Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567
Εμφάνιση 91-95 από 95
  1. #91
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    Γενικά δεν μου φαίνεται ιδαιίτερα τραγικό, αν και ποτέ δεν το χρησιμοποιώ.

    Χρησιμοποιώ μόνο noscript και block flash (για τις χαζοχαρούμενες διαφημίσεις). Ειδικά το πρώτο απλά κόβει ότι javascript υπάρχει και χειρίζεσαι εσύ ποιες σελίδες να ανοίγει και ποιες όχι.

    Το ζήτημα του ad και tracking έχει καταντήσει κουραστικό. Κάθε σελίδα έχει 5-10 scripts που τρέχουν για ένα σωρό τέτοιες υπηρεσίες.
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

  2. #92
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι φυσικά. Αλλά δεν κάνει κάτι τέτοιο η Google.
    Δεν κάνει; Είσαι σίγουρος; Το Google search όταν μαζεύει στοιχεία για προβολή στοχευμένων text διαφημίσεων, που διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη αυτό δεν κάνει;

    Γιατί να χρησημοποιεί την αναζήτηση που κάνω για προβολή κατάλληλων διαφημίσεων;

    Άρα κάνει κάτι τέτοιο το Google. Ή με το Google update που τρέχει με το έτσι θέλω, και δεν είναι μόνο για update.

    Moυ έχει τύχει να ζητά πρόσβαση στο Internet, δυο ώρες μετά από update.

    Και δεν το κάνει μόνο η Google ,κι άλλες εταιρείες το κάνουν, γεγονός είναι ότι όλα αυτά παραβιάζουν την ιδιοτικότητα του καθενός.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #93
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Ναι είμαι σίγουρος. Δεν με έχει σταματήσει κανείς μέχρι σήμερα στο δρόμο να μου πουλήσει προιόντα σχετικά με οτιδήποτε Grey

    Ο παραλληλισμός του Mozart σε πολλά σημεία είναι ανακριβής, πχ δεν υπάρχει ανθρώπινη παρέμβαση. Δεν σε σταματάει κανείς στην μέση του δρόμου, δεν είναι κανείς στο κρεβάτι σου κοκ. Ποιο σωστή αναλογία θα ήταν: θα ήθελες η τηλεόρασή σου να σου δείχνει διαφημίσεις που σε ενδιαφέρουν κρίνοντας από τα κανάλια που βλέπεις? Εκεί φυσικά θα έλεγα ναι. Αλλά αντί να κάτσω να το εξηγήσω για 20η φορά, απλά είπα δεν κάνει κάτι τέτοιο και συνέχισα να παίζω Bastion.

    biggeo65, δεν σε παρακολουθεί με το update. Ούτε η Google, ούτε κάποια άλλη εταιρεία. Ότι κυκλοφορούν ό, τι θες από θεωρίες συνομωσίας, κυκλοφορούν. Στην περίπτωση της Google, ο κώδικας είναι ελεύθερος. Δεν μπορεί να κρύψει η Google τέτοια λειτουργία μπροστά στα μάτια σου.

  4. #94
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Δεν είπα τι θα μου άρεσε ή όχι, είπα αν καθιστά παραβίαση ιδιοτικότητας.
    Κι εμένα προσωπικά δεν θα μου άρεσε, τις δυο ώρες που κάθομαι στην τηλεόραση ή στο Internet,να ξέρει η κάθε εταιρεία τι βλέπω ποιές σελίδες επισκέπτομαι, τι ψάχνω.

    Όσο για το update δεν είπα ότι την κρύβει, αλλά την φορτώνει και τρέχει με το έτσι θέλω, χωρίς να ενημερώνει τον χρήστη.
    Απενεργοποιημένη την έχω τώρά από τις υπηρεσίες, αλλά να κάνω αναβάθμιση π.χ. το Εarth, ενεργοποιήται ξανά χωρίς να ρωτήσει.

    Κι αν δεν την μπλοκαρω με τον firewall, ποιός ξέρει τι πληροφορίες στέλνει.
    Όπως ανέφερα ,είχα τον Firewall να ρωτά για το ποια προγράμματα θα έχουν πρόσβαση στο Internet, και το Google update ,ζήτησε πρόσβαση δυό ώρες μετά από update.

    Ποιός ξέρει τι πληροφορίες στέλνει;
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  5. #95
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Δεν ξέρει ούτε καν η εταιρεία (δεν ξέρει κάποιος άνθρωπος στην εταιρεία τι βλέπεις εσύ. Κάτι τέτοιο απαγορεύεται ρητά). It's machines all the way down. Αν ήξερε μόνο η τηλεόρασή σου, θα είχες πρόβλημα?

    Μπορείς να το απενεργοποιήσεις ή να καθορίσεις με τι ρυθμό κάνει update αν σε απασχολούν οι πόροι του υπολογιστή σου. Για το updater συγκεκριμένα, κάνει polling για νέες ενημερώσεις. Μόλις αντιληφθεί νέα ενημέρωση το κατεβάζει απευθείας, μειώνοντας δραματικά τον χρόνο που είσαι εκτεθειμένος σε γνωστή απειλή.

    http://www.techzoom.net/publications/silent-updates/

    Polling κανει. Αλλά ο κωδικός της εφαρμογής είναι online και open source. Μπορείς εσύ ή κάποιος security researcher να το κάνει φύλλο και φτερό αν υπάρχουν υπόνοιες.

Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-09, 03:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 18:28
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-06, 12:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας