Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 111
  1. #61
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι δικοί μου γείτονες είναι που καθημερινά απο αερος και θαλλάσης παραβιάζουν τα σύνορα μας .
    Τα υπόλοιπα που ανέφερες είναι σε διπλανό επιτραπέζιο παιχνίδι που ρίχνει άλλος τα ζάρια, δε μας αφορούν και δε νομίζω να πιστεύεις πως η Τουρκία από μόνη της έχει τέτοια άνεση.

    Όσο γι αυτό που μας ενδιαφέρει, δε λέω, τα ΜΜΕ φροντίζουν να μας υπενθυμίζουν συνεχώς τις παραβιάσεις.

    Να μας πουν για τις δικές μας στα δικά τους σύνορα δεν έχω ακούσει βεβαίως.

    ........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 12 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ελβετία έχει υποχρεωτική θητεία και δεν έχει την Τουρκία γείτονα....

    Επίσης αν είχες καμιά ιδέα για τα αμυντικά θέματα θα ήξερες ότι μόνο για πλάκα δεν μας έχουν οι Τούρκοι, βέβαια αν συνεχίσουμε έτσι χωρίς λεφτά και εξοπλισμούς σε 15 χρόνια από τώρα θα μας έχουν...
    Βλέπετε εχθρούς που δεν υπάρχουν άμεσα εκεί έξω όταν από μέσα σου έχουν ξεσκίσει τη χώρα.

    Θυσιάζεις δις € για μια μορφή στρατεύματος ξεπερασμένη και μη αποδοτική, σε συντήρηση και αγορά εξοπλισμών που θα έπρεπε να πληρώνει η Ευρώπη (ή τουλάχιστον να σε ενισχύει) γιατί είσαι η τελευταία γωνία της ένωσης αλλά αντί γι αυτό ταΐζεις τη Γερμανία και τη Γαλλία (οι οποίες αφού πάρουν τα λεφτά για σάπια υποβρύχια που δεν επισκευάζουν, στη λένε κι από πάνω για τη κακή διαχείριση που κάνεις).

    Αυτό θα σώσει τη χώρα απ τις απειλές. το διψήφιο ποσοστό του ΑΕΠ στο στρατό και στα όπλα. Να είστε σίγουροι.

    Θα τη καταστρέψει πολύ πιο σύντομα το μονοψήφιο ποσοστό στη παιδεία και στην ενίσχυση της οικογένειας.

    Οι γείτονες, αν δεν είναι χαζοί, απλά θα περιμένουν να τους σερβίρουμε. Δε χρειάζεται να σηκωθεί κανείς να πάει στο μπουφέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 04-01-12 στις 16:19. Αιτία: auto merged post

  2. #62
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Άρχισες τις γενικότητες και τις θεωρίες DSLaManiaC, τι έγινε δεν έχεις πάει στρατό ακόμα και σου έσκασε η λυπητερή;

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  3. #63
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρχισες τις γενικότητες και τις θεωρίες DSLaManiaC, τι έγινε δεν έχεις πάει στρατό ακόμα και σου έσκασε η λυπητερή;
    Δεν είναι ούτε θεωρίες ούτε γενικότητες. Αν δε τα βλέπεις γύρω σου βγάλε τα γυαλιά. Ίσως σε βοηθήσει
    Απάντηση επί της ουσίας? Δε τσιμπάω dont worry.

    ΥΓ: Ήμουν τόσο σίγουρος για το ποιοι θα απαντήσουν κατ αυτό το τρόπο απ την αρχή που άνοιξα το θέμα. Σα τη διαφήμιση του στοιχήματος "Το ξερες, το παιξες?"

  4. #64
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντηση επί της ουσίας? Δε τσιμπάω dont worry.
    Μα ποια απάντηση να σου δώσουμε επί τις ουσίας, αφού χρήματα για εξοπλισμούς έχουν να δοθούν από το 2005 και την αγορά των F-16 από τον Καραμανλή.

    Για τα δήθεν λεφτά των δήθεν εξοπλισμών που δεν δίνονται στην εκπαίδευση κτλ θα μιλάμε;

    Η γνωστή καραμέλα ορισμένων.

    Ναι χαίρω πολύ τα μισά στρατόπεδα πρέπει να κλείσουν, αλλά έλα ντέ που συντηρούν τις τοπικές κοινωνίες.

    Επίσης ποιος νομίζεις δεν θα ήθελε να γίνει ο στρατός ευρωπαϊκός και επαγγελματικός, αλλά αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός, η ουσία μετράει.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  5. #65
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα υπόλοιπα που ανέφερες είναι σε διπλανό επιτραπέζιο παιχνίδι που ρίχνει άλλος τα ζάρια, δε μας αφορούν και δε νομίζω να πιστεύεις πως η Τουρκία από μόνη της έχει τέτοια άνεση.

    Όσο γι αυτό που μας ενδιαφέρει, δε λέω, τα ΜΜΕ φροντίζουν να μας υπενθυμίζουν συνεχώς τις παραβιάσεις.

    Να μας πουν για τις δικές μας στα δικά τους σύνορα δεν έχω ακούσει βεβαίως.

    ........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 12 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Βλέπετε εχθρούς που δεν υπάρχουν άμεσα εκεί έξω όταν από μέσα σου έχουν ξεσκίσει τη χώρα.

    Θυσιάζεις δις € για μια μορφή στρατεύματος ξεπερασμένη και μη αποδοτική, σε συντήρηση και αγορά εξοπλισμών που θα έπρεπε να πληρώνει η Ευρώπη (ή τουλάχιστον να σε ενισχύει) γιατί είσαι η τελευταία γωνία της ένωσης αλλά αντί γι αυτό ταΐζεις τη Γερμανία και τη Γαλλία (οι οποίες αφού πάρουν τα λεφτά για σάπια υποβρύχια που δεν επισκευάζουν, στη λένε κι από πάνω για τη κακή διαχείριση που κάνεις).

    Αυτό θα σώσει τη χώρα απ τις απειλές. το διψήφιο ποσοστό του ΑΕΠ στο στρατό και στα όπλα. Να είστε σίγουροι.

    Θα τη καταστρέψει πολύ πιο σύντομα το μονοψήφιο ποσοστό στη παιδεία και στην ενίσχυση της οικογένειας.

    Οι γείτονες, αν δεν είναι χαζοί, απλά θα περιμένουν να τους σερβίρουμε. Δε χρειάζεται να σηκωθεί κανείς να πάει στο μπουφέ.
    τα εχεις κάνει αχταρμα προσπαθώντας να βρεις επιχειρηματα.
    Μπλέκεις την κακοδιαχείριση του κράτους που εκαναν οι πολιτικοί ακόμα και στις προμήθειες με μίζες οπλικών συστημάτων ( ναι αρκετές φορές η πολιτική ηγεσία αποφάσιζε αγορές χωρίς να ερωτηθεί ο στρατός) με την δυνατότητα άμυνας που πρέπει να έχει η κάθε χώρα που δεν εχει "φιλικούς" γείτονες.

    Τελικά αποφάσισε τι φταιει για να ξέρουμε , ο αχρειαστός στρατός , οι πολιτικοί που ξοδευουν το χρήμα ή ΕΕ που δεν μας δίνει λεφτά για τους εξοπλισμούς ?

  6. #66
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Κάποτε έλεγαν ότι ο στρατός είναι μεγάλο σχολείο, πλέον και κατα την δικιά μου οπτική είναι το σχολείο της μετριότητας. Ο καλός γίνεται μέτριος, και ο τελευταίος προσπαθεί να φτάσει τον μέτριο.

    Γνωρίζει το υπουργείο πόσο κοστίζει ένας Έλληνας φαντάρος; είμαι σίγουρος πώς ΌΧΙ!

    Στην δική μου περίπτωση, τελευταία σειρά 12μηνη- 305, με πήραν μόλις τελείωσα τη σχολή μου, πληροφορική, με έντυσαν (+κόστος), με εκπαίδευσαν(και καλά) σιτιστή (+κόστος), με μετέφεραν στην Ρόδο για 5 μήνες και μου πλήρωναν αεροπορικά για να πηγαινοέρχομαι (+250 ευρώ το κάθε εισιτήριο) στις άδειες μου, συν τα υπόλοιπα μεταφορικά έξοδα, με τάιζαν (+κόστος) και μπορώ να συνεχίσω να προσθέτω κόστη...

    Και ποιο το αποτέλεσμα; Μετά από 12 μήνες να απολυθώ, και πάλι από την αρχή τα ίδια με ένα καινούργιο φαντάρο...

    Αν θέλουν να μειώσουν την ανεργία να προσλάβουν ΕΠΟΠ. Εγώ τελείωσα πληροφορική και ήθελα στη πιο παραγωγική περίοδο της ζωής μου να δουλεύω στο αντικείμενο μου και όχι να ψάχνω τρύπα για να φιδιάσω και να μαθαίνω στη τεμπελιά...

    Γι' αυτό καλέ μου DSLaManiaC, η συμβουλή μου είναι, αν μπορείς φύγε από την χώρα , για άλλες πολιτείες, και όπως και να έχει, ένα μήνα το χρόνο θα μπορείς να έρχεσαι στην Ελλάδα. Προτίμησε καλοκαίρι να κάνεις και τα μπανάκια σου.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  7. #67
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Αν θέλουν να μειώσουν την ανεργία να προσλάβουν ΕΠΟΠ. Εγώ τελείωσα πληροφορική και ήθελα στη πιο παραγωγική περίοδο της ζωής μου να δουλεύω στο αντικείμενο μου και όχι να ψάχνω τρύπα για να φιδιάσω και να μαθαίνω στη τεμπελιά...
    Μα μειώνουν την ανεργία (στα χαρτιά) βάζοντας δούλους σε στρατόπεδα.
    Γιατί να προσλάβουν επαγγελματίες ή να απολύσουν αχρείαστο προσωπικό σε κάποιο βουνό που παίρνει όσα παίρνουν 10 ΕΠΟΠ μαζί?

    Όλα αυτά δεν έχουν σημασία ή δε θα έχουν σε λίγα χρόνια.
    Η πόρνη πουλιέται μόνη της. Δε χρειάζεται αγώνας για να τη ρίξεις. Απλώς την αγοράζεις.

  8. #68
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε έλεγαν ότι ο στρατός είναι μεγάλο σχολείο, πλέον και κατα την δικιά μου οπτική είναι το σχολείο της μετριότητας. Ο καλός γίνεται μέτριος, και ο τελευταίος προσπαθεί να φτάσει τον μέτριο.

    Γνωρίζει το υπουργείο πόσο κοστίζει ένας Έλληνας φαντάρος; είμαι σίγουρος πώς ΌΧΙ!

    Στην δική μου περίπτωση, τελευταία σειρά 12μηνη- 305, με πήραν μόλις τελείωσα τη σχολή μου, πληροφορική, με έντυσαν (+κόστος), με εκπαίδευσαν(και καλά) σιτιστή (+κόστος), με μετέφεραν στην Ρόδο για 5 μήνες και μου πλήρωναν αεροπορικά για να πηγαινοέρχομαι (+250 ευρώ το κάθε εισιτήριο) στις άδειες μου, συν τα υπόλοιπα μεταφορικά έξοδα, με τάιζαν (+κόστος) και μπορώ να συνεχίσω να προσθέτω κόστη...

    Και ποιο το αποτέλεσμα; Μετά από 12 μήνες να απολυθώ, και πάλι από την αρχή τα ίδια με ένα καινούργιο φαντάρο...

    Αν θέλουν να μειώσουν την ανεργία να προσλάβουν ΕΠΟΠ. Εγώ τελείωσα πληροφορική και ήθελα στη πιο παραγωγική περίοδο της ζωής μου να δουλεύω στο αντικείμενο μου και όχι να ψάχνω τρύπα για να φιδιάσω και να μαθαίνω στη τεμπελιά...

    Γι' αυτό καλέ μου DSLaManiaC, η συμβουλή μου είναι, αν μπορείς φύγε από την χώρα , για άλλες πολιτείες, και όπως και να έχει, ένα μήνα το χρόνο θα μπορείς να έρχεσαι στην Ελλάδα. Προτίμησε καλοκαίρι να κάνεις και τα μπανάκια σου.
    και όμως συμφέρεις γιατί:
    1. Εκπαιδευση εχει και ο μόνιμος
    2. Ντυσιμο - εξοπλισμο εχει και ο μόνιμος
    3. Το κόστος για το φαγητό - στέγαση είναι πολύ μικρότερο απο τα 1200 ευρω μικτά που χρειαζεται ο μόνιμος .Η αναλογια κόστους πρέπει να ειναι 1 μόνιμος = 3 -4 φαντάροι.
    4. Σημαντικό ο μόνιμος δικαιούται υποχρεωτικά συγκεκριμένο αριθμό ρεπό - αδειών ενω υπο κανονικές συνθηκες βρίσκονται ολοι στην μονάδα ενα 8ωρο ( εκτος απο οσους εχουν υπηρεσία) ο φανταρος εχει μόνο συγκεκριμένη αδεια και βρίσκεται εντός μονάδας πάντα- εκτός και αν εχει εξοδο.

  9. #69
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Όσοι πιστεύετε ότι είναι καλό που η υποχρεωτική στράτευση όπως είναι εδώ και χρόνια δεν ξέρω με τι άτομα κάνετε παρέα και συναναστρέφεστε. Εγώ εδώ πέρα βλέπω τους μισούς βυσματίες όσο δεν πάει και το ξύνουν όλη μέρα (ΟΤΑΝ δεν είναι έξω) και τους άλλους μισούς συνέχεια με εξόδους.

    Δεν έχουν λεφτά να τους ταΐσουν και όλο έξω είναι, πως γίνεται να πιστεύετε ότι πραγματικά χρειάζεται όλη αυτή η κατάσταση απλά ΔΕΝ καταλαβαίνω. Α ναι, τουλάχιστον έτσι δεν χρειάζεται να μαγειρέψουν διάφορα άλλα στατιστικά.

    Η γκόμενα του αδερφού μου έχει έναν θείο και τον έφερε Άνω Λιόσια. 10 ξυσματίες για ένα ολόκληρο στρατόπεδο έχουν και τι ακριβώς κάνουν εκεί όταν δεν είναι με έξοδο (σχεδόν πάντα) ; Δεν θα σας πω. Απλά να σας πω τι μου απάντησε ο αδερφός μου όταν δεν του έδωσα το laptop μου να το πάρει μαζί του.

    "Χέστηκα, θα πάρω το playstation 3"

    Να χαίρεστε την αηδία σας.

  10. #70
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα μειώνουν την ανεργία (στα χαρτιά) βάζοντας δούλους σε στρατόπεδα.
    Γιατί να προσλάβουν επαγγελματίες ή να απολύσουν αχρείαστο προσωπικό σε κάποιο βουνό που παίρνει όσα παίρνουν 10 ΕΠΟΠ μαζί?

    Όλα αυτά δεν έχουν σημασία ή δε θα έχουν σε λίγα χρόνια.
    Η πόρνη πουλιέται μόνη της. Δε χρειάζεται αγώνας για να τη ρίξεις. Απλώς την αγοράζεις.
    Μπορείς να εξηγήσεις λιγο το bold? Ποιον να απολύσει ο στρατός τους ΕΠΟΠ?
    Πολιτικό προσωπικό πλέον είναι ελάχιστο.
    Εχεις καθολου ιδεα απο αμοιβες στρατιωτικών?

    ........Auto merged post: MADx2 πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι πιστεύετε ότι είναι καλό που η υποχρεωτική στράτευση όπως είναι εδώ και χρόνια δεν ξέρω με τι άτομα κάνετε παρέα και συναναστρέφεστε. Εγώ εδώ πέρα βλέπω τους μισούς βυσματίες όσο δεν πάει και το ξύνουν όλη μέρα (ΟΤΑΝ δεν είναι έξω) και τους άλλους μισούς συνέχεια με εξόδους.

    Δεν έχουν λεφτά να τους ταΐσουν και όλο έξω είναι, πως γίνεται να πιστεύετε ότι πραγματικά χρειάζεται όλη αυτή η κατάσταση απλά ΔΕΝ καταλαβαίνω. Α ναι, τουλάχιστον έτσι δεν χρειάζεται να μαγειρέψουν διάφορα άλλα στατιστικά.

    Η γκόμενα του αδερφού μου έχει έναν θείο και τον έφερε Άνω Λιόσια. 10 ξυσματίες για ένα ολόκληρο στρατόπεδο έχουν και τι ακριβώς κάνουν εκεί όταν δεν είναι με έξοδο (σχεδόν πάντα) ; Δεν θα σας πω. Απλά να σας πω τι μου απάντησε ο αδερφός μου όταν δεν του έδωσα το laptop μου να το πάρει μαζί του.

    "Χέστηκα, θα πάρω το playstation 3"

    Να χαίρεστε την αηδία σας.
    Οι μονάδες για τους βυσματίες πάντα θα υπάρχουν οπως και οι "καλές" θέσεις στο δημόσιο , δυστυχως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MADx2 : 04-01-12 στις 17:03. Αιτία: auto merged post

  11. #71
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Περιοχή
    Hyrule
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    18.000/1024
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    Δεν κανει καμια εντυπωση οτι και σε αυτο το θεμα η Ελλαδα βρισκεται δεκαετιες πισω. Τι περιμενει κανεις ομως; Οπως και οι υπολοιποι τομεις, βλεπε υγεια,παιδεια κτλ, ειναι ξεχαρβαλωμενοι και ολα γινονται χωρις προγραμματισμο και με βαση το πολιτικο κοστος/ωφελος ετσι και αυτος.Γιατι να διέφερε αλλωστε; Εχουν βρει και τη καραμελα του πατριωτισμου για να λενε στον κοσμο και να δεχεται ευκολα ολη αυτη τη σαπια κατασταση χωρις να διαμαρτυρεται και βλεπουμε που εχει φτασει το πραγμα.
    Τι να πρωτοαναφερει κανεις;Βλεπουμε οτι ολες οι Βαλκανικες(!!!)χωρες εχουν στραφει σε πληρως επαγγελματικους στρατους εκτος απο τη Ελλαδα!Ακομα και η Σερβια...
    http://www.setimes.com/cocoon/setime...10/12/03/nb-06

    Χωρες οπως η Ουκρανια και η Αρμενια σχεδιαζουν πληρως επαγγελματικο στρατο.Ακομα και στην Τουρκια μπορεις πλεον να την εξαγορασεις πληρως.
    http://www.hurriyetdailynews.com/def...ons-2011-11-22
    Επισης ειναι αστειο να πιστευει κανεις οτι η Τουρκια θα ξεκινησει πολεμο με μας οταν η οικονομια της τρεχει με 10%.Νομιζω καποιοι δεν εχουν αντιληφθει τι συμβαινει τα τελευταια χρονια στην γειτονα.

    Oσο για το οτι η Ελβετια,Αυστρια,Δανια και η Φινλανδια εχουν ακομα υποχρεωτικη θητεια τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι. Γιατι σε αυτες τις χωρες αν θελεις απλα δηλωνεις οτι θες να κανεις κοινωνικη θητεια αντι της στρατιωτικης και τελος. Εδω κατι τετοιο δεν γινεται. Ακομη για τη διαρκεια της θητειας σου ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ κανονικα και οχι με 8 ευρω το μηνα.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Conscri...in_Switzerland
    "All personnel are paid a basic salary ranging from 4 Swiss francs a day for a recruit to 30 for a corps commander.[18] This is further supplemented by an additional salary ranging from 5 to 80 Swiss francs for non-commissioned officers or officers undergoing training.
    During military service, an employee is further paid a compensation of 80% of his regular salary by the state. Most employers, however, continue to pay the full salary during military service. In this case, the compensation is paid to the employer
    "
    Eπισης η Αυστρια ηδη στρεφεται προς τον επαγγελματικο στρατο.
    Kαι γιατι η Γερμανια στραφηκε σε επαγγελματικο στρατο;
    "The changes follow recommendations by military experts who have called the armed forces "ineffectual" and "in desperate need of modernisation".
    καθως και "Biggest postwar modernisation of German Bundeswehr aimed at reducing €8bn off the defence spending budget" Τα ιδια χρειαζεται και ο ελληνικος στρατος.
    http://www.guardian.co.uk/world/2010...litary-service
    Ακομη στη Γερμανια οταν ειχε υποχρεωτικη θητεια οποιος δεν ηθελε να κανει στρατιωτικη θητεια (Wehrpflicht) εκανε κοινωνικη.Οποτε μονο υποχρεωτικη δεν ηταν.

    Και τελος ενα ενδιαφερον λινκ:
    "Αν όμως μου ζητούσατε να σας ονομάσω μία μεταρρύθμιση άμεσης προτεραιότητας, θα σας έλεγα ότι αυτή είναι το θέμα της κατάργησης της θητείας, ιδίως σήμερα που οι αλλαγές στο ασφαλιστικό σύστημα και στις εργασιακές σχέσεις δημιουργούν νέα δεδομένα. Θα σας έλεγα επίσης ότι, μόνο αν μελετηθεί και κοστολογηθεί η πιθανή κατάργηση της θητείας, θα μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για το πραγματικό κόστος των ενόπλων δυνάμεων, ενώ μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορεί να προκύψει εξοικονόμηση πόρων με ταυτόχρονη αύξηση της αμυντικής ικανότητας της χώρας."
    Με λιγα λογια τα αυτονοητα. Οι εποχες εχουν αλλαξει και οι πολεμοι σιγουρα δεν διεξαγονται με φανταρια που ειναι εκπαιδευμενα στο γοπινγκ,στο καθαρισμα καλλιοπης και στις σκοπιες. Αυτο οι πολιτικοι το εχουν καταλαβει αλλα τα μικροκομματικα τους συμφεροντα ειναι βλεπεις πανω απ'ολα.
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=234341

    ........Auto merged post: Link πρόσθεσε 44 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Και μια καταδικη της Ελλαδας...
    http://www.amnesty.org.gr/%CE%B5%CE%...B4%CE%B5%CE%BD
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Link : 11-01-12 στις 20:22. Αιτία: auto merged post

  12. #72
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ρε παιδιά τελευταία σας ευκαιρία για διακοπές είναι, θα κάνεις και ενα crash course στην πραγματικότητα σε high dose

  13. #73
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά τελευταία σας ευκαιρία για διακοπές είναι, θα κάνεις και ενα crash course στην πραγματικότητα σε high dose
    Με την ίδια λογική, η φυλακή (το είπα και πριν από λίγα posts) είναι επίσης διακοπές με σεξουαλικές παροχές.

    Γιατί όχι ?

    Πολύ καλό ποστ Link. Μπας και ανοίξει το μυαλό μερικών.

  14. #74
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Όταν δεν μας πιάνει κάτι αερολογούμε και κλάιν,όταν μας πιάσει ξυπνάει ο δαίμονας(βουλή μου θυμίζει).Κάποια επιχειρήματα τα διαβάζω και συμφωνώ,κάποια άλλα τα διαβάζω και απορώ,έχει αμεροληψία ο θεματοθέτης????Τελικά:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρχισες τις γενικότητες και τις θεωρίες DSLaManiaC, τι έγινε δεν έχεις πάει στρατό ακόμα και σου έσκασε η λυπητερή;
    ?


  15. #75
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Όχι μόνο αύξηση της στρατιωτικής θητείας ,αλλά και εθελοντική (για αρχή) στράτευση των γυναικών ΤΩΡΑ.
    Γεννήθηκα κυριολεκτικά στο ποτάμι,υπηρέτησα την πατρίδα ΜΟΥ και είναι απο τα πράγματα για τα οποία υπερηφανεύομαι.
    Ευχήθηκα κάποιες φορές (Ίμια) να γίνει το μπαμ ,να ξεμπερδεύουμε με τους θρασύδειλους γείτονες μας.
    Ζηλεύω το Ισραήλ που βαλλόμενο κι'αυτό όπως κι εμείς απο παντού,έχει επιλέξει εδώ και δεκαετίες τον σκληρό αλλά αποδοτικό στην πράξη δρόμο ,που πρώτοι οι αρχαίοι Αθηναίοι δίδαξαν.

    Δημοκρατία Οπλιτών Πολιτών.

    Δημοκρατία =Η εξουσία στους ενεργούς πολίτες
    Οπλίτες =Μαχητές - Διεκδικητές
    Πολίτης =Δικαιώματα -Υποχρεώσεις

Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-10, 10:18
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-10, 11:11
  3. Περί συνταγματικότητας στρατιωτικής θητείας
    Από thama στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-09, 12:44
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-08, 18:40
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-08, 14:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας