Σελ. 66 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 46566164656667 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 998
  1. #976
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο ρούτερ έκανε επανεκκίνηση στις 3 π.μ. Πρέπει να αναβαθμίσθηκε το firmware σε V1.0.0T10_CYTA.
    Κατά την 1η είσοδο μου ζήτησε να αντικαταστήσω τον default κωδικό εισόδου με δικό μου.
    Εμένα δεν ζήτησε αλλαγή. Τι changelog να έχει άραγε.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #977
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s v2
    Ίσως αξίζει να συμπληρώσω στην εμπειρία μου από το VDSL της Cyta, ότι είδαν τον χαμηλό συγχρονισμό και τα σφάλματα που φαίνονται και στην εικόνα του μενού του ρούτερ την οποία έχω ανεβάσει στην προηγούμενη σελίδα. Γι' αυτό μου έστειλαν από μόνοι τους τεχνικό να κάνει έλεγχο και ανέφεραν βλάβη στον ΟΤΕ. Σήμερα ο τεχνικός ήρθε για να επανελέγξει την γραμμή, μου είπε ότι το πρόβλημα των σφαλμάτων λύθηκε αλλά η ταχύτητα δεν ανέβηκε (είναι γνωστή η κακή ποιότητα καλωδίωσης της περιοχής) πάνω από τα 21Mbps, οπότε θα μιλήσει με τους τεχνικούς του ΟΤΕ για αυτό.
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό ????
    Για να αντέχει μπαταρία του κινητού όταν φορτίζεται όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  3. #978
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Και δεν είναι τυχαίο ότι το 329 έχει προγραμματιστεί για vectoring, είναι ήδη μακριά από το Α/Κ για απευθείας VDSL οπότε είσαι τυχερός που πιάνεις και τόσο!
    Γενικώς τα καφάο στου Παύλου Μελά θέλουν σχεδόν όλα αλλαγή, και μέχρι τώρα δεδομένου ότι θα αναλάβει η Wind και πρέπει να παραδώσει σε λιγότερο από ένα χρόνο από σήμερα, θα έπρεπε ήδη ο ΟΤΕ να έχει αλλάξει τις καμπίνες του με καινούριες για να συνδεθούν σε αυτές του VDSL που θα μπουν. Σκουριά, μιλάμε για πολλή σκουριά...

  4. #979
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s v2
    glamour_services, ίσως σε ενδιαφέρει αυτό. Μετά την επίσκεψη του τεχνικού, είμαι στην 2η εβδομάδα που πρέπει να επανεκκινώ το router 2 φορές την ημέρα επειδή συνδέεται στα 15 Mbps αντί στα 21.
    Σήμερα μίλησα με την τεχνική εξυπηρέτηση, η οποία είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι πια. Με το ζόρι την έπεισα να το προωθήσει στους τεχνικούς, αφού δεν θεωρούσε ότι έπρεπε να γίνει κάτι άλλο (θα έπρεπε να το ξανακάνουν ADSL;)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL15.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  60,7 KB 
ID: 193795

    Αφού η καλωδίωση επιτρέπει ως 15Mbps και η εξυπηρέτηση ούτε κουβέντα για κάποια λύση ή επιστροφή σε ADSL, τί λέτε να κάνω;
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό ????
    Για να αντέχει μπαταρία του κινητού όταν φορτίζεται όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  5. #980
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Φαίνεται να σου έχουν αυξήσει το "ελάχιστο" SNR γι'αυτό και κλειδώνεις πάντα στα 15. Αν πριν, δεν είχες αποσυνδέσεις, ζήτα να σου κατεβάσουν το SNR στα 6dB και να δεις πως θα πάει...

  6. #981
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό ακριβώς έγινε, με 10άρι margin πιάνεις ακριβώς το ποσοστό της ταχύτητας που σου δίνει το attainable και αυτό το κάνανε προφανέστατα γιατί η απόσταση του 329 από το Α/Κ Παύλου Μελά (καλωδιακά πάντα όχι η φυσική απόσταση) είναι άκρως οριακή για απευθείας VDSL από το Α/Κ. Όταν είπες ότι παίρνεις από το 329 απόρησα γιατί γνωρίζω την όδευση των καλωδίων και δεν είναι ό,τι καλύτερο, να φανταστείς το 404 είναι πιο κοντά στο Α/Κ καλωδιακά και δεν δίνει VDSL και υπάρχει σοβαρός λόγος για αυτό! Χώρια που το συγκεκριμένο καφάο είναι πραγματικά στο κακό του το χάλι (είμαι 1000% σίγουρος ότι έχει παλιές βίδες μέσα), μην το βλέπεις φρεσκοβαμμένο και με τα γραφικό μου χαρακτήρα επάνω (ναι, εγώ έγραψα το νούμερο, ούτε αυτό είχαν επάνω).
    Πολύ κακώς για μένα δώσανε VDSL από αυτό το καφάο, γιατί δεδομένης της κατάστασης το πληρώνεις βερεσέ και αυτό φαίνεται και στην πράξη. Οπότε ή περιμένεις πότε η Wind θα αξιωθεί να ξεκινήσει τις εργασίες για το Α/Κ Παύλου Μελά (δεν έχουν κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα έως τώρα) ή δεν ξέρω ειλικρινά αν αξίζει να περιμένεις!

  7. #982
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s v2
    Όπως το λες, δεν αξίζει.
    Στο μεταξύ, ξαναμίλησα μαζί τους και είπαν θα το ξανάδιναν ως βλάβη, και όντως είχα για λίγο 20Mbps, αλλά σήμερα πάλι είναι στα 15.

    Επίσης, το λογισμικό του ZTE 267, μου το έκαναν V1.0.0T7_CYTA από Τ10.
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό ????
    Για να αντέχει μπαταρία του κινητού όταν φορτίζεται όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  8. #983
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s v2
    Και μετά την σημερινή επίσκεψη τεχνικού του ΟΤΕ, έχω 12Mbps. Λιγότερα και από την ADSL που είχα ως τον περασμένο μήνα.

    Βλέπω να πηγαίνω αλλού και να με ψάχνουν για την ποινή, γιατί πολλή κοροϊδία όλο τον μήνα στο τηλέφωνα να λένε (όταν δεν έπεφτε η γραμμή μιλώντας τους) το φτιάξανε και όλο να ξαναδηλώνεται βλάβη επειδή «δεν μπορεί να γίνει κάτι». Αλλά κι εγώ θα τους πω όταν ζητήσουν λεφτά «δεν μπορεί να γίνει κάτι».

    Έχω λίγη γνώση περισσότερη πια. Ο τεχνικός του ΟΤΕ είπε ότι το όριο για να δοθεί VDSL είναι να πιάνει η γραμμή 17Mbps. Εγώ είχα 12,8 μέγιστο.
    Για αυτό γράφω αυτό το μήνυμα, να μην την πατήσουν και άλλοι και χάσουν έναν μήνα να του κοροϊδεύουν στο τηλέφωνο.
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό ????
    Για να αντέχει μπαταρία του κινητού όταν φορτίζεται όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  9. #984
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..., γιατί πολλή κοροϊδία όλο τον μήνα στο τηλέφωνα να λένε ....
    .... και χάσουν έναν μήνα να του κοροϊδεύουν στο τηλέφωνο.
    Σταμάτα τα τηλέφωνα, και επικοινωνία μόνο με μαίηλ μαζί τους, να μην σου τ' αλλάζουν κάθε φορά, και να έχεις τις απαντήσεις τους γραπτώς.
    Έτσι, θα μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις εναντίον τους, όταν χρειαστείς τη βοήθεια της ΓΓΚ και του Συνήγορου του καταναλωτή.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  10. #985
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s v2
    Δόθηκε συνδυαστικό από την Cyta, δηλαδή το πρόβλημα ελέγχθηκε από τεχνικούς και των 2 εταιριών που ήρθαν στην πολυκατοικία και στο καφάο για να ελέγξουν. Τελικά, φταίει το καλώδιο που έρχεται από το καφάο απέναντι (31Mbps) προς την πολυκατοικία (16Mbps), το οποίο σε κάποιο σημείο έχει ένα μπάλωμα (μούφα το είπε ο τεχνικός) που έχει πρόβλημα και δεν μπορεί να γίνει κάτι από τον ΟΤΕ.
    Δηλαδή να εύχομαι να γίνουν έργα και να τύχει να χτυπηθεί το καλώδιο...
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό ????
    Για να αντέχει μπαταρία του κινητού όταν φορτίζεται όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  11. #986
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δόθηκε συνδυαστικό από την Cyta, δηλαδή το πρόβλημα ελέγχθηκε από τεχνικούς και των 2 εταιριών που ήρθαν στην πολυκατοικία και στο καφάο για να ελέγξουν. Τελικά, φταίει το καλώδιο που έρχεται από το καφάο απέναντι (31Mbps) προς την πολυκατοικία (16Mbps), το οποίο σε κάποιο σημείο έχει ένα μπάλωμα (μούφα το είπε ο τεχνικός) που έχει πρόβλημα και δεν μπορεί να γίνει κάτι από τον ΟΤΕ.
    Δηλαδή να εύχομαι να γίνουν έργα και να τύχει να χτυπηθεί το καλώδιο...
    Πρόσεχε τι εύχεσαι!!
    Αν χτυπηθεί στην μούφα μπορεί και να βοηθήσει,αλλοιώς μπορεί να βρεθείς με 2 μούφες.

  12. #987
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο μεγάλο πρόβλημα θα έχεις ακόμα και αν η Wind τοποθετήσει το VDSL καφάο....
    Φυσικά αν ήσουν συνδρομητής ΟΤΕ....
    Εμένα πάντως σε παρόμοιο πρόβλημα μου άλλαξαν εντελώς όλο το καλώδιο από το καφάο ως το Χ/Κ της γειτονιάς. Η ταχύτητά μου διπλασιάστηκε!

  13. #988
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεχε τι εύχεσαι!!
    Αν χτυπηθεί στην μούφα μπορεί και να βοηθήσει,αλλοιώς μπορεί να βρεθείς με 2 μούφες.
    Ωχ! Φαντάζεσαι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamour_services Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο μεγάλο πρόβλημα θα έχεις ακόμα και αν η Wind τοποθετήσει το VDSL καφάο....
    Φυσικά αν ήσουν συνδρομητής ΟΤΕ....
    Εμένα πάντως σε παρόμοιο πρόβλημα μου άλλαξαν εντελώς όλο το καλώδιο από το καφάο ως το Χ/Κ της γειτονιάς. Η ταχύτητά μου διπλασιάστηκε
    Λες να τρυπούσε τόσο δρόμο ο ΟΤΕ για ένα καλώδιο; Είναι κεντρική οδός η Καραολή και είναι δύσκολο να την κλείσουν για έναν πελάτη.

    Όπως και να έχει, σας ευχαριστώ που με ανεχθήκατε και μοιράσθηκα τον πόνο μου μαζί σας

    Συμπεράσματα:
    Αν δεν τηλεφωνήσεις στην Cyta, δεν γίνεται δουλειά. Το ίδιο έγινε και σήμερα, εγώ τους τηλεφώνησα για να αλλαχθεί το πακέτο μου και είπαν θα τηλεφωνήσουν από 'βδομάδα για νέα προσφορά.
    Οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι πάντοτε, καθώς ο 1ος δεν έβλεπε πρόβλημα.
    Πρέπει να σε θέλει και η ρουλέτα των καλωδίων. Μπορεί να σε χωρίζει ένας δρόμος από το καφάο, αλλά η ταχύτητα να πέφτει στο μισό.
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό ????
    Για να αντέχει μπαταρία του κινητού όταν φορτίζεται όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  14. #989
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.776
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεχε τι εύχεσαι!!
    Αν χτυπηθεί στην μούφα μπορεί και να βοηθήσει,αλλοιώς μπορεί να βρεθείς με 2 μούφες.
    Σκέφτομαι πως κάποτε γκρίνιαζα που έχω το μεγαλύτερο μήκος του χαλκού (85-90%) εναέριο (ναι αρκετά κοντά στο KV). Το οποίο στην χειρότερη το ξηλώνω εύκολα και κατηγορώ συνήθεις ύποπτους για κλοπή χαλκού/καλωδίων...

  15. #990
    Εγγραφή
    22-08-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα στη παρέα. Μιας και μιλάτε για δυτική θεσσαλονίκη ας αναφέρω τη περιπτωση μου. Μένω Νέα Ευκαρπία στις νέες εργατικές κατοικίες, το σπίτι μου έχει σε απόσταση 50 μετρων το πολύ, δύο καμπίνες ή καφάο ή όπως λέγονται του οτέ, ένα από τα αριστερά και ένα από τα δεξία της πολυκατοικίας, σττο ίδιο πεζοδρόμιο και από την ίδια πλευρά του δρόμου. ΜΕ adls 24αρι πιάνω στις χειρότερες μέρες γύρω στα 6 Mbps, και συνήθως 12-13. Θέλω να βάλω 35αρι VDSL και σε μια πρώτη επικοινωνία μου είπαν ότι θα πιάνω 32 στη λιγότερη (πολύ καλό για να είναι αληθινό) αλλά από εδώ και από εκεί έχω διαβάσει για πολύ χαμηλές ταχύτητες vdsl της Cyta. Υπάρχει κατί που μπορώ να ρωτήσω ή να πω ώστε να μου πουν ακριβώς πόσα θα πιανω και μη μπλέξω τζάμπα με αλλαγές συμβολαίων και προγραμμάτων;;

Σελ. 66 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 46566164656667 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρώτες εντυπώσεις απο Megaupload
    Από psolord στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-10, 21:55
  2. Πρώτες εντυπώσεις από Windows 7 x64 RTM
    Από yiannis.zip στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-09, 00:30
  3. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-07, 06:12
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-06, 21:33
  5. Πρώτες εντυπώσεις από Tellas
    Από lefos στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-03, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας