κατι να γινεται. Γενικα θα προσπαθησω να μαθω μεσα απο τη Wind πληροφοριες και θα ενημερωσω.

    Οσο για τις καμπινες που εχει βαλει ηδη ο ΟΤΕ μου φαινεται λιγο κουλο να μπει μεσα η Wind ή να παει να βαλει διπλα δικη της. Λογικα σε αυτες τις περιοχες θα μεινει ως εχει η κατασταση.

    Τελος για καποιους στο κεντρο να πω οτι υπαρχουν και ONU (Optical Netrwork Unit) που ουσιαστικα ειναι καμπινα κι αυτη του ΟΤΕ. Για καποιον που ειπε για την Δημοκρατιας, εχει ΟΝU στο εργατικο κεντρο...οποτε αν παιρνει απο εκει, μπορει πλεον να παρει και VDSL. Υποψη οτι η Δημοκρατιας μεχρι τα φαναρια στην Εθνικη τραπεζα παιρνει απο Α/Κ Αριαδνη και απο τα φαναρια και πανω απο Α/Κ Κνωσου.

    Υ.Γ. Για οσους "γκρινιαζουν" πως γινεται να εχει η Αλικαρνασσος και η Αμμουδαρα VDSL και εμεις που ειμαστε κοντα στο κεντρο να μην εχουμε και να παιζουμε ακομα με 10, απλα θα πω οτι ειναι λογικο που εδωσαν προτεραιοτητα σε αυτες τις περιοχες γιατι αυτες ουσιαστικα δεν ειχαν σχεδον καθολου ιντερνετ. Μεγιστες ταχυτητες ειχαν 4-5 και οι περισσοτεροι απο 1 εως 3 και αυτα με αποσυγρονισμους και διαφορα αλλα. Φυσικα αυτες οι ταχυτητες παιζουν ακομα για οσους δεν εχουν τα εξτρα χρηματα να πληρωσουν VDSL στον παροχο τους ή να βαλουν ΟΤΕ ωστε να παρουν μεσα απο την καμπινα.

    Y.Γ.2 ΟΝU επισης εχει στην οδο Τσικριτζη που ειναι καθετη στην μικρη Εβανς, στην Μαυρολενης (πλ.Κορναρου) ακριβως εξω απο την Εθνικη Τραπεζα και γενικα για να τις αναγνωριζεται ειναι καπως ετσι
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή3.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  158,6 KB 
ID: 198346

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή4.JPG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  73,7 KB 
ID: 198347
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgiog13 : 30-10-18 στις 18:16.

  7. #187
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλα εγω που ειμαι απεναντι σε παραλληλη στο ΟΝU στο εργατικο κεντρο δεν.... Λεει δε ερχεται καλωδιο απο κει γιατι δε περναει καλωδιο ευθεια κατω απο Μηλ/κη οποτε με εχουν συνδεσει στο σκουριαρικο καφαο που παει 1200 μετρα Αριαδνη .
    Line Attenuation 23.4 dB καπου στα 17000 kbps max με 6ρι ....Μαλλον δεν υπαρχει για μενα vdsl ουτε 30

  8. #188
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Βλεπω να ξεκιναμε να στήνουμε ubiquiti σε σπιτια φιλων για να παιρνουμε vdsl απο εκει

  9. #189
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15856/1021
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΝΔΡΑ
    Router
    mart-X
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα εγω που ειμαι απεναντι σε παραλληλη στο ΟΝU στο εργατικο κεντρο δεν.... Λεει δε ερχεται καλωδιο απο κει γιατι δε περναει καλωδιο ευθεια κατω απο Μηλ/κη οποτε με εχουν συνδεσει στο σκουριαρικο καφαο που παει 1200 μετρα Αριαδνη .
    Line Attenuation 23.4 dB καπου στα 17000 kbps max με 6ρι ....Μαλλον δεν υπαρχει για μενα vdsl ουτε 30

    Ναι, με 24 attenuation και 1200μ.το vdsl θα παιζει πιο χαμηλα απο 17 που εισαι τωρα. Αλλα εσυ με 17 εισαι απο τους τυχερους. Αλλοι εχουν 20 att και παιζουν με 10.

    Οπως και να χει, χρειαζεται λιγο ακομα υπομονη....

  10. #190
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και το 17 μου το κανανε 15 τωρα που γυρισα .....23.4 dB σταθερα διαβαζω μεσα 18 επιμενουν αυτοι δηθεν οτι ειναι . Και direct συνδεδεμενο με χοντρο πολυκλωνο . Πρεπει να με εχει βαλει σε σαπιο ζευγος και ενα μηνα δεν ειχα καθολου ταση νεκρο τηλεφωνο .Με Ubiquiti Loco παιζει να μου δωσει κανεις απο 200 m που θα εχει VDSL ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 03-11-18 στις 18:49.

  11. #191
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Έχει δίκιο ο Γιώργος. Παρεμπιπτόντως η κατάσταση στο Πόρο είναι τραγική. Δουλεύω σε εταιρία παροχής υπηρεσιών και κάνω χρήση του upload καθημερινά. Ξέρετε πόσο κλειδώνει;;; 0.17. Το upload 6.9. Το ζητούμενο είναι ότι σε ένα χρόνο μετακομίζω στο Γάζι πίσω από το Τζορακης home ( οδός Γορτύνης) και από ότι βλέπω στο EETT στις αναβαθμίσεις των καμπινών δεν υπάρχει πουθενά το Γάζι. Εκτός κι αν από εκεί παίρνουν από το κέντρο της Θερισσου

  12. #192
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βαλε και τα στατιστικα σου για να δουμε τι εστι VDSL Εχω απορια και ποσο θορυβο εχει .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 05-11-18 στις 12:20.

  13. #193
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Έχουμε κάτι νεότερο για Μεσσαμπελιές; Γενικά δεν βλέπω να κινείτε τίποτα, ή μήπως είναι νωρίς ακόμα;
    Είμαι ανάμεσα από Ούλωφ Πάλμε και τέλος Παπαναστασίου και δυστυχώς δεν φτάνει τίποτα εδώ πάνω (εννοώ VDSL). Νομίζω μέχρι τέλος πάνω στην Παπαναστασίου έχουν (δηλαδή μισό χλμ μακριά).

  14. #194
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρεπει να εισαι σχετικα κοντα για να εχεις 13 γιατι σε ενα γνωστο λιγο ποιο πανω εκει ειχε ψyta με μολις 4 mbps !

  15. #195
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15856/1021
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΝΔΡΑ
    Router
    mart-X
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 25(dB)
    Telumetar εκει στου Τζορακη δυστυχως παιρνεις απο Θερισσο. Αλλα καπου εκει στη διασταυρωση νομιζω εχει καμπινα ΟΤΕ. Αν παρατηρησεις εχει και πιο πισω πανω στο δρομο λιγο μετα το πρατηριο του μαυρακη πηγαινοντας για Γαζι. Πες μου οδο που αν περασω να σου πω με σιγουρια.

    UltraB παιρνεις απο κεντρο Φορτετσας οπως και εγω που μενω λιγο πιο πανω απο σενα. Εκει μονο ΟΤΕ και cyta (συντομα vodafone λογω πωλησης της cyta) και οπως εγω ετσι κ εσυ κανε υπομονη να κανει το δικτυο η wind. Εχει παρει και το κεντρο Φορτετσας. Ξερεις απο ποιο καφαο παιρνεις για να τσεκαρω να σου πω αν θα γινει καμπινα;

    Τελευταια πληροφορια μεσα απο τη wind ειναι οτι εχουν γενικα καθηστερησεις και απο μεσα εως τελη καλοκαιριου θα ξεκινησουν ενεργοποιησεις αλλα σταδιακα...δεν θα ειναι δλδ ολες οι καμπινες ετοιμες. Η αληθεια ειναι οτι εχουν αρχισει να σκαβουν. Νομιζω ο κατσαμπας και ο πορος θα ειναι απο τους πρωτους μια και ηδη παιρνανε απο εκει οπτικες και ειναι απο τις χειροτερες περιοχες (δικη μου εκτιμηση).

Σελ. 13 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας