Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Μόλις πριν από λίγο, με κάλεσαν από τον αριθμό 2115000000.

    Δεν ήξερα τι ήταν και δε πρόλαβα να το σηκώσω οπότε τους πήρα πίσω και με ενημερώνουν ότι είμαστε "εταιρία ενημέρωσης οφειλετών για τον Κωτσόβολο, σταθερή και κινητή τηλεφωνία".

    Τους ενημερώνω ότι δε πρόλαβα να σηκώσω τη κλήση, και με συνδέει με μια κυρία η οποία (βλέποντας τον αριθμό του κινητού μου προφανώς) με ρωτάει αν είμαι κάποιος κύριος Π. Θ και ότι με κάλεσαν εκ μέρους της HOL.

    Τους ενημέρωσα ότι ναι είμαι πελάτης HOL αλλά ουδεμία σχέση έχω με τον εν λόγω κύριο. Το θέμα έληξε εκεί (ελπίζω).

    Η εταιρία που με κάλεσε ήταν η:
    STATUS A.E. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΟΦΕΙΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ
    Λ. ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ 59
    18540
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτό το post αποτελεί μια ενημέρωση για να γνωρίζετε ότι η HOL άνοιξε παρτίδες με εισπρακτικές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 14-12-11 στις 17:37.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι δεν μ' αρέσει.
    Αφού ψάχνουν τον Π.Θ., γιατί πήραν εσένα ;
    Γιατί η HOL έδωσε το δικό σου τηλέφωνο, αφού ξέρει τα στοιχεία σου ;

    Όταν ξαναπάρουν, πές τους οτι θα μιλάς μόνο με την HOL, και μόνο με email.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προφανώς έχουν αρχίσει ήδη να υπάρχουν δυσκολίες πληρωμής απο πολλούς συνδρομητές, οπότε η εταιρεια έχει καταφυγει σε εισπρακτική εταιρεία για να μαζέψει τις οφειλές πελατών. Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστο είναι να σε καλούνε για να σου ζητήσουν να πληρώσεις τις οφειλές σου ενώ δυσκολευεσαι, ωστόσο είναι απολύτα θεμιτό η εταιρεία να θέλει να εισπράξει το χρήματά που της οφείλει ο συνδρομητής. Αν αρχίσουμε όλοι να μην πληρώνουμε για τίς υπηρεσίες που μας παρέχονται τότε ζήτω που καήκαμε!

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η αλήθεια είναι ότι όλο και περισσότερες εταιρείες χρησιμοποιούν εισπρακτικές, οπότε δε μου προκαλεί εντύπωση. Σίγουρα χρησιμοποιούσε η Forthnet όταν ήμουν συνδρομητής ενώ υπάρχουν αναφορές στο διαδίκτυο και για άλλες: ΟΤΕ/Cosmote*, Wind, Vodafone, Vivodi, κτλ. Μία έρευνα στο google με keywords: εισπρακτικη + όνομα εταιρείας εμφανίζει σχετικά αποτελέσματα. Για αυτές που δεν έχω βρει σχετικές αναφορές είναι ON & Cyta (και την RIP NetOne).

    ΟΤΕ/Cosmote*: θεωρούσα ότι ο ΟΤΕ δεν έχει ανάγκη εισπρακτικών αλλά υπάρχουν αναφορές με συγκεκριμένα ονόματα εισπρακτικών εταιρειών που παίρνουν τηλέφωνο για χρέη σε ΟΤΕ συνδρομητές.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2011
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Φίλοι θα πρέπει να ξέρετε ότι είναι απολύτως ΠΑΡΑΝΟΜΟ να χορηγούν τα στοιχεία σας σε εισπρακτικές εταιρείες χωρίς να έχετε υπογράψει ότι αποδέχεστε αυτόν τον όρο και χωρίς να σας έχουν προηγουμένως ενημερώσει ΕΓΓΡΑΦΩς ότι πρόκειται να μεταβιβάσουν τα στοιχεία σας σε εισπρακτική εταιρεία επειδή δεν έχετε πληρώσει. Είναι θεμιτό μεν να επιδιώκουν οι εταιρείες να εισπράξουν τα οφειλόμενα, αλλά απολύτως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτό που γίνεται με τα προσωπικά δεδομένα του καθενός να έχουν γίνει σκουπίδια. Εμένα προσωπικά με κάλεσε η παραπάνω εισπρακτική για λογαριασμό HOL σε κινητό που έχω απόρρητο και ουδέποτε είχα γνωστοποιήσει στην HOL, αλλά προφανώς τα στοιχεία τα πήραν (παρανόμως) από την VODAFONE που είναι η πάροχος του κινητού. Το θέμα αυτό το γνωρίζω πολύ καλά γιατί το έψαξα λόγω επαγγέλματος (δικηγόρος), επομένως σας παρακαλώ εκ των προτέρων μην θεωρήσετε ότι επαναλαμβάνω απόψεις άλλων.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7400/900
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 30.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με την ιδια λογικη παρανομες θα πρεπει να ναι και οι τραπεζες,αλλα ελα που καλυπτονται τελικα απο παραθυρακι του νομου.
    Το ιδιο ισχυει και για αλλες εταιριες οπως πχ η Cosmote και η HOL.Αντε βγαλε ακρη,εφοσον οι εταιριες που καλουν ειναι νομιμες με ΑΦΜ κτλ.
    Το ζητημα ειναι να πληρωνεις οτι υπηρεσια σου παρεχεται οπως ειπε και φιλος.
    Απο κει και περα ενοχλησεις αναμενομενο ειναι να υπαρχουν.Οχι οτι υποστηριζω την πρακτικη των εισπρακτικων,μην παρεξηγηθω.
    Απλα πρακτικα εχουν μπει στη ζωη μας και εμμεσως,νομιμως ή παρανομως,τις τρωμε στη μαπα θελουμε δε θελουμε.
    Ν.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15997/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12.1(dB) / 15(dB)
    Δεν ειναι οι μονοι.Και η On telecoms χρησιμοποιεί ,και ακριβως την συγκεκρημενη εταιρια.
    Με περνουν καθηνερινα εδω και μηνες για ενα γελοιο ποσο που χροσταω στην ON ,απλα τους γραφω στα αυτα μου και δεν το σηκωνω.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Με πήραν τηλέφωνο σπίτι από αυτόν τον αριθμό,για κάποιο θέμα του αδερφού μου όπως είπαν. Αγενέστατοι πριν 4 λεπτά!!!! Μέσα στο μεσημέρι,πως τους λέμε να μην ενοχλούν εφόσον δεν μένει στο σπίτι μου ο αδερφός μου?

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasileios13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν τηλέφωνο σπίτι από αυτόν τον αριθμό,για κάποιο θέμα του αδερφού μου όπως είπαν. Αγενέστατοι πριν 4 λεπτά!!!! Μέσα στο μεσημέρι,πως τους λέμε να μην ενοχλούν εφόσον δεν μένει στο σπίτι μου ο αδερφός μου?
    Μην ξανακαλέσετε εδώ, γιατι θα έρθω εκεί Λ Αθηνών για να γνωριστούμε καλύτερα


    Συνήθως είναι αρκετό να τους πεις, οτι δεν μένει πλέον εδώ και να μην σας ξαναενοχλήσουν

  10. #10
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξανακαλέσετε εδώ, γιατι θα έρθω εκεί Λ Αθηνών για να γνωριστούμε καλύτερα


    Συνήθως είναι αρκετό να τους πεις, οτι δεν μένει πλέον εδώ και να μην σας ξαναενοχλήσουν
    Απαράδεκτοι,το έχουμε πει 4 φορές και συνεχίζουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-10, 14:56
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-07, 17:37
  3. Ξερατε οτι γινεται στην SATO RMA??
    Από manoulamou στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-06, 22:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας