Σελ. 20 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 578
  1. #286
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    ISP
    Στο κενό
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστός ο matricola
    Θα το έβαζα και εγώ αλλά έχω ADSL ΑΡΥΣ 2048/256 προπληρωμένο 12μηνο και θα το χάσω αν βάλω την υπηρεσία. Είχα προθύστερα 1024/256 και ήμουν ευχαριστημένος. Μόλις τελειώσει το δωδεκάμηνο θα φύγω με χίλια από τον ΠΟΤΕ

  2. #287
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    Telefonet 1024/256
    ISP
    Vivodi Full LLU
    DSLAM
    Net One - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Vood 452w
    Καλημέρα και πάλι .. real time Tv οκ .. αλλα πια καναλια θα έβλεπες τα ελληνικά ??? γιατι εγώ προσωπικά παντα δεν τα βλέπω ουτε στην τηλεοραση την κανονική ... (εξαιρούνται κατι ειδησεις και καποια αθλητικά ) αλλα για να μην γινει οφφ το ποστ ναι τα 4Μbit σου δινουν περισσοτερες δυνατότητες αλλα θεωρώ οτι ειναι υπερβολική ταχυτητα για το μεσο οικιακό χρήστη και προσωπικά δεν θελω να πληρώσω για κατι που θα χρησιμοποιεισω ~ 10 φορές το χρόνο και να υπενθυμισω κατι .. 1Μβιτ = ~100 Κb ανα sec => 3 ωρες serf/downloading ? = ~ 1,1 GB ανα ημερα ... x μερες... μηπως κατεβαζουμε μονο και μονο για να κατεβασουμε ??? (πολλαπλασιαστε x 4 για τα 4Mbit...). ??

  3. #288
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    ΠΛ.ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΡΗΣ
    Router
    Vood
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις ενεργό το UPnP σε windows και router γίνεται. Δε χρειάζεται να παίζεις με το ΝΑΤ συνεχώς. Ειδικά αν δεν έχεις τις γνώσεις. Δεν είναι όλοι κομπιουτεράδες σ'αυτή την κοινωνία.
    Έχεις δίκιο αλλά σε πολλά topic στο φόρουμ αναφέρεται ότι το ανοικτό UPnP είναι επικίνδυνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratilatis : 29-11-06 στις 14:14.

  4. #289
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    ΠΛ.ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΡΗΣ
    Router
    Vood
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matricola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και πάλι .. real time Tv οκ .. αλλα πια καναλια θα έβλεπες τα ελληνικά ??? γιατι εγώ προσωπικά παντα δεν τα βλέπω ουτε στην τηλεοραση την κανονική ... (εξαιρούνται κατι ειδησεις και καποια αθλητικά )
    Πάλι καλά... εγώ ανοίγω τη τηλεόραση μόνο για να δω dvd και μια φορά το χρόνο για τη Eurovision! Δυστυχώς καθώς μεγαλώνουμε ο χρόνος λιγοστεύει και οι υποχρεώσεις αυξάνουν...

  5. #290
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η τιμή του Telefonet 128 είναι πολύ δελεαστική και με έχει βάλει σε σκέψεις. Μέχρι τώρα, στο πατρικό μου σπίτι, είχαμε τηλέφωνική σύνδεση ISDN από τον ΟΤΕ και dsl altecnet jetpack, το οποίο δεν χρησιμοποιούσε αρκετά ο πατέρας μου, με αποτέλεσμα να το κόψουμε γιατί το θεωρούσαμε σπατάλη.

    α) Αν πάω σε vivodi full llu η τιμή είναι πράγματι 18 ευρώ το μήνα;

    β) Επειδή μιλάμε για επαρχία, όπου η vivodi προσφέρει dsl μέσω ΑΡΥΣ, η ποιότητα του dsl επηρεάζεται καθόλου;

    γ) Έχει κανείς τη συγκεκριμένη υπηρεσία, για να μου πει εντυπώσεις; Ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια με όσα διαβάζω στο thread για το dslphone;

    δ) Σύμφωνα με τη vivodi, θα κρατήσω το ίδιο νούμερο τηλεφώνου. Τι γίνεται αν στο μέλλον φύγω από τη vivodi; Το κρατάω και πάλι ή όχι; Ίσως η απάντηση να είναι αυτονήτη, αλλά αυτό είναι πολύ σημαντικό.

    ε) Τι γίνεται με τον εξοπλισμό; Απ' ότι ξέρω, το DSL modem ή router που χρησιμοποιείς εξαρτάται από το είδος της γραμμής που έχεις (PSTN/ISDN). Η vivodi όμως δίνει VoIP. Επομένως τί είδους μόντεμ πρέπει να πάρω;

    Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις. Όποιος θέλει ας απαντήσει όποια ερωτηση ξέρει.

  6. #291
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Telefonet δεν μπαίνει σε ΑΡΥΣ, μόνο σε γραμμές τις Vivodi.

  7. #292
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    @mattbarlow:

    Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε στο προηγούμενο μήνυμα, Telefonet μόνο στο ιδιόκτητο δίκτυο.
    Ωστόσο δες την καινούργια προσφορά (μέχρι 16 Δεκεμβρίου) του DSL cube για 1024/256 μέσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ) στα €12/μήνα για τους πρώτους 8 μήνες.

  8. #293
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    ΠΛ.ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΡΗΣ
    Router
    Vood
    Αν κάποιος επιλέξει το ΤELEFONET 1024/256 και μετά από κάμποσο καιρό βγει κάποιο πιο αναβαθμισμένο πακέτο (με μεγαλύτερο μηνιαίο κόστος φυσικά), μπορεί να αναβαθμίσει σε αυτό; Ποια η πολιτική της Vivodi πάνω σε τέτοια θέματα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratilatis : 04-12-06 στις 22:55.

  9. #294
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14160/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Router
    USR9112+Netgear8x switch
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    mattbarlow,
    Και εγω στο ιδιο διλλημα ειμαι. Να κανω την μεταβαση απο τονΟΤΕ στην Βιβοντι?
    Εδω παραθετω μερικα σχετικα στοιχεια που εχω συλλεξει μετα απο ερευνα μου
    σχετικη με το τελεφονετ.

    α) οι τιμες που αναγραφονται ειναι πληρης, δηλαδη το συνολικο ποσο που θα δινεις
    ειναι αυτο που αντιστοιχα αναφερεται, 17.85 ή 29.75. Δεν εχεις τιποτα αλλες χρεωσεις.
    Εκτος και αν υπερβεις τα δωρεαν λεπτα ανα μηνα ή παρεις προς κινητα κτλ.

    δ)το μονο που ξερω ειναι οτι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ χρηση του νουμερο σου οταν πας στο
    τελεφονετ θα το εχει η βιβοντι. Αλλωστε, αμα προσεξεις τα χαρτια που υπογραφεις και
    συμπληρωνεις αναφερουν ρητα για την 'αγοραπωλησια' του τηλεφωνικου αριθμου
    απο τον ΟΤΕ προς την βιβοντι. Οποτε (εκτος αν ειμαι λαθος, αν ναι ας με διορθωσει
    καποιος), την κυριοτητα για το νουμερο σου θα την εχει η βιβοντι. Ειναι φανταζομαι
    κατι σαν να αλλαζεις παροχο στο κινητο τηλεφωνο σου και κρατας ιδιο νουμερο ομως.

    ε) αυτο το ζητημα με τον εξοπλισμο με εχει προβληματισει και εμενα. Δεν ειμαι καν software
    expert (απεναντιας RF circuit designer), και αναρωτιεμαι το βαθμο επιβλεψης που η
    συσκευη της Βιβοντι απαιτει. Απο αλλα φορουμς καταλαβαινω οτι η συσκευη αυτη
    μπορει ευκολα να δημιουργησει πονοκεφαλιασμα στην χρηση του, αν κατι δεν παει
    καλα. Λαμβανοντας υποψη και την ευαισθησια του με την ταση, options (IPs, firewalls)
    κτλ, τοτε δεν εχω καμια ορεξη να τρωω την μερα μου με αυτο το κουτι. Αν ειναι να εχω
    την υπηρεσια δεν θελω να με απασχολουν τετοια ζητηματα, γιατι αλλωστε δεν ειναι
    σκοπος να την εχεις και απο πανω να σπαταλας ωρες για να την διατηρεις σε λειτουργια.

    Τελος παντων, απο οτι καταλαβα, μεσα στο φορουμ γενικα, οι πελατες αντιμετωπιζουν
    το γεγονος οτι η ADSL τεχνολογια στην ελλαδα ειναι ακομη νωπη και την ιδια
    στιγμη οι εταιρειες βιαζονται να την απλωσουν στο εμποριο χωρις να ειναι ετοιμες και
    καταρτισμενες πληρως. Ετσι ακομη το προιον αυτο αντιμετωπιζεται με φοβια ισως, αλλα
    και με δισταγμο... Αλλο να εχεις το ακλονητο και σιγουρο PSTN του ΟΤΕ και αλλο το ασταθες αλλα
    και ποιο φτηνο IP...(στο θεμα του τηλεφωνου και μονο). Σε 2-3 χρονια πιστευω οι αντιστοιχοι παροχοι θα ειναι τεχνολογικα ποιο ωριμοι.

  10. #295
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    615
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    4288/448
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Speed touch 536
    σε 2-3 χρόνια δεν θα υπάρχει PSTN

  11. #296
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Djore Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε 2-3 χρόνια δεν θα υπάρχει PSTN
    Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω

  12. #297
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    ΠΛ.ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΡΗΣ
    Router
    Vood
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratilatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος επιλέξει το ΤELEFONET 1024/256 και μετά από κάμποσο καιρό βγει κάποιο πιο αναβαθμισμένο πακέτο (με μεγαλύτερο μηνιαίο κόστος φυσικά), μπορεί να αναβαθμίσει σε αυτό; Ποια η πολιτική της Vivodi πάνω σε τέτοια θέματα;

    Λοιπόν πήρα τηλέφωνο σήμερα την εξυπηρέτηση πελατών και με ενημέρωσαν ότι αν στο μέλλον βγει κάποιο πακέτο TELEFONET μεγαλύτερο από 1024/256, μπορεί να γίνει η αναβάθμιση.
    Καλό αυτό... Αύριο περιμένω τη Speedex να παραλάβει την αίτηση!

  13. #298
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratilatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό αυτό... Αύριο περιμένω τη Speedex να παραλάβει την αίτηση!
    Καλό κουράγιο! H speedex παρελαβε την δικη μου αίτηση στις 20/11. Σήμερα έχουμε 8/12. Ακόμα ούτε φωνή ούε ακρόαση από την vivodi για την νεα full llu γραμμη που περιμένω να μου περάσει. Μου είχαν πει 15 εργάσιμες. Την Δευτέρα συμπληρώνονται. Για να δούμε...
    Δεν τους ξαναπαίρνω να ρωτήσω. Είμαι σίγουρος ότι θα με βάλουν σε αναμονή για 20-30 λεπτά και μετά θα μου πουν "υπολογίσουμε 15 με 20 εργάσιμες"...

  14. #299
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Philips
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό κουράγιο! H speedex παρελαβε την δικη μου αίτηση στις 20/11. Σήμερα έχουμε 8/12. Ακόμα ούτε φωνή ούε ακρόαση από την vivodi για την νεα full llu γραμμη που περιμένω να μου περάσει. Μου είχαν πει 15 εργάσιμες. Την Δευτέρα συμπληρώνονται. Για να δούμε...
    Δεν τους ξαναπαίρνω να ρωτήσω. Είμαι σίγουρος ότι θα με βάλουν σε αναμονή για 20-30 λεπτά και μετά θα μου πουν "υπολογίσουμε 15 με 20 εργάσιμες"...
    Είσαι σίγουρος ότι είναι 15 εργάσιμες για FullLLU? Εμένα μου είχαν πει 25 εργάσιμες, άσχετο βέβαια που σε 3 βδομάδες ήρθε ο τεχνικός και έκανε την εγκατάσταση...
    A clever person solves a problem.
    A wise person avoids it.

    -- Einstein

  15. #300
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    H διαφήμιση της vivodi και ο τίτλος της ενότητας είναι ελαφρός παραπλανητικός. Δεν πρόκειται για σταθερή τηλεφωνία. Αν για παράδειγμα χρησιμοποιήσετε τους κωδικούς σας σε κάποια άλλη οποιαδήποτε γραμμή βιβοντι το voip που δίνει θα λειτουργήσει κανονικότατα Νομίζω

Σελ. 20 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 333
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-08, 12:47
  2. hol double play & τηλεφωνια. ΑΠΟΡΙΑ!
    Από va_ivi στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-08, 23:56
  3. internet (ναι) + τηλεφωνία (όχι) = double play
    Από lysbyp321 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-07, 15:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας