Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: Videophones

  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Είμαι Γερμανία. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν συχνάζω εδώ και καιρό πλέον στο forum.

    Θα ήθελα λοιπόν να μπορώ να επικοινωνώ με τους δικούς μου στην Ελλάδα όχι μόνο με φωνή, αλλά και με εικόνα. Εννοείται ότι οι δικοί μου δεν έχουν καμία σχέση με υπολογιστές και ούτε θα αποκτήσουν. Ακόμα περισσότερο, θα ήθελα να μπορώ να επικοινωνώ έτσι και με την αδερφή μου στην Αμερική.

    Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται είναι:

    Υπάρχει κάποιος συνδιασμός hardware/software/services που να επιτρέπει σε μια ομάδα ανθρώπων που βρίσκονται διασκορπισμένοι στον πλανήτη (δηλαδή να υποστηρίζεται ως υπηρεσία διεθνώς) να επικοινωνούν με εικόνα χωρίς απαραίτητα τη χρήση υπολογιστή και χωρίς να κοστίζει τρελά λεφτά;
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    λίγο μπέρδεμα
    Για ελλάδα - Γερμανία, θα έλεγα να δείς κάτι σε isdn videophone, αλλά δεν ξέρω κατά ποσό θα δουλεύει, για αμέρικη μάλλον δύσκολα μιας καί έχουν δικό τους πρότυπο isdn

    Αν υπάρχει υπολογιστής στο σπίτι, τότε με ένα skype θα είναι πιστεύω μια χαρά η κάτι τέτοιο http://www.grandstream.com/y-gxv3000.htm (αυτό θέλει να υπάρχει σύνδεση internet )

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρίξε μια ματιά στην Tandberg.Ακριβές λύσεις,αλλά πάρα πολύ αξιόπιστες.Λειτουργούν και για Αμερική,καθώς κάνουν αντίστοιχο emulation.Απ'όσο ξέρω έχουν τόσο ISDN όσο και IP interface,ώστε σε σημεία που δεν θέλεις τη χρήση internet να έχεις ISDN και στα υπόλοιπα ΙΡ...

  4. #4
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    sdikr ευχαριστώ, το grandstream φαίνεται ενδιαφέρον, κι απ΄ότι είδα εδώ:

    http://www.voipsupply.com/index.php?cPath=166_170

    φαίνεται να είναι και το φτηνότερο στην κατηγορία του.

    Τα ερωτήματα που τίθενται τώρα είναι τα εξής:

    1. Η εν λόγω συσκευή απαιτεί sip version ii. Ποιοί ISPs στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή μου δίνουν μια τέτοια υπηρεσία και με τι κόστος;

    2. Πρέπει όλα τα ενδιαφερόμενα μέλη να έχουν μια τέτοια συσκευή, ή π.χ. μπορώ εγώ και η αδερφή μου που ξέρουμε από υπολογιστές, έχουμε γρήγορες συνδέσεις και webcams να χρησιμοποιούμε κάποιο software (κι αν ναι, ποιό) για την επικοινωνία;


    sxbcl, αν εννοείς αυτά εδώ:

    http://www.videocentric.co.uk/videoc...tandberg.shtml

    είναι όντως υπερβολικά για τη χρήση που με ενδιαφέρει.
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AsGoodAsItGets Εμφάνιση μηνυμάτων
    sdikr ευχαριστώ, το grandstream φαίνεται ενδιαφέρον, κι απ΄ότι είδα εδώ:

    http://www.voipsupply.com/index.php?cPath=166_170

    φαίνεται να είναι και το φτηνότερο στην κατηγορία του.

    Τα ερωτήματα που τίθενται τώρα είναι τα εξής:

    1. Η εν λόγω συσκευή απαιτεί sip version ii. Ποιοί ISPs στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή μου δίνουν μια τέτοια υπηρεσία και με τι κόστος;

    2. Πρέπει όλα τα ενδιαφερόμενα μέλη να έχουν μια τέτοια συσκευή, ή π.χ. μπορώ εγώ και η αδερφή μου που ξέρουμε από υπολογιστές, έχουμε γρήγορες συνδέσεις και webcams να χρησιμοποιούμε κάποιο software (κι αν ναι, ποιό) για την επικοινωνία;


    1. δεν έχει να κάνει με τον Isp αλλά με τον πάροχο voip , απο την στιγμή που η συσκευή δουλέυει και σε p2p (δηλάδη χωρίς την μεσολάβηση voip πάροχου) δεν έχεις πρόβλημα
    2. http://www.counterpath.com/


    Στην τελική, μιλάμε για κόστος σχεδόν 0, (περαν των συνδρομών internet)

  6. #6
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. δεν έχει να κάνει με τον Isp αλλά με τον πάροχο voip , απο την στιγμή που η συσκευή δουλέυει και σε p2p (δηλάδη χωρίς την μεσολάβηση voip πάροχου) δεν έχεις πρόβλημα
    2. http://www.counterpath.com/


    Στην τελική, μιλάμε για κόστος σχεδόν 0, (περαν των συνδρομών internet)
    Το 1. δεν το κατάλαβα καλά

    Τι εννοείς πάροχο voip? Ας πούμε, στην Ελλάδα τι επιλογές έχω γι΄αυτό;
    Μήπως εννοείς ότι το μόνο που χρειάζομαι είναι μια standard adsl σύνδεση; Ή έχω μπλέξει τα αυγά και τα καλάθια;

    Κι άλλο ερώτημα: εμείς που θα συνδεόμαστε με pc, το μόνο που χρειαζόμαστε είναι μια standard adsl σύνδεση και το counterpath eyeBeam ή και κάτι παραπάνω;
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AsGoodAsItGets Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 1. δεν το κατάλαβα καλά

    Τι εννοείς πάροχο voip? Ας πούμε, στην Ελλάδα τι επιλογές έχω γι΄αυτό;
    Μήπως εννοείς ότι το μόνο που χρειάζομαι είναι μια standard adsl σύνδεση; Ή έχω μπλέξει τα αυγά και τα καλάθια;

    Κι άλλο ερώτημα: εμείς που θα συνδεόμαστε με pc, το μόνο που χρειαζόμαστε είναι μια standard adsl σύνδεση και το counterpath eyeBeam ή και κάτι παραπάνω;

    πάροχος είναι κάτι σαν το I-call , evoice,

    Ναι μια standard συνδεσή στο internet είναι αρκετή

    Μπόρεις να το δοκιμάσεις με το xlite

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας