Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μετά από πολλές μέρες ψάξιμο, τελικά κατάφερα να ξε-κλειδώσω το ρουτεράκι αυτό, που ηταν το πιο εύκολο το ξεκλείδωμα του, το δύσκολο στην ολη υπόθεση ειναι οτι δεν έπαιζε η υποδοχή που έχει πίσω για το voip τηλ. Οτι και να έκανες βρισκόσουν πάλι από την αρχή με τα νεύρα σου να έχουν φτάσει στο αμήν..

    Να σας πληροφορήσω οτι η forthnet έχει ενα πολύ καλό κώδικα μέσα στο ρουτεράκι, και αν ακόμα καταφέρεις να ξεκλειδώσεις το ρούτερ σου δεν σου δινει την δυνατότητα να το αξιοποιήσεις και σαν voip adapter ακόμα και αν ξεκλειδώσεις το sip-alg του, αλλά ευτυχώς, οτι κλειδώνει, ξε-κλειδώνει .. ΠΑΝΤΑ!

    Η διαδικασία θα διαρκέσει το πολύ 15 λεπτά από έναν που δεν ξέρει από αυτά ! Όχι παρά πάνω..
    Πάμε στα βήματα..

    Βήμα 1.
    Πρέπει να γίνεις administrator του ρούτερ σου στην αρχή, αυτό γίνεται με 2 τρόπους..
    Ο 1ος.
    Πάτε στο ρούτερ σας και αλλάζετε απο power user που είστε αυτή την στιγμή, σε administrator(η όπως αλλιώς λέγεται , είναι ο admin του ρούτερ σας και τον έλεγχο τον έχει η forthnet)
    Σας ζητάει κωδικό και όνομα για να κανείς login..
    Βάζεις αυτά : Username: dsath
    Password: f@0r!T3D
    MLAP: root (also remote admin)

    Username: user
    Password: (empty, no password)
    MLAP: PowerUser
    Αν δεν πιάσουν τότε πάμε στον 2 τρόπο του φίλου >>ΕΔΩ<< και κάνουμε ακριβώς ότι λέει ..
    Δεν ακολουθούμε τις υπόλοιπες σελίδες γιατί απλά δεν πιάνουν στο thomson tg784 δυστυχώς

    Βήμα 2:
    Πηγαίνουμε >>ΕΔΩ<< και κατεβάζουμε το [ thomson TG784 --> version 8.2.7.7 ], μόλις κατεβεί πρέπει να το ανεβάσουμε στο ρούτερ μας, αυτό δεν γίνεται με τον τρόπο επιλογής και κατευθείαν επάνω στο ρούτερ..
    Πρέπει να χρησιμοποιήσουμε έναν upgrade wizard, που βρίσκεται και αυτό το προγραμματάκι στην πιο πάνω σελίδα και συγκεκριμένα το αναφέρει ετσι : upgrade software tool...
    Μόλις κατεβεί και αυτό το αρχείο, τρέχουμε τον wizard και στην συνέχεια μας λέει να επιλέξουμε ένα αρχείο για να γίνει η εγκατάσταση στο ρούτερ μας, επιλέγουμε το 1 αρχείο που κατεβάσαμε πατάμε οκ και τα κάνει όλα μονό του από εκεί και πέρα!
    Να τονίσω ότι στους χρηστές με windows 7 δεν παίζει κανένας wizard.......

    Βήμα 3:
    Μόλις γίνει η εγκατάσταση του νέου firmware μας τότε και μονό τότε πάμε να ξεκλειδώσουμε το SIP-ALG για να μπορέσουμε να θέσουμε σε λειτουργιά τον voip adapter που διαθέτει το εν λογω ρούτερ μας!
    Για το πως γίνεται ακριβώς κάτι τέτοιο με πανεύκολο τρόπο κοιταμε >>ΕΔΩ<<

    Βήμα 4:
    Απλά περνάμε τις ρυθμισεις μας για να συνδεθούμε στο ίντερνετ και τις ρυθμίσεις του sip από την ενότητα του ρούτερ μας που λέει telephony!
    Αυτό ήταν.... Κάνουμε connect και είμαστε κομπλέ

    Τα έγραψα όσο πιο εύκολα γίνεται για να τα καταλάβουν όλοι, δεν έχω βάλει εικόνες γιατί δεν έχω πολύ χρόνο στην διάθεση μου, αλλά νομίζω είναι απολύτως κατανοητά και έτσι .... Να είστε καλά και καλές γιορτές !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paokre : 29-12-11 στις 21:03.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.591
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστούμε για το ωραίο άρθρο.
    Υπάρχει κι ένας άλλος τρόπος που δεν απαιτεί user-pass κλπ.Δεν τον έχω δικοιμάσει σε 784 αλλά πάνω-κάτω όλα ίδια είναι.

    Κώδικας:
    1.Συνδέεις το ρούτερ με το PC καλωδιακά στη θύρα 1.ΠΟΤΕ ΑΣΥΡΜΑΤΑ.
    2.Δίνεις σταθερή διεύθυνση στο PC την εξής:
    ΙΡ:192.168.1.64
    Subnet: 255.255.255.0
    Gateway: 192.168.1.254
    3.Γράφεις το firmware που κατέβασες χύμα στο C:.
    4.Κλείνεις το ρούτερ από το πίσω κουμπί.
    5.Με μία οδοντογλυφίδα κρατάς πατημένο το reset κι ανοίγεις το ρούτερ.
    6.Αφήνεις το reset όταν το λαμπάκι Power γίνει πορτοκαλί.Τώρα το ρούτερ έχει μπει σε kernel mode.
    7.Τρέχεις στο PC τον SpeedTouch_upgrade_wizard.
    8.Στην επιλογή Have Disk ανοίγει ο browser και τσεκάρεις το αρχείο με το firmware.
    Τσεκάρεις το Yes I'm Sure και σε 3-4 λεπτά έχεις το νέο firmware.
    Αυτά.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    ...
    5.Με μία οδοντογλυφίδα κρατάς πατημένο το reset κι ανοίγεις το ρούτερ.
    ...
    Σε αυτή την περίπτωση όμως, με το reset, χάνονται όλες οι ρυθμίσεις της voip τηλεφωνίας για όσους έχουν 2η γραμμή, εκτός κι αν τις έχουν κρατήσει εκ των προτέρων.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.591
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτή την περίπτωση όμως, με το reset, χάνονται όλες οι ρυθμίσεις της voip τηλεφωνίας για όσους έχουν 2η γραμμή, εκτός κι αν τις έχουν κρατήσει εκ των προτέρων.
    Εννοείται Γιάννη......

  5. #5
    Εγγραφή
    12-03-2012
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φιλε mondeo τι ακριβωσ πρεπει να κανω με αυτη την εντολη???
    3.Γράφεις το firmware που κατέβασες χύμα στο C:.

    Προσπαθω να το εφαρμοσω σε tg784

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2004
    Περιοχή
    London
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    1gbps/1gbps
    ISP
    Hyperoptic
    Router
    CCR1009-7G-1C-1S+PC
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Στο δικό μου μηχάνημα έβαλα την 8.2.7.7 και όλα ΟΚ και ξεκλείδωτο είναι κλπ.

    Θέλω να συνδέσω στο δίκτυο μου ένα linksys 3120 γιατί θέλω να μεταφέρω τα voip τηλέφωνα μου απομακρυσμένα (περίπου 2χλμ) το θέμα είναι οτι έχω ασύρματο δίκτυο με καλή απόδοση μέχρι εκεί και το δίκτυο μου παίζει κορυφή, απλά η forthnet μου λέει βάλε ΟΤΕ εκεί ISDN γιατί δεν έχουμε εμείς κάλυψη και μετά ίσως σου βάλουμε και γραμμή.
    Ως τότε θα ήθελα να μείνει η γραμμή μου εκεί που είναι και να μεταφέρω τα VOIP με ένα η δυο linksys 3120.

    Το χοντρό μου πρόβλημα είναι ότι η forthnet ΔΕΝ μου δίνει τους κωδικούς για το SIP server για τα δυο τηλέφωνα που έχω... Αρνούνται.

    Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να κάνω κάτι? Μέσα στο backup που έκανα οι κωδικοί είναι δεξαεξαδικό hash και δεν μπορώ να τους πάρω από εκεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-07-2008
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα.

    έχω ένα TG784 που κάθεται απ' όταν άλλαξα πάροχο.

    Το ξεκλείδωμα σε τι ωφελεί; Τι δυνατότητες προστίθενται με άλλο firmware;

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος barca10 : 14-12-15 στις 01:33.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από barca10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    έχω ένα TG784 που κάθεται απ' όταν άλλαξα πάροχο.

    Το ξεκλείδωμα σε τι ωφελεί; Τι δυνατότητες προστίθενται με άλλο firmware;

    Ευχαριστώ.
    αν και παλιο το θεμα θα απαντησω σε αυτο....
    προσωπικα το θελω μονο για VOIP, δλδ βαζω πανω 2 τηλεφωνα και εχω 2 νουμερα πχ 101, 102 κτλ και παιζει πανω σε asterisk οπου και αν ειναι στημενος.
    Αμα πας να παρεις ενα μηχανακι να το κανεις αυτο πχ linksys PAP2 μπορει να θες 45-60 ευρω αναλογα μοντελο και μαρκα.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε για το ωραίο άρθρο.
    Υπάρχει κι ένας άλλος τρόπος που δεν απαιτεί user-pass κλπ.Δεν τον έχω δικοιμάσει σε 784 αλλά πάνω-κάτω όλα ίδια είναι.

    Κώδικας:
    1.Συνδέεις το ρούτερ με το PC καλωδιακά στη θύρα 1.ΠΟΤΕ ΑΣΥΡΜΑΤΑ.
    2.Δίνεις σταθερή διεύθυνση στο PC την εξής:
    ΙΡ:192.168.1.64
    Subnet: 255.255.255.0
    Gateway: 192.168.1.254
    3.Γράφεις το firmware που κατέβασες χύμα στο C:.
    4.Κλείνεις το ρούτερ από το πίσω κουμπί.
    5.Με μία οδοντογλυφίδα κρατάς πατημένο το reset κι ανοίγεις το ρούτερ.
    6.Αφήνεις το reset όταν το λαμπάκι Power γίνει πορτοκαλί.Τώρα το ρούτερ έχει μπει σε kernel mode.
    7.Τρέχεις στο PC τον SpeedTouch_upgrade_wizard.
    8.Στην επιλογή Have Disk ανοίγει ο browser και τσεκάρεις το αρχείο με το firmware.
    Τσεκάρεις το Yes I'm Sure και σε 3-4 λεπτά έχεις το νέο firmware.
    Αυτά.
    thanks! εισαι σωτηρας λεμε! μονο αυτος ο τροπος που λες δουλεψε στο 784 που εδινε η Forthnet! απλα εβαλα ενα αλλο FW και δεν ειναι πλεον κλειδωμενο!
    τωρα δουλευει και με τον asterisk!

    να συμπληρωσω οτι FW θελει generic γιατι εβαλα ενα ZEN voip και ειχα παλι θεμα τελικα!
    επισης απο telnet αυτο :ids config state=disabled γιατι εχει κατι κλειδωματα για ασφαλεια απο το ιντερνετ.
    και επισης αυτο γιατι παλι δεν μου εβλεπε τον αστερισκ μου! rtadd dst=10.0.0.0/8 gateway=10.Χ.Χ.Χ δλδ οτι ερχεται απο το subnet που ειναι η δικια του ip και ο αστερισκ να εχει gateway εκεινο το ρουτερ.
    Αυτο ισχυει για οσους ειναι με δευτερο κτλ router και αλλα subnet....
    μετα απο τα 2 παραπανω και εφοσον εχω πλεον και generic FW παιζει κανονικα σε asterisk!
    btw τα 2 , 14αρια απο κατω ειναι πανω σε ενα speedtouch 780.....

    Κώδικας:
    NAS*CLI> sip show peers
    Name/username             Host                                    Dyn Forcerport ACL Port     Status     
    101/101                   10.X.X.16                              D                 5060     OK (9 ms)  
    102/102                   10.X.X.10                              D                 5061     OK (100 ms) 
    103/103                   10.X.xX.14                              D                 5060     OK (10 ms) 
    104/104                   10.x.XX.14                              D                 5060     OK (11 ms) 
    110/110                   10.X.xx.2                               D                 5060     OK (10 ms) 
    12XXX/12XXX             10.66.1X.1X                                N             5060     OK (72 ms) 
    21XXXXXX/211XXXXXXX     10.XX.XX.2                                                 5061     OK (12 ms) 
    5410XXXX/5410XXXXX     10.XX.XX.17                                   N             5060     OK (87 ms) 
    8 sip peers [Monitored: 8 online, 0 offline Unmonitored: 0 online, 0 offline]
    να πω επισης οτι πρεπει στο interface να αφησουμε μονο μια ip αυτη του subnet μας και οχι τις default 192 κατι και 10.0 κατι γιατι χαλανε το routing table και δεν βλεπει ουτε με σφαιρες τον αστερισκ!
    αφου βρηκα και πως μπαινει σε bridge mode απο το μενου μαλιστα και εχει να πειραζουμε και SNR θα το δοκιμασω και στην γραμμη μου.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2016-12-25_00-02-39.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 25-12-16 στις 22:59.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! τελικα και στην γραμμη παιζει τελεια και πολυ σταθερα σε σχεση με 3 ZTE που εχω, ομως εχω ενα προβληματακι στο VOIP.
    Μερικες φορες το τηλεφωνο που εχω πανω σταματαει να δουλευει μπορει καποιο sip extention να δειχνει off (δεν εχω στο δευτερο τηλεφωνο πανω), και κανει ενα παραξενο ηχητικο εφε!!!
    η λυση ειναι να μπω στο μενου του VOIP να κανω disable και enable παλι.
    Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?
    δουλευω με asterisk, ειναι στο ιδιο τοπικο δικτυο και τα νουμερα ειναι εσωτερικα 103 και 104 (το τηλ ειναι στο 103).
    Αμα ειμαι σπιτι το φτιαχνω, αλλα αν λειπω βγαινει εκτος το τηλεφωνο πανω στο 784.
    Η διαχειριση της pstn γραμμης γινεται με ενα linksys SPA 3102 και το τηλ που ειναι επανω σε αυτο και εχει το εσωτερικο 110 δεν παρουσιαζει ποτέ τετοιο προβλημα!

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, τελικα 2 μερες σε διαφορετικους μηνες η μια χτες το 784 αρχισε πολλα νουμερα, αποσυνδεσεις σερι, να πεφτουν τα τηλ, να σβηνουν τα leds, τι να πω δεν ξερω, ισως τροφοδοτικο, αλλα αντε να βρεις στα 22V! τελικα εβαλα το 780 για voip και το zte w300 για ιντερνετ....μεχρι να τα καταφερω με το ΖΤΕ 931VII....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 02-03-17 στις 10:40.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    εχω την 8.2.7.7 generic με τις επιλογες για ενεργοποιηση και χρηση της WAN θυρας.οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ να του στειλω το .ini με τις ρυθμισεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! εδω και καιρο δουλευω το 784 και στο VOIP εχω προβλημα, στα καλα καθουμενα ενω μιλας μπορει να κανει εναν τονο κατι σαν τουυυυυ και σταματαει, μετα το τηλ που εχει πανω δεν χτυπαει, δεν μπορουν να σε καλεσουν ή να παρεις.
    Ομως το δειχνει κανονικα συνδεδεμενο στον αστερισκ, ξερει κανεις γιατι?

  14. #14
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/983
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Mε το generic firmware είχαμε αποσυνδέσεις με χρήση σε ΟΤΕ σε χώρο εργασίας.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, εμενα τακτικα εχανε το τηλεφωνο που το ειχα συνδεσει επανω σε asterisk, δλδ το εδειχνε οτι ειναι συνδεδεμενο αλλα απλα δεν δουλευε....
    και δευτερη φορα χτες χωρις τελικα να επανελθει δεν εβλεπα την ip του, επεσε το bridge με το ppoe client στο mikrotik router μου, εκανα επανεκινησεις τιποτα....
    τα πηρα το ξηλωσα και εβαλα στην γραμμη το ΖΤΕ 931Vii....

Παρόμοια Θέματα

  1. ξεκλειδωμα TG784
    Από nexus31 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-19, 11:52
  2. Thomson TG784-Fritzbox 7390 VOIP HELP!!!!
    Από b217gr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-11, 00:04
  3. Forthnet Firmware για Thomson TG784
    Από giorgisp στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-11, 10:14
  4. Ξεκλείδωμα TG784
    Από Frontier στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-11, 01:55
  5. Σφραγισμένο Wireless VOIP Modem-Router Thomson TG784
    Από gkagg στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-10, 15:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας