Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2008
    Περιοχή
    Πειραια
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    ISP
    On Telecoms
    Υπάρχει έξω από το πατρικό μου σκεπασμένο ένα παλιό Cortina 1978 το οποίο ανήκε στον πατέρα μου, ο οποίος πέθανε το 1985. Το αμάξι το κυκλοφορούσε κανονικά η μητέρα μου μέχρι το 2003, οπότε λόγω προχωρημένης ηλικίας σταμάτησε να οδηγεί. Η αμέσως επόμενή της κίνηση ήταν να πάει στο Υπουργείο Συγκοινωνιών να καταθέσει τις πινακίδες του για να μην πληρώνει τέλη κυκλοφορίας. Εκεί όμως δεν δεχόντουσαν την κατάθεση, με αιτιολογία ότι μόνο ο εμφανιζόμενος ως ιδιοκτήτης (δηλαδή ο πατέρας μου) θα μπορούσε να το κάνει. Προσπάθησε να τους εξηγήσει ότι αυτό ήταν αδύνατον, όντας πεθαμένος, αλλά επειδή άκρη δεν έβρισκε, έφυγε εκνευρισμένη, κι έκτοτε...απλά συνεχίζει να πληρώνει κανονικά τα τέλη κυκλοφορίας του Cortina...

    Πριν 2-3 χρόνια που έγιναν οι μαζικές αποσύρσεις, ρώτησα κι εγώ σε μια μάντρα για να το αποσύρουμε, όπου μου είπαν ότι δεν μπορούν, τη στιγμή που υπάρχουν οι πινακίδες.

    Πρόσφατα κάποιος γνωστός μου είπε να ψάξω να βρω κάποιον παλιατζή που θα μπορούσε να το πάρει για παλιοσίδερα και που πιθανώς θα γνωρίζει από τέτοιες "μπλεγμένες" κατάστάσεις με κληροδοτήματα. Ρώτησα έναν σήμερα, και μου είπε πως ούτε ο ίδιος το παίρνει, ούτε άλλον που θα το πάρει θα βρω κατά τη γνώμη του (δεν έχει κάτι αξιοποιήσιμο πανω του, τόσο παλιό που είναι), και ούτε και σε μαντρά αυτοκινήτων θα βρω άκρη κι ο μόνος τρόπος είπε θα είναι να βάλω κάποιον δικηγόρο για να ξεκαθαρίσει το ζήτημα του κληροδοτήματος...Και δυστυχώς, η λύση του δικηγόρου -που δεν ξέρω καν αν έχει υπόσταση- και πολυέξοδη σίγουρα θα είναι, και υπάρχει και θέμα πίεσης χρόνου (μέχρι αυτήν την Παρασκευή που είναι και η λήξη προθεσμίας πληρωμών τελών κυκλοφορίας για το 2012).

    Αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχει άλλος τρόπος για να ξεμπερδέψουμε με αυτό το βάσανο, χωρίς να ξαναπληρώσουμε για ένα όχημα που είναι σε αχρηστία κοντά μια δεκαετία τώρα.

    Να προσθέσω ότι δεν γνωρίζω να υπάρχουν στην κατοχή της μητέρας μου συγκεκριμένα χαρτιά που να αφορούν στην πράξη αποδοχής κληρονομιάς (περάσαν τα χρόνια, και είναι και μεγάλη γυναίκα, και δεν ξέρω τί ακριβώς ισχύει-αλλά λέει ότι συγκεκριμένα χαρτιά δεν έχει, εκτός από την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκονήτου που είναι στο όνομα του πατέρα μου). Σίγουρα όμως είχε πάει τότε το '85 στην εφορία και είχε κάνει αποδοχή της κληρονομιάς (με δικαιούχους εμένα και την ίδια).

    Αν έχει κανείς εμπειρία με κάτι τέτοιο και γνωρίζει να μου δώσει κάποια λύση ή έστω συμβουλή πώς και πού να κινηθώ, θα ήμουν ευγνώμων. Αν μάλιστα για κάποιο λόγο γνωρίζει κανείς αλλά δε θέλει να γράψει εδώ, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Εμείς ένα αντίστοιχο πρόβλημα το είχαμε λύσει δίνοντας το αυτοκίνητο για ανακύκλωση.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    νομίζω και εγώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας για ανακύκλωση, αν περάσεις από κάποια αντιπροσωπία αυτοκινήτων ή απο το μηχανολογικό θα σου πουν αναλυτικά.
    απλά να κανονίσεις να πάρεις στα χέρια σου το χαρτί οτι έγινε η ανακύκλωση μην στο ζητήσει η εφορία.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς ένα αντίστοιχο πρόβλημα το είχαμε λύσει δίνοντας το αυτοκίνητο για ανακύκλωση.
    Αυτή είναι η λύση φίλε μου.

    Το πας σε μια από τις εταιρίες τις εγκεκριμένες-πιστοποιημένες για ανακύκλωση. Π.χ. μια τέτοια είναι στην Ιερά Οδό.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Φαντάζομαι ότι θα ήταν πολύ βολικό για το πρόβλημά σου αν κάποιος κλέφτης το έκλεβε και το.. έθαβε ας πούμε σε κανά χωράφι ώστε να μην βρεθεί ποτέ. Αλλά που αυτοί οι κλέφτες, άφαντοι όταν τους χρειάζεσαι

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι θα ήταν πολύ βολικό για το πρόβλημά σου αν κάποιος κλέφτης το έκλεβε και το.. έθαβε ας πούμε σε κανά χωράφι ώστε να μην βρεθεί ποτέ. Αλλά που αυτοί οι κλέφτες, άφαντοι όταν τους χρειάζεσαι
    + 1000
    Και ας πούμε οτι του έβαλαν και φωτιά σε κάνα εγκαταλειμμένο νταμάρι

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Μη σε κάψω, και σίγουρα ρώτα, αλλά νομίζω πως και οι εταιρίες ανακύκλωσης δέχονται μόνο από τον ιδιοκτήτη να αποσύρουν-ανακυκλώσουν αυτοκίνητο. Δεν μπορώ εγώ να πάω το αυτοκίνητο κάποιου άλλου..

    Βέβαια κάνε μια ερώτηση, ίσως τώρα που δεν έχουν και πολλή δουλειά, αν τους εξηγήσεις ίσως κάνει κάποιος "τα στραβά μάτια" και σε εξυπηρετήσει.


    Off topic Υ.Γ. Παραπονιόμαστε συνέχεια σε τι μπο..λο κράτος ζούμε κτλ. κτλ. αλλά μακάρι τελικά που είναι πιθανό αν το ψάξει πολύ, ο φίλος να βρει κάποιον να αποσύρει-ανακυκλώσει αυτοκίνητο που δεν του ανήκει, έστω κι αν είναι του αποβιώσαντος πατέρα του και ευτελούς αξίας, αλλά πάντα ψάχνουμε ως πολίτες μια τέτοια "βολική" λύση.
    Σε οργανωμένες χώρες, θα ήταν αδιανόητο να μην είχε γίνει αποδοχή κληρονομιάς, αντικατάσταση του ιδιοκτήτη στην άδεια κτλ. κτλ. Όχι ότι φταίει ο φίλος από πάνω, όλοι το κάνουμε άλλωστε λίγο ή πολύ.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μερικες ερωτησεις ...
    1. Σε τι ονομα ερχονται τα τελη κυκλοφοριας ;
    2. Φαινεται σε καποια φορολογικη δηλωση η υπαρξη του οχηματος ;
    3. Το οχημα το ασφαλιζετε κι ολας η μονο πληρωνετε τα τελη κυκλοφοριας ;
    Αν οι απαντησεις ειναι :
    1. Στου θανόντος
    2. οχι
    3. οχι
    τοτε βγαλε την κουκουλα και δηλωσε το εσυ η καποιος γειτονας ως εγκατελειμενο.
    Θα βαλει η δημοτικη αστυνομια ενα αυτοκολητο πανω και μετα απο 1-2 μηνες θα το μαζεψουν για ανακυκλωση. Αν θελεις μετα τον ενα μηνα ξαναπαρε τηλεφωνο για να το παρουν γιατι συνηθως καθυστερουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-01-2012
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Φίλε μου, από τη στιγμή που ο πατέρας σου απεβίωσε, έστω και τόσο παλιά, αυτόματα είστε κύριοι της περιουσίας του κινητής και ακίνητης.Λογικά τότε η μητέρα σου πρέπει να είχε κάνει αποδοχή κληρονομιάς.Θα χρειαστείς μόνο μία ληξιαρχική πράξη θανάτου του πατρός σου, και μία εξουσιοδότηση από τη μητέρα σου (που μάλλον τώρα έχει την κυριότητα του αυτοκινήτου) και γραμμή στην εφορία της περιοχής σου να καταθέσεις τις πινακίδες.
    Κατά πάσα πιθανότητα οι υπάλληλοι εκεί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.Και στο ΚΕΠ της περιοχής σου να πας θα σου δώσουν πληροφορίες πως να κινηθείς.
    Εχασα κι εγώ το 2008 τον πατέρα μου και με αυτή τη διαδικασία αποσύραμε το φιατάκι του...

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από narsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη σε κάψω, και σίγουρα ρώτα, αλλά νομίζω πως και οι εταιρίες ανακύκλωσης δέχονται μόνο από τον ιδιοκτήτη να αποσύρουν-ανακυκλώσουν αυτοκίνητο. Δεν μπορώ εγώ να πάω το αυτοκίνητο κάποιου άλλου..

    Βέβαια κάνε μια ερώτηση, ίσως τώρα που δεν έχουν και πολλή δουλειά, αν τους εξηγήσεις ίσως κάνει κάποιος "τα στραβά μάτια" και σε εξυπηρετήσει.


    Off topic Υ.Γ. Παραπονιόμαστε συνέχεια σε τι μπο..λο κράτος ζούμε κτλ. κτλ. αλλά μακάρι τελικά που είναι πιθανό αν το ψάξει πολύ, ο φίλος να βρει κάποιον να αποσύρει-ανακυκλώσει αυτοκίνητο που δεν του ανήκει, έστω κι αν είναι του αποβιώσαντος πατέρα του και ευτελούς αξίας, αλλά πάντα ψάχνουμε ως πολίτες μια τέτοια "βολική" λύση.
    Σε οργανωμένες χώρες, θα ήταν αδιανόητο να μην είχε γίνει αποδοχή κληρονομιάς, αντικατάσταση του ιδιοκτήτη στην άδεια κτλ. κτλ. Όχι ότι φταίει ο φίλος από πάνω, όλοι το κάνουμε άλλωστε λίγο ή πολύ.
    Αυτό είναι το κράτος που ζούμε, λες και δεν ξέρουν ότι έχει πεθάνει κάποιος, απλά θέλουν να τα κάνουν δύσκολα γιατί έτσι θέλουν.
    Αν είχανε μια σωστή μηχανογράφηση θα το ξέρανε απο το 1985, θα είχανε κάνει μάλιστα τα αναγκαία απο τότε αντί να στέλνουν σήματα σε κάποιον που δεν υπάρχει.

    Ναι αυτός που κάνει χρήση έχει κάποια ευθύνη, αν ήταν τα πάντα ενα απλό θέμα μια επίσκεψη πχ στα κεπ, δεν νομίζω οτι δεν θα το έκανε

    Ξέρεις, γραφείο 18, γραφείο 1, στην άλλη υπηρεσία κοκ

  11. #11
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    8 xronia απο κανα 200ε+ και σου φανηκαν πολλα εξοδα ενος δικηγορου?ο δικηγορος αναλογα με την περιπτωση ζηταει και ενα ποσο...
    στην περιπτωση σου δεν χρειαζοταν καν δικηγορος.
    Τελος μεχρι και φιλπα γινοταν αν και νομιζω καλυτερα να παει για πεταμα δεν ειναι κανα σπανιο αυτοκ.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-12-2008
    Περιοχή
    Πειραια
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς ένα αντίστοιχο πρόβλημα το είχαμε λύσει δίνοντας το αυτοκίνητο για ανακύκλωση.
    Εννοείς είχε τις πινακίδες του; Και το δεχτήκανε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω και εγώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας για ανακύκλωση, αν περάσεις από κάποια αντιπροσωπία αυτοκινήτων ή απο το μηχανολογικό θα σου πουν αναλυτικά.
    απλά να κανονίσεις να πάρεις στα χέρια σου το χαρτί οτι έγινε η ανακύκλωση μην στο ζητήσει η εφορία.
    Όπως είπα και πιο πάνω, μπορεί να το δεχτεί εταιρία ανακύκλωσης χωρίς να έχουν παραδοθεί οι πινακίδες;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι η λύση φίλε μου.

    Το πας σε μια από τις εταιρίες τις εγκεκριμένες-πιστοποιημένες για ανακύκλωση. Π.χ. μια τέτοια είναι στην Ιερά Οδό.
    Φίλη, για την ακρίβεια
    Ευχαριστώ για την πληροφορία για την Ιερά Οδό. Θα κοιτάξω να την βρω να δω τί θα μου πουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι θα ήταν πολύ βολικό για το πρόβλημά σου αν κάποιος κλέφτης το έκλεβε και το.. έθαβε ας πούμε σε κανά χωράφι ώστε να μην βρεθεί ποτέ. Αλλά που αυτοί οι κλέφτες, άφαντοι όταν τους χρειάζεσαι
    Μα το πρόβλημα δεν είναι (τόσο) η ύπαρξη του αυτοκινήτου, αλλά το ότι συνεχίζει να έρχεται σήμα τελών κυκλοφορίας (στο όνομα του πατέρα μου)...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από narsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη σε κάψω, και σίγουρα ρώτα, αλλά νομίζω πως και οι εταιρίες ανακύκλωσης δέχονται μόνο από τον ιδιοκτήτη να αποσύρουν-ανακυκλώσουν αυτοκίνητο. Δεν μπορώ εγώ να πάω το αυτοκίνητο κάποιου άλλου..

    Βέβαια κάνε μια ερώτηση, ίσως τώρα που δεν έχουν και πολλή δουλειά, αν τους εξηγήσεις ίσως κάνει κάποιος "τα στραβά μάτια" και σε εξυπηρετήσει.
    ...αυτήν την εντύπωση έχω κι εγώ, ότι δε θα δεχτούν. Και πριν από αυτό, έχω την εντύπωση ότι δε θα το δεχτούν με πινακίδες. ΕΛπίζω να κάνω λάθος, κι αν το δεχτούν στην ανακύκλωση, με το χαρτί της ανακύκλωσης και τις πινακίδες ανά χείρας να δεχτούν την "διαγραφή" (κάπως έτσι θα λέγεται υποθέτω) στην εφορία - που υποθέτω να είναι η αρμόδια για να μην ξαναέρθει σήμα...; Καλό θα ήταν σε αυτές τις απορίες να είχα απαντήσεις-τυφλοσούρτη, γιατί όπως είπα ο χρόνος πιέζει......


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XPHSTOS29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικες ερωτησεις ...
    1. Σε τι ονομα ερχονται τα τελη κυκλοφοριας ;
    2. Φαινεται σε καποια φορολογικη δηλωση η υπαρξη του οχηματος ;
    3. Το οχημα το ασφαλιζετε κι ολας η μονο πληρωνετε τα τελη κυκλοφοριας ;
    Αν οι απαντησεις ειναι :
    1. Στου θανόντος
    2. οχι
    3. οχι
    τοτε βγαλε την κουκουλα και δηλωσε το εσυ η καποιος γειτονας ως εγκατελειμενο.
    Θα βαλει η δημοτικη αστυνομια ενα αυτοκολητο πανω και μετα απο 1-2 μηνες θα το μαζεψουν για ανακυκλωση. Αν θελεις μετα τον ενα μηνα ξαναπαρε τηλεφωνο για να το παρουν γιατι συνηθως καθυστερουν.
    Τα 1 και 3 ισχύουν. Το 2, δυστυχώς (αφού άλλωστε πληρώνονται κανονικά τα τέλη κυκλοφορίας) όχι : το βάζει στη δήλωσή της η μητέρα μου... Η λύση πάντως να το πάρει ο
    Δήμος, κολλάει στις πινακίδες του. Άλλωστε, ξαναλέω, το θέμα δεν είναι η απομάκρυνση του αυτοκινήτου, αλλά να πάψει η εφορία να στέλνει σήμα γι' αυτό...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Judge Dredd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, από τη στιγμή που ο πατέρας σου απεβίωσε, έστω και τόσο παλιά, αυτόματα είστε κύριοι της περιουσίας του κινητής και ακίνητης.Λογικά τότε η μητέρα σου πρέπει να είχε κάνει αποδοχή κληρονομιάς.Θα χρειαστείς μόνο μία ληξιαρχική πράξη θανάτου του πατρός σου, και μία εξουσιοδότηση από τη μητέρα σου (που μάλλον τώρα έχει την κυριότητα του αυτοκινήτου) και γραμμή στην εφορία της περιοχής σου να καταθέσεις τις πινακίδες.
    Κατά πάσα πιθανότητα οι υπάλληλοι εκεί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.Και στο ΚΕΠ της περιοχής σου να πας θα σου δώσουν πληροφορίες πως να κινηθείς.
    Εχασα κι εγώ το 2008 τον πατέρα μου και με αυτή τη διαδικασία αποσύραμε το φιατάκι του...
    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όντως η κυριότητα του είναι στη μητέρα μου. Λες δηλαδή ότι στην Εφορία είναι που πρέπει ν' απευθυνθώ; Και όχι στο Υπουργείο Συγκοινωνιών για την κατάθεση των πινακίδων, ούτως ώστε να μην έρχεται σήμα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων
    8 xronia απο κανα 200ε+ και σου φανηκαν πολλα εξοδα ενος δικηγορου?ο δικηγορος αναλογα με την περιπτωση ζηταει και ενα ποσο...
    στην περιπτωση σου δεν χρειαζοταν καν δικηγορος.
    Τελος μεχρι και φιλπα γινοταν αν και νομιζω καλυτερα να παει για πεταμα δεν ειναι κανα σπανιο αυτοκ.
    Στην αρχή η μητέρα μου δεν σκεφτόταν την απόσυρση του αυτοκινήτου, αφ' ενός γιατί το αμάξι ήταν λειτουργικό ακόμη και το 2003 που άρχισε να μην είναι σε θέση να οδηγεί λόγω της ηλικίας της, αφ' ετέρου για συναισθηματικούς λόγους. Επίσης δεν υπήρχε ακόμα οικονομικό στρίμωγμα (τη σήμερον ημέρα να μην το συζητάμε, τα ζούμε όλοι μας), ενώ πλέον έχει καταντήσει βάσανο το αμάξι τα τελευταία 2-3 χρόνια καθώς προφανώς έχει ρημάξει από την ακινησία, αλλά όπως είπα ούτε η μητέρα μου (που το είχε υπ' ευθύνη της) είναι πια σε θέση να "τρέξει" για το θέμα του, και ανέκαθεν υπήρχε το πρόβλημα του ότι δεν ήξερε τί να το κάνει (προφανώς και θα υπάρχει λύση που θα περνάει μέσα από γραφειοκρατικές διαδικασίες, αλλά άντε βρες την και κυρίως εφάρμοσέ την).

    Μ' άλλα λόγια, τη σήμερον ημέρα, ο δικηγόρος ξαφνικά εμφανίζεται ως ακριβή λύση - πόσο μάλλον που θέλω να προλάβω καν να μην πληρωθούν τα περίπου 270 που απαιτούν τα τέλη του. Και πάνω απ' όλα, όλα πρέπει να γίνουν μέχρι Παρασκευή, και δε νομίζω ότι το χρονικό περιθώριο για ν' ασχοληθεί δικηγόρος είναι επαρκές.
    Ξανατονίζω επίσης, πως πλέον δεν είναι το θέμα τί θα γίνει το αυτοκίνητο, κι αν θα πάει για πέταμα. Το θέμα είναι πως διακόπτεται η πληρωμή των τελών του, δια της οδού της κατάθεσης των πινακίδων, τη στιγμή που μόνο από τον ιδιοκτήτη αποδέχονται την κατάθεση...
    (...το "φιλπα" δεν κατάλαβα τί είναι...)

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deva7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς είχε τις πινακίδες του; Και το δεχτήκανε;
    Ναι. Ανέλαβαν αυτοί τις διαδικασίες. Μπορώ να σου στείλω με πμ αν θέλεις και ποια ήταν η εταιρία ανακύκλωσης που το απέσυρε.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-12-2008
    Περιοχή
    Πειραια
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    ISP
    On Telecoms
    Αν θέλεις ναι, στείλε.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deva7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το πρόβλημα δεν είναι (τόσο) η ύπαρξη του αυτοκινήτου, αλλά το ότι συνεχίζει να έρχεται σήμα τελών κυκλοφορίας (στο όνομα του πατέρα μου)...
    Δεν με έπιασες.. Αν, υποθετικά λέμε τώρα, μην θεωρηθεί ότι βάζω ιδέες , το αμάξι εξαφανιζόταν θα το δηλώνατε κλοπή χωρίς να ενδιαφέρει κανέναν σε ποιον ανήκει. Μετά από τρεις μήνες θα έπαιρνες το χαρτί απ' την αστυνομία που θα έλεγε ότι το αμάξι δεν βρέθηκε. Με αυτό στην εφορία, χωρίς να ενδιαφέρει κανέναν σε ποιόν ανήκει, θα σταματούσαν να στέλνουν τα τέλη για το συγκεκριμένο.

    Απ΄ οτι καταλαβαίνω όμως εγώ από τα λεγόμενά σου, έχεις πιο σύνθετο πρόβλημα από τα τέλη μεμονομένα.
    1) Αν το αυτοκίνητο πραγματικά ανήκει στην μητέρα σου, αυτό σημαίνει ότι όλον αυτόν τον καιρό έπρεπε να το βάζει στη φορολογική της δήλωση και να έχει πάρει την άδεια στο όνομά της. Μικρό το κακό αν δεν το έχουν πάρει χαμπάρι μέχρι τώρα δεν σκοπεύετε να κρατήσετε το αυτοκίνητο.
    2) Αν για κάποιον λόγο, από λάθος προφανώς, έχει μείνει στην κατοχή του πατέρα σου, σε βολεύει αφάνταστα. Εαν και εφόσον το σιγουρέψεις, απλά βγάλε και κατέστρεψε τις πινακίδες και παράτα το κάπου κεντρικά να το μαζέψει ο δήμος. Τα τέλη άστα να τα χρωστάει ένας άνθρωπος που δεν κάνει πια φορολογική δήλωση, δεν θα τα πάρουν ποτέ. Θα εκπλαγείς άμα μάθεις πόσα αυτοκίνητα κυκλοφορούν έτσι. Φυσικά δεν το επικροτώ, το θεωρώ μέγιστη ανευθυνότητα να κυκλοφορείς παράνομο άρα και ανασφάλιστο αυτοκίνητο αλλά στην περίπτωση σου δεν προορίζεται για κυκλοφορία.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απόσυρση PC - Θεσσαλονίκη(ή και περίχωρα)
    Από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-10, 17:44
  2. Αφαιρεση πινακιδων κυκλοφοριας
    Από Saranti στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-10, 19:25
  3. Τέλος σε απόσυρση και πράσινο δακτύλιο
    Από TYRONAGA στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 216
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-09, 15:42
  4. Αφαιρεση πινακιδων απο ΙΧ
    Από Insomniac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-09, 10:05
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-04, 16:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας