Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 72
  1. #16
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θεωρείς εκβιασμό το upgrade με 100 ευρώ για τουλάχιστον 5 χρόνια ξένοιαστου σύγχρονου συστήματος πάω πάσο.
    Θεωρώ ότι δεν πρέπει εμένα που για παράδειγμα έχω vista και δεν θέλω για χ ψ λόγους να αναβαθμίσω, να μου στερείται το δικαίωμα να έχω ένα σύγχρονο browser. Υπάρχει κάποιος λόγος;

  2. #17
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.698
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ ότι δεν πρέπει εμένα που για παράδειγμα έχω vista και δεν θέλω για χ ψ λόγους να αναβαθμίσω, να μου στερείται το δικαίωμα να έχω ένα σύγχρονο browser. Υπάρχει κάποιος λόγος;
    Τα Vista ένα λειτουργικό RTM'd τέλη του 2006, πλέον αρχές 2012 υποστηρίζει ακόμη στο σύνολο των τεχνολογιών του ΙΕ9. Κάποια στιγμή είναι καλή ιδέα να αναβαθμίσεις.
    Προσωπικά θα σου πρότεινα να περιμένεις ένα εξάμηνο για τα Windows 8.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Vista ένα λειτουργικό RTM'd τέλη του 2006, πλέον αρχές 2012 υποστηρίζει ακόμη στο σύνολο των τεχνολογιών του ΙΕ9. Κάποια στιγμή είναι καλή ιδέα να αναβαθμίσεις.
    Προσωπικά θα σου πρότεινα να περιμένεις ένα εξάμηνο για τα Windows 8.
    Παράδειγμα είπα, αλλά δεν το εξέφρασα σωστά τώρα που το ξαναβλέπω
    Windows 7 έχω. Αλλά το θεωρώ απαράδεκτο, να φτύνεις ένα πελάτη σου κατ' αυτό τον τρόπο. Απαράδεκτο, τη στιγμή που υπάρχουν άλλοι browsers που υποστηρίζουν όλες τις πλατφόρμες, και ενσωματώνουν τις ίδιες ή και καλύτερες τεχνολογίες από τη δική σου.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.324
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ ότι δεν πρέπει εμένα που για παράδειγμα έχω vista και δεν θέλω για χ ψ λόγους να αναβαθμίσω, να μου στερείται το δικαίωμα να έχω ένα σύγχρονο browser. Υπάρχει κάποιος λόγος;

    ναι,το χρήμα πρέπει να γυρίζει από εσάς που θέλετε ένα σύγχρονο browserσε ''εμάς'' που το φτιάχνουμε για εσάς.

  5. #20
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ανησυχητικό είναι η πτώση του FF που είναι βέβαια απόλυτα λογική και αναμενόμενη αφού η Mozilla μπήκε στο τριπάκι του "3 αναβαθμίσεις την ημέρα τον Chrome τον κάνουν πέρα".
    Δεν νομίζω να ενοχλεί κανέναν αυτό και να καταλήγει να πάει σε άλλο browser που αναβαθμίζει με τον ίδιο τρόπο. Η όποια πτώση του firefox, η οποία είναι αρκετά ομαλή, είναι χρήστες που πάνε στον chrome, ενώ και η ίδια η google προωθεί τον chrome ασταμάτητα.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στείλτο pm στον Tyler Holman που έγραψε το άρθρο
    Στο original γράφει "ποσοστιαίες μονάδες", οπότε δεν είναι καθόλου ambiguous:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tyler Holman
    All versions of IE combined lost eight-tenths of a percentage point during December
    Στην περίπτωσή μας, μου φάνηκε αστείο και λίνκαρα το κόμικ
    Απλά επεσήμανα πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "μείωση κατά 8/10" και το "μείωση κατά 0.8 ποσοστιαίες μονάδες", άσε που το "μείωση κατά 8/10" κανονικά σημαίνει ότι έμεινε με το 20% (από το context φυσικά το απορρίπτεις αυτό, αν και θα ήταν τρελή είδηση ).

    Αν θες το διορθώνεις, αν όχι δεν πειράζει. Δεν θα έρθει και το τέλος του κόσμου.

    Δεν ενοχλεί κανέναν άλλο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος guardianhelm : 02-01-12 στις 20:11.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο original γράφει "ποσοστιαίες μονάδες", οπότε δεν είναι καθόλου ambiguous:



    Στην περίπτωσή μας, μου φάνηκε αστείο και λίνκαρα το κόμικ
    Απλά επεσήμανα πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "μείωση κατά 8/10" και το "μείωση κατά 0.8 ποσοστιαίες μονάδες", άσε που το "μείωση κατά 8/10" κανονικά σημαίνει ότι έμεινε με το 20% (από το context φυσικά το απορρίπτεις αυτό, αν και θα ήταν τρελή είδηση ).

    Αν θες το διορθώνεις, αν όχι δεν πειράζει. Δεν θα έρθει και το τέλος του κόσμου.

    Δεν ενοχλεί κανέναν άλλο;
    Το άλλαξα αν και δε νομίζω να ήταν σημαντικό το πρόβλημα. 8/10 = 0.8. Τώρα αν οι λέξεις "ποσοστιαίες μονάδες" που παρέλειψα ή έκανα "ποσοστό" ήταν το αντικείμενο του προβλήματος, τότε ΟΚ. Όπως είπα και σε προηγούμενο σχόλιο, αυτά είναι μόνο αριθμοί. Το αν θα το γράψω 8/10 ή 0.8 δε νομίζω πως κάνει τη διαφορά, μια διαίρεση όλοι μας ξέρουμε να κάνουμε. Βέβαια δέχομαι πως υπήρχε μια μικρή ασάφεια. Φαντάσου, όμως, να αυξανόταν ο Chrome κατά 9/10...!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 02-01-12 στις 20:44.

  8. #23
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άλλαξα αν και δε νομίζω να ήταν σημαντικό το πρόβλημα. 8/10 = 0.8. Τώρα αν οι λέξεις "ποσοστιαίες μονάδες" που παρέλειψα ή έκανα "ποσοστό" ήταν το αντικείμενο του προβλήματος, τότε ΟΚ. Όπως είπα και σε προηγούμενο σχόλιο, αυτά είναι μόνο αριθμοί. Το αν θα το γράψω 8/10 ή 0.8 δε νομίζω πως κάνει τη διαφορά, μια διαίρεση όλοι μας ξέρουμε να κάνουμε.
    Η διαφορά είναι ότι το να πας από το 1% στο 9% είναι 800% απόλυτη αύξηση, αλλά 8% αύξηση σε ποσοστιαίες μονάδες. Στην περίπτωσή μας η διαφορά είναι αρκετά πιο μικρή, αλλά εξακολουθεί να είναι σημαντική. Επίσης, όπως είπα και πριν, όταν βλέπεις κάπου να λέει μείωση 8/10, το 0.8% δεν είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι, αλλά το 80%, αλλά ακόμα και έτσι, φαίνεται περίεργο όταν το βλέπεις σε μορφή κλάσματος.
    Δεν έχω να πω κάτι άλλο, ας συνεχιστεί η συζήτηση επί του θέματος, είναι ενδιαφέρουσα είδηση. Προσωπικά μου αρκεί που το διόρθωσες. Ευχαριστώ.

  9. #24
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.698
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράδειγμα είπα, αλλά δεν το εξέφρασα σωστά τώρα που το ξαναβλέπω
    Windows 7 έχω. Αλλά το θεωρώ απαράδεκτο, να φτύνεις ένα πελάτη σου κατ' αυτό τον τρόπο. Απαράδεκτο, τη στιγμή που υπάρχουν άλλοι browsers που υποστηρίζουν όλες τις πλατφόρμες, και ενσωματώνουν τις ίδιες ή και καλύτερες τεχνολογίες από τη δική σου.
    Δεν είναι τυχαίο ότι το underlying framework στα Windows XP δεν μπορεί να υποστηρίξει πλήρες HW acceleration χωρίς συγκεκριμένες αλλαγές στην αρχιτεκτονική οι οποίες πρωτοεμφανίστηκαν στα Windows Vista. Δεν είναι τυχαίο ότι κανένας άλλος browser δεν έχει πλήρες HW acceleration παρά μόνο μέσω ελάχιστων API και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει μέχρι να κάνει drop το support στα XP. Έτσι και ο ΙΕ10 εκτός από επιπλέον υποστήριξη HTML5 όσο ωριμάζει το πρότυπο, έχει αλλαγές και στο κομμάτι της μηχανής τέτοιο που να απαιτεί Windows 7 ή Windows 8, προς το παρόν μόνο Windows 8. Τεχνικά θα μπορούσε να υποστηριχτεί και σε Vista με κάποιο Platform update, αλλά τέλη του 2012 που αναμένεται το RTM καλώς εχόντων των πραγμάτων είναι 6 χρόνια από το launch των Vista και η Microsoft δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Σου λέει αναβάθμισε αν θες κάτι τέτοιο. Πάντως η αναβάθμιση με έναν ορίζοντα 5ετίας δεν είναι ακριβή όταν είσαι home user.

    http://blogs.msdn.com/b/ie/archive/2...-workshop.aspx

    http://www.computerworld.com/s/artic...rowser_efforts

    Ακόμη και οι GPU enginneers της Mozilla δεν ξέρουν που παν τα 4 όταν κατηγορούσαν πως δεν είναι fully accelerated και φτιάχναν test cases της πλάκας.
    http://robert.ocallahan.org/2011/03/...ration_10.html

    Η αλήθεια είναι πως ξέχασε τα doctypes και γυρνώντας το σε compatibility mode, για τον θεό, το test case αποδεικνύεται τραγικά υπέρ του ΙΕ9.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #25
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτώντας στατιστικά βλέπω μια ασταμάτητη καθοδική πορεία του ΙΕ (ότι χάνει ο ΙΕ πάει στον chrome).

    Ο firefox χάνει κι αυτός ελαφρά ποσοστό, σταθερά σε βάθος χρόνου, αλλά όμως τα ποσοστά αυτά είναι ελάχιστα (τα οποία πάνε και αυτά στον chrome)

    Μου φαίνεται πιθανή η μετακίνηση πολλών χρηστών adblock plus από firefox σε chrome, μόλις δουλέψει 100% το adblock plus for chrome

  11. #26
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τυχαίο ότι το underlying framework στα Windows XP δεν μπορεί να υποστηρίξει πλήρες HW acceleration χωρίς συγκεκριμένες αλλαγές στην αρχιτεκτονική οι οποίες πρωτοεμφανίστηκαν στα Windows Vista.
    Η αλήθεια είναι, ότι με laptop ενός έτους ούτε τώρα έχω acceleration, λόγω drivers, γιατί η toshiba μας έχει γραμμένους. Παρ' όλα αυτά παίζει ο ΙΕ 9 έστω κι έτσι.

    To θέμα για μένα είναι πολύ απλό... ο IE είναι τσάμπα κι έτσι τον χρησιμοποιώ σαν έργαλείο για να αναγκάσω τον κόσμο να αναβαθμίσει, ασχετα αν το μηχάνημα τους είναι παλιό και δεν κρίνουν χρήσιμη μια αναβάθμιση τη δεδομένη στιγμή.

    Το Office όμως 2010 που το πλερώνεις παίζει μια χαρά ακόμα και στα απαρχαιωμένα windows XP.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είναι απίθανο πάντως, πως μια εταιρία ξεκινώντας έναν "εντός έδρας αγώνα browser" με 11-0 προβάδισμα, δείχνει να τον χάνει
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #28
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από internal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να ενοχλεί κανέναν αυτό και να καταλήγει να πάει σε άλλο browser που αναβαθμίζει με τον ίδιο τρόπο. Η όποια πτώση του firefox, η οποία είναι αρκετά ομαλή, είναι χρήστες που πάνε στον chrome, ενώ και η ίδια η google προωθεί τον chrome ασταμάτητα.
    Eνοχλεί εμένα ειδικά όταν τα update είναι προχειροδουλειές (βλέπε FF4) ή όταν ανακαλύπτονται security holes ώρες μετά την κυκλοφορία "major" update (βλέπε 8). Και ναι έχεις δίκιο... Μάλλον δεν θα πάω στον Chrome. Απλά μετά από σχεδόν 8 χρόνια κάθε αλλαγή είναι δύσκολη!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #29
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Τελευταία στοιχεία της Statcounter δείχνουν περίπου 43% Windows 7 παγκοσμίως έναντι 36% Windows XP και 11% Windows Vista.
    .....
    Net Applications:
    Windows XP => December average of 46.5%,
    Windows 7 => 37%
    http://www.computerworld.com/s/artic...record_numbers

    --------------------------
    http://www.netmarketshare.com/operat...11&qpcustomb=0

    http://marketshare.hitslink.com/oper...10&qpcustomd=0
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 03-01-12 στις 09:22.

  15. #30
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμη και οι GPU enginneers της Mozilla δεν ξέρουν που παν τα 4 όταν κατηγορούσαν πως δεν είναι fully accelerated και φτιάχναν test cases της πλάκας.
    http://robert.ocallahan.org/2011/03/...ration_10.html

    Η αλήθεια είναι πως ξέχασε τα doctypes και γυρνώντας το σε compatibility mode, για τον θεό, το test case αποδεικνύεται τραγικά υπέρ του ΙΕ9.
    Καλή χρονιά Manosdoc και σε όλους!

    Το test που μας έκανες link, έχει DOCTYPE: <!DOCTYPE html>

    view-source:http://people.mozilla.org/~roc/scrolling-boxes.html

    http://www.whatwg.org/specs/web-apps...ml#the-doctype

    =)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θέμα για μένα είναι πολύ απλό... ο IE είναι τσάμπα κι έτσι τον χρησιμοποιώ σαν έργαλείο για να αναγκάσω τον κόσμο να αναβαθμίσει, ασχετα αν το μηχάνημα τους είναι παλιό και δεν κρίνουν χρήσιμη μια αναβάθμιση τη δεδομένη στιγμή.
    Don't worry, φέτος θα αναγκαστούν να λύσουν και αυτό το θέμα. Αλλιώς ο ανταγωνισμός θα είναι απλά καλύτερος και σε καλύτερη τιμή. Αυτό το πρόβλημα του fragmentation των windows όμως, α πα πα ..

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 19:25
  2. Ρόμπερτ Φίσκ - «Και η πιο απλή ιστορική αλήθεια δεν μετράει πια»
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-10, 23:35
  3. Πρόβλημα δίσκου:λίγο πριν το τέλος; ίσως ναι, ίσως και όχι, όμως
    Από johnyb98 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-10, 13:07
  4. Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-09, 20:43
  5. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-09, 21:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας