Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deva7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αυτήν την εντύπωση έχω κι εγώ, ότι δε θα δεχτούν. Και πριν από αυτό, έχω την εντύπωση ότι δε θα το δεχτούν με πινακίδες. ΕΛπίζω να κάνω λάθος, κι αν το δεχτούν στην ανακύκλωση, με το χαρτί της ανακύκλωσης και τις πινακίδες ανά χείρας να δεχτούν την "διαγραφή" (κάπως έτσι θα λέγεται υποθέτω) στην εφορία - που υποθέτω να είναι η αρμόδια για να μην ξαναέρθει σήμα...; Καλό θα ήταν σε αυτές τις απορίες να είχα απαντήσεις-τυφλοσούρτη, γιατί όπως είπα ο χρόνος πιέζει......
    1. Πράγματι πιθανόν να χρειάζονται εξουσιοδότηση του κατόχου, με βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής από την αστυνομία - δεν θυμάμαι από την δική μου περίπτωση πριν 2 χρόνια.

    2. Το σίγουρο είναι ότι σαφώς και θα το δεχτούν με τις πινακίδες. Γιατί; Μα γιατί μέρος του πακέτου υπηρεσιών που σου παρέχουν δωρεάν για σένα (με αντάλλαγμα αυτοί να επωφεληθούν από όσα τυχόν εκμεταλλεύσιμα και salvageable parts και ανταλλακτικά μπορεί να βγάλει το αυτοκίνητο), είναι να κάνουν αυτοί και μόνο αυτοί ολόκληρη τη διαδικασία, από το Α έως καί το Ω. Μέσα σ' αυτήν την διαδικασία είναι καί η κατάθεση των πινακίδων στην εφορία και η δήλωση του αυτοκινήτου ως "συνεθλιμμένου" (στην υδραυλική πρέσα).

  2. #17
    Εγγραφή
    09-12-2008
    Περιοχή
    Πειραια
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το αυτοκίνητο πραγματικά ανήκει στην μητέρα σου, αυτό σημαίνει ότι όλον αυτόν τον καιρό έπρεπε να το βάζει στη φορολογική της δήλωση και να έχει πάρει την άδεια στο όνομά της.
    Ναι, όπως είπα, ανήκει στη μητέρα μου και το βάζει στη φορολογική της δήλωση, χωρίς όμως να έχει πάρει την άδεια κυκλοφορίας στο όνομά της (είχε πάντως κάνει πράξη αποδοχής κληρονομιάς στην εφορία).

    ........Auto merged post: deva7 πρόσθεσε 7 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Το σίγουρο είναι ότι σαφώς και θα το δεχτούν με τις πινακίδες. Γιατί; Μα γιατί μέρος του πακέτου υπηρεσιών που σου παρέχουν δωρεάν για σένα (με αντάλλαγμα αυτοί να επωφεληθούν από όσα τυχόν εκμεταλλεύσιμα και salvageable parts και ανταλλακτικά μπορεί να βγάλει το αυτοκίνητο), είναι να κάνουν αυτοί και μόνο αυτοί ολόκληρη τη διαδικασία, από το Α έως καί το Ω. Μέσα σ' αυτήν την διαδικασία είναι καί η κατάθεση των πινακίδων στην εφορία και η δήλωση του αυτοκινήτου ως "συνεθλιμμένου" (στην υδραυλική πρέσα).
    Θα επικοινωνήσω αργότερα μαζί τους να τους εκθέσω την περίπτωση, κι ελπίζω όντως να έχουν λύση. Πάντως, με το "πινακίδες", εννοούσα ότι φοβάμαι ότι θα σκαλώσει το ζήτημα στο να ζητήσουν την παρουσία του ιδιοκτήτη, βάσει της άδειας κυκλοφορίας...(αυτό που είπε προηγούμενα άλλο μέλος ότι "δεν μπορώ να πάω αμάξι άλλου για ανακύκλωση", και φαντάζομαι ότι γίνεται μεν, αλλά με εξουσιοδότησή του...)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος deva7 : 10-01-12 στις 16:00. Αιτία: auto merged post

  3. #18
    Εγγραφή
    09-12-2008
    Περιοχή
    Πειραια
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    ISP
    On Telecoms
    Tελικά παρεδώθησαν εγκαίρως και "προσωρινώς" οι πινακίδες, και γλυτώθηκαν τα τέλη. Το θέμα της απόσυρσής του το άφησα για αργότερα μιας και δεν πιέζει ο χρόνος γι' αυτό.

    Ευχαριστώ όσους βοήθησαν με απόψεις.

  4. #19
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οπως ειπαν και παραπανω καποιοι σοφοι φιλοι αφου δε σου πανε κ δεν θες νομοτυπους μπελαδες δηλωσε κλοπη εξαφανισε σε κανενα βοθρο τ πινακιδες και δωστο σε κανενα παλιατζη να βγαλεις και κατι..

  5. #20
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Χίλια συγνώμη για την νεκρανάσταση, αλλά έχω μια απορία.

    Έχουμε ενα αρκετά παλιό αυτοκίνητο του παππού μου ο οποίος έχει αποβιώσει πριν 2 χρόνια, και δεν το χρησιμοποίει κανείς. Το όνομα στην άδεια κυκλοφορίας και στη εφορία είναι στου παππού μου.

    Κληρονόμοι είμαστε εγώ και άλλα 3 άτομα(είχαμε κάνει αποδοχή κληρονομιάς για το σπίτι, αλλά το αυτοκίνητο "ξέμεινε"). Για να μην μπλέκω με γραφειοκρατικά(δυστυχώς δεν έχω και χρόνο λόγω δουλειάς), γιατί από ότι έχω καταλάβει πρέπει να μεταβιβαστεί η άδεια (συν του ότι πρέπει να βρώ τα ξαδέρφια με τα οποία δεν έχω και αρκετή οικειότητα), σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο στο δήμο και να το δηλώσω ως εγκαταλελειμένο ώστε να το πάρουν(έχει πινακίδες πάνω).

    Υπάρχουν τίποτα κυρώσεις για τον ιδιοκτήτη(δηλαδή τους κληρονόμους) σε αυτήν την περίπτωση; Επίσης η εφορία ενημερώνεται όταν το πάρει ο δημος προκειμένου να διαγραφεί και απο εκεί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HackFreak : 29-06-21 στις 22:09.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  6. #21
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παρόμοια περίπτωση έχουμε και εμείς, παρατημένο αμάξι της μάνας μου από 2000, σκουριασμένο σε γκαράζ. Στην εφορία σταματήσαμε να το δηλώνουμε, αλλά δεν καταθέσαμε ποτέ πινακίδες λόγω κολλημάτων της μητέρας μου.

    Αναμένεται να το κάνουμε απόσυρση με μια διάταξη που αν η άδεια κυκλοφορίας έχει εκδοθεί προ μιας ημερομηνίας, δεν την θυμάμαι ακριβώς, μπορεί να γίνει αναδρομική διαγραφή με απαλλαγή τελών κυκλοφορίας μέχρι το 2003-4.

    Εξετάστε αν μπορείτε να το κάνετε αυτό εσείς. Το να βρεις τους υπόλοιπους κληρονόμους για να υπογράψετε τα χαρτιά και τις βεβαιώσεις, επιβάλλεται οπωσδήποτε.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Απόσυρση PC - Θεσσαλονίκη(ή και περίχωρα)
    Από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-10, 17:44
  2. Αφαιρεση πινακιδων κυκλοφοριας
    Από Saranti στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-10, 19:25
  3. Τέλος σε απόσυρση και πράσινο δακτύλιο
    Από TYRONAGA στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 216
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-09, 15:42
  4. Αφαιρεση πινακιδων απο ΙΧ
    Από Insomniac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-09, 10:05
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-04, 16:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας